Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-08, 08:17
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Λιμνούλα στο μπαλκόνι

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να φτιάξω μια μικρή λίμνη περίπου 100 λίτρων και να βάλω μέσα τα δύο χρυσόψαρα του γιου μου και το koi που έχω ( μέχρι να μπορέσω να το διώξω ) . Σκεύτομαι κάτι σε ξύλινη ζαρντινιέρα ντυμένη με liner . Θα ήθελα και κανένα φυτό μέσα .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-08, 10:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%EA%FC%ED%E9
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-08, 15:59
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Lucy σΆευχαριστώ για την απάντηση . Το είχα υπόψιν μου αυτό το θέμα αλλά το πρόβλημα μου δεν είναι το βάρος .Ήθελα να ξέρω αν κάνει για τα ψάρια , τι να κάνω με την θερμοκρασία ,να βάλω θερμαντικό ή όχι, πώς να ταίζω , τι φίλτρο να βάλω κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-08, 18:06
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Βάζεις ένα φίλτρο για τα ανάλογα λίτρα. Θερμοστάτης δεν χρειάζεται, γιατί τα χρυσόψαρα και τα κόι είναι κρύου νερού και τον χειμώνα πέφτουν σε χειμέρια νάρκη (ημι-χειμέρια νάρκη)
Ταΐζεις κανονικά όπως στο ενυδρείο εκτός όταν κοιμηθούν γιατί δεν τρώνε και η τροφή θα επιβαρύνει το νερό.
Κατά τ' άλλα όπως στο ενυδρείο βάζεις χαλίκι κι αν βάλεις φυτά θέλει υπόστρωμα. Αν βάλεις μόνο βρυόφυτα δεν χρειάζεται υπόστρωμα.

Εγώ έχω κάνει μια ζαρτινιέρα πλαστική, έβαλα πέτρες, χαλίκια, βρυόφυτα και θα βάλω κυκλοφορητή γιατί δεν θα έχω ψάρια και δεν θα χρειάζομαι βιολογία.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-08, 18:12
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μιας και λες για 100λ δεν αξιζει τον κοπο οπως και να το δεις, ακομα και να γινεται με καποιο τροπο να το κανεις, αν και αμφιβαλω. μιας και θα ειναι ρηχη απο οτι μπορω να υποθεσω και ο αερας και το κρυο θα την διαπερναει απο παντου. προτείνω να φτιαξεις η να αγορασεις ενα 60-80λ ενυδρειο να το βαλεις σε μια γωνια στο σπιτι με ενα καλο φιλτρο και τελιωσες. το κοι παντος πρεπει να το στηλεις καπου αλλου,αν δε θες να το ταλαιπωρεις .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-08, 01:18
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά , μάλλον δεν θα το κάνω ( εφέτος τουλάχιστον ) . Στο σημείο που θα το έκανα θα ήταν προστατευμένο από τις δύο πλαϊνές πλευρές και πίσω . Αν το έντυνα με φελιζόλ μεταξύ liner και ξύλου και έβαζα έναν θερμοστάτη στους 10 μ15 και ίσος ένα plexiglass από πάνω , τι λέτε θα γινόταν ή θα γινόμουν συνέταιρος στη ΔΕΗ ; Το koi βρήκε νέο σπίτι . Τα χρυσόψαρα παραμένουν στο δικό τους .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-08, 10:22
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

κοιτα επειδη βλεπω οτι θες να το κανεις οπως και να εχει, ο τροπος που λες οτι θες να το ντυσεις μου ακουγεται σωστος αλλα πεζει ρολο και το βαθος που θα εχει αν ειναι ρηχη ισος γινει παγος και τα ψαρακια παγακια. Δεν γραφεις καλητερα και πως θες να κανεις της διαστασεις για να βοηθεισουμε καλητερα. Ο θερμοστατης θα δουλευει συνεχεια= ΔΕΗ θα σε κανει GOLD μελος. και αν πχ καει ο θερμοστατης μιας και θα δουλευει συνεχεια. Η λογικη της λιμνης δεν εχει να κανει με θερμοστατες παντος, σκοπο εχει να μην ασχολισε σχεδον καθολου και απο οτι βλεπω εσυ θα εχεις το νου σου συνεχεια μην παγωση το νερο. την λιμνη τη να την κανεις το χειμωνα παντος; θα καθεσε στο μπαλκονι; θες να πεδευτεις χωρις λογο και δικαιωμα σου φιλε μου.απλα το οτι εδω και ενα χειμωνα δεν εκανε πολυ κρυο δε συμενει οτι δεν θα κανει και φετος. απο την αλλη ενα πειραμα ειναι παντα οκ απο μενα αν και θα πρεπει να παρεις και τα ρισκα σου και να περιμενεις οτι ισως δεις παγομενα τα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-08, 12:39
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Δεν θα το κάνω «όπως και να 'χει» . Δεν έχω σκοπό να καταψύξω τα ψάρια . Εκτός από τα λάθη που έκανα σαν νέος στο χόμπι (όχι ότι πάλιωσα ή ότι απόκτησα εμπειρία αλλά με το GAB διαβάζω , ρωτάω και μαθαίνω ) δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό . Για αυτό και χαρίζω τα ψάρια που από λάθος βρίσκονται στα χέρια μου . Την λίμνη δεν την φτιάχνω μόνο για τον χειμώνα αλλά θα πρέπει να αντέχει τον χειμώνα . Συγνώμη για το ύφος μου , δεν θέλω να παρεξηγηθώ .Ήθελα να στήσω κι άλλο ενυδρείο αλλά έχω ήδη τρία οπότε έλεγα να φτιάξω κάτι για τα χρυσόψαρα που τους ταιριάζει και στολίζοντας έτσι το μπαλκόνι να χαίρομαι την λίμνη όταν θα αράζω σε αυτό . Είδα ένα ωραίο ενυδρείο και ίσος αντικαταστήσω το 15λ με 45λ .
Ουφ , μεγάλος πρόλογος . Στο θέμα μας τώρα . Για ασφάλεια λοιπόν θα έπρεπε να μπουν δύο ίδιοι θερμοστάτες . Ο χώρος που έχω είναι 120 μήκος , 60 πλάτος από την μία πλευρά και 100 από την άλλη . Τραπέζιο δηλαδή . Για το ύψος το συζητάμε . Αν ξεφύγουμε από τα 100 λίτρα άρα και κιλά θα πρέπει να μιλήσω με μηχανικό . Συνεχίζω τις ερωτήσεις γιατί ίσως το κάνω μόνο με φυτά .
Συγνώμη για τα πολλά λόγια και ευχαριστώ για την βοήθεια .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-08, 22:24
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

