Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-03, 02:16
maddruid Ο χρήστης maddruid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maddruid Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην maddruid
Προεπιλογή Riccia, Java Moss ή κάτι άλλο;

Παιδιά γεία σας…
Είμαι σχετικά νέος στο χόμπι… ασχολούμαι περίπου 2 χρόνια με ενυδρεία αλλά πρώτη φορά προσπαθώ να στήσω ένα ενυδρείο με φυτά. Πρόκειται για ένα Aqua Dream 80*40*35 με εσωτερικό βιολογικό φίλτρο (κυκλοφορητής 380 λίτρα/ώρα) και φωτισμό συνολικά 36 watt (2*18 Arcadia Flourecent) , DIY CO2 (1 φισαλίδα/1.5 sec) και reactor αυτόν του συστήματος Tetra Optima
Το φίλτρο περιέχει γιαλοβάμβακα, 20 αστεράκια και ένα κουτί syporax της Hagen.
To υπόστρωμα αποτελείται από 2,5 cm με λατερίτη (600 γραμ) , Floredepot , χαλίκι και άλλα 3-4 cm καθαρό χαλίκι.
Θα ήθελα να φτιάξω κάτι σαν χαμηλό χαλί από φυτά…Τι μου προτείνετε;
Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω για riccia ή το φως μου είναι πολύ λίγο;
Σκέφτομαι και για Java Moss πιασμένο σε πλέγμα…

(Το ενυδρείο είναι καινούργιο…15 μέρες λειτουργίας…και περιέχει και λίγα φυτά….2 anubies, 10 ρίζες valisneria, μερικές cryptocorines και μερικα ceratofylum…καθόλου ψάρια σκεφτομαι να βάλω μόνο σμηνόψαρα και ίσως και 2-3 σκαλάρια)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο που θα διαθέσετε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-03, 02:54
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Σε μένα η Riccia δεμένη πάνω σε ξύλο, άρχισε να φωτοσυνθέτει σωστά μόνο οταν οι λάμπες στο 60άρι έγιναν 3. (3χ15W)
Τότε εμφανίστηκαν οι μπουρμπουλήθρες πάνω στη Riccia.

Για Java moss δεν ξέρω δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε.
Εφόσον σκέφτεσαι για τέτοια (αρκετά) απαιτητικά φυτά, θα έλεγα οποσδήποτε άλλη μια, και μετά ανάλογα με το πλήθος των ψαριών, και το CO2 που μπορείς να παρέχεις βλέπεις αν θα βάλεις τέταρτη.

Γενικά balance is the key.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-03, 08:50
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι μιας και δεν εχεις εμπειρια απο φυτα να μην ασχοληθεις αμεσα με την riccia που ειναι εντυπωσιακη μεν στα ενυδρεια του amano αλλα στην πραξη τα πραγματα διαφερουν(μην δινεις και τα λεφτα σου τσαμπα και απογοητευτεις τελειως)
Μπες στην διαδικασια του φυτεμενου σιγα σιγα,ριξε μπολικο διαβασμα και θα ερθουν και τα υπολοιπα.
Τα 2-3 σκαλαρια μην τα βαλεις διοτι εχεις λιγα λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-03, 08:52
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Για κοιτα και αυτο πιστευω θα σε βοηθησει για αρχη.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-03, 12:44
maddruid Ο χρήστης maddruid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maddruid Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην maddruid
Προεπιλογή

Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένο μετασχηματιστή στο καπάκι για 2 λάμπες των 18w και είναι αρκετά δύσκολο να κάνω κάποια πατέντα για να βάλω και τρίτη λάμπα. Το μοναδικό σημείο που μπορώ να βάλω είναι στο πίσω μέρος. Αν υποθέσουμε ότι βάζω άλλη μια λάμπα των 25w και φτάσω συνολικά τα 61 θα είμαι οκ; Μήπως όμως το πολύ φως που θα έχω τότε δεν θα είναι καλό για άλλα φυτά όπως οι anubies;

Νίκο προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο πιο πολύ μπορώ. Και προς θεού δεν έχω στόχο να φτιάξω ενυδρείο όπως αυτά στα βιβλία του Amano. Άλλωστε ο Amano σε αυτά που φτιάχνει για τα βιβλία του δεν έχει να σκέφτεται και μια βασική παράμετρο…το χρήμα. Και καλύτερα να μην αναφέρω και μια άλλη παράμετρο….το ρετούς στις φωτογραφίες του…Απλά έχω μια άκρη για να παραγγείλω φυτά κατευθείαν από Tropica και λέω να δοκιμάσω και για riccia και αν κάτσει έκατσε.

