Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-03, 16:03
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή Προβληματα με τα φυτα

Το σεμπτεβριο ξαναεστησα το ενυδρειο απο την αρχη επειδη ολα μου τα φυτα μεσα στο καλοκαιρι χαλασαν. πιστευα οτι εφταιγε η αφορητη ζεστη, που ελιωσαν ολα μου τα φυλλα. ετσι αγορασα καινουργια φυτα. ομως δυστυχως σχεδον κανενα δεν κρατησε, μου ελιωσαν ολα μου τα φυλλα.... και απο οτι ειδα μαυρισαν οι ριζες.

το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα, εχει 2 λαμπες arcadia και εναν ανακλαστηρα. ειχα παροχη διοξειδιου του ανθρακα και με το τεστ που εκανα για να ελεγχο της ποσοτητας του fe εδειχναν ολα καλα. δεν ξερω τι να κανω.... θελω τοσο πολυ να εχω να φυτεμενο ενυδρειο... ας με βοηθησει καποιος δινοντας μου καποιες συμβουλες, η εστω να ερθει να δει το ενυδρειο και αμα ειναι να παμε μαζι να παρω καινουργια φυτα και να με βοηθησει στο να τα φυτεψω κλπ....


το ενυδρειο εχει μεσα 4 ραμιρεζι και θελω να προσθεσω και αλλο ενα ζευγαρι απο καποιο αλλο warf cichlid. αλλα θα δειξει...

αυτα... εκληπαρω για βοηθεια....
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-03, 16:17
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Emmanuelle, κατ’ αρχήν καλώς όρισες :P

Πες μας τις διαστάσεις της γυάλας, πόσα Watt είναι οι λάμπες, φίλτρο, τι υπόστρωμα έχεις και τι λίπασμα.

Μήπως έχεις βάλει φίλτρο βυθού? Και το βασικό, τι φυτά είχες και τι θέλεις να βάλεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-03, 23:45
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Kαταρχην δεν ειμαι καινουργια, πιστευω οτι μπαινω ισως και πιο πριν απο σενα απλα ειχα καιρο να κανω ποστ ¨

Λοιπον οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 60Χ35Χ35, εχο 2 λαμπες arcadia 15W καθε μια, δηλαδη συνολικα 30W. Επισης εχω και εναν ανακλαστηρα. Απο φιλτρα εχω ενα εσωτερικο με σφουγγαρι eheim και ενα εξωτερικο flyval 104 το οποιο εχει αστερια, μακαρονια, σφουγγαρια, υαλοβμβακα και τυρφη.Τελος εχω το υποστρωμα της sera, απο πανω χαλαζιακη αμμο και απο λιπασματα εβαζα της sera, aquarium pharma... .


Απο φυτα ειχα cabomba caroliniana,echinodorus osiris, rotala wallichii, egeria densa, echinodorus macrophyllus, ceratopteris thalictroides και echinodorus ozelot.
Θελω να βαλω πανω κατω τα ιδια η τελος παντων παρομοια. Αλλα κυριως οσα μου προτεινεται ωστε να μου κρατησουν...
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-03, 00:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Emmanuela θα βοηθούσε πολύ να μας έλεγες πως έστησες το ενυδρείο σου... βήμα βήμα. Έτσι θα μπορέσουμε να δούμε τι δεν πήγε καλά ή τι δεν έγινε σωστά πριν, κατα τη διάρκεια και αργότερα στην πορεία του.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-03, 09:35
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Light, more light !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-03, 11:57
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Σωστός ο halvas, οντως θα μπορούσες να βάλεις λιγο φως ακόμα, αλλά μόνο επειδή έχεις (απο ότι βλέπω) και σωστή υποδομή για CO2.

Παράξενο μου φαίνεται, με δυο λάμπες θα έπρεπε κάποια απο τα φυτά σου να "πάνε"... αλλού είναι το πρόβλημα, ή θερμοκρασία όπως λες (αλήθεια πόσο έφτασε ή σκληρότητα ; απίθανο μου φαίνεται....

