Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-01-09, 15:06   #1
Απιονισμενο νερο και Σκαλαρια.
 
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas
Member
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος 09-01-09, 15:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σε όλους,την Παρασκευή έβαλα τα πρωτα σκαλαρια στο ενυδρειο 6 συνολικα.Αγόρασα και ενα δευτερο εξωτερικο 500l/h και έβαλα τυρφη,μετα απο μετρησεις που εκανα η σκληρότητα επεσε αλλα οχι τοσο οσο ηθελα.
Απο 27 η ολική σκληροτητα κατεβηκε στο 20.Εχω καποιες ερωτησεις.
-Εάν βάλω στην αλλαγή απιονισμενο νερο σε συνδιασμο με εμφιαλωμενο σε αναλογια 1:3 θα πεσει η σκληροτητα?(Με την προυποθεση ολες οι αλλαγες να γινονται με τον ιδιο τροπο και αναλογια.)
-το ενυδρειο ειναι 335 λιτρα μικτα και υπολογιζω περιπου 250-260 καθαρα.Οταν δημιουργιθουν τα ζευγαρια,τα υπόλοιπα θα μπορουν να επιβιωσουν η πρεπει να τα δωσω?ελπιζω να βγουν 2 ζευγαρια γιατι στο μυαλο μου εχω να μπουν μεσα μονο σκαλαρια.
-τα 4 ειναι πολυ μικρα ακομα σχεδον οσο ενα νομισμα αλλα τα αλλα 2 ειναι ποιο μεγαλα.Υπάρχει προβλημα που τα 2 ειναι μεγαλυτερα?
Μετρησεις:NH4/NH3=0 NO2=0 NO3=10 GH=20 KH=10(αυτο με stick) PH=7,2
Στελνω και μια φοτο να μου πειτε την γνωμη σας.Αργοτερα θα κανω και κανονικη παρουσιαση απλα περιμενω να παρουν λιγο τα φυτα και να μαθω και τα ονοματα τους γιατι εκτος απο τις anubies και την valisneria τα αλλα ακομα ψαχνομαι.
Συγνωμη για το μεγαλο post απλα δεν θέλω να γεμισω το forum με πολλα.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00086.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  54,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00087.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  51,3 KB  

