Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-07-11, 19:42   #1
Ζητώ βοήθεια για κατασκευή πολύπλοκου συστήματος!
Rafas
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Rafas 22-07-11, 19:42
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Πολύ καλησπέρα σε όλους!

Νέος στην κοινότητα,και θα ήθελα να ξεμπλοκάρω λίγο το κεφάλι μου με αυτά όλα που τα έχω μπλέξει!

Ολα ξεκίνησαν όταν μου έφερε η μικρή στο σπίτι,ένα χελωνάκι σε αυτά τα πρασινα τα κεσεδάκια..Αμέσως τα έχασα και οργάνωσα αμέσως το πρότζεκτ για το νέο του σπίτι!Ενας πάγκος όπου η σκέψη ήταν κάπως έτσι


Αμάσως λοιπόν έπιασα δουλειά πριν 8 μήνες!Απο τότε μέχρι σήμερα η κατασκευή προχώρησε σε κάτι που μου έχει φάει όλη την ώρα που έχω μετά την δουλειά..ακόμα και τον ύπνο μου έχω χάσει!Ολά αυτά βέβαια είναι ωραία,δεν τα λέω σαν παράπονο,απλά θέλω αυτός που θα με βοηθήσει,να κατανοήσει τι έχει συμβεί

Φτάσαμε σήμερα λοιπόν να στήσω υδραυλικά και λοιπά! Και είμαστε κάπως έτσι στριμωγμένα


Εμπλεξα και με μινιατούρες και με δενδρόσπιτα και με πηλό
Μπαίνω στην ουσία αμέσως και σταματάω την παρουσίαση!

Είχα βάλει στην αρχή μια κόλα με ένα νάυλον για προστασία
και σε 2 μήνες τρύπησε..έπαθα και έμαθα,η περίπου..πήρα υγρό στεγανωτικό και το πλάκωσα..Μετά νάυλον με ζεστή σιλικόνη,και μετά τσιμέντο με ριτήνη!

Αυτό να δείτε διαροές..Καθώς μετά,κόλαγα με ζεστή σιλικόνη τις πλάκες και τα έψηνα όλα με το πιστολάκι!Την περασμένη βδομάδα,τα ξήλωσα όλα ξανά,και το τσιμεντάρισα όλο!3 χερια με διαφορά ημερών!Και ετοιμάζω να περάσωενα υγρό που γινετε κρούστα,και λέει εκεί ο τσάκαλος,αντέχει 7 ατμοσφαιρες πίεση(DRYPROOF)!Εντάξει του λέω αλλα εκεί δεν έχει πίεση!
Θα ήθελα να με κατευθήνετε γιατί έχω χαθεί!Η υπερχίληση του ενυδριου και όλης της λίμνης,που θα πηγαίνει?Και τί φίλτρα θέλει ένα τέτοιο πρότζεκτ?
Θέλω με λίγα λόγια,να ταίζονται τα ψάρια στο ενυδρίο,απο επάνω..στην λίμνη όπου θα καταλήγει το ποτάμι και ο μίνι καταράκτης!Το ενυδρίο θα κοληθεί επάνω,άρα σκέφτομαι ότι θα θέλει και βάνες για να αδειάζει,και άλλα πολλά που δεν τα φαντάζομαι κάν..






Υπάρχει κάποιος χομπίστας η επαγγελματίας που μπορεί να βοηθήσει να μην καταγραφώ σαν το Γεφύρι της Αρτας Νο2?
Γιατί αυριο θα ξηλώσω και το ποτάμι,μίας και αυτό είναι απο πηλό,και απο πάνω λάινερ της πλάκας,και μετά χαλίκι με ζεστή σιλικόνη
Το ξέρω τα έκανα μαντάρα..αλλά είχε πλάκα και μάθαινα!Τώρα πές σοβαρέψου και ζήτα βοήθεια!

έχω στην διαθεση μου και αρκετές φωτογραφίες με όλα τα στάδια για να γίνει κατανοητό,σε όποιον θελήσει!
Εμφανίσεις: 2019
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-11, 20:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μαζί σου, έχω μπερδευτεί. Κάνε μου τα λίγο πιο απλά τα πράγματα...Από τη γραφή και μόνο μου μοιάζεις ανυπόμονος να το πω? Μπερδεμένος να το πω...? Όπως και να' χει, πριν πιάσεις αύριο μπετά, καλύτερα να ξεδιαλύνεις πρώτα τα απλά πράγματα της κατασκευής όπως τις υπερχειλίσεις κλπ και μετά προχωράς.

Το ποταμάκι δηλαδή θα απίρνει νερό με τη βοήθεια μιας αντλίας από τη λιμνούλα...είναι έτσι? Τώρα δηλαδή ψάχνεις χώρο όπου θα μπορούσε να μπει ένα φίλτρο που αν είναι δυνατόν να το κρύψεις κιόλας?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-11, 07:05
The Project
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Βασίλη καλημέρα!Ανυπόμονος δεν θα το έλεγα,αλλα μπερδεμένος ναι!Υπομονή έχω όση θές!Το ποταμάκι θα τραβάει νερό η απο το ενυδρείο η απο την λίμνη,με μια αντλια οπως το ειπες!Ο καταρακτης επίσης θα τραβαει με μια αντλία και αυτός!Το φίλτρο μπορω να το κρύψω καθώς κάτω απο τα σπίτια και το ποτάμι,είναι κουφια και έχω πολύ χώρο!Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω κατανοησει πως πρεπει να δουλεψω την υπερχίληση,πρίν συνεχίσω και τα ξαναξηλώνω!
Θα πρεπει να φτιάξω ενα λούκι περιμετρικά της λίμνης,οπου θα πηγαίνουν και τα νερα της υπερχίλησης?Κάτι σαν τις πισίνες που έχουν περιμετρικά λούκι?Η να κάνω κλίση και να καταλήγουν όλα σε μία τρύπα?Είναι μικρογραφίες όλα και γιαυτό ζορίζομαι και με τα φίλτρα,καθώς δεν βρήκα κάτι!Ειχα βάλει για αντλίες,2 τρόμπες βενζίνης αυτοκινήτου,αλλα 3bar που ειναι η κάθε τρόμπα,είναι πολύ και μου τα πιτσίλαγε όλα!Βασίλη οι ερωτήσεις ειναι πολλές και ίσως σε μπέρδεψα!Συγχώρεσε με!
Μπορείς να δείς και να κατανοήσεις πλήρως την κατασκευή εδώ http://www.facebook.com/profile.php?...00002283088532

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Project : 23-07-11 στις 07:09 Αιτία: Συμπληροματικό!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χελωνες νερού!Ζητώ βοήθεια! Χριστίνα Αρχάριοι γλυκού νερού 1 29-06-09 11:35
Fin rot σε μονομάχο που πέρασε ich πρόσφατα. Ζητώ βοήθεια για αντιμετώπιση. Stathis.k Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 20-04-09 20:48
Κατασκευή εξάγωνου ενυδρείου (βοήθεια!!!) Kotsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 14-09-07 18:16
΄Βοήθεια για diy κατασκευή ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 25-01-06 16:42
Κατασκευή συστήματος ελέγχου ενυδρείου Stathis Λοιπός εξοπλισμός 11 17-03-04 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04155 seconds with 13 queries