Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-02, 19:37
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή TETRA CO2 OPTIMAT

Title: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/03/02 at 16:50:30
--------------------------------------------------------------------------------
Παρακολουθοντας τις αποψεις των μελων του board σχετικα με το ποσο χρησιμο ειναι το CO2 για την σωστη αναπτυξη των φυτων αρχιζω και το σκεφτομαι !
Δυστυχως στο σημειο που εχω το ενυδρειο μου δεν υπαρχει χωρος για DIY. >
Kαι σιγουρα δεν θελω να δωσω τα χρηματα για καποιο ετοιμο συστημα !
Ψαχνοντας λοιπον ειδα αυτο το προϊον της TETRA.
Δεν ειναι ακριβο (25 ευρω) και ειναι οτι πρεπει για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα. ( το δικο μου ειναι 112 ...μειον χαλικι..διακοσμητικα κλπ).
Το εχει δοκιμασει κανενας και ειναι αξιοπιστο ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Tolis on 10/03/02 at 17:20:03
--------------------------------------------------------------------------------
Το εχω, σε ενα ενυδρειο 90 λιτρων. Ο διαχυτηρας ειναι καλος, και μετα απο αλλαγη 5-6 spray-μπουκαλιων, σταματησα να τα αγοραζω, και εβαλα μπουκαλα με μαγιά και ζαχαρη. Δεν σου χωραει ενα μπουκαλι καπου? Απο τον διαχυτηρα ειμαι ευχαριστημενος, ΑΝ ειναι κοντα σε εξοδο φιλτρου ή κυκλοφορητη, ωστε να υπαρχει αρκετο ρευμα νερου πανω απο την μεμβρανη του.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/03/02 at 18:11:36
--------------------------------------------------------------------------------
Aν βαλω ενα πλαστικο μπουκαλι με μαγια διπλα στο ενυδρειο θα με σκοτωσει η γυναικα μου. :P
χαχαχαχαχα
Ποσο καιρο κραταει το μπουκαλι με το σπρευ ;;
Γενικα ομως...κανει δουλεια ;
Ησουν ευχαριστημενος ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Tolis on 10/03/02 at 21:18:33
--------------------------------------------------------------------------------
Το ποσο κραταει ενα spray-can, εξαρταται απο τον ογκο των φυτων, την δυναμη του φωτος, και απο το ποσο δυνατη ροη εχει κανεις κοντα στον διαχυτηρα. Δεν μπορω να θυμηθω ουτε καν κατα προσεγγιση, πανε 2-3 χρονια.
Αν μπορεις να κρυψεις ενα spray-can, γιατι δεν μπορεις να κρυψεις ενα μπουκαλι 1,5λιτρου?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/04/02 at 04:01:58
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστηχως και με το συστημα τις ΤΕΤΡΑ το μπουκαλι του co2 θα πρεπει να κρυψεις καπου ,για τον απλουστατο λογο ,δεν μπορεις να το αποσυνδεσεις απο το σωληνακι του (( θα χασεις ολο το διοξειδιο που υπαρχει στο diffuser )) και δεν περνει και ανεπιστροφο εκει, για να μην εχεις επιστροφει πισω στο μπουκαλι(( το εχω δοκιμασει και αυτο οταν το ειχα)) .
Σιγουρα δεν εχεις χωρο απο κατω να μπει ενα μπουκαλι DIY ,και να κρυφτει??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: sot-zoe on 10/04/02 at 04:20:32
--------------------------------------------------------------------------------
Που το βρήκες αυτο 25 € , σε ποιο μαγαζι , γιατι εγω το βρηκα 42 € .
Πες μου σε ποιο μαγαζι να παω να παρω .
Μαλλον θα παρω κατι τετοιο , γιατι στο δικο μου φιλτρο δεν μπορω να βαλω κατι αλλο .
Τόλη τελικα ειναι καλο αυτο το συστημα της Τετρα ;; εαν δεν μπορεις να βαλεις κατι αλλο ;; .