Εμφανίσεις: 4170
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-09, 15:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους,την Παρασκευή έβαλα τα πρωτα σκαλαρια στο ενυδρειο 6 συνολικα.Αγόρασα και ενα δευτερο εξωτερικο 500l/h και έβαλα τυρφη,μετα απο μετρησεις που εκανα η σκληρότητα επεσε αλλα οχι τοσο οσο ηθελα.
Απο 27 η ολική σκληροτητα κατεβηκε στο 20.με τι μετρας?? υγρα τεστ? και αν ναι ποιας μαρκας??? η σκληροτητα σου αν ειναι αυτη που μετρας ειναι πολυ υψηλη για σκαλαρια...Εχω καποιες ερωτησεις.
-Εάν βάλω στην αλλαγή απιονισμενο νερο σε συνδιασμο με εμφιαλωμενο σε αναλογια 1:3 θα πεσει η σκληροτητα?(Με την προυποθεση ολες οι αλλαγες να γινονται με τον ιδιο τροπο και αναλογια.)η μιξη με απιονισμενο κατεβαζει φυσικα τη σκληροτητα...αλλα θα εχεις μικρο αποτελεσμα αν εχεις ενα μερος απιονισμενο και 3 δικτυου (γιατι εμφιαλωμενο?? )
οποτε ουτε εμφιαλωμενα να σκεφτεσαι ουτε απιονισμενο σε τοσα λιτρα....τα λεφτα που θα δωσεις θα ειναι παρα πολλα..με 60-70 ευρω μπορεις να βρεις απο ακουαριστικ μια ΑΟ που χρειαζεσαι για να κανεις τη δουλεια σου..
που να κουβαλας σε 20αδες τα μπετονια απιονισμοενου και γιατι μια αλλαγη να σου κοστιζει 10 ευρω σε απιονισμενο νερο??
-το ενυδρειο ειναι 335 λιτρα μικτα και υπολογιζω περιπου 250-260 καθαρα.Οταν δημιουργιθουν τα ζευγαρια,τα υπόλοιπα θα μπορουν να επιβιωσουν η πρεπει να τα δωσω?ελπιζω να βγουν 2 ζευγαρια γιατι στο μυαλο μου εχω να μπουν μεσα μονο σκαλαρια.μπορουν να ζησουν ολα μαζι....απλα θα εχεις μεγαλυτερη επιτυχια στην αναπαραγωγη αν εχεις ενα ζευγαρι μονο του...
-τα 4 ειναι πολυ μικρα ακομα σχεδον οσο ενα νομισμα αλλα τα αλλα 2 ειναι ποιο μεγαλα.Υπάρχει προβλημα που τα 2 ειναι μεγαλυτερα?οχι εχω και εγω διαφορα μεγεθη ανακατεμενα...αφου ειναι 6 οι "κοντρες" διανεμονται αναμεσα στα ψαρακια..
Μετρησεις:NH4/NH3=0 NO2=0 NO3=10 GH=20 KH=10(αυτο με stick) PH=7,2αα...εδω το λες οτι μετρας με στικ.....καλυτερα να παρεις υγρα τεστ....
Στελνω και μια φοτο να μου πειτε την γνωμη σας.Αργοτερα θα κανω και κανονικη παρουσιαση απλα περιμενω να παρουν λιγο τα φυτα και να μαθω και τα ονοματα τους γιατι εκτος απο τις anubies και την valisneria τα αλλα ακομα ψαχνομαι.
Συγνωμη για το μεγαλο post απλα δεν θέλω να γεμισω το forum με πολλα.
ευχομαι να εχεις συντομα επιτυχεις αναπαραγωγες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-09, 15:44
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μονο η KH ειναι με stick ολα τα αλλα ειναι υγρα τεστ.Το ξερω οτι ειναι μεγαλη η σκληροτητα.Και δεν μπορω ν καταλαβω γιατι?ξερω οτι εχουμε σκληρο νερο εδω αλλα αυτο παραειναι....Δεν εχω κανει τεστ στο χαλικι,αν και δεν νομιζω να ειναι ασβεστολιθικο,οταν το αγορασα του ειπα γιατι στησιμο το θελω.Αν μου εχει κανει κανενα τρελο με το χαλικι,τι να πω.θα βγαλω λιγο να το ελεγξω.

Αν κανω τιν αναλογια σε 1:2?
Το απιονισμενο νερο ειναι ενταξει για τα ψαρακια?
Θα αγορασω καποια στιγμη Α/Ο αλλα αργοτερα,πηγα σε ενα pet shop να ρωτησω και μου ειπε 350ε!!!!και μου ειπε να προσεξω οτι αυτα που πωλουνται στο ΝΕΤ δεν εχουν ριτινες και ενα οργανο που δεν θυμαμαι πως μου το ειπε....Sorry αλλα το μονο που εχω διαβασει για οσμοση ειναι η λειτουργια της με τα 3 σταδια δεν ξερω περισσοτερα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-09, 16:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Α. Το εμφιαλωμενο νερο, ειναι συχνα αρκετα σκληρο.
Β. Πανω απο 150ευρω για οσμωση για χρηση σε ενυδρειο γλυκου νερου ειναι υπερβολη.
Δεν χρειαζονται ριτινες, οσο για το tdsομετρο, αυτο το περνεις εξτρα με 15-20 ευρω...
Δοκιμασε το χαλικι με aquaforte.
Παντως αφου θελεις να ασχοληθεις με σκαλαρια, φροντισε να βρεις μια καθαρη μορφη τους και οχι τα χαρχαλα που κυκλοφορουν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-09, 16:08
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο. Για γράψε μας και μετρήσεις από το νερό βρύσης. Αν πάντως είναι τόσο σκληρό ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις για τα σκαλάρια και να βάλεις ψάρια από Κεντρική Αμερική που θέλουν λίγο πιό σκληρό νερό.
Ιδανικά θα ήταν κάποιο setup με Αφρικανικές κιχλίδες (πέτρες , χωρίς φυτά) που θα ταίριαζαν μια χαρά στο νερό που έχεις.
Επιπλέον να προσέξεις το τάΐσμα στα μικρά σκαλάρια (αν τελικά τα κρατήσεις) να γίνεται από λίγο 2 ή 3 φορές την ημέρα γιατί είναι στην ανάπτυξή τους και φυσικά να κάνεις τακτικές μικρές αλαγές και μετρήσεις ώστε να βεβαιωθείς ότι το στρώσιμο έχει ολοκληρωθεί..
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-09, 16:09
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω κανει τεστ στο χαλικι,αν και δεν νομιζω να ειναι ασβεστολιθικο,οταν το αγορασα του ειπα γιατι στησιμο το θελω.Αν μου εχει κανει κανενα τρελο με το χαλικι,τι να πω.θα βγαλω λιγο να το ελεγξω.
Πριν μπλέξεις με "βάλε-βγάλε" χαλίκια κ.τ.λ., κάνε τον κόπο να μετρήσεις και το νερό της βρύσης.. Αν είναι κι αυτό τόσο σκληρό, τότε δε θα φταίει το χαλίκι.. Αν πάλι έχει χαμηλότερη σκληρότητα, σίγουρα έχεις κάτι ασβεστολιθικό στο ενυδρείο σου..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανω τιν αναλογια σε 1:2?
Το απιονισμενο νερο ειναι ενταξει για τα ψαρακια?
Το απιονισμένο νερό είναι μια χαρά, χρησιμοποιώ κι εγώ, αλλά σε πολύ λιγότερα λίτρα (περίπου το 1/5 των δικών σου).. Στα δικά σου μεγέθη δε συμφέρει..

