Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-07, 20:20
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Πρωτίστως θα ήθελα να ευχαριστήσω τον giorgos για τον χρόνο που διέθεσε για μένα σε προσωπικά μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι είδος ψαριών είναι αυτά και γενικά οτιδήποτε γνωρίζετε.
Σε ένα άλλο κεφάλαιο (γλυκό νερό γενικά) με τίτλο παπαγαλόψαρα μου είχαν συστήσει να πάρω ένα ζευγάρι Cryptoheros nigrofasciatus σε ένα ενυδρείο 70 λτ. Τελικά πήρα αυτά τα ψάρια τα οποία σλυμφωνα με τον μαγαζάτορα είναι νεον τζούελ από την Νότιο Αμερική και είναι ζευγάρι υποδεικνύοντας μου ότι το αυτό με τις πορτοκαλί ανταύγειες είναι θηλυκό(3η και 4η φωτο) και το μπλέ είναι θηλυκό(1η και 2η φωτο). Το θηλυκό όμως είναι πάρα πολύ επιθετικό με αποτέλεσμα το αρσενικό να τρέχει και μην φτάνει. Τώρα μετά από 5 ημέρες κάθονται το θηλυκό στον βυθό στις πέτρες και το αρσενικό στην επιφάνεια του ενυδρείου και στην αντίθετη πλετρά. Κατά διατήματα έχουμε πάλι μάχες όταν το θηλυκό επιτίθεται. Δεν μαλώνουν μόνο όταν τους ρίχνω τροφή. Η απάντηση του μαγαζάτορα είναι ότι έτσι γίνεται μέχρι να ζευγαρώσουν. Πίστευω ότι κάνει λάθος και άλλες πληροφορίες δεν μου έδωσε. Όταν ρώτησα για το ψάρι αυτό δεν το ήξερε κανένας με αυτό το όνομα. Αυτός είναι και ο λόγος που στέλνω αυτές τις φωτογραφίες. Αν ξέρει κάποιος κάτι ας γράψει.
Ευχαριστώ.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel blue33.jpg
Εμφανίσεις:  1181
Μέγεθος:  95,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel blue22.jpg
Εμφανίσεις:  750
Μέγεθος:  82,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel orange55.jpg
Εμφανίσεις:  836
Μέγεθος:  203,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel orange66.jpg
Εμφανίσεις:  1034
Μέγεθος:  109,7 KB

Να διορθώσω διότι εκ παραδρομής παρουσίασα και τα δύο ψάρια στο προηγούμενο μήνυμα ως θηλυκά. Το θηλυκό (σύμφωνα με το μαγαζάτορα) είναι στην 3η και 4η φωτο αυτό που επιτίθεται, πράγμα που δεν πιστεύω.
Από ότι έχω διαβάσει το αρσενικό είναι αυτό που επιτίθεται σε ένα θηλυκό. Η άλλη εκδοχή είναι να είναι και τα δύο αρσενικά.
Συγνώμη για το ορθογραφικό λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 29-11-07 στις 21:27
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-07, 21:45
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