Τωρα τι έχει μέσα ;
Αμα θες μπορώ να σου δώσω κάποια εύκολα φυτά τα οποία έχω με τη σέσουλα τα οποία σίγουρα θα σου πάνε...
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-03, 12:45
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Λοιπον.... Το ενυδρειο ειχε ηδη στρωμενο νερο το σεμπτεμβριο. το αδειασα ολο σε λεκανες και αδειασα και το χαλικι, εβαλα απο κατω το υποστρωμα της sera. μετα ξαναεβαλα το χαλικι πισω και το νερο μεχρι καπου τη μεση του ενυδρειου, φυτεψα τα φυτα και γεμισα το ενυδρειο με το νερο.

Απο λαμπες, παιδια δυστυχως δεν χωραει αλλη. Και η 2η με το ζορι εχει μπει. Γι αυτο θα θελα καποιος να το δει το ενυδρειο μηπως εχει εκεινος καποια ιδεα για περισσοτερο φως.

Τωρα εχει μεσα 4 ραμιρεζι και απο φυτα, ενα ειδος που δεν θυμαμαι πως το λενε. Το ειχε στο ενυδρειο του το αγορι μου (ειναι "σκυλι" αυτο το φυτο και μολις το εβαλα.)

Κατι το οποιο ισως να μειωνε ακομα πιο πολυ το φως αλλα δεν ειμαι σιγουρη, ειναι οτι το νερο μαζι με την τυρφη και τα ξυλα που ειχα βαλει ειχαν κανει το χρωμα του νερου πολυ καφετι... λετε αυτο να περιοριζε το φως?????

fighterfish, βεβαια και θα ηθελα να δω τα φυτα που μου λες, και αμα μου αρεσουν καποια να τα βαλω.... βεβαια, σε μενα τιποτα δεν κραταει αλλα τεσπα....

επρεπε να τπ βλεπατε την πρωτη μερα που το εστησα τι κουκλα που ητανε και πως εγινε οταν χαλασαν τα φυτα....
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-03, 15:06
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Το καλώς όρισες ήταν για το ότι ξαναγράφτηκες στην λίστα, έχω διαβάσει προηγούμενα post σου όσο για το ποιος είναι παλαιότερος, δεν νομίζω ότι βρισκόμαστε στον στρατό για να γίνεται αναφορά σ’ αυτό.


Λοιπόν για τις λάμπες, θα μπορούσες να φτιάξεις ιδιοκατασκευή, τοποθετώντας τρεις περισσοτέρων Watts σε μορφή πυραμίδας. Αυτό προϋποθέτει αφαίρεση του καπακιού. Θα μπορούσες να τις στηρίξεις μα πλεξιγκλάς εσωτερικά ντυμένο μα αλουμινόχαρτο (για να μην έχεις απώλειες στο φως, το ένα από τα δυο κομμάτια θα είναι κινητό με την βοήθεια μεντεσέδων για να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-03, 15:25
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Βασικα θα χρειαζομουν τη βοηθεια σου η καπιου που το εχει ξανακανει αυτο ωστε να το υλοποιησω, δεν εχω ιδεα πως να το κανω :P
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-03, 15:31
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Προβληματα με τα φυτα

Μπορείς να βάλεις Power compact λάμπες.

Η 38watt είναι 40cm περίπου και περίπου 50% πιο φαρδιά από μία λάμπα φθορίου.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-03, 15:36
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Αν δεν σε καλύψει κάποιος άλλος, στείλε μου e-mail για να το σχεδιάσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-03, 15:39
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Newfish που θα τις βρω αυτες τις λαμπες? ποσο περιπου εχουν?
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-03, 17:18
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι θέμα φωτισμού(εγώ έχω σε 80cm ενυδρείο 40w) αν και κάποια από τα φυτά που έχεις θέλουν αρκετό φωσ.Για να λες ότι οι ρίζες είναι μαύρες μάλλον θα έλεγα ότι δεν οξυγονώνονται σωστά.
Αυτό το υπόστρωμα δεν το γνωρίζω και ίσος να μην το έχεις βάλει οπός έπρεπε και να σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα .
Το χαλίκι σου μήπως έχει συμπιεστεί?
Τα φυτά σου τα φυτεύεις χωρίς σαν αφαίρεσης το γλαστρακι?
Οι μποσταναδες του Forum που είναι???
Αν είναι να ξαναρχίσεις από την αρχή βαλε μόνο φυτά γρήγορης ανάπτυξης οπός Hygrophila sp.(εκτός από hygrophila diformis), Hornwort / Certophyllum demersum (τα παιδία θα σου δώσουν),Valisneria spiralis κλπ.
Μην βάλεις φυτά όπως Anubias, Java fern, Java moss, Saggitaria sp., Cryptocoryne sp μέχρι να δεις ότι δεν έχεις πολύ άλγη γιατί άμα πιάσουν άλγη είναι προτιμότερο να τα πετάξεις και να πάρεις καινούργια παρά να περιμένεις να ανακάμψουν.
Επειδή βλέπω ότι έχεις μια προτίμηση σε φυτά με λεπτά φυλλαράκια (cabomba caroliniana κλπ) προσωπική μου γνώμη είναι να τα αποφύγεις μιας και σκοπεύεις να βάλεις αρκετά ψαριά μέσα στο ενυδρείο σου(υπολόγισε και για 3 Οtto για την άλγη) και θα πιάνουν βρώμια.
Όσο για το χρώμα που βγάζουν τα ξυλά δεν κάνουν κακό στα φυτά αντίθετος εμποδίζουν την ανάπτυξη κάποιον ειδών αλγη
Αν τελικά θέλεις να αναβαθμίσεις το φωτισμό με compact κοιτά αυτό……