Υπολόγιζε ότι η τελική σκληρότητα πάει αναλογικά.. Δλδ. αν έχει για παράδειγμα η βρύση σου σκληρότητα 20, τότε για να την κάνεις 5 (δλδ. το 1/4 του 20), πρέπει να βάζεις 1/4 νερό από τη βρύση και 3/4 απιονισμένο.. ¶ρα, αναλογία βρύση:απιονισμένο 1:3..

Σε 250 καθαρά λίτρα ενυδρείου, αν κάνεις αλλαγή 25%, σκέψου ότι θέλεις πάνω από 60 λίτρα νερό.. Αν τα 3/4 αυτών είναι από απιονισμένο, θέλεις 45 λίτρα απιονισμένο, δηλαδή 11+ τετράλιτρα μπιτονάκια! Και αν από το lidl κοστίζει το καθένα περίπου 0.65euro, θα θέλεις γύρω στα 7 ευρώ ανά αλλαγή.. Και μην ξεχνάς και το κουβάλημα..

Πρακτικά, σε καμιά 10αριά αλλαγές, δηλαδή σε 2-3 μήνες, θα έχεις κάνει απόσβεση την Α/Ο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-09, 16:28
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Γεια σου πατριδα και καλο ξεκινημα.
Τα παιδια εχουν δικιο για την Α/Ο στα λιτρα σου ειναι μονοδρομος.
Οσο για το στυσημο σου βαλε πιο πολλα φυτα και ξυλα.
Απο οτι βλεπω και μια και εγω εχω το ELITE 1000 πρεπει να αλλαξεις τις λαμπες σου γιατι αυτες ειναι για θαλασσινο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-09, 22:30
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Εκανα μετρηση και εβγαλε GH=17!!! το νερο της βρυσης.πηγα να ξανακανω το τεστ αλλα το υγρο τελειωσε....εκανα και σε εμφιαλομενα μηπως και εχανε το τεστ αλλα το αποτελεσμα ηταν ιδιο με αυτο που εχει το μπουκαλι.Υπαρχει περιπτωση να πεσει η σκληροτητα του νερου σε μια περιοχη αποτομα?μαλλον οχι,το θεμα ειναι πως εκτοσ απο το υποστρωμα το χαλικι και τα ξυλα με τα φυτα δεν εχω κατι αλλο στο ενυδρειο,οπως μια πετρα που μπορει να ανεβάσει την σκληροτητα.Οποτε εχουμε 2 συμπερασματα!
1ον Κατα 90% φταιει το χαλικι....Γιατι το 20 ειναι τιμη μετα την τυρφη αρχικα ειχα 27!!!
2ον Τελος και αυτο το pet shop,αντε να δουμε με ποιον μαγαζατορα θα συνεννοηθουμε τελικα!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis 1969 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι βλεπω και μια και εγω εχω το ELITE 1000 πρεπει να αλλαξεις τις λαμπες σου γιατι αυτες ειναι για θαλασσινο.
Γεια σου Πατριδα,
Το ξερω σε λιγο θα κατεβω να αγορασω 2 Gro-lux kai μια aquarelle.Δεν προλαβα μεχρι σημερα....
-------------------------
Με απογοητευση σας λεω πως μολις εκανα το τεστ με aquaforte και το χαλικι μου αφρισε.Ειμαι για νεο βυθο,μα πως ειναι δυνατον να μου εδωσε ασβαστολιθικο χαλικι ενω ηξερε τι επερνα και γιατι,του δηλωσα θελω ενα Set-up μονο με σκαλαρια....
Θα βάλω αμμο τελικα γιατι και Α/Ο να βάλω παλι θα μου ανεβάζει την σκληρότητα.
Τελικα εκανα μια αλλαγη με 40 λιτρα απιονισμενο και 20 λιτρα ενφιαλώμενο....