http://fish.mongabay.com/species/Hem..._lifalili.html


http://images.google.com/images?svnu...falili&spell=1

και μαλλον ειναι bimaculatus

http://www.malawicichlidhomepage.com...ies_jewel.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-07, 00:08
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κόφινας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτίστως θα ήθελα να ευχαριστήσω τον giorgos για τον χρόνο που διέθεσε για μένα σε προσωπικά μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι είδος ψαριών είναι αυτά και γενικά οτιδήποτε γνωρίζετε.
Σε ένα άλλο κεφάλαιο (γλυκό νερό γενικά) με τίτλο παπαγαλόψαρα μου είχαν συστήσει να πάρω ένα ζευγάρι Cryptoheros nigrofasciatus σε ένα ενυδρείο 70 λτ. Τελικά πήρα αυτά τα ψάρια τα οποία σλυμφωνα με τον μαγαζάτορα είναι νεον τζούελ από την Νότιο Αμερική και είναι ζευγάρι υποδεικνύοντας μου ότι το αυτό με τις πορτοκαλί ανταύγειες είναι θηλυκό(3η και 4η φωτο) και το μπλέ είναι θηλυκό(1η και 2η φωτο). Το θηλυκό όμως είναι πάρα πολύ επιθετικό με αποτέλεσμα το αρσενικό να τρέχει και μην φτάνει. Τώρα μετά από 5 ημέρες κάθονται το θηλυκό στον βυθό στις πέτρες και το αρσενικό στην επιφάνεια του ενυδρείου και στην αντίθετη πλετρά. Κατά διατήματα έχουμε πάλι μάχες όταν το θηλυκό επιτίθεται. Δεν μαλώνουν μόνο όταν τους ρίχνω τροφή. Η απάντηση του μαγαζάτορα είναι ότι έτσι γίνεται μέχρι να ζευγαρώσουν. Πίστευω ότι κάνει λάθος και άλλες πληροφορίες δεν μου έδωσε. Όταν ρώτησα για το ψάρι αυτό δεν το ήξερε κανένας με αυτό το όνομα. Αυτός είναι και ο λόγος που στέλνω αυτές τις φωτογραφίες. Αν ξέρει κάποιος κάτι ας γράψει.
Ευχαριστώ.

Συνημμένο Αρχείο 11534

Συνημμένο Αρχείο 11535

Συνημμένο Αρχείο 11536

Συνημμένο Αρχείο 11537

Να διορθώσω διότι εκ παραδρομής παρουσίασα και τα δύο ψάρια στο προηγούμενο μήνυμα ως θηλυκά. Το θηλυκό (σύμφωνα με το μαγαζάτορα) είναι στην 3η και 4η φωτο αυτό που επιτίθεται, πράγμα που δεν πιστεύω.
Από ότι έχω διαβάσει το αρσενικό είναι αυτό που επιτίθεται σε ένα θηλυκό. Η άλλη εκδοχή είναι να είναι και τα δύο αρσενικά.
Συγνώμη για το ορθογραφικό λάθος.
Καλησπερα φιλε!!!!
τα ψαρια σου απο οτι βλεπω πρεπει να ειναι
κιχλιδες
hemichromis lifalili

ειναι πολυ ομορφα ψαρια αλλα πολυ δυσκολα ξεχωριζεις αρσενικο απο θυλικο... οποτε υπαρχει περιπτωση να ειναι και τα δυο αρσενικα και
γι αυτο εχουν πιασει αντιθετες ακρες στο ενυδρειο σου....

ας πουν και οι πιο εμπειροι την γνωμη τους!!!!

μαλλον θα πρεπει να τα πας πισω γιατι δυο αρσενικα δεν μπορεις να τα εχεις ετσι.....
ο μαγαζιατορας η δεν ηξερε η ηθελε να τα ξεφορτωθει....

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-07, 16:09
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παρόλο που τα είπαμε μέσω προσωπικών μηνυμάτων, δεν μου είχες στείλει τις φωτογραφίες των ψαριών.

Είναι σίγουρα ψάρια του γένους Hemichromis που ζουν στα ποτάμια της Δυτικής και Κεντρικής Αφρικής. Όμως, δεν μπορώ να κάνω 100% αναγνώριση σε ποιο είδος ανήκουν τα συγκεκριμένα ψάρια (bimaculatus ή lifalili) και δυστυχώς, μάλλον οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για είδος που δεν συναντάται στη φύση, δηλαδή είναι υβρίδιο ή προϊόν βιομηχανοποίσης από τον άνθρωπο.

