Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-05, 19:53
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή φιλτρο βυθου

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω στο φιλτρο βυθου ειναι το εξης¨¨αν κατω απο τα πλακακια γεμιζει ακαθαρσιες αυτες δεν τις ρουφαει το φιλτρο.το δικο μου συνδεεται με τα πλακακια με εναν καθετο πλαστικο σωληνα ο οποιος πανω φερει κθκλοφορητη 1200λ/ω.μηπως τελικα δεν ειναι φιλτρο βυθου?γιατι το υλικο φιλτραρισματος απλα δεν υπαρχει.ας με βοηθησει καποιος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-05, 00:13
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Το φιλτρο βυθου αποτελειται οντως απο τα μερη που περιεγραψες:
πλακακια-σωληνα-αντλια
συν το μεσο φιλτρανσης, το μεσο φιλτρανσης σε αυτο το φιλτρο ειναι το χαλικι το οποιο, σκεπαζει τα πλακακια, το χαλικι αυτο αποτελει και το στρωμα που καλυπτει τον βυθο του ενυδρειου.

Τωρα οσον αφορα το θεμα της χρησης του στα συγχρονα ενυδρεια ειναι μια κουβεντα που εχουμε κανει πολλες φορες εδω μεσα, και κανονικα θα σου ελεγα κανε μια αναζητηση.Αλλα επειδη εχω ορεξη να σερφαρω με το νεο μου λαπτοπ εψαξα και βρηκα τα λινκ που χρειαζεσαι.

http://www.greekaquarist.com/board/v...E2%F5%E8%EF%F5
http://www.greekaquarist.com/board/v...E2%F5%E8%EF%F5

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Αν διαβασες αναλογα θεματα θα εβγαλες συμπερασμα οτι το φιλτρο βυθου ειναι μια τεχνικη φιλτραρισματος η οποια ηταν πολυ διαδεδομενη και αρκετα αποτελεσματικη πριν μερικα χρονια οταν δεν ειχε προχωρησει τοσο η τεχνολογια στα φιλτρα του εμποριου.
Ωστοσο ισως να θες απλως μια επιβεβαιωση,οποτε θα ακουσεις οτι δεν ειναι προτιμοτερο το φιλτρο βυθου,αφου θελει συντηρηση η οποια απαιτει ξηλωμα ολου του ενυδρειου για να καθαρισεις την μπιχλα που μαζευει κατω εκει,και επειτα επειδη ειναι ολυ πιθανο να παραμεληθει η συντηρηση του να δημιουργησει πολλα προβληματα απο μολυνσεις και τετοια.
Καλυτερα βαλε το εσωτερικο μισο μισο, σφουγγαρι-υαλοβαμβακα για να εχεις και μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα.
Πιστευω συμφωνουν και οι συναδελφοι.
Αν συνεχισεις την αναζητηση θα βρεις κι αλλες αναφορες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-05, 23:46
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

το φιλτρο λειτουργει μονο τη μερα σκεφτομαι να το σταματησω γιατι θελω φυτεμενο ενυδρειο.τι αλλο φιλτρο να βαλω?τωρα εκτος του βυθου εχω και ενα εσωτερικο sunsun 900s με 900λ/ω το οποιο και αυτο το συνδεω με τα πλακακια για σταθεροτητα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-05, 23:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν το φιλτρο σου λειτουργει μονο τη μερα ειναι σαν να μη λειτουργει καθολου. Με αλλα λογια εχεις ξεκινησει εδω και τοσες μερες και ειναι σαν να εισαι ακομα στη πρωτη μερα (εξ'ου μαλλον και τα προβληματα στα ψαρια που αναφερεις σε αλλο ποστ).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-05, 23:52
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

μιλαω μονο για το φιλτρο βυθου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-05, 08:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι εννοεις το συνδεεις με τα πλακακακια για σταθεροτητα?
Αν θες να το κανεις φυτεμενο, βγαλτο τωρα που ειναι νωρις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-05, 21:49
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