Οταν μπω στην διαδικασια (μαλλον συντομα) για αλλαγη του βυθου με αμμο να παρω σκουροχρομη η ασπρη?Το ρωταω αυτο γιατι πρεπει να βάλω καποιο υπόστρωμα και ταμπλετες για τα φυτα και αν πάρω ασπρη αμμο μαλλον θα γινει χαμος αν παω καποια στιγμη να φυτεψω η να κλαδεψω.....
και τωρα τα δυσκολα....πως το κανω ολο αυτο?Αντε τα φυτα τα βάζω σε κουβά.
τα σκαλαρια?και αυτα σε κουβα?δεν πρεπει να καθαρισει το νερο μεχρι να ξαναμπουν μεσα?
Επειδη μακρηγορώ με τα post μου θα κανω αλλο ενα για βοηθεια να μου πειτε τι φυτα εχω μεσα....
Σας ευχαριστω για καθε σας βοηθεια....
-------------------------
Ξεχασα!!!Πανω στην ταραχη μου με το βυθο ξεχασα να σας πω.Παρηγγειλα 2 Gro-lux sylvania 30w γιατι δεν την ειχε εκει και μια osram λευκη (Δεν θυμαμαι ακριβω πως μου την ειπε....) 6000k.ειναι οκ η να παρω κατι αλλο?

Και κατι αλλο,θα βάλω αμμο αλλα οχι με το σκεπτικο να μην παρω Α/Ο....
Α/Ο θα αγορασω σιγουρα....απλα το λεω να μην παρεξηγηθω!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thgparas : 09-01-09 στις 22:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-09, 22:55
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αλλαγή χαλικιού λοιπόν.. Πήγαινέ το πίσω, και προσπάθησε να σου το αλλάξει.. Δύσκολο το βλέπω βέβαια, αλλά ίσως να μήν ήξερε ο άνθρωπος, υπάρχουν και ευσυνείδητοι στο χώρο, δεν είναι όλοι τόσο χάλια όσο λέμε..

Τώρα, για την αλλαγή, πρακτικά κάνεις τα εξής:
- Κατ'αρχήν να είσαι πλήρως προετοιμασμένος για να γίνει η αλλαγή γρήγορα (πλυμένο καλά το χαλίκι κ.τ.λ.)
- Παίρνεις πολλές λεκάνες/βαρέλια, για να κρατήσεις τουλάχιστον το 50% του νερού σου..
- Αφήνεις τα ψάρια ατάιστα 2 μέρες πρίν και 2 μετά (δεν παθαίνουν τίποτα, μήν ανησυχείς), για να ελαφρύνεις λίγο το βιολογικό φορτίο..
- Ανοίγεις το καλοριφέρ, να μήν είναι πολύ κρύος ο χώρος και πέσει πολύ η θερμοκρασία..
- Αδειάζεις νερό στις λεκάνες, και βγάζεις και τα ψάρια σε μία από αυτές, καλό είναι να τα σκεπάσεις και με μία πετσέτα για να μειώσεις το στρες..
- Αν το φίλτρο σου είναι εξωτερικό, το βγάζεις να δουλέυει στη λεκάνη αυτή.. Αν είναι εσωτερικό (τύπου juwel, κολλημένο στο ενυδρείο, και δε βγαίνει), βγάζεις τα υλικά και τον κυκλοφορητή να δουλεύει σε μία άλλη λεκάνη..
- Αλλάζεις το χαλίκι..
- Ξαναγεμίζεις όσο μπορείς με νερό ενυδρείου..
- Βάζεις μέσα τα ψάρια..
- Συμπληρώνεις με νερό, σαν να έκανες αλλαγή.. (προσοχή, και όσο πιο αργά μπορείς, γιατί το νέο νερό θα έχει διαφορετικές ιδιότητες από το παλιό)..