Γνώμη μου είναι να επιστρέψεις και τα δύο και να αγοράσεις κάποιο άλλο είδος, για το οποίο θα είσαι σίγουρος... ίσως κάποιο από αυτά που σου είχαν προτείνει σε κάποιο άλλο θέμα. ΜΗΝ ακους το μαγαζάτορα αφού αποδεικνύει ότι δεν ξέρει (αφού σου τα παρουσίασε για αμερικάνινες κιχλίδες). Τέλος, φρόντισε να πηγαίνεις διαβασμένος πριν ψωνίσεις για να αποφεύγεις τα χειρότερα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-07, 01:30
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σήμερα λοιπόν τα ψάρια είναι λιγότερο επιθετικά και όταν το ισχυρό πηγαίνει προς το άλλο προσπαθεί να το ακουμπήσει και απλώς το άλλο φεύγει. Κυνηγιώνται βέβαια αλλά όχι επιθετικά. Θα έλεγα ΄λοιπόν ότι το δεύτερο δεν θέλει να έρθει σε επαφή με το πρώτο και ότι πιθανώς φοβάται. Έτσι το ένα βρίσκεται στη μια μεριά και το άλλο στην άλλη.

Πριν πάρω το μήνυμα σου giorgos ειχα πάει στο petshop και ο τύπος όταν του είπα ότι έστειλα με mail φωτο από τα ψάρια και ότι τα ψάρια είναι Hemichromis από Αφρική έμεινε να με κοιτάζει με το βλέμα του ροφού. Δεν μπορούσα να επιμένω και να μαλώσω μαζί του και συμφωνήσαμε την Δευτέρα να μου φέρει ένα άλλο ψάρι ώστε να δούμε την συμπεριφορά του επιθετικού ψαριού.
Έτσι εγώ αφού με έτρωγε η αγωνία πήγα σε όλα τα μαγαζιά της Λάρισας όπου στο τρίτο κατά σειρά που μπήκα είδα σε ένα ενυδρείο 15 περίπου ίδια ψάρια λίγο μικρότερα σε μέγεθος. Μετά από συζήτηση με τον μαγαζάτορα μου είπε και αυτός τα ίδια πράγματα με τον πρώτο. Σίγουρα δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ των δύο petshop αυτό το ξέρω καλά. Τον ρώτησα από που τα παίρνει και το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι τα παίρνουν από το ίδιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη διότι τα τιμολόγια έγραφαν ΝΕΟΝ ΤΖΟΥΕΛ στα ελληνικά και τίποτα άλλο. Αγόρασα λοιπόν από μόνος μου ένα νέο ψάρι μικρότερο (θηλυκό μετά από υπόξειξη του μαγαζάτορα) και το έβαλα μέσα με τα άλλα. Το νέο ψάρι δεν έχει βέβαια καθόλου χρώματα όπως και τα άλλα όταν τα έβαλα και κάθησε για τρείς ώρες στην επιφάνεια χωρίς να κουνιέται ενώ τα άλλα έκαναν αναγνωριστικές διαδρομές δίπλα του. Μετά από 3 ώρες τους έδωσα φαγητό και έφαγε και το μικρό αλλά μετά και πάλι πήγε στην επιφάνεια μονο του. Αυτή τη στιγμή τα ψάρια δεν μπορώ να πω ότι είναι επιθετικά άλλα έχουν πιάσει 3 διαφορετικά σημεία και κάθονται. Όταν το ισχυρότερο πλησιάζει ένα από τα δύο αυτό φεύγει και πιάνει άλλη θέση. Περιγραφικά αυτή την εικόνα μπορώ να σας μεταδώσω.
Όσον αφορά την περίπτωση να είναι υβρίδιο ο μαγαζάτορας αποκλείεται να το δεχτεί (αφού δεν δέχεται ότι τα ψάρια είναι Hemichromis από Αφρική) και δεν έχω εναλλακτική λύση.
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Αν είναι υβρίδια τι πρέπει να κάνω? Απλώς δεν θα είναι αναπαραγωγικά ή υπάρχει και άλλο πρόβλημα?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-07, 10:34
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