. http://www.aquatics-online.co.uk/aca...g_Systems.html

Η Emmanuela Chico καλό αυτό.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-03, 17:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καποιοι απο τους μποσταναδες του forum τρεχουν να κανουν τον τροχονομο.....

Απο τα φυτα που περιγραφεις οτι ειχες, την rotala walichi ξεχνα την, θελει turbo συνθηκες. Τα υπολοιπα , κανονικα με τις συνθηκες που περιγραφεις, επρεπε να ειχαν παει καλά - εκτος ισως της cabomba, αν ειχες πολυ ζεστο νερο το καλοκαιρι.

Το φως κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετο για ενα medium maintenance ενυδρειο - μη ξεχναμε πως ειναι μονο 35 εκ. ψηλο.

Δεν μπορω να πω τι εγινε χωρις λεπτομερειες.... Παντως αν το ξαναεπιχειρησεις, αυτα που σου ειπε ο pleco. Μονο φυτα γρηγορης αναπτυξης στην αρχη μεχρι να σιγουρευτεις οτι παει καλά, και μετα σιγα σιγα προσθετεις και αργα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-03, 23:49
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Λοιπον Emmanuela ειδικα για το γεγονος οτι βρηκες τις ριζες μαυρες (υποθετω οτι δεν ειχαν διαλυθει εντελως τα φυτα οταν το ανακαλυψες) ειναι σημαδι κακης οξυγονωσης των ριζων.
Αυτο μπορει να οφειλεται στο γεγονος οτι το υποστρωμα μπορει να ειναι ψιλοκοκκο, αλλα μπορει να συμβει και αν <συμπυκνωθει> το υποστρωμα (μηπως <πατηκωσες> τη χαλαζιακη αμμο με το υποστρωμα οταν το εφτιαχνες ή μετα?)
Οι power compact θελουν αλλα ακροφυσια και αν πας για τετοιες θελεις καινουριο καπακι ή κατασκευη.......
Η τυρφη οντως μειωνει την ποσοτητα του φωτος σε ενα βαθμο και θα σου ελεγα τωρα που θα το ξαναστησεις, μην τη χρησιμοποιεις τωρα στην αρχη και μεχρι να στρωσουν τα φυτα.........
Μαλλον το βλεπω κι εγω για στησιμο απο την αρχη..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-03, 00:08
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Λοιπον.... αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να αγορασω ειδικα ακροφυσια που να δεχονται power compact λαμπα και να αντικαταστησω τη μια 15W που εχω τοποθετηση με τεχανσμα με την power compact και να αφησω την αλλη 15W που ειναι κανονικα τοποθετημενη στη θεση που ειχε το καπακι του ενυδρειου απο την αρχη. Και αμα βρω και χωρο να προσπαθησω να βαλω και τη 15W. Eτσι πιστευω οτι με περιπου 70W συνολικα θα μαι καλα. Τι λετε? Ετσι λυνεται το προβλημα του φωτος.

Τωρα οσο αφορα τα καινουργια φυτα που θελω να βαλω... Πλεον το υποστρωμα που ειχα βαλει θα εχει χασει καθε θρεπτικη ουσια... Ετσι δεν ειναι? Επομενως πλεον ειναι αχρηστο? Πρεπει να αδειασω ολο το ενυδρειο και να τοποθετησω καινουργιο υποστρωμα πριν βαλω τα φυτα η αμα βαλω καλο λιπασμα σε σωστη ποσοτητα ειμαι οκ?