μονο οι κακοπροαίρετοι παρεξιγουν εδω μεσα. κανεις δεν εχει γνωσεις σε ολα απλα εδω ειμαστε μια παρεα και οσο μπορουμε να καλυπτουμε ο ενας των αλλον στα κενα και της αποριες του. Αφου δε θες να ρισκαρης να χασεις τα ψαρια τοτε μη τα βαλεις πριν τον Μαιο μεσα . Δυστηχος το μπαλκονι εχει περιορισμους, και καλο ειναι να συμβιβαζόμαστε και λιγο δεν ειναι αναγκη μιας και εχεις 3 ενυδρεια να εχεις και μια λιμνη. Ξερω απο πρωτο χερι οτι σαν την μαγια της λιμνης δεν εχει και το ποιο ομορφο ενυδρειο να δω ξερω οτι θα ειναι λιγο μπροστα σε μια απλη λιμνη. Βλεπεις ειμαι κυριος λιμνοφιλος. Εγω θα επρατα το εξεις. θα ειχα αδεια την λιμνουλα στον μπαλκονι απο αρχες ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ εως τελος ΑΠΡΙΛΙΟΥ και θα συμβιβαζομουν να την χαίρομαι περιπου 6 μηνες αναλογα με τον καιρο φυσικα. Δες το και ποιο λογικα αν θες κυριος το καλοκαιρι ειναι που τα ψαρια αυτα-χρυσοψαρα χρειαζονται πραγματικα τον ηλιο για αναπτηξη και αναπαραγωγη τον χειμονα μπαινουν σαν ημιχειμερια ναρκωση. Δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. καλη η τρελα μας αλλα μην μας γινει και εμμονη

φιλικα Βασιλης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-08, 23:10
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Ανάγκη δεν είναι . Πρέπει δεν υπάρχει . Πάθος όμως ναι , πάθος σίγουρα . Έχει κλείσει σπίτια και…φτιάχνει και ενυδρεία . Η εμμονή , η ψύχωση , κοντινές έννοιες . Τέλος πάντων δεν έχεις άδικο . Τα ψάρια όντος δεν θα ωφεληθούν από το κρύο του χειμώνα και ούτε και τα φυτά . Ότι γίνει λοιπόν από του χρόνου . Έχουμε καιρό να το ψάξουμε όλο το χειμώνα . Σιγά – σιγά θα μαζέψω στοιχεία και γνώμες και από την άνοιξη κάπου θα καταλήξει . Ελπίζω να έχω την βοήθειά σου .
Φιλικά Μιχάλης Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-08, 07:42
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Επίσης να γνωρίζεις ότι μπορεί να εγκλιματιστεί ένα χρυσόψαρο σε χαμηλές
θερμοκρασίες(10c)αρκεί η μετάβαση να γίνετε με όσο γίνετε αργούς ρυθμούς
αλλά για να αντέξει και όλο το χειμώνα την "νηστεία" θα πρέπει να έχει ακολουθήσει,
τον προυγούμενο διάστημα-το καλοκαίρι-πολύ καλή δίαιτα.Αν καποια από τις δύο
συνθήκες δεν ισχύει, δεν το ρισκάρουμε.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-09-08, 09:15
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο , ακόμα κι αν προσαρμόσω το ψάρι στην θερμοκρασία ,το τάισμα που έκανα το καλοκαίρι δεν ξέρω αν είναι αυτό που πρέπει για ξεχειμώνιασμα . Είπαμε , θα προσαρμοστώ εγώ όλο τον χειμώνα και την άνοιξη βλέπουμε .
Ευχαριστώ Σωκράτη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Σκέψεις για λιμνούλα στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 16 18-10-08 14:00
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Δεξαμενή στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 16-06-05 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05436 seconds with 13 queries