http://www.ciklidi.com/ciklidi/hemic...ichromis.shtml

δες λιγο τα ειδη των hemichromis.Αυτα που εχεις ειναι φυσικο να μην μοιαζουν ακομα με καποια απο αυτα λογω χρωματος γιατι ειτε ειναι καινουργια στο ενυδρειο ειτε κατι δεν τους καθεται σωστα.Σε λιγο καιρο θα καταλαβεις και βεβαια αν εχεις τις συνθηκες και το περιβαλλον που θελουν.(απο μια φωτο ενος νεου ψαριου δεν καταλαβαινεις αν ειναι υβριδιο ειδικα απο την συγκεκριμενη φωτο αυτου του ψαριου,μην αγχωνεσαι)
Τωρα οσο αφορα το ονομα τους δεν εχει καμια σχεση με το αν ειναι υβριδια.Σε πολλα τιμολογια αναγραφονται τα κοινα ονοματα των ψαριων για λογους ευκολιας στο διαβασμα.
Ο καλυτερος τροπος για να επιλεξεις ενα θεωρητικο ζευγάρι ειναι να παρατηρησεις οσο μπορεις βεβαια στο Πετ κατα ποσο μπορει να κολυμπανε μαζι,αν διωχνουν μαζι καποιο επιθετικο ψαρι,αν εχουν και τα δυο εντονο χρωμα,αν εχουν διαφορά στο σχημα τους(δλδ δεις οτι ειναι το ενα λιγο πιο μικρο απο το αλλο,εχει λιγο διαφορετικο σχημα πτερυγιων,κεφαλιου..). τοτε και με λιγη τυχη μπορεις να διαλεξεις ενα ετοιμο ζευγαρι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-07, 13:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ήταν λάθος μου που δεν το τόνισα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλον οδηγούμαι στο συμπέρασμα
Γράφω "μάλλον" επειδή είναι πολύ νωρίς να βγάλουμε συμπεράσματα. Τα ψάρια έχουν μόλις λίγες μέρες που μπήκαν στο ενυδρείο. Χρειάζονται λίγο χρόνο για να εξοικειωθούν με το νέο τους περιβάλλον ώστε να δείξουν τον πραγματικό τους χαρακτήρα και να φανερώσουν τα χρώματά τους. Δώστους λίγο χρόνο λοιπόν και ίσως μπορέσουμε να αναγνωρίσουμε το είδος.

Όσον αφορά το φύλο των ψαριών της οικογένειας Hemichromis, είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει αναγνώριση από τους εμπειρότερους, πόσο μάλλον να σου πει ένας μαγαζάτορας το φύλο ενός ψαριού (που δεν έχει προσαρμοστεί μάλιστα) σε ενυδρείο με άλλα 15. Πρέπει να σου πω ότι έκανες λάθος που αγόρασες το τρίτο.

Τέλος, επανέρχομαι στο θέμα υβρίδιο. Τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί ένα ψάρι με την ονομασία Hemichromis x. neon, το οποίο είναι υβρίδιο. Πιο συγκεκριμένα, προέρχεται από δύο ψάρια του γένους Hemichromis, αλλά ανήκουν σε δύο διαφορετικά είδη που δεν συναντώνται ποτέ στη φύση. Απ' ότι ξέρω, μπορούν να αναπαραχθούν κανονικά, κάνοντάς τα ακόμη πιο επίφοβα. Ανέφερα την περίπτωση τα δικά σου να είναι υβρίδια κυρίως λόγω της ονομασίας που τα αγόρασες... δηλαδή Νέον Τζούελ.