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/04/02 at 04:47:17
--------------------------------------------------------------------------------
Το θεμα με τα diffuser της τετρα ειναι οτι δεν πουλιουνται σκετα << τουλαχιστον εγω δεν μπορεσα να βρω, οταν εψαχνα>>, και το αλλο ειναι οτι κατα καιρους πρεπει να το αναποδογυριζεις γιατι μαζευουν και διαφορα αλλα αερια που δεν αφηνουν το CO2 να βγει στο νερο του ενυδρειου.

απο οτι ειδα η JBL εχει σκετα diffuser στην αγορα ,(( αλλα δεν τα εχω δουλεψει εγω ποτε!!! και δεν ξερω αν παρουσιαζουν το ιδιο φαινομενο με το diffuser της τετρα, οποτε δεν μπορω να τα προτεινω :-/ :-/ )


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: harrispas on 10/04/02 at 05:05:36
--------------------------------------------------------------------------------
το set με την φιάλη των 13 gr έχει 22-25 euro. όμως οι οδηγίες λένε ότι το diffuser κάνει μόνο για 50 λίτρα κ ούτε εγώ κατάφερα να βρώ spare diffusers στην αγορά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: sonia on 10/04/02 at 06:17:22
--------------------------------------------------------------------------------
Aυτο το προϊον το γνωριζετε?
http://www.shopsolution.nl/shop/home...p;deptid=carbo


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/04/02 at 06:52:34
--------------------------------------------------------------------------------
Μονο για 50 λιτρα ;;
Μα γιατι λεει οτι κανει για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα ;;; ???
Σχετικα με την τιμη....ρωτησα σε 3 μαγαζια και μου ειπαν 25 ευρω.
Μανθο...το spay can ειναι "πιο ομορφο" και μικρο απο ενα πλαστικο μπουκαλι 1,5 λιτρων.
Και δυστυχως δεν υπαρχει χωρος ουτε απο κατω ουτε διπλα στο ενυδρειο !
Οσο για το diffuser....ποιο το προβλημα ;; Οταν κανεις την εβδομαδιαια συντηρηση στο ενυδρειο το αναποδογυριζεις !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Tolis on 10/04/02 at 07:34:48
--------------------------------------------------------------------------------
Το Carbo plus ειναι ακριβο, και στην πορεια γινεται ακριβοτερο (αγορα ανταλλακτικων), και θελει να εχεις το νου σου συνεχως - οσο παλιωνει το ανταλακτικο πεφτει η αποδοση και πρεπει να ανεβαζεις τον διακοπτη...με λιγα λογια, μπελας.

Το diffuser της Tetra δουλευει μια χαρα και για 100 λιτρα, αρκει να βρισκεται κοντα σε δυνατουτσικη ροη νερου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Giorgos on 10/04/02 at 13:12:43
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο (george) μήπως αν "έντυνες" το μπουκάλι DIY για να φαίνεται πιο ελκυστικό ???; Έτσι δεν θα χρειαζόταν να το κρύψεις. Άσε την φαντασία σου να οργιάσει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/04/02 at 16:16:49
--------------------------------------------------------------------------------
Να βαλω και κανενα τριανταφυλλακι μεσα για να φαινεται σαν βαζο ;; :P
Δεν χωραει παιδια.
Αριστερα και δεξια του ενυδρειου δεν υπαρχει καθολου χωρος.
Και απο κατω...πρεπει να τρυπησω το επιπλο...να χαλασω συρταρια...αφηστε...δεν γινεται.
Θα δοκιμασω το ΤΕTRA ... κατι θα κανει...δεν μπορει !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/04/02 at 16:18:50
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/04/02 at 13:12:43, Giorgos wrote:
Γιώργο (george) μήπως αν "έντυνες" το μπουκάλι DIY για να φαίνεται πιο ελκυστικό ???; Έτσι δεν θα χρειαζόταν να το κρύψεις. Άσε την φαντασία σου να οργιάσει.



