Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-07, 22:46
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή Ξερίζωμα φυτών από πλακόστομο

Έχω ένα ενυδρείο 230 lt με φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες κ.α.). Πρόσφατα αραίωσα τις ανούμπιες και τις άπλωσα σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Επίσης πρόσθεσα κι άλλα φυτά. Παρατήρησα, όμως, ότι ο πλακόστομος που είχα από την αρχή, μερικές φορές τα ξεριζώνει, ενώ προηγουμένως δεν υπήρχε πρόβλημα. Μήπως δεν του αρέσει η νέα διαμόρφωση; Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση; Να το δώσω πίσω και να πάρω άλλον; Στέλνω φωτο για το μέγεθος του χαλικιού.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01685.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  78,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-07, 22:51
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Καλύτερα να τον απομακρύνεις - θέλουν άλλωστε μεγάλα ενυδρεία.
Πάρε ανσίστρους που γίνοντε μέχρι 12 εκ και είναι πιο ήρεμοι.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-07, 00:03
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

δεν θυμάμαι αν έχεις ξανά-ανεβάσει Φώτο για το ενυδρείο σου ...
αλλά μερικές παρατηρήσεις από αυτήν εδώ ...

1. το πολύ-ειπωμένο πια μαύρο χαρτονάκι ... στο πίσω μέρος ... το οποίο όμως δεν είναι και το πλέον σημαντικό στν δική σου περίπτωση ..
2. ο πλέκο σου είναι ακατάλληλος για το ενυδρείο σου ... όχι τόσο λόγο μεγέθους ... όσο λόγο συμπεριφοράς ... που θα μπορούσε να στρεσάρει τους δίσκους .. συμφωνώ για τους ancistrus ...είναι καλή λύση.
3. το ενυδρείο είναι πάρα πάρα πολύ άδειο ακόμα ...
και αν αυτό για αρχή μπορεί εσένα να φαίνετε φυσιολογικό ... πίστεψέ με δεν φένεται καθόλου φυσιολογικό στους δίσκους σου που έχουν άλλες απαιτήσεις ...
τι να κάνεις ...
α. ξύλα ... αρκετά ακόμα ... μαλακώνουν το νερό και βοηθούν πολύ στην επίτευξη καλών συνθηκών για δίσκους ...
β. οι δίσκοι είναι ψάρια που ζουν στον Αμαζόνιο .. όπου τα νερά είναι υπερβολικά θολά και σκιερά ... δεν είναι οπότε ψάρια που τους αρέσει το πολύ φως ... και εσύ ακόμα δεν έχει καθόλου ίσκιους ... πάρε και άλλες βαλισνέριες ... και βάλε παντού έτσι ώστε να σου κάνουν σκιά ... μπορείς να πάρει και κάνα φυτό από αυτά που επιπλέουν στην επιφάνια του νερού ... και έτσι να αποκτήσεις σιγά σιγά την φωτεινότητα που θες ...
4. Οι ερωτήσεις : το φίλτρο σου είναι μόνο αυτό το εσωτερικό ??? πόσα λίτρα αντλία έχει την ώρα ??? τι έχει μέσα ??? νερό βάζει από ΑΟ ??

Αυτά προς το παρόν αο εμένα .. για ότι θες .. μην κωλώσεις .. ρώτα ...

after edit : αυτό επάνω αριστερά είναι glass catfish ??? νομίζω ότι και αυτό δεν έχει θέσει σε ένα δισκοενυδρείο .. αλλά σίγουρος δεν είμαι ... ας το πεί και κάποιος με δίσκους ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-07, 00:19
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου. Το ξέρω ότι είναι σχεδόν άδειο, έχω σκοπό να προσθέσω κι άλλα ξύλα και φυτά. Δυστυχώς στη Λάρισα δε βρίσκω εύκολα ό,τι φυτά ζητώ, ούτε τα λιπάσματα που θέλω.
Έχω μόνο εσωτερικό φίλτρο, το Bluwave 07, 900 lt/h με 4 διαμερίσματα: μπλε σφουγγάρια στην είσοδο, 1 με μακαρόνι, 1 με μπάλλες και το τελευταίο είχε σφουγγάρι εμποτισμένο με άνθρακα, το οποίο έχω βγάλει και έχω βάλει τύρφη.
Πρόσφατα έβαλα DIY CO2, χωρίς μετρητή φυσαλίδων, που καταλήγει μέσα σε ένα κομμάτι σφουγγαριού (για διάχυση). Σκέφτομαι να κατασκευάσω μετρητή και διαχυτήρα. Επίσης πρέπει να προσθέσω ότι έχω σταματήσει τη χρήση της αερόπετρας, που φαίνεται στη φωτο.
Νερό χρησιμοποιώ από τη βρύση φιλτραρισμένο με ενεργό άνθρακα (έχει διαφορά από το μη φιλτραρισμένο, τουλάχιστον στη γεύση) και αλλάζω 25-30% ανά 10 ημέρες.
Κάποιες μετρήσεις: pH=6,8 ΚΗ=4 ΝΗ3=0, τα υπόλοιπα μου έχουν τελειώσει (είχα sticks).
Για φυτά που επιπλέουν, μιας και το αναφέρεις, η riccia fluitans είναι εύκολο φυτό;
Επειδή δεν έχω χρόνο για συχνότερες και μεγαλύτερες αλλάγές νερού, θα ήταν καλή ιδέα το ceratophyllum demersum που απορροφά τα νιτρικά;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνώριση φυτών από "Υδρόγειο" Akis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 24-04-05 23:50
Αναγνώριση φυτών Maax Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 37 28-08-04 01:57
Ανάπτυξη φυτών NTABOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 14-02-04 15:51
Απολύμανση φυτών George-A Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 23-01-04 20:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05446 seconds with 14 queries