Ας τους δώσουμε λίγο χρόνο και τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-07, 15:21
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το τρίτο ψάρι θα το πάω πίσω σε μια εβδομάδα αν δεν καταφέρει να επιφέρει την ηρεμία μέσα στο ενυδρείο. Σήμερα πήγα λοιπόν και σε άλλο μαγαζί όπου είδα μια δεξαμενή με 30 ψάρια περίπου μέσα και την επιγραφή "τζουελ". Ήταν ολόιδια με τα δικά μου. Ο μαγαζάτορας επέμενε ότι είναι ψάρι Αμερικής και ότι δεν έχει καμία σχέση με Hemichromis χωρίς να μπορεί να μου πει το επιστημονικό του όνομα διότι δεν το είχε ακούσει ποτέ. Μετά από αυτό δεν ξέρω τι να υποθέσω.
Σήμερα είναι και πιο ήρεμα τα πράγματα στο ενυδρείο χωρίς όμως να έρχονται σε επαφή τα ψάρια μεταξύ τους. Πάντως τα ψάρια δεν τα παίρνει πίσω ο τύπος που μου τα έδωσε(έμμεσα μου τοξεκαθάρισε). Ο μόνος τρόπος είναι να τα δώσω σε ένα άλλο πετ σοπ όπως είχα κάνει και πιο παλιά με κάτι άλλα ψάρια.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Αν αλλάξει κάτι θα ξαναγράψω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-07, 12:08
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Λοιπόν να γράψω νέα από αυτά τα ψάρια.
Το τρίτο ψάρι έφυγε από το ενυδρείο.
Τα δύο ψάρια δεν σκοτώνονται αλλά και δεν πλησιάζονται καθόλου παρά μόνο όταν τρώνε (ακόμα και από το χέρι μου).
Μετά από αρκετές πιέσεις στον μαγαζάτορα έβγαλα άκρη για τα ψάρια. Προέρχονται από την Αφρική και είναι Hemichromis cristatus. Τα συγκεκριμένα ήρθαν από Ισραήλ όπου μετά από πολύ ψάξιμο έμαθα ότι αναπαράγονται σε τεράστιες δεξαμενές. Για το λόγο αυτό δεν είναι απίθανο να υπάρξουν υβρίδια αφού στις δεξαμενές αυτές συνυπάρχουν πολλά παρόμοια είδη. Ο διαχωρισμός των νέων από τα ενήλικα γίνεται με βυτιοφόρα τα οποία μαζεύουν όλα τα ψάρια ανεξαρτήτως είδους και εκεί χωρίζονται και ανά είδος.
¶λλη πηγή προμήθειας των συγκεκριμμένων ψαριών είναι η Σιγκαπούρη όπου είναι και πιο αξιόπιστα τα ψάρια επειδή αναπαράγονται σε ξεχωριστές δεξαμενές.
Πάντως από την εισαγωγική εταιρεία έρχονται σαν Hemichromis cristatus που δεν είναι υβρίδια.
Τις υπόλοιπες πληροφορίες τις πήρα από κάποιον που έχει πάει και τα έχει δει με τα μάτια του (Ισραήλ). Δυστυχώς δεν μπορώ να τις τεκμηριώσω αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλό να αναφέρονται αφού δεν θίγουν πρόσωπα, εταιρείες κλπ.
Πάντως αν ψάξετε στο διαδίκτυο θα βρείτε πολλά επώνυμα καταστήματα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τα οποία πουλάνε ψάρια με την ονομασία ΝΕΟΝ ΤΖΟΥΕΛ χωρίς να ξέρουν (σίγουρα) από που προέρχονται και ποιό είναι το επιστημονικό τους όνομα. Τα πουλάνε όμως γιατί είναι όμορφα.

ΥΓ: Αυτά για όλους όσους θέλουν να ενημερώνονται.
Και πάλι πιστεύω ότι είμαστε τυχεροί που υπάρχει το forum και ενημερωνόμαστε φτάνει να αφιερώσουμε χρόνο για κάτι για το οποίο θεωρούμε χόμπι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-07, 13:50
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Νομίζω ότι το σημαντικότερο απ' όλα είναι να μην αγοράζουμε ψάρια αν δεν είμαστε απολύτως σίγουροι για το ποιο είδος είναι πολύ απλά επειδή στο τέλος μπορεί να είναι υβριδιο ή να έχει προκύψει από επιλεκτικές αναπαραγωγές, πράγμα που με βρίσκει τελείως αντίθετο.

