Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-11, 17:36
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Ανεβηκε το ph....

Καλησπερα. Σημερα εκανα ενα τεστ σε χαρτακια που εχω για να δω το gh και το kh μιας και ειναι τα μονα τεστ που δεν εχω αγορασει σε υγρα. Τα χαρτακια αυτα εχουν gh kh ph no2 no3 και χλωριο. Οπως κοιταζα το τεστ στα gh και kh που με ενδιεφεραν, επεσε το ματι μου και στο ph και ηταν ανεβασμενο. Λεω καλα θα λεει λαθος. Κανω τεστ με το τεστ μου της sera το υγρο για ph και μου εβγαλε 2 φορες 8. Το τεστ ληγει το 2013, απλα για να το αναφερω. Παντα 7,5 ειχα, οσο καιρο τρεχει το ενυδρειο. Βεβαια ειχα να μετρησω το ph κανα μηνα, ισως λιγο λιγοτερο. Απο τι μπορει να ανεβηκε? Τι μπορω να κανω?

Tα ψαρακια μου θα εχουν προβλημα?

Εδω λεει 6,5 - 7 : http://freshaquarium.about.com/cs/cy...zebradanio.htm

Και εδω λεει 6 -8 : http://www.seriouslyfish.com/profile...s=rerio&id=206
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 17:43
Το avatar του χρήστη S O T I R I S
S O T I R I S Ο χρήστης S O T I R I S δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-09-2011
Περιοχή: ΜΕΝΙΔΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Το καλοκαίρι λόγω της εξάτμισης του νερού και ταυτόχρονης αναπληρωσής του από νερό της βρύσης έχει ως αποτέλεσμα την ταυτόχρονη αύξηση της σκληρότητας και συνεπώς και του ph.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-11, 19:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S O T I R I S Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλοκαίρι λόγω της εξάτμισης του νερού και ταυτόχρονης αναπληρωσής του από νερό της βρύσης έχει ως αποτέλεσμα την ταυτόχρονη αύξηση της σκληρότητας και συνεπώς και του ph.
Των σκληροτητων το γνωριζω μιας και το εχουμε πει σε αλλο θεμα μου. Του ph ομως γιατι?


EDIT: Με βαση αυτο εδω,φαινεται να ειναι αλληλενδετα τελικα και διαβαζω για να καταλαβω....



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 08-09-11 στις 19:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 19:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποση Gh KH εχεις τελικα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 19:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Το gh εχει παραμηνει 7d, το kh ανεβηκε απο 6d σε 10d.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-11, 00:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το gh εχει παραμηνει 7d, το kh ανεβηκε απο 6d σε 10d.
Γιαυτο ανεβηκε το πεχα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-11, 02:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Tι θα μπορουσα να κανω τωρα? Τα ψαρακια μου μπορει να εχουν προβλημα σε αυτες τις συνθηκες μεχρι να αλλαξω το ph? Ημουν στη δουλεια απο τις 7 (βεβαια ειχα ιντερνετ αλλα....) και δεν εχω διαβασει ακομα πως θα μπορεσω να ριξω το gh παλι και αν καταφερω να το ριξω αν θα πεσει και το ph κλπ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-11, 03:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τυρφη ή ΑΟ πεφτει η KH

Εχεις μια ανωμαλια ομως, (οχι εσυ... το νερο )
Εχεις χαμηλη GH και πιο ψηλη KH,
Συμβαινει καμια φορα, αν και η KH (ανθρακικη ή προσωρινη σκηροτητα) συμπεριλαμβανεται μεσα στη GH (γενικη σκληροτητα) και λογικα πρεπει να ειναι μικρoτερη της GH.
Tα τεστ ομως μετρανε ουσιαστικα alcalinity (αλκαλικοτητα) και ετσι μπορει να βλεπουμε τετοιο φαινομενο.
Η αλλη περιπτωση ειναι να κανουν λαθος τα τεστ. Ιδιως τα χαρτακια, δεν ειναι δυσκολο να κανουν.

