Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 18-06-07, 18:19
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή Για θολώνει το νερό?

Καλησπέρα σε όλους!
Το ενυδρείο μου τρέχει ήδη ένα μήνα εκ των οποίων οι δυο τελευταίες εβδομάδες είναι κατοικήσιμες (το ξεκίνησα με έτοιμα βακτηρία). Στην αρχή όλα πήγαιναν περίφημα. Ακόμα και η άλγη που εμφανίσθηκε έχει αρχίσει να εξαφανίζεται. Οι μετρησεις του νερου είναι:

Αμμωνία: 0
GH: 7
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 8 mg/lt.
N03: 8 mg/lt
Αλλαγές νερού: 25% κάθε εβδομάδα.
Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 130 καθαρά.

Οι μετρήσεις αυτές ήταν σταθερές από την δεύτερη εβδομάδα.
Ξαφνικά από την προηγούμενοι εβδομάδα το νερό έχει αρχίσει και θολώνει και η αμμώνια έχει ανεβεί περίπου στο 0,25 mg/lt. Έκανα μια αλλαγή 50% το Σάββατο και σήμερα πάλι θόλο….. κάποια αλλαγή στη ρουτίνα του ενυδρείου δεν έκανα εκτός από το ότι την προηγούμενοι εβδομάδα ξεκίνησα να τα ταΐζω 2 με 3 φορές την μέρα από λίγο γιατί πριν τα τάιζα μόνο μια φορά την ημέρα (εσείς πόσο τα ταΐζεται???) και του ότι φύτεψα και ένα φυτό (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αλλά μοιάζει με κερατόφυλο). Τα ψάρια που έχω μέσα από ότι μου έχετε πει είναι ήδη αρκετά αλλά έχω σκοπό όταν δημιουργηθούν κάποια ζευγάρια να τα αραιώσω:

3 gourami. (μικρά)
5 κλόουν (μικρά)
5 αγγελόψαρα ( 3 πολύ μικρά και 2 μεγαλύτερα)
2 πλατύστομους (δεν ξέρω ακριβός το είδος, μάλλον Hypostomus punctatus - Suckermouth Catfish)
8 μικρά που μοιάζουν με νέον αλλά δεν είναι νέον…. (μικρά, διαφανές, με μια πορτοκαλί φωσφοριζέ λωρίδα κατά μήκος του σώματος)


Ευχαριστώ, περιμένω τα Φώτα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 27-06-07, 21:20
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

μηπως αναβεις τα φωτα του ενυδρειου πολλες ωρες και διμιουργειτε φυτο πλακτον και αυτο σου δινει μια αισθηση πρασινου και συναμα θολου νερου μηπως να μειωσης σταδιακα τις ωρες που ειναι αναμενο το φως στο ενυδρειο μην το κανεις αποτομα θα εχει πολλες απωλιες σε ψαρια. το φυτο πλακτον ρυθμιζοντας το φως σταματαει να παραγετε και οσο υπαρχει στο νερο σιγα σιγα πεθαινει και ετσι ανεβαζει την αμμωνια καλο θα ηταν να κανεις και συχνες αλλαγες νερου αν ακολουθησεις αυτην την μεθοδο
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-06-07, 21:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπων, μολις εκανα μια αλλαγη της ταξεως του 35%. Δεν μπορουσα παραπανω για τεχνικους λογος. Παίρνω νερο από τις πηγες του δημου που εχει νερο από αντίστροφη όσμωση και δυστυχώς δεν έβρισκα καρτα (μια καρτα των 4¤ ανιστοιχει σε 140 λιτρα νερου). Βλεπεται το νέρο της βρυσης είναι ακαταληλο (σκληρωτητες KH k GH κοντα στο 15 με 20 και PH 8,5…. Οποτε καταλαβαινεται.).
Σε βλέπω για αφρικάνες μια χαρά!!!(αν σου αρέσουν φυσικά) (* Σκέψου οτι αυτό το νερό σε κάποιες περιοχές το πίνουμε όμως).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα της σημερινη αλλαγη το νερο εχει ξεθολωσει αρκετα και η αμμωνια εχει πεσει στο 0,25 με 0,5. Ξερω ότι ακομα είναι ψιλα αλλα πιστευω σιγα σιγα κατι να γηνει…
Οσο για το ότι εβαλα ψαρια από την δευτερη εβδοδα το εκανα γιατι το ενυδρείο το εστρωσα με ετοιμα βακτήρια της TETRA (safestart) και χρυσοψαρα. Μετα από δυο εβδομαδες στρωσιμο και 10 μερες με όλα τα ψαρια που εβαλα μεσα η αμμωνια ηταν μονιμα 0. Η θολουρα και κατοπιν αυτης η άνοδος της αμμωνια ηρθαν μετα τον μηνα λειτουργίας. ΑπΆ ότι καταλαβα το λαθος μου ηταν ότι εβαλα πολλα ψαρια μαζι… να συμπληρώσω ότι σημερα μετα την αλλαγη προσθεσα και λιγα βακτυρια και ότι η αεραντλια δουλευει διαρκώς. Επισης το ammo chips το αφαίρεσα.
Εκανα και έναν ελεγχο-ανοιγμα του φιλτρου μπας και κατι δεν παει καλα μεσα αλλα όλα ΟΚ!
Αλλαγη νερου τωρα θα ξανακανω μεσα στο σαββατοκυριακο.
Πηστευεται ότι το φιλτρο μου δεν ειχε στρωσει και στρωνει τωρα η ότι ολο αυτό εγινε από καποιον άλλο παραγοντα?
Το γκουραμι που σας ανεφερα χθες παρΆ ότι το απομονωσα πρήσθηκε τοσο που τελικα απεβίωσε. Εχει καποια σχεση με το ολο προβλιμα ή λετε να οφείλεται σε τυχαίο γεγονος?