Περιμενω συμβουλες....

Επισης ειναι κανεις ο οποιος θα κλαδεψει συντομα ωστε να μοθ δωσει κανενα φυτακι? εχει παει κανεις απο το φωτη να δει αμα εχει ποικιλια σε φυτα? σκεφτομαι την παρασκευη να κανω τη δουλεια! Αμα καποιος μπορει και θελει να ναι μαζι μου στη διαδικασια μου λεει... το εχω πραγματικα αναγκη!
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-03, 03:12
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Που μένεις ;;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-03, 11:49
Maria Ο χρήστης Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Τα όμορφα χωριά.. όμορφα καίγονται σε ότι αφορά στις PL... παρουσία υγρασίας θα κάνουν κρακ και έχω την εντύπωση ότι δεν κάνουν διακρίσεις. Αν θες οπωσδήποτε να βάλεις τέτοιες λάμπες θα χρειαστεί να έχεις ένα στεγανό χώρο στο καπάκι που σημαίνει ότι αν έχεις καπάκι φορητό και οι λάμπες είναι εκτεθειμένες θα ραγίσουν. Κατά τη γνώμη μου όμως δεν χρειάζεσαι περισσότερο φως από αυτό που ήδη διαθέτεις για ένα medium maintenance ενυδρείο. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό στα 70 W που θες να ανέβεις για ένα ενυδρείο 50 λίτρων καθαρό νερό, η αναλογία είναι 1,4W /λίτρο. Πάρα πολύ φως... τόσο πολύ, που από μόνο του μάλλον ζημιά θα κάνει στα φυτά και σίγουρα δεν θα περάσει απαρατήρητο από την άλγη.
Μπορείς να καταφέρεις πολύ όμορφα πράγματα με το φως που ήδη διαθέτεις, άλλωστε η βελτίωση μίας παραμέτρου δεν αρκεί για να δουλέψουν όλα ρολόι, εκτός αν έχεις διαπιστώσει ότι φταίει αυτή και μόνον αυτή.
__________________
MaREIANi
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-03, 13:27
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emmanuela
Newfish που θα τις βρω αυτες τις λαμπες? ποσο περιπου εχουν?
Emmanuela τις power compact τις ανέφερα απλά γιατί είπες ότι δεν χωράνε άλλες λάμπες.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ΙΜΟ θα πρέπει να βρεις την πυγή του κακού.
Εάν θυμάμαι καλά είναι η δεύτερη φορά που σαπίζουν τα φυτά σου.
Δεν νομίζω ότι το (κυρίως τουλάχιστον) πρόβλημα σου είναι το φως.

Όπως σου είπε και ο Giorgos καλό θα ήταν να μας πεις βήμα βήμα πως έστησες το ενυδρείο σου, μήπως και βρούμε το τι έφταιξε και τα φυτά σου πλέον δεν υπάρχουν.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-03, 13:41
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Εγραψα πιο πανω τη διαδικασια στησιματος του ενυδρειου. Τωρα τι να πω.... δεν ξερω... μπορει να φταιει το φως... οντως ειναι η δευτερη φορα που σαπιζουν... ακριβως με τον ιδιο τροπο... λιωνουν τα φυλλα τους και οταν τα τραβαω οι ριζες εινια μαυρισμενες... πως θα εντοπισω το προβλημα ομως?
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-03, 14:31
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Να ρωτησω και εγω κατι??
Το ενυδρειο σου, οταν ειχαν σαπισει τα φυτα σου, τι θερμοκρασια ειχε?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-01-03, 14:44
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΚΑΛΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΑΜΑ δεν με συνχησεται δεν μπορειτε (( και μου τελειωσαν και τα καταραμενα υπογλωσια!!))
Η κοπελα το ειπε στην αρχη <<εβαλε τυρφη στο φιλτρο και το νερο εγινε καφε>>
γιατι δεν τις λεει ενας να βαλει πριν και μετα την τυρφη υαλοβαμβακα??? ωστε να μην χρωματιζει το νερο, και μην εχει απωλειες στο φως???
Cambomba caroliana == αρκετα δυσκολο φυτο, (( θελει πολυ φως κ.τ.λ)) καλυτερα ξεχνατο
Και μερικες υποθεσεις>>>
Τυρφη και ανθρακας δεν πανε μαζι!! ο ανθρακας κραταει ολες τις ωφελημες ουσιες τις τυρφης
Αεραντλια δεν βαζουμε.
Δεν φυτευουμε τα φυτα με το γλαστρακι.
Απαραιτητα τα STEAM plant, μαζι με τα αργης αναπτυξης
Μετρηση ΚΗ-ΡΗ για να δουμε τι CO2 εχουμε.
ΕΡΩΤΗΣΗ.
Τι λιπασμα εβαζες ?? και καθε ποτε??
Τα φυτα αγοραστηκαν καλοκαιρι???
το οτι τα πηρες απο εκει που λες ειναι μια καλη δικαιολογια να πανε ολα στραβα (( αλλα δεν θελω να αρχισω τις κακιες ))
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-01-03, 15:38
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Λοιπον ουδεποτε δεν ειχα βαλει τυρφη με ανθρακα.
Ουτε χρησιμοποιω αεραντλια.
Ουτε ειχα φυτεψει τα φυτα με το γλαστρακι.
Απο cο2 που ειχα παρει το τεστ της sera για να το μετραω ηταν στα λογικα επιπεδα.
Το ph το διατηρουσα γυρω στο 6,5.