Ελα ντε ?? κατι τετοιο δεν μπορει να γινει??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/04/02 at 17:10:59
--------------------------------------------------------------------------------
Εχει και η DUPLA ενα παρομοιο συστημα με την TETRA.
Kυκλοφορει και το εχει δοκιμασει κανενας ;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Tolis on 10/04/02 at 21:30:46
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν νο,ιζω να κυκλοφορουν τα προιοντα της Dupla εδω...που το ειδες?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/05/02 at 02:34:08
--------------------------------------------------------------------------------
Στο ιντερνετ Τολη


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/05/02 at 03:05:07
--------------------------------------------------------------------------------
Διαβαζοντας για το CO2 εχω μερικες ερωτησεις :
1. Τα φυτα το πρωι παιρνουν CO2 απο το περιβαλλον και αποβαλλουν οξυγονο ενω το βραδυ γινεται το αντιθετο.
Αν λοιπον το βραδυ λειτουργει η συσκευη CO2,τι γινεται στην περιπτωση που το CO2 ανεβει σε τετοια επιπεδα που θα διμιουργησει προβλημα στα ψαρια ;; Η μηπως η ποσοτητα του ειναι αμελητεα ;;
2. Πpοσθετοντας CO2 το ΡΗ πεφτει.Πιθανως σταδιακα μεχρι που καπου σταθεροποιειται.
Αρα πρεπει να κανουμε συχνες μετρησεις ΡΗ για να δουμε τι γινεται !
Τι γινεται ομως στην περιπτωση που η ποσοτητα CO2 δεν ειναι σταθερη και μεταβαλλεται ;;;
Στο συστημα της ΤΕΤΡΑ πρεπει να γεμιζεις συνεχεια το diffuser.Aν λοιπον δεν το γεμισεις....ή αφησεις χωρις CO2 το ενυδρειο για καποιες ημερες τι γινεται ;;
Θα ανεβοκατεβενει το ΡΗ συνεχεια ;; Και σιγουρα αυτο θα εχει συνεπειες στα ψαρια !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Tolis on 10/05/02 at 08:02:19
--------------------------------------------------------------------------------
To CO2 σπανια φτανει (ή ξεπερναει) τα 40 mg/l - επιπεδο πανω απο το οποιο αρχιζει να γινεται επικινδυνο για τα ψαρια. Αυτο μπορει να συμβει σε full (αλλά εντελως φουλ) planted ενυδρεια με δυνατο φωτισμο και καθημερινη λιπανση - συνηθως βαζουμε μια μικρη αεραντλια με εναν χρονοδιακοπτη για λιγες ωρες την νυχτα και λυνεται το προβλημα.
Υπ'οψιν οτι η ποσοτητα CO2 και οξυγονου στο ιδιο νερο δεν ειναι αλληλοεξαρτουμενες - αν υπαρχει αρκετο CO2 στο νερο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να υπαρχει και αρκετο οξυγονο.

"Επικινδυνα" ανεβοκατεβασματα στο pH συμβαινουν μονο σε νερο με πολυ μαλακη ανθρακικη σκληροτητα -KH κατω του 3 . Σε νερο με KH πανω του 3, και με αρκετα φυτα ωστε να τραβανε κανονικα το διοξειδιο, το pH το πολυ να αλλαξει (αργα και σταθερα) κατα μιση μοναδα προς τα πανω κατα την διαρκεια της μερας, και το ιδιο προς τα κατω την νυχτα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/05/02 at 10:51:48
--------------------------------------------------------------------------------
Το συστημα τις τετρα οταν αδειαζει το DIFUSSER πρεπει να ο ξαναγεμιζεις, αλλιως ...... no CO2