Γενικά το όλο setup πως το βλέπεται;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-03, 18:22
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Και 3 χ 18 να βαλεις ειναι μια χαρα.
Καταρχας δεν σου ειπα οτι θα εκανες κατι σαν του amano.Απλα θεωρω την riccia απο τα πολυ μπελαλιδικα φυτα(απο θεμα κλαδεματος,δεσιμο,συνθηκες κτλ.),που μονο στου amano τις φωτογραφιες μπορεις να την ευχαριστηθεις.
Οταν πας για ενα ενυδρειο σαν του amano δεν σκεφτεσαι μονο τα χρηματα.......
Αυτα στα λεω διοτι ανεφερες οτι ειναι η πρωτη φορα που ασχολησαι με φυτα,οποτε πιστευω οτι πρεπει να σε προειδοποιησω για να μην απογοητευτεις,διαφορετικα δεν θα γινοταν κουβεντα.
Με την ιδια λογικη θα σου απαντουσα εαν ηθελες καποια κοκκινα φυτα, που ειναι αρκετα δυσκολο να τα συντηρησεις διοτι εχουν πολλες απαιτησεις και για εναν που ξεκιναει το μονο που θα καταφερει ειναι να τα συντηρησει μερικες μερες κι ας μην βαλω τον παραγοντα αλγη κτλ...
Η γνωμη μου ειναι ξεκινα με μερικα ευκολα φυτα,μαθε σιγα σιγα πως δουλευει το συστημα και εαν θες τοσο πολυ την riccia δοκιμασε την με μεγαλη επιφυλαξη ομως(μην πεις οτι δεν στο ειπα).
Αυτα και καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-03, 19:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οι Anubia πρέπει πάντα να μπαίνουν σε κάποιο σκιερό μέρος του ενυδρείο για να μην πιάνουν άλγη τα φύλλα τους.
Λες ότι ο μόνος ελεύθερος χώρος που μπορείς να βάλεις την τρίτη λάμπα είναι στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Είναι μια χαρά σημείο. Τις άλλες δύο που τις έχεις; Μπροστά και τις δύο;

ΥΓ. Καλωσόρισες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-03, 12:59
maddruid Ο χρήστης maddruid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maddruid Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην maddruid
Προεπιλογή

Καλως σας βρήκα !!!!!

Γιώργο οι λάμπες είναι μια μπροστά και μια πίσω.
Σκέφτομαι σοβαρά και την λύση με τις anubıes nana. Να γεμίσω δηλαδή τον άδειο χώρο μπροστά με αυτό το φυτό.
Ισως να δοκιμάσω και Java Moss σε πλέγμα.

Βασικά δεν είμαι τελείως νεος με τα φυτά. Στο 200άρι ενδρείο που έχω με σκαλάρια (τα οποία πρόσφατα γέννησανε και έγινα θείος, φιλοξενώ κατα καιρούς και διάφορα φυτά. Απλα δεν έχω στείσει ποτέ full planted ενυδρείο.

Για όσους ενδιαφέρονται για φυτά απο Tropıca σας δίνω ένα τηλέφωνο από ένα κατάστημα στο Κερατσίνι 210 4008589. Τα φυτά έρχονται σε απίστευτα καλή κατάσταση....λες και είναι ψεύτικα !!!

Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-03, 16:03
tomeye Ο χρήστης tomeye δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Μια ερωτηση: Εχει δοκιμασει κανεις να πιασει java moss με πλεγμα στο βυθο του ενυδρειου και αν ναι αντεχει ή ειναι οπως το riccia.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-03, 17:51
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

"Ολα"τα φυτα οταν ερχονται απο tropica ειναι σε πολυ καλη κατασταση.Μετα γινονται χαλια απο αυτους που τα πουλανε(εδω φυσικα εχει να κανει απο επαγγελματια σε επαγγελματια).
Η java moss μπορει να μπει πολυ ευκολα στο βυθο και χωρις πλεγματα κτλ...Απλα την βαζεις μεσα στο χαλικι.Η java moss εχει το καλο οτι γραπωνει σχεδον παντου.Ειτε σε πετρα ειτε σε ξυλο.
Και στην riccia μπορει να γινει αυτο(στο βυθο χωρις δεσιμο)αλλα τα ποσοστα επιτυχειας ειναι πολυ λιγα και το πιο πιθανον ειναι να την ψαχνεις.
Γι'αυτο το καλυτερο ειναι να την δενεται.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-03, 06:09
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ο καλύτερος τρόπος να δέσεις Riccia είναι με πετονιά πάνω σε ξύλο ή πέτρα. Ειναι ταυτόχρονα και ο πιο σίγουρος. Μέχρι και φιλέ για τα μαλλιά είχα δοκιμάσει αλλά τζίφος. (Και ας είχε μαλλιάσει η γλώσσα του Τόλη να μου το λέει για τη πετονιά).

Ανάλογα με το πόσο μπουρδουκλωμένη είναι (έτσι ώστε με απλό δέσιμο το ένα κομμάτι να συγκρατεί το άλλο) κάνεις ανάλογα πυκνό και το δέσιμο. Η Riccia είναι πονηρή και θα περάσει ανάμεσα απο τη πετονιά, θα τη καλύψει και σε λίγο θα φαίνεται όπως ακριβώς και του Amano.

Πάρε λίγη ή περίμενε να κουρέψω τη δικιά μου (αργεί ακόμα, για να φτουρίσει)

Που βρίσκεται αυτό το μαγαζί στο Κερατσίνι ; Για πες μου ακριβώς...
Εσυ εκεί μένεις ;
Δεν θυμάμαι να έιχαμε κανένα σοβαρό Pet Shop εκει κάτω....
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-03, 11:04
maddruid Ο χρήστης maddruid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maddruid Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην maddruid
Προεπιλογή

Ναι Κερατσίνι μένω.
Πρόκειται για ένα πάρα πολυ μικρό petshop στο οποίο όμως ιδιοκτήτης είναι ένας αρκετά εξυπηρετικός τύπος με αρκετές "άκρες". Οταν παραπάνω ανέφερα για φυτά κατευθείαν από Tropıca δεν εννοούσα ότι κάνει αυτός τις εισαγωγές. Δεν είναι δηλαδή αντιπρόσωπος. Παρόλα αυτά έχει στο μαγαζί του τον κατάλογο της εταιρίας και μπορείς να πας εκεί, να διαλέξεις τα φυτά που θέλεις και σε μια εβδομάδα να στα φέρει μέσω της Petline. Την ίδια τακτική έχει και με τα ψάρια. Έχει λίγα πράγματα στο μαγαζί αλλά μπορεί να σου φέρει τα πάντα... και κατά καιρούς έχει φέρει πολύ σπάνια ψάρια (έχει ότι πλεκόστομο χωράει ο νους σου !!!)
Μικρό, αλλά δεν ξέρω και πολλά μαγαζιά στα οποία ο ιδιοκτήτης να σε κερνάει καφέ και να συζητάς μαζί του...
για άλλες info 210 4008589 (Δημήτρης)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-03, 21:03
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Κατ΄ αρχην καλος ηρθες
και εγω θα σου προτεινα να βαλεις JAVA τουλαχιστον τωρα για αρχη, δεμενη σε ξυλο η πετρα, κλαδευεται ποιο ευκολα και εχει λιγοτερες απαιτησεις απο την riccia.
Αν δεν υπαρχει πολυ φως μπροστα , μπορεις ανετα να βαλεις ANUBIA NANA δεμενες, σε μικρα κομματια κορμου, και χωρις να κυνδηνευουν απο αλγη(( αυτο μονο αν δεν υπαρχει λαμπα στο εμπρος μερος))
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05698 seconds with 14 queries