Με την ταμπέλα "Neon jewel" εγώ καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ένα ψάρι αμφιβολου προέλευσης το οποίο αναπαράγεται σε μεγάλα νούμερα και χωρίς να τηρούνται οι απαιτούμενες συνθήκες και έλεγχοι μόνο και μόνο επειδή είναι εύκολο και έχουν όμορφα χρώματα. Με άλλα λόγια, αφού δεν μπορούμε να μάθουμε το ιστορικό του ή από που έχει γίνει η εισαγωγή του απο τον χονδρέμπορα, δεν αποκλείεται να είναι υβρίδιο του γένους Hemichromis. Προσωπικά και με λίγα λόγια, δεν θα το αγόραζα και θα ενημέρωνα τον μαγαζάτορα για το ψάρι που πουλάει, ακόμα κι αν δεν τον ενδιαφέρει.

Σαν συνειδητοποιημένοι χομπίστες, πρέπει να αποφεύγουμε τέτοια φαινόμενα φροντίζοντας να είμαστε ενημερωμένοι και στη συνέχεια να ενημερώνουμε τους συνχομπίστες μας για να περιορίσουμε τέτοιου είδους "ανώνυμες" εισαγωγές ψαριών, εισαγωγές-πωλήσεις ψαριών από επιλεκτικές αναπαραγωγές και εισαγωγές-πωλήσεις ψαριών που έχουν προκύψει από γενετική τροποποίηση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-07, 20:15
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά και με λίγα λόγια, δεν θα το αγόραζα και θα ενημέρωνα τον μαγαζάτορα για το ψάρι που πουλάει, ακόμα κι αν δεν τον ενδιαφέρει..
Γιώργο ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι με το θέμα και από ότι βλέπω διαθέτεις αρκετό χρόνο με το forum. Μετά από πολλές πιέσεις στο μαγαζάτορα (και μάλλον για να ξεμπλέξει από μένα) παραδέχτηκε ότι τα ψάρια μπορεί να είναι υβρίδια απλώς δεν το θεώρησε σκόπιμο να το αναφέρει. Γι αυτόν είναι κάτι φυσιολογικό (άλλωστε το μαγαζί είναι γεμάτο βαμμένα παπαγαλόψαρα).
Το ψάρι υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες στη Λάρισα σε όλα τα μαγαζιά και κανείς δεν ξέρει ούτε το όνομά του ούτε την ακριβή του προέλευση. Αυτά που έχω εγώ είναι σίγουρα από Ισραήλ.
Δεν ξέρω τι θα κάνω με τα ψάρια αλλά η μόνη λύση είναι να τα δώσω σε άλλο pet shop δώρο. Τι φταίνε και τα κακόμοιρα!! (και δεν είναι σίγουρο ακόμη ότι είναι υβρίδια, περιμένω φαξ από την εταιρεία εισαγωγής)

Θα κατέβω στην Αθήνα για Πρωτοχρονιά και θα ψάξω περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα ψάρια οπότε θα σας ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-07, 23:44
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Εξελίξεις