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/05/02 at 13:41:56
--------------------------------------------------------------------------------
Το ξερω Μανθο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: criskas on 10/05/02 at 17:18:45
--------------------------------------------------------------------------------
παιδια χαιρετω ειμαι καινουργιος στο ειδος αλλα μαλλον μπηκα στα βαθεια . σημερα5/9 αγορασα το co2 της τετρα καλο αλλα εχω μια απορια και θελω να ρωτησω μηπως ξερει κανενας μου εχει αδειασει το difuser 3 φορες απο το μεσημερι αυτη ειναι η συχνοτητα? η επειδη ειναι αρχη? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Tolis on 10/05/02 at 20:24:31
--------------------------------------------------------------------------------
Αν εχεις πολλα φυτα μπορει να ειναι αυτη η συχνοτητα, ναι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/06/02 at 05:34:14
--------------------------------------------------------------------------------
Εμενα αδειασε το μισο σε 8-9 ωρες...εχω 13 φυτα σε 110 λιτρα.
Σχετικα με το diffuser....οι οδηγιες λενε για τοποθετηση 10-15 εκατοστα κατω απο την επιφανεια.
Αυτο σημαινει να βρισκεται η μεμβρανη απο την οποια αποβαλλεται το CO2 στα 10-15 εκ. κατω απο το νερο ;;
Ο Τολης ειπε οτι πρεπει να βρισκεται κοντα σε δυνατουτσικη ροη νερου ! Το εβαλα ακριβως διπλα απο το εσωτερικο μου φιλτρο ετσι ωστε το νερο που βγαινει με πιεση απο το φιλτρο να περναει πανω απο την μεμβρανη του diffuser. Ειναι σωστη αυτη η θεση ;;; ???
Διαβασα στο board οτι οι "αναταραξεις" και η κινηση στο νερο καταστρεφουν το CO2.Αν αυτο ισχυει τοτε η "δυνατουτσικη" ροη νερου δεν θα δημιουργει προβλημα ;;
Και κατι ακομα...στις οδηγιες αναφερει οτι για 50 λιτρα φτανει ενα diffuser ενω για 100 θελει δυο !
Να αφησω το ενα μονο και να δω πως θα παει ή τσαμπα ο κοπος και μονο με 2 diffusers θα δω αποτελεσματα ;;; ???



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/06/02 at 09:33:45
--------------------------------------------------------------------------------
η θεση ειναι σωστη. (( κοντα στο φιλτρο))
η μεμβρανη πρεπει να ειναι 15 εκατοστα απο την επιφανεια, εχω την εντυπωση οτι ενα DIFFUSER φτανει για τα 100 λιτρα??? για ξαναδες τις οδηγιες??? :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: criskas on 10/06/02 at 16:02:20
--------------------------------------------------------------------------------
λοιπον μου φαινεται οτι η υποθεση του co2 ειναι λιγο μπερδεμα .δεν ειχα διαβασει καλα τις οδηγιες και το τοποθετησα ψηλα περιπου 5cm απο την επιφανεια και χρειαστηκε να το γεμισω 4 φορες δηλ ολο μου αδειαζε δεν εχω καταλαβει ακομα καθε φορα που αδειαζει θα το ξαναγεμιζω? ή μια φορα π.χ. την εβδομαδα?μετα το τοποθετησα 15cm και ειδα καλυτερη συμπεριφορα. το αλλο που παρατηρησα (δεν ξερω συγκυρια?) ενα κοκινο goyrami που εχω εχει μπλεδισει εντονα στα βραγχια λετε να εχω ριξει υπερβολικει δοσει co2?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/06/02 at 16:20:34
--------------------------------------------------------------------------------
Χρηστο μαλλον αυτο θα εφταιγε.
Γιατι σε εμενα ολο το diffuser αδειασε σημερα σε 12 ωρες.

Μανθο, οι οδηγιες λενε 50 λτ 1 difuser,100 λτ 2,200 λτ 4.

Απλως ρωτησα τον Τολη που το εχει δοκιμασει αν 1 ειναι αρκετο για 110 λτ.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: criskas on 10/06/02 at 16:27:22
--------------------------------------------------------------------------------
george thanks.εσυ καθε ποτε το γιεμιζεις συνεχεια? η καθε τοσο π.χ.?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/06/02 at 16:48:54
--------------------------------------------------------------------------------
το αγορασα το Σαββατο.
Το γεμιζω καθε πρωι και κραταει περιπου μεχρι το βραδυ που σβυνουν τα φωτα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/07/02 at 05:22:22
--------------------------------------------------------------------------------
Aν λενε ετσι οι οδηγιες, τοτε σε 100λιτρα well plant δεν πρπει να φτανει :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: pavlos on 10/07/02 at 10:06:45
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.bellybean.com/~pave/aquar...arious/co2.jpg