Εβαζα οπως ειπα και πιο πανω το λιπασμα της sera και της aquarium pharmaqeuticals (δεν θυμαμαι πως γραφεται) :P σε ταμπλετες αλλα και υγρο.
Εβαζα περιπου καθε μιαμισι βδομαδα, αφου εκανα τεστ πρωτα (sera αυτο για τον ελεγχο του fe).
Τα πρωτα φυτα αγοραστηκαν πριν το καλοκαιρι και χαλασαν μεσα στο καλοκαιρι και τα αλλα αγοραστηκαν τελη σεμπτεμβριου και χαλασαν μεσα στους επομενους ενα δυο μηνες.

Η θερμοκρασια οταν χαλασαν τα φυτα το καλοκαιρι ειχε φτασει μεχρι και τους 31C. To Νοεμβριο που ξαναχαλασαν ηταν περιπου 26-27.

Τα αγορασα απο το πετ σιτυ αλλα οταν τα πηρα ηταν στην καλυτερη κατασταση...

Σιγουρα εχω κανει κατι εγω λαθος.

Ερωτηση, ποιο ειναι το παχος που πρεπει να εχει το υποστρωμα μαζι με το χαλικι για να ευδοκιμησουν σωστα τα φυτα? Μηπως ειχα βαλει λιγο χαλικι....

Αυτα.... ακομα αναρωτιεμαι τι εκανα λαθος... παντως οποιος θελει μπορει να μου δωσει κανενα φυτακι και να με βοηθησει να το στησω...

χιλια ευχαριστω για ολη τη βοηθεια και τις συμβουλες!
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-01-03, 22:29
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Ρε αγχωμενε Μανθο νομιζεις οτι αμα βαλεις υαλοβαμβακα μετα τη τυρφη δεν θα σου χρωματισει το νερο??????
Επισης δεν σημαινει οτι με την τυρφη επικρατησε σκοταδι (δεν ειναι-ηταν τοσο λιγο το φως για να εχει τοσο σοβαρο προβλημα απο αυτο).......
Αλλοι ειναι οι λογοι......