Αν βαλεις λοιπον τυρφη ή ΑΟ, θα πεσει και η GH μαζι με την KH και δεν νομιζω να πρεπει για τα ψαρια σου ιδιως τωρα που ειναι σε νεαρη ηληκια που ακομα και στα ψαρια που ζουνε σε μηδενικες σκληροτητες, στα νεαρα χρειαζονται πιο ψηλη GH για σωστη αναπτυξη.
Αν γινει αυτο πρεπει να προσθεσεις μετα ηλεκτρολυτες για αναβασεις μονο την GH.
Πιστευω οτι η ανισορροπια στις τιμες οφειλεται στην αναπληρωση του εξατμιζομενου με βρυσης.
Σιγουρεψου πρωτα αν ειναι σωστες οι μετρησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-11, 04:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι να σιγουρεψεις τις μετρησεις και με ενα αλλο τεστ ... Αν δεις οτι ειναι σωστες τοτε σιγα σιγα (μην τα στρεσσαρεις) ριξε τις σκληροτητες και το ph θα ακολουθησει!

Η βρυση τι τιμες εχει??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-11, 04:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εχεις μια ανωμαλια ομως, (οχι εσυ... το νερο )
Εχεις χαμηλη GH και πιο ψηλη KH,
Συμβαινει καμια φορα, αν και η KH (ανθρακικη ή προσωρινη σκηροτητα) συμπεριλαμβανεται μεσα στη GH (γενικη σκληροτητα) και λογικα πρεπει να ειναι μικρoτερη της GH.
Παντα, οσες φορες εχω μετρησει το ενυδρειο απο το στρωσιμο και μετα (γιατι πριν, κατα την διαρκεια του στρωσιματος, τις πρωτες πρωτες μερες, μεχρι την 15η - 20η ας πουμε, ειχε τυχει να εχω και 14d gh και 10d kh και αν δεν κανω λαθος και 21d gh εχω δει σχεδον, χωρις να ειμαι σιγουρος βεβαια) ειχα 7d gh και 6d kh.

Ισως και τα τεστ να κανουν λαθος, για αυτο το λογο και εγω ανεφερα οτι ειναι χαρτακια (αν και μιας και τοσες φορες εδιχναν 7 και 6 gh και kh αντιστοιχα, που και τοσο να μην ηταν, αφου το εβγαζαν μονιμα, δεν παει να πει οτι τωρα που βγαινει kh 10 εχει μια αυξηση η kh, εστω και λαθος αμα κανουν αριθμητικα)? Θα ξανακανω και ενα αυριο παλι χαρτακια να δω και μαλλον πρεπει να αγορασω καποιο υγρο τεστ και για αυτα καποια στιγμη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι να σιγουρεψεις τις μετρησεις και με ενα αλλο τεστ ... Αν δεις οτι ειναι σωστες τοτε σιγα σιγα (μην τα στρεσσαρεις) ριξε τις σκληροτητες και το ph θα ακολουθησει!

Η βρυση τι τιμες εχει??
Μετραω τωρα βρυση με χαρτακια και λεω gh και kh.

Εdit: Στη βρυση εχω gh 7 και kh 6. Κανω και ενα υγρο τεστ ph αν και θυμαμαι ειχα 7,5.

Tελικα οντως ph: 7,5 η βρυση.

Με αλλαγες νερου, υπαρχει περιπτωση να πεσει η kh μιας και θα μπαινει νερο με 6d και οχι 10d και κατα συνεπεια να ερθει και το ph στο κανονικο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 09-09-11 στις 04:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-11, 10:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι θα μπορουσα να κανω τωρα? Τα ψαρακια μου μπορει να εχουν προβλημα σε αυτες τις συνθηκες μεχρι να αλλαξω το ph? Ημουν στη δουλεια απο τις 7 (βεβαια ειχα ιντερνετ αλλα....) και δεν εχω διαβασει ακομα πως θα μπορεσω να ριξω το gh παλι και αν καταφερω να το ριξω αν θα πεσει και το ph κλπ....
Πιστευω οτι τα ψαρια σου δεν εχουν προβλημα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-11, 13:20
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι τα ψαρια σου δεν εχουν προβλημα.
Kαι εγω αυτο ελπιζω και ευχομαι.

