Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-12, 22:14
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question Σφουγγάρι άνθρακα ????????

Έχω μια απορία όσο αφορά τα σφουγγάρια άνθρακα. Έβαλα τον προηγούμενο μήνα ένα εσωτερικό φίλτρο Fluval U2. Δεν γνώριζα ότι τα 2 από τα 4 σφουγγαράκια του περιέχουν άνθρακα. Λόγο ενός προβλήματος που είχα με τα φυτά μου έμαθα πως το φίλτρο μου περιέχει άνθρακα και πρέπει να τον βγάλω όπως και έκανα. Τα σφουγγαράκια με τον άνθρακα τα αντικατέστησα με βαμβάκι. Είναι λίγο ψιλοπατέντα το θέμα και δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο αυτό. Σκεφτόμουν να κόψω ένα μεγάλο μπλε σφουγγάρι (από μπόλι) που έχω, στα μέτρα των σφουγγαριών του άνθρακα που αφαίρεσα και να βγάλω το βαμβάκι και να βάλω αυτά. Δεν ξέρω όμως αν θα τα καταφέρω γιατί τα γνήσια σφουγγάρια είναι πολύ λεπτά και έχουν ένα πλαστικό τελάρο για να κουμπώνουν καλά στα καλαθάκια τους και να εγκλωβίζουν τα σφουγγάρια που προηγούνται καλά.
Διαβάζοντας διάφορα γκουγκλάροντας είδα τα παρακάτω:
  1. Ο άνθρακας δεν έχει διάρκεια απόδοσης
  2. Ο άνθρακας σε κόκκους, όταν περάσει η περίοδος απόδοσής του (5-10 μέρες) ξερνάει ότι έχει κρατήσει, με ότι αυτό συνεπάγεται....
  3. Τα σφουγγάρια με άνθρακα, όταν περάσει η περίοδος απόδοσής τους, μετατρέπονται σε απλά σφουγγάρια χωρείς να υπάρχει κίνδυνος αποβολής των όσων συγκράτησαν τις προηγούμενες ημέρες. Για μεγαλύτερη ασφάλεια, μπορούν να πλυθούν και να ξανατοποθετηθούν στο φίλτρο.
Μετά τα παραπάνω μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
  1. Ισχύουν όλα αυτά;
  2. Αν ναι, τα δικά μου σφουγγαράκια ειδικά, έχουν μια πάρα πολύ μικρή στρώση άνθρακα και δούλεψαν περίπου 15 ημέρες.
  3. Να αφήσω το βαμβάκι όπως το έχω τώρα;
  4. Να κόψω το μπλε σφουγγάρι (από μπόλι) και να το βάλω στο φίλτρο;
  5. Να βάλω ξανά τα σφουγγαράκια με τον άνθρακα (της μάνας του);
  6. Τέλος, επειδή τα εν λόγο σφουγγαράκια όπως είδατε έχουν δύο (2) όψεις. Μία με άνθρακα και μία με πολυεστέρα. Να προσπαθήσω με ένα ξυραφάκι να ξηλώσω την πλευρά του άνθρακα; Αν δεν υπάρχει λόγος συγκράτησης ουσιών ή αποβολής ουσιών πλέον από τον άνθρακα, δεν χρειάζεται να το κάνω γιατί θα μειώσω πιστεύω την απόδοση των σφουγγαριών μιας και είναι ήδη πολύ λεπτά και ίσως έχουν την ιδιότητα να συγκρατούν βιολογία ανάμεσά τους οι δύο πλευρές τους (άνθρακας - πολυεστέρας).
Τι λέτε εσείς οι παλιοί για όλα αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-12, 00:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέφανε σ' ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή δεν είμαι τόσο καλός στα αγγλικά για να διαβάσω και να καταλάβω όλο το κείμενο, τι ακριβώς λέει όσο αφορά το θέμα μου (περιληπτικά);
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-12, 02:21
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Πολύ πολύ γρήγορα και περιληπτικά να σου πω πως ΌΧΙ ο άνθρακας δεν αφήνει τίποτα στο νερό που έχει ήδη δεσμεύσει εκτος και αν τον βάλεις σε μια διαδικασία να περάσει από πολύ χαμηλό ph σε παρα πολύ υψηλο και όλο αυτό σε μεγάλη θερμοκρασία.Όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο δεν γίνεται σε περιβάλλον ενυδρείου και αν γίνει δεν νομίζω το πρόβλημα να είναι το τι αφήνει ο άνθρακας στο νερό.Όταν ο άνθρακας "γεμίσει" μετατρέπεται πλέον σε βιολογικό υλικό(μην φανταστείς κάτι κορυφαίο αλλα ναι ο άνθρακας έχει πόρους).Αυτά από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-12, 06:23
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Οπως τα λεει ο Στεφανος ειναι για τον ανθρακα, την πατεντα με το μπλε σφουγγαρι την εκανα κι εγω στο fluval 404 που εχω γιατι δεν εβρησκα τα δυο σφουγγαρια στα πλαγια μπαινουν λιγο σφηνομενα αλλα το φιλτρο δουλευει μια χαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-12, 09:22
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Red face

Σας ευχαριστώ και τους δύο!!! Βγάζω το βαμβάκι και επανατοποθετώ τα λεπτά σφουγγαράκια ξανά, αφού ο άνθρακας που έχουν από την μια πλευρά δεν πρόκειται να κρατήσει ουσίες που χρειάζονται τα φυτά και τα ψάρια μου, μιας και έχει δουλέψει ήδη 15 ημέρες και μετά τον έπλυνα καλά (νερό βρύσης - ζεστό - πίεση/ντους - καλό τρίψιμο με το χέρι). Ελπίζω να τα λέω σωστά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
fluval u2, σφουγγάρια, άνθρακας


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σφουγγάρι άνθρακα. skourkou Γλυκό νερό - Γενικά 6 06-04-09 13:55
ψαχνω σφουγγάρι για κατασκευή sub PanosII Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 20-07-07 23:57
σφουγγάρι - ανθρακας crazyio Γλυκό νερό - Γενικά 8 12-08-06 13:37
Μπλέ Σφουγγάρι Stavros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 26-04-05 23:12
ερώτηση για το μπλε σφουγγάρι sakis345 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 24-04-05 23:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03858 seconds with 15 queries