ΥΓ.Βρες γρηγορα υπογλωσσια......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-01-03, 11:02
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Εμενα παντως η θερμοκρασια 31 βαθμοι κελσιου μου κανει σαν αιτια για να παθουν ζημια τα φυτα σου...απο τους 28 και πανω, αρχιζει να δημιουργειται προβλημα...τωρα για την δευτερη παρτιδα...κατι αλλο φταιει...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-01-03, 18:15
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Για να σου δώσουμε τελικά μια λύση ας τα πάρουμε από την αρχή.
1)Η θερμοκρασία δεν φταίει , και μένα τα φυτά ήταν στους 30-32 και δεν πάθανε τίποτα και οπός είπες και τα αλλά που έβαλες τον Σεπτέμβριο σου χάλασαν .Πάει και αυτό .
2)Το φως ούτε κατά διάνυα.
3)Η τύρφη μπα…….
Όποτε τη μένει ,το χαλίκι με το υπόστρωμα .
Γνώμη μου είναι να βάλεις την επόμενη φορά μόνο χαλίκι χωρίς υποστρώματα .
Μπορείς να επιλέξεις η να βάλεις ένα χαλίκι με μέγεθος 3-6 mm η ένα πιο ψιλό που μοιάζει με χόντρη άμμο. Το ένα έχει σαν θετικό ότι ο καθαρισμός του είναι πιο εύκολος και δεν συμπιέζεται τόσο εύκολα το άλλο ότι είναι πιο κατάλληλο για φυτά οπός οχ Hair grass που έχουν μικρό ριζικό σύστημα και για ψαριά που τους αρέσει να σκάβουν αλλά συμπιέζεται σχετικά εύκολα και ο καθαρισμός του είναι πιο μπελαλίδικος .
Όσο για το πόσο χαλίκι πρέπει να βάλεις συνήθως λένε 5-6 cm ότι είναι μια χαρά αν τελικά κυμαίνεται από 4cm στην πρόσοψη και φτάνει στα 7 cm στο πίσω μέρος γιατί θέλεις να δώσεις ένα εφφε βάθους δεν χάθηκε και ο κόσμος
Όσο για τα φυτά ξεκινά με λίγα είδη 3 με 4 μάξιμουμ δοκίμασε το καθένα σε διαφορετικά σημεία του ενυδρείο σου για να δεις που αναπτύσσονται πιο καλά η απλός αν η τελική εμφάνιση του φυτού ταιριάζει στην αισθητική σου.
Ότι αλλαγές θα κανείς θα γίνονται σταδιακά .Μην αφαίρεσης πολλά φυτά μαζί αλλά λίγα και αφήνοντας να περάσει λίγος χρόνος ανάμεσα στις αλλαγές .
Ξεκινά με τα είδη που σου έδωσα προσθέτονται ακόμα ένα . Nymphaea lotus (zenkeri) έτσι για να έχεις και λίγο κόκκινο στο ενυδρείο σου.
Κρατά τα πράγματα απλά .Χαλίκι ,μερικά εύκολα φυτά, αρκετό φως και λίγο υγρό λίπασμα .
Άντε και βλέπω σε δυο μήνες να βάζεις αγγελία να δώσεις τα πρώτα σου κλαδέματα.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-03, 03:02
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Το χαλίκι και το υπόστρωμα δεν νομίζω οτι είναι μονο ο λόγος, είναι και τα φυτά που είχε... αλλά και κάτι ακόμα που όμως μας διαφεύγει

echinodorus osiris
echinodorus macrophyllus
rotala walichi
Θέλουν είτε πολύ φως, είτε βοήθεια στο υπόστρωμα είτε συγκεκριμένο PH (απο ότι λεέι και η tropica)

cabomba caroliniana, egeria densa θα έπρεπε να πάνε εφόσον υπήρχε λίπασμα στο νερό

ceratopteris thalictroides και echinodorus ozelot θα έπρεπε να πάνε τουλάχιστον στην αρχή όταν το sera (προφανώς floral depot Υπόστρωμα ήταν φρέσκο).

Παρόλαυτά σε κάθε ένα απο αυτα τα φυτά μπορεί να την πατήσεις στα echinodorus αν δεν βάζεις ταμπλέτες που και που στις ρίζες, sta stem plants αν δεν φτάσει το φως στο κάτω μέρος του φυτού ή με λίγο απρόσεχτο φύτεμα ...

το παράξενο είναι οτι κανένα φυτό δεν πήγε...
anyway, μια καινούρια αρχή θα γίνει σύντομα... dont worry
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-01-03, 14:04
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Εκτος απο ολα αυτα, και η ποσοτητα λιπασματος που αναφερεις πρπει να επαιξε και αυτη καποιο ρολο, θεωρω οτι ηταν λιγη, τωρα κατα ποσο μπορουμε να βασιστουμε σε ενα τεστ FE για να καθορισουμε το ποτε θα βαζουμε λιπασμα, για μενα ειναι λαθος(((ΙΜΟ))

Το οτι η τυρφη χρωματισε το νερο, σε συνδιασμο με το λιγο φως που ειχες(( για τα φυτα που αναφερεις)) επαιξε και αυτο το ρολο του
Ηταν πολλοι οι παραγοντες που επαιξαν ρολο στο να χαθει ολο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08870 seconds with 14 queries