Υ.Γ. η συμπεριφορά από τα υπολοιπα ψαρια εξακολουθει να είναι φυσιολογική.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Το φίλτρο σου δεν είχε στρώσει και στρώνει τώρα δυστυχώς! Αν και αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες σου για τις αλλαγές νερού δυστυχως είναι μονόδρομος αν θες να σώσεις τα ψάρια σου!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-06-07, 21:40
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Τις τελευταιες 6 μερες περιπου εχω τα φωτα τελειως κλειστα. Και για να ειμαι ειλικρινείς από χθες που ανεβηκε η αμμωνια το νερο δεν το βλεπω και τοσο πρασινο αλλα μαλλον προς το θολο ασπρο. Ισως οφείλεται κιολας ότι λογο αλλαγων το νερο ξεθολωσε αρκετα.
Θα ηταν παντως μια πολύ καλη εξήγηση….
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-06-07, 21:50
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

αν το θολωμα ειναι ασπρουλιαρικο τοτε ειναι αυτο που σου λεει ο PascM
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-07-07, 19:53
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Μετα απο 15 περιπου μερες «τελος καλο σχεδον όλα καλα». Λεγοντας τελος καλο εννοώ ότι το ενυδρειο ξεθολωσε τελειως και η αμμωνια εχει πεσει στο 0. Από την άλλη λεγοντας σχεδον όλα καλα εννοώ ότι αυτές τις εβδομαδας δυστυχώς ειχα 4 θανατους… Ενα γκουραμι (συμπτωμα: πρησμένη κοιλια) 2 κλοουν (συμπτωμα: τα χρωματα τους ειχαν γινει πιο εντονα και και έδιναν την εντυπωση εξω από το νερο ότι ηταν σαν ξεφουσκωμένα μπαλονια) και ένα αγγελοψαρο (συμπτομα: κανενα).

Θελω να προσθεσω ότι τα ψαρια που πεθαναν ηταν και τα πιο αδυναμα, εννοώντας ότι από όταν τα ειχα παρει ηταν τα πιο φοβισμενα και ετρωγαν ελαχιστα.
Αν και πιστευω ότι οι θανατοι προηλθαν από την μακροχρονη εκθεση τους στην αμμωνια (περιπου 6 μερες στα 0,3 και 2-3 μερες στα 0,6 μεχρη και 1 μέγιστο) θα ηθελα σας παρακαλω τα σχόλια σας.

Να σας πω ότι οι μονες κινήσεις που εκανα για να ξεθολωσει το νερο ηταν αλλαγες 30% - 40% κάθε 4 περιπου μερες με βαθυ καθαρισμο του βυθου με σκουπα βυθου, ελλατωση του ταισματος, κλειστα φωτα, προσθεση ετοιμων βακτηριών της tetra.. Οποιαδηποτε συμβουλη για από εδώ και μπρος δεκτη.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-07-07, 19:09
infodigger Ο χρήστης infodigger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Διάβαζα το ποστ και επειδή και εγώ είμαι στο στρώσιμο εδώ και μία εβδομάδα αλλά δεν έχω ψάρα και έχω και εγώ θολούρα υποψιάστηκα αμέσως τις λάμπες. Το λέω γιατί και εγώ έχω τις ίδιες λάμπες, σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο (180λίτρα). Τις έχω 12 ώρες ανοιχτές και ειδικά το πρώτο Σαββατοκύριακο είχε πάθει κάτι ο χρονοδιακόπτης και έμειναν ανοιχτές.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-07-07, 14:06
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

Βρε παιδια ελεος πια. Το ενυδρειο ξεθόλωσε για λιγες μερες και τωρα παλι θολο. Οι μετρησεις είναι φυσιολογικες:

Αμμωνία: 0
GH: 9
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 15 mg/lt.
Διαστασεις ενυδρειου: 100 x 40 x 40
Φωτισμος: 2 x Sylvania standard daylight T8 F30w/154
Αλλαγες: αυτό το διαστημα περιπου 2 φορες την εβδομαδα από 35%-40%.

Δεν ειμαι σίγουρος αλλα εχω την εντυπωση ότι θολωνει όταν αναβω τα φωτα. Ισως να εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο infodigger πιο πανω. Το ότι θα εχω προβλημα με τις λαμπες μου το εχετε αναφερει φυσικα και πιο πανω στο post. Η αληθεια είναι ότι μετα το διαστημα που τα ειχα τελειως κλειστα ξεκίνησα να τα αναβω όχι και τοσο σταδιακα. Την προσαρμογη την εκανα περιπου σε 5 μερες.
Δεν αντεχω να βλεπω το ενυδρειο πια θολο.