το εσωτερικο φιλτρο εχει μια τρυπα στη μεση και το συνδεω με καθετο σωληνα στα πλακακια οπως το φιλτρο βυθου.ο καταστηματαρχης μου ειπε να ανακατευω το χαλικι καθε φορα που θα καθαριζω το εσωτερικο φιλτρο και δε θα εχω προβληματα.εξαλλου μου ειπε σε εντονο υφος πως ολοι οι παλιοι οι εμπειροι δηλαδη χρησιμοποιουν φιλτρο βυθου.αφηστε τα να πανε εχω μπερδευτει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-05, 22:13
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
εξαλλου μου ειπε σε εντονο υφος πως ολοι οι παλιοι οι εμπειροι δηλαδη χρησιμοποιουν φιλτρο βυθου
Πολύ "σωστά" σου το είπε ο καταστηματάρχης... Μόνο οι παλιοί το χρησιμοποιούν. Θεωρείται εδώ και αρκετά χρόνια ξεπερασμένο.
Οι λογοι αναφέρθηκαν και σε αυτό το ποστ και σε πιο παλιά. Μακροπρόθεσμα θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα οπότε βγάλτο όσο είναι νωρίς, ειδικά αν θες να το κάνεις φυτεμένο το ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-05, 22:46
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

αν πουμε πως με πεισατε στη θεση του να βαλω κατι αλλο η να μεινω μονο με το εσωτερικο sunsun 900s με 900λ/ω το οποιο ειναι μηχανικο!το ενυδρειο ειναι 220 λιτρα με 20 ψαρακια μικρα για την ωρα και 5 φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-05, 23:43
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84
ο καταστηματαρχης μου ειπε να ανακατευω το χαλικι καθε φορα που θα καθαριζω το εσωτερικο φιλτρο και δε θα εχω προβληματα.
Mα καλά αυτό δεν το είδε κανείς ?
Μην το κάνεις, δυστυχώς λάθος άνΘρωπο έχεις βρει να σε συμβουλεύει.
Στείλε ένα ΡΜ ή e-mail στον συμπολίτη σου "gbekiar" κοινώς Γιώργο Μπεκιάρη είναι ότι καλύτερο μπορώ να σου προτείνω για να σε βοηθήσει.
Γιωργάκηηηηη ουυυυυυ ουυυυυυυ την έκατσες την βάρκα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-05, 19:34
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

τελικα εβγαλα το φιλτρο βυθου αλλα αφησα τα πλακακια απο κατω.δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα με αυτο!τωρα στο καθετο σωληνακι του φιλτρου και αφου μου εχει μεινει ο κυκλοφορητης σκεφτομαι να βαλω κυριολεκτικα καρβουνο,το οποιο θα αλλαζω βεβαια καθε μηνα.ποια η γνωμη σας?ειναι πραγματικα τα υπερ περισσοτερα απο τα κατα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-05, 00:41
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84
γιατι θελω φυτεμενο ενυδρειο
Αυτός ειναι ενας λόγος για να βγάλεις τελείως τα πλακάκια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84
σκεφτομαι να βαλω κυριολεκτικα καρβουνο
Ο ενεργός άνθρακας χρησιμοποιειται σε ειδικές περιπτώσεις.
Ο ενεργός άνθρακας απορροφάει σχεδόν όλες τις οργανικές ουσίες.
Τι άλλο φίλτρο έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-05, 04:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πανο, για να ειμαστε αποτελεσματικοι σε αυτα που λεμε πρεπει να διευκρινισουμε μερικά πραγματα.
α. Φυτεμενο ενυδρειο ειναι το ενυδρειο στο οποιο δινουμε προτεραιοτητα στα φυτα που εχει μέσα. Αυτό σημαινει οτι και τα φυτα ειναι πολλά, και ο φωτισμός κατάλληλος, υπαρχει ειδικό υπόστρωμα για φυτά, σχεδόν πάντα υπάρχει προσθετο διοξείδιο, η θερμοκρασια δεν ξεπερνα τους 26-27 βαθμους και το λιπαινουμε καταλληλα και επιλεγουμε και συμβατα ψαρια (τοσο μεταξυ τους οσο και με τα φυτα).
β. Το φιλτρο βυθού θεωρειται ξεπερασμένο για ενυδρεία μεγάλης διάρκειας γιατι υπαρχουν καλύτερες τεχνολογικά λύσεις, κυριως από πλευράς συντήρησης και μακροβιοτητος. Παραμενει καλό για ειδικές εφαρμογές, όπως μεγάλωμα νεογνών κλπ. Ειδικα στην περίπτωση των φυτών, θα σου δυσκολευει μόνιμα τη ζωη καθότι τα φυτά θα ριζώνουν πάνω στα πλακάκια και δεν θα βγαινουν με τιποτε, ασε που για να γινει φυτεμενο θες πρωτα από ολα ειδικό υπόστρωμα κατω απο το χαλικι, το οποίο δεν μπορει να μπει πανω στα πλακακια.
γ. Πρακτικά χρειαζεσαι αμεσα καποιας μορφης βιολογογικου φίλτρου, μιας και εχεις καμποσα ψαρια μεσα. Το να σταματησεις το βυθού ειναι μια βιαστική κινηση η οποια θα δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απο οσα θα λυσει. Γραφεις καπου οτι εχεις ενα φιλτρ 900λ/ωρα εσωτερικο, το οποιο ειναι μαλλον μικρό για τα λιτρα σου. Τι εχει μεσα?
Εχε υπόψιν σου οτι ενα πληρως ανεπτυγμενο φυτεμενο ενυδρειο ΔΕΝ χρειαζεται κανενα ισχυρο βιολογικο(εως καθόλου), αλλα περναει καιρός μεχρι να φτασεις εκεί, ή παρα πολλα φυτά από την αρχή πράγμα δύσκολο, τόσο λογω εποχής, όσο και λόγω απόστασης που βρίσκεσαι.

