Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-12, 20:58
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Smile Νεο ξεκινημα- Ιδεες για colisa lalia

Καλησπερα παιδια λογω εργασιας σταματησα να ασχολουμαι με τον ενυδρειοκοσμο τον τελςυταιο χρονο και εχασα καθε ενδιαφερον οταν εχασα τον αγαπημενο betta μου.
Αποφασισα να ασχοληθω και παλι και θα ηθελα τα φωτα σας απο πιο εμπειρα μελη!

Αρχικα θεωρειστε ως δεδομενο οτι ολα θα γινουν απο την αρχη ακομα και το στρωσιμο!
Δεν θα βιαστω καθως θελω να αποφυγω τυχον λαθη.

Λοιπον, στην διαθεση μου εχω ενα 50λιτρο ενυδρειο με καπακι που παιρνει λαμπα 15w
Την ειχα αλλαξει σε ARCADIA και δεν εχει χρησιμοποιηθει πολυ!πιστευω ειμαι καλυμμενος.
Φιλτρο και θερμοστατη θα προμηθευτω καινουρια γιατι δεν μου φανηκαν και τα καλυτερα.
Εχω χαλικακι ενυδρειακο ενω θα προμηθευτω καινουρια ξυλα και φυτα ζωντανα
Ψαροσυνθεση θα ειναι 2 colisa lalia ζευγαρι που τα λατρευω και θελω να μ πειτε τι αλλο μπορω να βαλω ισως κανενα σαλιγκαρακι αν ναι ποιο και καμια γαριδα να ομορφυνει και να γινει λιγο συνθετο το ενυδρειακι.
Γνωριζω πως δεν ειναι αρκετα τα λιτρα για κατι ιδιαιτερο αλλα δυστυχως δεν εχω την ευχαιρια να μεταβω σε κατι μεγαλυτερο.
Εχω test υγρα api αλλα και stixks tetra full οργανωση!
Τα φωτα σας λοιπον για αγορα φιλτρου εσωτερικου, θερμοστατη θερμομετρο, τι αλλα ψαρια και ποια φυτα θα μπορουσα να βαλω.
Ακομη , ακουσα οτι οσο πιο νωρις βαλεις τα φυτα τοσο βοηθανε στο στρωσιμο με αμμωνια ισχυει? Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-12, 21:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καλως επανηλθες στο χωρο των ψαροκαμμενων, τα γκουραμακια κι εμενα ειναι τα πιο αγαπημενα μου ψαρακια (μετα τους πολυαγαπημενους μου betta φυσικα).
Το ψαρακι που αποφασισες να φιλοξενησεις ειναι αυτο http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
(πιο πληρες προφιλ δε θα βρεις, αλλα καλο ειναι να μη διαβασεις μονο τη
"χημεια" και τα νουμερα αλλα διαβασε και την "εκκθεση")
Σε γενικες γραμμες τα γνωστα βλεπω, ενα 6-6.5 ph, τυρφες κτλ, θερμοκρασια κοντα στους 25-26, σκληροτητες χαμηλες (αν εχεις οσμωση ακομα καλυτερα γιατι μονο με τυρφη δε νομιζω να καταφερεις και πολλα... Θεσσαλονικη βλεπω, και εκει πανω εχετε ενα ψιλοθεματακι με τις σκληροτητες)
Τωρα οσον αφορα το τι αλλα ψαρακια να βαλεις, χμμμ σε τοσο μικρο ενυδρειο θα ελεγα να μη βαλεις αλλα ειδη, μια χαρουλα θα ειναι το ζευγαρακι σου (εδω εχω μια ψιλοενσταση γιατι πιστευω πως και αυτα οπως ολα τα γκουραμια προτιμανε χαρεμια κι οχι ζευγαρια, αλλα παιζει να κανω και λαθος, αφου δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο υποειδος, ομως ψαξτο καλου κακου)
Φυτα φυσικα τα γνωστα ευκολα που δε μασανε απο χαμηλα ιχνοστοιχεια κτλ (εχινοδωρους, ισως καμια ανουμπια, java fern, κτλ κτλ κτλ, και φυσικα βαλε και τιποτα επιφανειας γρηγορης αναπτυξης πχ κερατοφυλλο ή καμια πιστια)
Φιλτρο...χμμμ αν μπορεις να παρεις εξωτερικο ακομα καλυτερα, τα εσωτερικα ουτε ροες μπορεις να ρυθμισεις, συνεχεια μπουκωνουν, κτλ κτλ... Ενα μικρο εξωτερικο φιλτρακι με απλα υλικα (σφουγκαρι για μηχανικη φιλτρανση, ελαφροπετρα για βιολογικη και filterwool για τα πολυ λεπτα σκουπιδακια ) ειναι οτι πρεπει (μπορεις επισεις να προσθεσεις και λιγο τυρφη μεσα στο φιλτρο αλλα καλυτερα βεβαια αρχικα να φτιαχνεις το νερο σου σε βαρελακι)
Θερμομετρακι καλυτερα ψηφιακο (εχετε εκει πανω τον petcumulus που εχει ενα σωρο πραγματακια σε τοσο καλες τιμες που κι εμεις πολλες φορες αγοραζουμε κι ας εχει και εξοδα μεταφορας) και θερμαντηρα γυρω στα 50 w ειναι μια χαρα.