Απο εκει και περα, με τις αλλαγες νερου που ρωταω πιο πανω, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει σταδιακα η kh και κατα συνεπεια και το ph να ερθει εκει που ηταν πριν?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-11, 13:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι τα ψαρια σου δεν εχουν προβλημα.
Συμφωνω απολυτα !
Μεγαλη αναλυση και ανησυχια για τα zebra danio που στον φυσικο τους βιοτοπο τραβανε τα μυρια οσα απο τις δυναμεις της φυσης.
Την εποχη της ξηρασιας επιβιωνουν σε αποκομμενες λιμνουλες οπου η συνεχης εξατμιση ανεβαζει (οπως και στην περιπτωση σου) τις σκληροτητες.
Γενικα ειναι ενα ειδος ανθεκτικο και ευπροσαρμοστο και δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητη η διατηρηση αυστηρης σταθεροτητας στις τιμες νερου.
Το ΡΗ της βρυσης το μετρησες; μερικες φορες και στο δικτυο μας αλλαζει εποχιακα. Αυτο που συμβαινει στο ενυδρειο μας , συμβαινει και στον Μορνο (εξατμιση)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-11, 13:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα !
Μεγαλη αναλυση και ανησυχια για τα zebra danio που στον φυσικο τους βιοτοπο τραβανε τα μυρια οσα απο τις δυναμεις της φυσης.
Την εποχη της ξηρασιας επιβιωνουν σε αποκομμενες λιμνουλες οπου η συνεχης εξατμιση ανεβαζει (οπως και στην περιπτωση σου) τις σκληροτητες.
Γενικα ειναι ενα ειδος ανθεκτικο και ευπροσαρμοστο και δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητη η διατηρηση αυστηρης σταθεροτητας στις τιμες νερου.
Μακαρι να ειναι ετσι...και εγω αυτο θελω να πιστευω. Αλλα το αναλυω τοσο πολυ, μιας και γεννηθηκαν στο δικο μου ενυδρειο και τα μεγαλωνω τοσο καιρο (ειναι 83ων ημερων για την ακριβεια) σε 7,5 ph και ισως αυτη η αλλαγη να μην τους κανει καλο. Απο εκει και περα, σιγουρα ειναι ανθεκτικα ψαρια και το ξερω και σε πειραματα εχω διαβασει οτι τα χρησιμοποιουν αλλα απο τη φυση μεχρι τα zebra danio του ενυδρειο μας, δεν υπαρχει διαφορα? Βεβαια μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια, οπως πριν παιζουν και χαιρονται, αλλα και χρυσοψαρο να δουμε σε γυαλα χωρις φιλτρο κλπ, παλι δεν νομιζουμε οτι χαιρεται και ας τραβαει αυτο τα μυρια οσα?

Και ακομα, κανω αυτη τη συζητηση για να μαθω κιολας αν στο μελλον μου τυχει κατι παρομοιο με αλλα ισως ψαρια που μπορει να εχω τοτε, να ξερω πως θα μπορεσω να αντιμετωπισω την κατασταση.

Mετρησα και το νερο της βρυσης οπως λεω πιο πανω ναι, και μου εδειξε gh 7 kh 6 και ph 7,5. Oι μετρησεις εγιναν με τα ιδια τεστ που εγιναν και στο ενυδρειο (gh-kh χαρτακια jbl 6in1) και ph με sera υγρο.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν σας ζαλιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-11, 14:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ακομα, κανω αυτη τη συζητηση για να μαθω κιολας αν στο μελλον μου τυχει κατι παρομοιο με αλλα ισως ψαρια που μπορει να εχω τοτε, να ξερω πως θα μπορεσω να αντιμετωπισω την κατασταση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-11, 17:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πηρα και υγρα τεστ της sera σημερα, gh και kh και θα κανω μετρηση αυριο,γιατι τωρα παω για δουλεια και δεν ειμαι στο σπιτι, να δουμε πιο ακριβη αποτελεσματα απο οτι τα χαρτακια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-09-11, 23:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eκανα πριν λιγο αλλαγη νερου το 40-50% του νερου του ενυδρειου και κατοπιν εκανα τεστ για το kh. Για gh δεν εκανα, γιατι τελικα το τεστ που αγορασα ειχε ληξει απο τον 5/11 και θα παω να το αλλαξω αυριο μεθαυριο.