Τώρα, περί επιλογής άμμου για τα σκαλάρια, ας περιμένουμε κάποιον "βιοτοπικό" να μας ενημερώσει..

Καλή τύχη εύχομαι με την αλλαγή! Το καλό είναι ότι βρήκες το λάθος και το διορθώνεις, μή χαλιέσαι, γίνονται αυτά, πολλοί το έχουν κάνει το ίδιο.. ¶λλοι γιατί ήταν ασβεστολιθικό το χαλίκι όπως το δικό σου, και άλλοι γιατί τους φώτισε ο θεός κι έβαλαν πρασινοκίτρινο, πορτοκαλί, μπλε, και μπορδοροδοκόκκινο (καλή ώρα )..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 09-01-09 στις 23:37
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-09, 23:13
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω,θα ακολουθησω τις οδηγιες σου....
Απο αμμο μαλλον σκουρα θα βάλω γιατι το υποστρωμα και οι ταμπλετες μου φερνουν ασχημες εικονες στο μυαλο....
Το κατανοω οτι υπαρχουν και καλοι επαγγελματιες,δεν γινεται ολοι να ειναι ετσι.Ελπιζω και εγω οτι δεν το ηξερε και την επομενη φορα να μου δωσει μη ασβεστολιθικη.Βεβαια εγω καλου κακου πλεον δεν περνω τιποτε δεδομενο....και την αμμο θα την ελεγξω πριν την βάλω μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-09, 23:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά κι εδώ για το θέμα της άμμου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28612
(αναφέρεται σε δίσκους το συγκεκριμένο)..

Υπάρχει άλλο ένα για σκαλάρια, το ψάχνω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-09, 23:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει άλλο ένα για σκαλάρια, το ψάχνω..
Ευρέθη:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28263

Στα παραπάνω βέβαια, πας για "βιοτοπικό" στήσιμο αμαζονίου, όπου κανονικά δεν υπάρχουν φυτά, και το νερό έχει "μαύρο" χρώμα (balckwater).. Μπορείς βέβαια να βάλεις κι εκεί κάποια λίγα φυτούλια (π.χ. εχινόδωρους, βαλισνέριες, κ.τ.λ.) για να "σπάσει".. Μπορείς αν θέλεις να κάτσεις να ασχοληθείς, να το ψάξεις και να βάλεις μόνο φυτά της ευρύτερης γεωγραφικά περιοχής, ώστε να είναι "γεωγραφικό" το ενυδρείο.. Φυσικά, μπορείς να το κάνεις και φουλ φυτεμένο.. Αν πάντως πας για λίγα μόνο φυτά, μή μπεις σε διαδικασία υποστρώματος, δε χρειάζεται.. Καμιά ταμπλετούλα αραιά και πού στις ρίζες φυτών που το έχουν ανάγκη, θα είναι μια χαρά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-09, 23:46
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Thanks.Αν σου πω οτι τα ειχα διαβασει πριν αγορασω το ενυδρειο τι θα μου πεις.....τα ξεχασα τελειως αυτα τα post.Οσο για τα φυτα εψαξα για φυτα μονο Νοτιου αμερικης αλλα απο οτι διαβασα δεν υπαρχει και μεγαλη ποικιλια εκτος και αν βάλω αυτα που ξερω ηδη ποιο αραια και δεν το πυκνοφυτεψω.Θα δουμε....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απιονισμενο νερο!!! scissorhands Γλυκό νερό - Γενικά 8 17-09-09 00:59
ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ ΜΕ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 4 02-11-08 20:59
ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ sofianos7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 30-07-08 23:46
Απιονισμενο νερο Satriani Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 19 10-05-08 13:01
απιονισμενο νερο - δίσκοι Steve Δίσκοι 12 18-01-08 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07810 seconds with 14 queries