Ανακεφαλαιονοντας, εαν θες οπωσδηποτε να βαλεις πολλα φυτα, τοτε πρεπει να βαλεις τα ψαρια/φυτα σε λεκανη, να βγαλεις το χαλικι, να αφαιρεσεις τα πλακακια και να προσθεσεις υποστρωμα, χαλικι και καποιο βιολογικο φιλτρο (κατα προτιμηση εξωτερικό). Επισης ξεκινα αμεσα παροχή διοξειδίου. Θα βοηθησει πολύ.

Αν παλι δεν θες να κανεις κατι τετοιο, ασε το φιλτρο βυθου να δουλευει, βαλε λιγα φυτά που να τρεφονται κυριως απο τα φυλλα τους (πχ anubias, java moss, java fern, κερατοφυλλο, riccia) και μελετησε την επόμενη κίνησή σου. Το φίλτρο βυθού στην αρχή ειναι μια χαρά.. Συνηθως στο χρόνο ειναι που αρχίζουν τα προβλήματα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-05, 22:53
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

λοιπον,το φιλτρο βυθου τελος.τα πλακακια μαλλον δε θα τα βγαλω ας ριζοσουν στα πλακακια δε με πειραζει.τωρα φυτεμενο εννοω να γινει μετο περασμα του χρονου.δηλαδη να βαλω κανα δυο φυτα ακομα και μετα να περιμενω ολα αυτα να αναπτυχθουν.μπορει να παρει και πανω απο ενα χρονο για να γινει πραγματικα φυτεμενο.μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει καμια αναπτυξη αλγης.μεχρι στιγμης εχω μια ανουμπια η οποια μετα απο 10 μερες εχει πεταξει και φυλλο,το κρεμυδι,και 5 κλαδια με ενα φυτο μαλλον hygrofylla στην οποια εχω προβλημα με τα φυλλα.θα προσπαθησω να δειξω μια φοτο.ενυδρειο 100/40/60(60 υψος)λαμπα μονο 40βατ.φιλτρο σανσαν 900λιτρα με σφουγγαρι και ενας κυκλοφορητης 1200λιτρα μεσα στο σωληνα του φιλτρου βυθου με καρβουνο.ειχα ατμαν 1800λιτρα αλλα η ροη ηταν πολυ δυνατη και το αλλαξα.τα ψαρια μου ειναι 2 χηρες,3 γγουπις,2 ξιφοφορους,4 κορυντορας δυο εκατοστων,2 καρχαριακια,1 γλυφτη,4νεον,2 σκαλαρια τρια εκατοστα.απο την τριτη μερα που αρχισε να λειτουργει το ενυδρειο τα εβαλα μεσα και ειναι μια χαρα ολα!!!χωρις καμια μετρηση!!!ειμαι στην 16 μερα,13 για τα ψαρια.πειτε μου τη γνωμη σας.ριχνω ενα υγρο για τα φυτα της DAJANA.να βαλω απο τωρα διοξειδιο?προβλημα οξυγονου δεν υπαρχει και γιαυτο σταματησα την αεραντλια.μηπως πρεπει να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-05, 23:03
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

να βαλω co2 εννοω?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-05, 23:06
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

γιατι δεν μπορω να ανεβασω φοτο??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-05, 23:08
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

γιατι δεν μπορω να ανεβασω φοτο??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-07-05, 10:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με τις φωτο υπαρχει καποιο προβλημα, απομειναρι του τελευταιου server crash. Θα διορθωθει. Ανεβασε τες καπου αλλου και βαλτες με [img]url[/img]