Το αποτελεσμα ηταν 7. Εγω πριν παρω το υγρο τεστ, εκανα μετρησεις με χαρτακια για gh και kh και το kh μου εβγαινε 6 παντα ενω οταν ειδα το ph που πηγε 8 απο 7,5 που μετραγα παντα, το kh ειχε παει 10. Θα ειναι λογικα επειδη εκανα και αλλαγη νερου ε, το 7 που μου βγαζει τωρα....ξεχασα να κανω πριν την αλλαγη νερου....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-09-11, 00:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν το νερο της αλλαγης ειναι πολυ διαφορετικο απο το νερο του ενυδρειου χρειαζεται αναλογη προσοχη στο ποσοστο αλλαγης και στο ρυθμο εισαγωγης του νερου στο ενυδρειο, γιατι υπαρχουν τα θερμικα και οσμωτικα σοκ που μπορουν να επιφερουν μεχρι και αμεσο θανατο αναλογα το μεγεθος των διακυμανσεων και το χρονο που διαρκουν.
Συνηθως ενοχλει περισσοτερο, η αποτομη πτωση του πεχα και η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας, απο το αντιθετο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-09-11, 01:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν το νερο της αλλαγης ειναι πολυ διαφορετικο απο το νερο του ενυδρειου χρειαζεται αναλογη προσοχη στο ποσοστο αλλαγης και στο ρυθμο εισαγωγης του νερου στο ενυδρειο, γιατι υπαρχουν τα θερμικα και οσμωτικα σοκ που μπορουν να επιφερουν μεχρι και αμεσο θανατο.
Συνηθως ενοχλει περισσοτερο, η αποτομη πτωση του πεχα και η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας απο το αντιθετο.
Απο θερμοκρασια το ενυδρειο ειχε 25,8 και οταν μπηκε το νεο νερο ειχε 26. Το νερο το προετοιμαζω ωρες πριν στο ιδιο περιβαλλον που ειναι το ενυδρειο, με αεραντλια και το αντιχλωριο. Πχ σημερα το νερο προετοιμαζοταν απο τη 13:00 και η αλλαγη εγινε στις 11:40. Τι θα προτινες οσον αφορα το θεμα με το ph και τις αλλαγες? Πχ. ειχα ph 8 στο ενυδρειο και στο βαρελι 7,5. Μπορει να υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο προβλημα? Να εκανα μικροτερες και πιο συχνες αλλαγες νερου παρα μια ανα 7-10 μερες που κανω της ταξης των 15-20 λιτρων? Τα no3 μου δεν τα εχω δει πανω απο 5 με τα ψαρακια τοσο καιρο που μεγαλωνω. Τις αλλαγες τις κανω πιο πολυ για φρεσμαρισμα του νερου. Μπορει να υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο προβλημα? Οταν λες οσμωτικα σοκ τι εννοεις? Το νερο το βγαζω με λαστιχο σε βαρελι και το ''φτιαγμενο'' το βαζω με κανατα. Δηλαδη γεμιζω μια κανατα 1,5 λιτρου και την ριχνω σε χρονο περιπου 10-15 δευτερολεπτων καθε φορα και ολη την ωρα αυτο, μεχρι να γεμισει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-09-11, 01:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτες οι διακυμανσεις που γραφεις δεν αποτελουν προβλημα.
Μια αλλαγη με 0.5 πιο χαμηλο πεχα, σε 50% ποσοστο αλλαγη θα κατεβασει θεωρητικα, μονο 0,25 το πεχα στο ενυδρειο. Δεν υπαρχει προβλημα, αν και το σταθερο πεχα ειναι το τελειο.
Η διαφορα στην KH του νερου της αλλαγης που αναφερεις, μπορει να επηρεασει το πεχα επισης στο ενυδρειο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-09-11, 01:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που γραφεις δεν αποτελουν προβλημα.
Μια αλλαγη με 0.5 πιο χαμηλο πεχα, σε 50% ποσοστο αλλαγη θα κατεβασει θεωρητικα, μονο 0,25 το πεχα στο ενυδρειο. Δεν υπαρχει προβλημα, αν και το σταθερο πεχα ειναι το τελειο.
Η διαφορα στην KH του νερου της αλλαγης που αναφερεις, μπορει να επηρεασει το πεχα επισης στο ενυδρειο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.
Με τον καιρο δηλαδη και τις αλλαγες, πιστευεις θα ερθει παλι σιγα σιγα το ph στο 7,5 οπως ηταν παντα και το kh παλι στο 6?

Παντα σταθερο ph ειχα πριν το μετρησω τωρα τον σεπτεμβρη μετα απο τις αρκετες συμπληρωσεις νερου λογω της εξατμισης, με νερο βρυσης...αχ...ωραιες εποχες...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-09-11, 02:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, λογικο ειναι.
Μην πανικοβαλεσαι.
Οτι εγραψα ηταν απλα ενημερωτικο για να ξερεις τι μπορει να παιχτει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-09-11, 02:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ευτυχως...

Να εισαι καλα, ευχαριστω ακομα μια φορα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07220 seconds with 12 queries