Θα ηθελα σας παρακαλω να μου προτείνετε λαμπες…. Εψαξα μεσα στο foroum αλλα δεν κατεληξα καπου. Να σας πω ότι τα φυτα μου είναι χαμηλων απαιτήσεων.

Ευχαριστώ.
-------------------------
Να τα αναβω 2-3 ωρες τα φωτα το μεσημερι που σχολαω? η να το αφησω για οταν αλλαξω λαμπες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skourkou : 12-07-07 στις 14:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-07-07, 14:55
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

θολό αλλά τί θολό?
το νερό έχει γαλακτερό χρώμα άσπρο ή πράσινο ?
στην πρώτη περίπτωση μπορεί να οφείλεται σε bacterial bloom πραγμα που σημαίνει πως με μερικές αλλαγές σε 1-2 μέρες θα καθαρίσει ...
στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για αιωρούμενη άλγη η οποία δεν θεωρείται και τόσο εύκολη στην αντιμετώπισή της ....

πές μας τι ακριβώς συμβαίνει για να βοηθήσεις και εμάς ....
διάβασα λίγο βιαστικά τα ποστ (sorry για αυτό) είπες πως η θολούρα δημιουργηθηκε όταν άλλαξες λάμπες ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-07-07, 20:49
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Για να ειμαι ειλικρινείς δεν μπορω να προσδιορισω ακριβως τι χρωμα. Μαλλον προς το πρασινωπό. Εξαλου οι μετρησεις δεν δείχνουν κανα σημαδι για βακτυριδιακη θολουρα. Να σας πω ότι οι μετρησεις για αμμωνια και νιτρικα γίνονται με υγρα τεστ και οι άλλες με στικακια.
Τις λαμπες τις εχω απ΄όταν πηρα το ενυδρει, περιπου 2 μηνες τωρα.
Να σας αναφερω ότι σημερα βρηκα 4 νεον νεκρα, ετσι ξαφνικα... Μεχρι χθες όλα ηταν μια χαρα. Το μοναδικο πραγμα που εκανα ηταν να αλλαξω νερο χθες (35%). Τα υπολοιπα ψαρια είναι μια χαρα, φυσιολογικα και πολύ πεινασμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-07-07, 23:46
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

γιατί τι περίμενες να δεις απο μετρήσεις που να δικαιολογούν το bacterial bloom ?

φίλος πάντος που είχε αιωρούμενή άλγη είδε καλητέρευση μετά απο αρκετό καιρό και με πάρα πολλές συχνές αλλαγές νερου...
μέχρι που έβαλε μια λάμπα UV και καθάρισε μέσα σε 2 24ωρα...
Κάνε μια αναζήτηση για UV λάμπες αν δεν ξέρεις τι ειναι ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-07-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Tzo
Tzo Ο χρήστης Tzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tzo Send a message via Skype™ to Tzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλος πάντος που είχε αιωρούμενή άλγη είδε καλητέρευση μετά απο αρκετό καιρό και με πάρα πολλές συχνές αλλαγές νερου...
μέχρι που έβαλε μια λάμπα UV και καθάρισε μέσα σε 2 24ωρα...
Κάνε μια αναζήτηση για UV λάμπες αν δεν ξέρεις τι ειναι ...

Χεχεχεχεχεχεχεχεχε για εμενα λεει
__________________
Fazer Power

Crazy waters of Halkis
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-07-07, 23:12
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Καλησπερα!
Δεν το ανεφερα πιο πριν γιατι ηθελα να ειμαι σίγουρος. Το ενυδρειο επιτελους μετα από…1…2….3...4 σχεδον 5 εβδομαδες ξεθολωσε! Ετσι ξαφνικα! Είναι πλεον μια εβδομαδα και το νερο εχει γινει κρύσταλλο. Ξεκινισα να αναβω και τα φωτα, σταδιακα αυτή την φορα. Τελικα από τι θολωνε, αγνωστο. Οι λαμπες τελικα δεν ηταν. Αλγη? Βακτυρια? Δεν θυμαμαι αν το εχω αναφερει πιο πανω αλλα ειχα κατι ξαφνικους θανατους αυτό το διαστημα… τωρα παντως όλα καλα! Χθες γενισαν και τα αγγελοψαρα! Δυστηχως όμως τα αυγα φαγωθηκαν…

Ευχαριστω για τις συμβουλες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρησιμες γνώσεις για το νερό chris the trik Ιστοσελίδες στο Internet 0 19-12-06 03:15
πως να σκουρίνω το νερό μου??? CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 23 30-08-06 13:59
Γιατί μυρίζει το νερό το βράδυ; catfish Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-11-05 21:40
Τι είναι το νερό RO ? ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 16-11-05 20:11
Dwarf Cichlids και το νερό τους Obelix(Reifen) ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 09-02-04 03:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06703 seconds with 13 queries