Οι εξελίξεις έχουν ως εξής: Πήγα πίσω τα ψάρια στο petshop ως δώρο μιας και δεν μπορούσα να μιλήσω για επιστροφή. Πήρα λοιπόν ένα αρσενικό Cryptoheros nigrofasciatus (όπως μου είχαν προτείνει αρχικά) και από ένα άλλο μαγαζί ένα θηλυκό. Ενώ τα έβαλα λοιπόν μαζί σε ένα ενυδρείο με πολλές πέτρες και χαλίκι άρχισαν μανιωδώς (λες και ήταν καιρό μαζί) να μεταφέρουν το χαλίκι από το κέντρο του ενυδρείου προς την περιφέρεια. Σε 3 περίπου ώρες είχαν αδειάσει όλο το χαλίκι γύρω από μια μεγάλη πέτρα και συνέχιζαν. Το βράδι που επέστρεψα τι να δώ!!!!
Είχαν γεμίσει το εσωτερικό της πέτρας αυγά λες και είχα πατήσει το κουμπί και έβγαιναν αυγά αμέτρητα. Έχω διαβάσει το άρθρο από το ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ αλλά αν ξέρετε κάτι για τις πρώτες ημέρες γράψτε (π.χ. διατροφή και τι θα κάνω τα ψάρια αν είναι τόσα όσα τα αυγά).
Ήξερα ότι γενάνε και από άλλα άρθρα πρόσφατα :
Cichlasoma Nigrofasciatum-chromobotia macracanthus
Pleco
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ:Cryptoheros nigrofasciatus
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ :Cryptoheros nigrofasciatus
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
αλλά όχι και έτσι!!!!!!!!!!
Αύριο θα λείπω από το σπίτι και θα έχω να σας γράψω νέα το βράδι.
Ευχαριστώ.


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-07, 00:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Διατροφή: πρόκειται για παμφάγα, που σημαίνει να τους δίνεις διάφορες τροφές από διάφορες εταιρείες για να έχουν ποικιλία. Δηλαδή, ξηρές τροφές (νιφάδες, αποξηραμένα σκουλήκια, pellets, κλπ), κατεψυγμένες και ζωντανές τροφές.

Τα μωρά θα είναι λιγότερα από τα αυγά... αλλά και πάλι θα πρέπει να ξεκινήσεις την αναζήτηση για το που θα τα δώσεις. Ρώτα κάποια μαγαζιά και βάλε μια αγγελία στην κατηγορία "μικρές αγγελίες" όταν έρθει η ώρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-07, 01:12
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

1.Πότε θα εμφανιστούν τα πρώτα ψάρια? και Όταν βγουν τα μκρά θα τρώνε ότι και τα μεγάλα δηλαδή?
2.Και πόσα μπορώ να κρατήσω μέσα στο 70άρι ?
3.Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν?
4. Πότε να τα δώσω (σε τι μέγεθος )?
5. Μου ζήτησε ένας μικρός ανηψιός που έχω μερικά για να τα βάλει με κάτι κιχλίδες και δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό (οι κιχλίδες είναι 2 με μήκος 7-8εκ).


Σημερα το βράδι που γύρισα το ενυδρείο είναι τελείως σκαμμένο (δεν υπάρχει πετραδάκι στη μέση) και τα ψάρια μπαινοβγαίνουν στη σπηλιά τους ήρεμα. Τα αυγά μου φαίνονται ροζ.
Υπάρχει τρόπος να αποφύγω άλλες γένες χωρίς να διαταράξω την ισορροπία των ψαριών? Έχω και δυο γλυφτες που προυπήρχαν μέσα που δεν πλησιάζουν καθόλου την περιοχή (μάλλον φοβούνται).
-------------------------
Τις μισές απαντήσεις τις πήρα από το παρακάτω μήνυμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19562

Τις υπόλοιπες ελπίζω να τις απαντήσετε.
Όσο για μικρά όσα κι αν είναι δεν θέλω να τα δώσω κάπου για ψοφήσουν σε αυτούς (τουλάχιστον δεν θέλω να το ξέρω). Συνήθως έτσι συμβαίνει με ψάρια που χαρίζονται σε άσχετους για να ξεφορτωθούν οι μεν που τα δίνουν και για παίξουν οι δε που τα παίρνουν.
Δημήτρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κόφινας : 16-12-07 στις 01:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρια ειναι αυτα? sarpijk Γλυκό νερό - Γενικά 3 14-10-07 11:35
ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ...? yiannisnik Αρχάριοι γλυκού νερού 15 30-04-07 12:43
25λ τι ψαρια; ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 19 08-03-07 12:25
τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα? paolo21r Γλυκό νερό - Γενικά 3 11-10-04 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07731 seconds with 14 queries