Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-11, 10:35
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή DIY CO2-ειναι αρκετο??

Καλημερα σε όλους!

εχω ενα 63λιτρο ενυδρειο με διαφορα φυτα και ψαρακια και DIY CO2 (παρουσίαση εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51869).
διάβαζα ένα υπόμνημα με εναν πινακα για ph, kh, CO2 και τους σνυδυασμούς των τιμών τους που μας δίνουν το βέλτιστο αποτέλεσμα. Απο τις τιμες που εχω εγω στο ενυδρειο μου βλέπω οτι υπαρχει ελλειψη CO2 η οποια ισως και να εμποδιζει (ή τουλαχιστον δεν βοηθαει) το ph να πεσει (προσπαθω με Α/Ο και τυρφη κι ενω οι σκληροτητες επεσαν το ph οχι...).
Το DIY CO2 ειναι της Dennerle και οταν τελείωσε το μειγμα το αντικατεστησα με μαγια, ζαχαρη κλπ που εφτιαξα μονος μου. Στην αρχη βγαζει αρκετο, μετα πεφτει και γενικα οπως φαινεται ειναι λιγη η παροχη...
Σκεφτομαι να βαλω κατι καλυτερο για παροχη CO2 λοιπον αλλα το θεμα ειναι οικονομικο...
το υπαρχον συστημα μου αποτελειται απο:
-φιαλη (με μειγμα)
- μετρητη φυσαλιδων
- σωληνακια
- σκαλα.
Θα μπορουσα να προσαρμοσω μια φιαλη με CO2 της αγορας σε αυτο το συστημα αντικαθιστωντας το DIY μειγμα για να εχω μεγαλυτερη παροχη? Και τι αλλο θα χρειαζομουν π.χ. για να ελεγχω την ποσοτητα του διοξειδιου που θα μπαινει στο ενυδρειο?

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-11, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν το θεμα ειναι οικονομικο ξεχνα το, ιδιως αν θελεις να ελεγχεις και την ποσοτητα του CO2 με ph controller.

Προτεινω να συνεχισεις να πειραματιζεσαι με το μειγμα σε πιο σωστες δοσολογιες, γιατι το ενυδρειο δεν ειναι και μεγαλο για να πεις οτι δεν θα στο καλυπτει.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις δυο μπουκαλια ή 4λιτρο απο απιονισμενο.
Εφοσον εχεις σκαλα δεν χρειαζεσαι και μετρητη φυσαλιδων, αφου μετρας απο τη σκαλα φυσαλιδες.
Με το μετρητη μπορει να εχεις εναν επιπλεον λογο για διαρροη και μειωμενη αποδοση.

Αληθεια, εκτος της μετρησης CO2 με το πινακακι, παρατηρεις μειωμενη αναπτυξη φυτων ή γενικα καποιο προβλημα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-11, 09:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι ειναι οικονομικο το θεμα και δεν νομιζω οτι αξιζει για αυτο το μικρο ενυδρειο να παω σε ακριβες λυσεις με συστηματα, ph controller κλπ.
προς το παρον χρησιμοποιω τη φιαλη που ειχε το ετοιμο μειγμα της Dennerle και φτιαχνω εκει μεσα το δικο μου. Η οποια βεβαια ειναι πολυ μικρη (750ml το πολυ...) απλα με βολευει γιατι το συστημα ειχε μια αυτοκολλητη βαση απο χαρτονι που κολλησα στο πισω μερος του ενυδρειου και εκει μεσα μπαινει η φιαλη κλπ.Αυτο που σκεφτομουν κι εγω πριν μπω σε τιποτα εξοδα ηταν να δοκιμασω πιο μεγαλη φιαλη...κι επειδη εχω περισσευμα απο 4λιτρα απιονισμενου (τα κραταγα να εχω για τις αλλαγες) ηθελα να το δοκιμασω...
φυσσαλιδες οκ να μετραω απο τη σκαλα, αλλα ποσες πρεπει να εχω?οι φυσαλιδες ειναι τα ppm??φυσαλιδες ανα λεπτο?δηλαδη πως θα ξερω που βρισκομαι...αν υπαρχει λιγη, αρκετη ή υπερβολικη ποσοτητα CO2 στο ενυδρειο?και κυριως με προβληματιζει η υπερβολικη για να μην παθουν τιποτα τα ψαρια...
γενικα σημαντικο προβλημα τα φυτα μου δεν εχουν...άλλα τα πανε πολυ καλα και άλλα μετρια...τα θεμα για το CO2 με απασχολησε για 2 λογους, για τη βελτιωση της καταστασης των φυτων (που οπως ειπα δεν τα πανε κι ασχημα) αλλα και για τη μειωση του ph...κοιταζοντας τον πινακα σκεφτηκα μηπως αν δεν αυξησω το co2 δεν πεσει και ποτε το ph...λεω τωρα...αν λειτουργει ετσι...
και επισης αφου κανω που κανω τον κοπο και εχω CO2 να μην ειναι τοσο λιγο...αλλα θα το φτιαξω με 4λιτρο ενταξει...
καμμια συνταγη φιλε για CO2 μπορεις να μου δωσεις?την κλασσικη την ξερω που εχει και στο φορουμ εδω...αν εχεις κατι διαφορετικο εσυ...?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-11, 15:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν σου πανε καλα τα φυτα δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

Φυσικα ετσι για την περιεργεια, δοκιμασε και με πιο δυνατο μειγμα. Συνταγη: απλα θα πολλαπλασιαζεις τη δοσολογια αναλογα σε ολα, νερο, μαγια, ζαχαρη.


Για να ριξεις το πεχα με diy co2 δυσκολο.
Ακομα κι αν γονοταν ομως, το co2 δεν το παρεχουμε για να ριχνουμε το pH αλλα σαν λιπασμα να μπουσταρουμε τα φυτα να εκμεταλευτουν ολα τα θρεπτικα και το φως και να αναπτυχθουν γρηγοροτερα και καλυτερα.
Αν θελεις να ριξεις το pH θα το κανεις με αλλους τροπους, το διοξειδειο δεν ειναι για πολυ.
Αν καταφερνες με το co2 να ριξεις το pH πολυ, θα σημαινε οτι μπορει να υπηρχε προβλημα με τα ψαρια. Απο ενα σημειο και μετα τα ψαρια "σκανε".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-11, 09:11
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

καταλαβα.οκ.
θα βαλω ενα 4λιτρο λοιπον με το αναλογο μειγμα του.
ναι κι εμενα δεν μου φαινοταν πολυ λογικο αυτο που ειπα για το co2 και το ph
αλλα ειπα να ρωτησω για σιγουρια.
εγινε!
σ'ευχαριστω Σπυρο, να'σαι καλα!καλη Ανασταση&καλο Πασχα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυγα απο Zebra σαλιγκαρια dimitris vas Σαλιγκάρια 8 19-01-10 20:19
τι ειναι αυτο ? ειναι κακο? dr0s0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 03-05-09 00:00
Ειναι αληθεια η ειναι αλλη μια παραπλανιση? fotis_k Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 30-12-08 08:26
τι ειναι? baso_21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 02-04-08 15:46
Ειναι reef safe η δεν ειναι? reefland Reefsafe 13 28-09-04 15:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04657 seconds with 13 queries