Ξεκιναμε.
α. Αν καταργησεις το βυθου χρειαζεσαι επιπλεον φιλτρο. Αυτο που εχεις δεν φτανει.
β. Ο ανθρακας πρεπει να φυγει. Φυτα και ανθρακας δεν πανε μαζι. Γενικοτερα ο ανθρακας στο γλυκο νερο χρησιμοποιειται σε ειδικες περιπτωσεις και οχι μονιμα.
γ. Το ενυδρειο σου ειναι 240 λιτρα. Ο φωτισμος ειναι πολυ λιγος. 0,15w/liter Ακομα και για μη απαιτητικα φυτα θες τουλαχιστον 0,30w/λιτρο κατ ελαχιστο.
δ. Το οτι δεν εχεις κανει μετρησεις δεν ειναι στα θετικα. Οι μετρησεις δεν ειναι κατι που βελτιωνουν το ενυδρειο.. Οταν ομως κατι δεν παει καλα οταν θα το καταλαβεις απο τα ψαρια θα ειναι αργα.
ε. Ο συνδιασμος των ψαριων σου δεν ειναι και ο καλυτερος.. guppies, ξιφοφοροι δεν πανε με τα υπολοιπα. Επισης σκαλαρια με νεον επισης δεν..(τα δευτερα ειναι η τροφη των πρωτων. Και τελος τα καρχαριακια, 1ον ειναι σμηνοψαρα και χρειαζονται κιαλλα ,και 2ον μεγαλωνουν παρα πολυ για το ενυδρειο που εχεις.
στ. Αλγη δεν εχεις καθοτι το φως ειναι πολυ λιγο, και ειναι και νωρις.
το υγρο που λες δεν το ξερω. Γενικα σε καινουργια ενυδρεια δεν συνισταται να μπαινει λιπασμα πριν την 7η-8η εβδομαδα.

Οσο για το διοξειδιο, κακο δεν κανει σε χαμηλες δοσεις (1 bubble ανα 2 sec max) αλλα μην περιμενεις και πολλα.

ΥΓ το topic πρεπει να γινει split και να μεταφερθει στους αρχαριους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-07-05, 12:54
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα πες μου γιατι δεν φτανει το μηχανικο φιλτρο με 900λιτρα την ωρα?σαν τι αλλο να προσθεσω?θεωρω πολυ σημαντικη αυτην την ερωτηση.λεω μα μεινω ετσι τουλαχιστο για την αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-07-05, 13:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στα εσωτερικα φιλτρα υπαρχει ενας απλοικος κανονας που λεει οτι πρεπει να γυριζουν τον ογκο του νερου απο 5 εως 10 φορες την ωρα.
Πιο σημαντικο ομως ειναι να διαθετουν αρκετο χωρο για σφουγγαρια/βιολογικο υλικο ωστε να αναπτυχθει η καταλληλη αποικια βακτηριδιων που διασπαει την αμμωνια. Συνηθως τα φτηνα κινεζικα δεν διαθετουν τετοια.
Μπορει να μην πολυσυμφωνουμε με το φιλτρο βυθου ΑΛΛΑ εδω το petshop σωστα το εβαλε για να λειτουργησει ως βιολογικο.
Αν το σταματησεις απλα πρεπει να υποκαταστησεις την βιολογικη λειτουργια του με κατι αλλο. Θα συνιστουσα ενα εξωτερικο.
Και επειδη σε βλεπω αστρωτο, ξεκινα απο σημερα αλλαγες νερου της ταξεως του 50% μερα παρα μερα αν θες να συνεχισεις να εχεις ψαρια. (μεχρι να καταληξεις σε φιλτρο και να στρωσει.)
Εννοειται με αντιχλωριο και θερμοκρασια ιδια με αυτη του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-07-05, 20:46
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

δε θελω να αρχισω να εχω τυψεις επειδη εβγαλα το φιλτρο βυθου!!!σε παρακαλω πολυ εαν θελεις να μου πεις και επειδη πιεζομαι οικονομικα μεχρι στιγμης εδωσα 450 ευρω,το μονο που μπορω να κανω ειναι στον καθετο σωληνα του φιλτρου βυθου που εχω ανοιξει τρυπες να βαλω καποιο υλικο μαλλον βιολογικο αποοτι καταλαβα.δηλαδη θα ηθελα να μου προτεινεινεις κατι να βαλω εκει μεσα σφουγγαρι,υαλοβαμβακα,τι πραγμα θα μου εκανε δουλεια?αν πραγματικα δε διαλεγεις τιποτα ισως να αναγκαστω να κανω το εξης αν δε βρισκεις αλλη λυση. http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a/filters4.htm
προτιμω ομως να βαλω κατι στο σωληνα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-07-05, 21:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα γιατι δεν κανεις τοτε το απλουστερο.
Ασε να δουλεψει το φιλτρο βυθου, και αργοτερα το βγαζεις...
Ο τακης προτεινει διαφορες καλες και φθηνες ιδεες απο κει και περα, σε εσωτερικα φιλτρα.
Βιολογικο φιλτρο μπορει να σχηματιστει πανω σε οτιδηποτε πορωδες
Η απλη λυση ειναι το σφουγγαρι, η πιο προχωρημενη υλικα οπως το siporax, και το substrat pro. Σημασια εχει να υπαρχει συνεχης ροη νερου απο μεσα τους, να μην στουμπονουν ευκολα και φυσικα να μην τα καθαριζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-07-05, 21:31
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