Σχετικα με το φυτεμα που λες και την αμμωνια, προσωπικα εχω στρωσει με μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας και με τα φυτα μεσα χωρις κανενα απολυτως προβλημα (στην αρχη τα ψιλοπαιξαν, αλλα μετα πηραν και αναπτυξη) αλλα εχω ακουσει πως καποια φυτα χαλανε. Δεν ξερω ποια ειναι (δε συγκρατω ονοματα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-12, 10:01
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε Nick , θα ηθελα να σε ρωτήσω αν οντως αξιζει να βαλω εξωτερικο φίλτρο καθώς μου εχουνε πει οτι για 50 λιτρα ειναι εντελως επαρκες ενα εσωτερικο φιλτρο που γυρναει 3-5 φορες τα λιτρα την ωρα.. Τα εξωτερικα φίλτρα μου φαίνονται ακριβα δεν ειμαι σίγουρος αν αξίζει. Οσο με τα φυτά θα ακολουθήσω την γραμμη αρχαρίων με κερατοφυλλο anubies ανθεκτικα γενικα..

Αλλο πρόβλημα ειναι η όζμωση δεν εχω ιδεα πως μπορω να πετύχω βασικό ph με αυτον τον τρόπο. Αν μπορούσες να μ παραθέσεις ενα link? (Παλιότερα στον μονομάχο χρησιμοποιούσα λιγη τύρφη και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.)

Κατι ακομα εχω μετακομίσει απο Θεσσαλονίκη ειμαι στην Λαρισα μονιμος κάτοικος μαλλον θα πρέπει να αλλαξω και το status να μην μπερδέυει.
Θα κάνω μετρήσεις σε ενα ποτηράκι να δω τι σκληρότητες και ph εχουμε εδω .

Θα εκτιμούσα και γνώμες αλλων συνχομπιστών αλλα σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση nick!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-12, 10:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, δες το νερο σου πρωτα και μετα βλεπουμε.
Αθηνα πχ μπορεις ανετα με λιγη υπομονη να ριξεις σκληροτητες και με σκετη τυρφη, Θεσσαλονικη μαλλον με τιποτα με αυτα που ακουγονται... Λαρισσα δε θυμαμαι να εχουμε δεδομενα...

Οσον αφορα το φιλτρο, δε λεω πως το εξωτερικο ειναι απαραιτητο, απλα προταση ειναι ως πιο αξιοπιστο και καλυτερο.
Δεν εχει μεγαλη σημασια αν τα λιτρα ειναι λιγα η πολλα, οσο να ναι τα εσωτερικα εχουν ενα σωρο προβληματα, αλλα αν δεν υπαρχει δυνατοτητα και εσωτερικο θα την κανει τη δουλεια του, παντως αν σε ενδιαφερει υπαρχουν και πολυ φθηνα εξωτερικα
http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html
http://www.petsupermarket.gr/3097/%C...%82-100lt.html
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-12, 10:55
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok, δες το νερο σου πρωτα και μετα βλεπουμε.
Αθηνα πχ μπορεις ανετα με λιγη υπομονη να ριξεις σκληροτητες και με σκετη τυρφη, Θεσσαλονικη μαλλον με τιποτα με αυτα που ακουγονται... Λαρισσα δε θυμαμαι να εχουμε δεδομενα...

Οσον αφορα το φιλτρο, δε λεω πως το εξωτερικο ειναι απαραιτητο, απλα προταση ειναι ως πιο αξιοπιστο και καλυτερο.
Δεν εχει μεγαλη σημασια αν τα λιτρα ειναι λιγα η πολλα, οσο να ναι τα εσωτερικα εχουν ενα σωρο προβληματα, αλλα αν δεν υπαρχει δυνατοτητα και εσωτερικο θα την κανει τη δουλεια του, παντως αν σε ενδιαφερει υπαρχουν και πολυ φθηνα εξωτερικα
http://www.petsupermarket.gr/3093/%C...-model-20.html
http://www.petsupermarket.gr/3097/%C...%82-100lt.html

Ευχαριστώ φιλε μου και μου φαίνονται καλες οι τιμές για τα εξωτερικά μαλλον θα προμηθευτώ ενα τέτοιο στύλ , αλλα θα κανω και ερευνα αγοράς . Ειχα την εντύπωση ξεφεύγουν κοντα στα 100 τα εξωτερικα!
Για την όζμωση που ρώτησα αν εχεις υπόψιν καποιον καλο οδηγό πως να επιτύχω βασικο ph με όζμωση παρεθεσέ τον σε παρακαλω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-12, 12:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bubblenest σε Colisa lalia Rigel Άλλα λαβυρινθόψαρα 19 23-11-09 15:01
αρρωστο colisa lalia smartcdi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 14-07-09 00:09
αναπαραγωγη colisa lalia antonis15 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-05-09 20:37
Colisa lalia σε 30L ?? mafia Άλλα λαβυρινθόψαρα 7 31-08-08 01:52
ασθένεια colisa lalia dim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 25-10-04 13:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05498 seconds with 13 queries