ελεγα να βαλω μεσα στο σωληνα σφουγγαρι αλλα σε εκεινον το στενο σωληνα θα ειναι πολυ λιγο για τα λιτρα μου,ετσι δεν ειναι?οποτε θα κανω το εξης.θα παρα ενα κυλινδρικο σφογγαρι και θα ανοιξω τρυπα στη μεση και θα περασω απο μεσα το σωληνα τον οποιο εχω αρκετα τρυπησει.ο ογκος του υλικου θαειναι πολυ πιο μεγαλος στη δευτερη περιπτωση.και γιανα δουλευει ως βιολογικο δε θα το καθαριζω.σωστα?απλα η επιφανεια του θα ειναι προσιτη στα ψαρια,αυτο δεν πειραζει,ετσι?αρα βρικαμε τη λυση?συμφωνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-07-05, 21:38
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν μπορει κατι να σου κανει δουλεια γιατι η ωφελιμη χωρητικοτητα του σωληνα ειναι πολυ μικρη για να βαλεις υλικο (σφουγγαρι ας πουμε)και να υποστηριξει 200λ νερο.
Αφου ειναι φρεσκο το θεμα και δεν θες να δωσεις χρηματα γιατι δεν το ξηλωνεις τελειως και να το πας πεσκεσι στο μαγατορα και να παρεις ενα
εξωτερικο,εστω με μια διαφορα,και να κανεις την δουλεια σου σαν ανθρωπος?Κανε του ενα τηλεφωνακι δεν θα χασεις τιποτα.
Αν δεν γινεται αγορασε ενα κομματι σφουγγαρι και φτιαξε αυτο που ειδες στο site του κ.Τακη με το Sunsun για κυκλοφορητη.Φτηνη λυση.
Κοιτα και στην επομενη σελιδα υπαρχει κ αλλη εκδοχη.
Και στην μεθεπομενη υλικα φιλτραρισματος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-07-05, 21:47
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

απο εξω θα το βαλω!!!ας μου πει καποιος ποιος πρεπει να ειναι ο ογκος του σφουγγαριου για να παρω να μην κανω παλι βλακεια μονος μου.ο κυκλοφορητης θα ειναι ατμαν 1200λιτρα την ωρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-07-05, 21:50
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Αν βρεις ανταλακτικο σπογγο για αυτο ¨
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...MzNuaoIoqe9Nl8

ισως γινεται αλλα και παλι μαλλον δεν θα ειναι αρκετο.
Ισως χρειαστεις 2.Δεν εχει 2 σωληνες το φιλτρο βυθου?Βαζεις κ ενα 2ο κυκλοφορητη.......
Τα φωτα σας οι πιο εμπειροι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-07-05, 22:01
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Εγω παντως επιμενω στο τηλεφωνακι στο μαγαζι.
Με τα υπαρχον υλικα καλητερα να αποφυγεις τις επιφοβες πατεντες που μπορει να μην εχουν και σωστο αποτελεσμα.
Θες πατεντες?Φτιαξε αμβουργου που δουλευει αποδεδηγμενα
Το ενυδρειο ειναι αστρωτο και τα ψαρακια δεν τα βλεπω καλα.
Θα κλαις τις ψυχουλες τους που κρατας στα χερια σου και τα λεφτα σου.
Βαλε την δημιουργικοτητα στο φωτισμο και στο CO2 αργοτερα αφου πας για φυτεμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-07-05, 22:32
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σας εφυγε ενα σημαντικο θεμα.
οταν αφαιρουμε το το φιλτρο βυθου αφαιρουμε και τα πλακακια απο κατω, ο λογος που το αφαιρουμε, ενας απο αυτους, ειναι οτι αν βουλωσει τοτε μπορει να δημιουργηθουν εστιες μολυνσης απο στασιμους θυλακες νερου,αν δεν αφαιρεσουμε τα πλακακια, αυτο θα συμβει σιγουρα!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09241 seconds with 12 queries