Απλά πράγματα βάλτε το μπροστά στην εξοδο του φίλτρου

PS Ο διαφανής σωλήνας είναι plexiglas


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/07/02 at 16:26:47
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πουμε τιποτα αλλο :-X :-X
ο pavlos το καλυψε το θεμα πληρως


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/07/02 at 16:49:42
--------------------------------------------------------------------------------
To ποσο CO2 θα "τραβηξει" το ενυδρειο εξαρταται απο καποιον παραγοντα (οπως φωτισμος...ποσοτητα φυτων...ποιοτητα νερου κλπ) ή το ενυδρειο παιρνει απο "μονο του" οσο CO2 χρειαζεται ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: pavlos on 10/07/02 at 19:11:48
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρείο δεν "παίρνει" CO2, στον διαχυτήρα απλά γίνεται διάχυση του CO2 στο νερό. Όσο πιό "efficient" είναι η διάχυση τόσο περισσότερο CO2 θα διαχυθεί στο νερό (ενοείτε ότι αν αυξήσουμε την παροχή CO2 στον διαχυτήρα τότε πιό πολύ θα διαχυθεί ασχέτος μεθόδου). Ένα ποσοστό από αυτό το διαλελυμένο CO2 κατά την διάρκεια της ημέρας θα αποροφηθεί από τα φυτά το υπόλοιπο θα φύγει στην ατμόσφαιρα.
Τώρα έχω καταλήξει και είμαι αρκετά σίγουρος γιά αυτό ότι η μέθοδος του injection στο εξωτερικό - εσωτερικό φίλτρο, η διαχυση με την σίτα όπως ο παραπάνω,οι διαχυτήρες φυσαλίδας με μεγάλη διαδρομή όπως(http://www.aquabotanic.com/images/CO2-Reactor500.gif) καθώς και οι διαχυτήρες με το πορώδες υλικό (Ada Eheim): http://a1272.g.akamai.net/7/1272/112.../pw_922091.jpg δεν ειναι τόσο efficient στην 100% διάχυση του CO2 στο H2O αλλά ένα ποσοστό CO2 διαφεύγει πριν να διαχυθεί, αντίθετα στους δύο πιό κάτω (ουσιαστικά βασίζονται στην ίδια αρχή και οι δύο) η διάχυση είναι πλήρης:

1) Σας στέλνω την δικιά μου κατασκευή για να σας βάλω ιδέες
τον ίδιο τον βγάζει και η Dupla και η Aqua Medic μα με Bioballs
αντί μακαρόνι (και καλά)
http://www.bellybean.com/~pave/aquar...s/difudser.jpg
2)Αυτός είναι αυτόνομος με δικία του μικρή αντλία (τον φτιάχνω τώρα θα σας πώ εντυπώσεις)
http://www.bellybean.com/~pave/aquar...er_reactor.jpg

PS και για μουρλους σαν και μένα check this:
http://www.thekrib.com/Plants/CO2/electrolysis.html#0
και τον reactor κατασκευής Tom Barr:
http://www.spectrumdesignplastics.com/reactrs.htm
http://www.spectrumdesignplastics.com/CO2instr.htm

Fοr ASCCO1 only: Για να καλύψω το θέμα πλήρως πρέπει να σας δώσω τις 301 σελιδες σε Pdf που έχω μαζέψει για CO2 μόνο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/08/02 at 04:26:17
--------------------------------------------------------------------------------
Oταν λεω οτι καλυψες το θεμα pavlo ενοοω στο θεμα κατασκευης ενος difuser , και να μην ψαχνουμε να βρουμε αν πρεπει να βαλουμε ενα diffuser τις tetra η καποιας αλλης μαρκας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/08/02 at 05:07:01
--------------------------------------------------------------------------------
Παυλο...πολυ ωραια ιδεα !!
Ποια ειναι η διαμετρος του σωληνα Plexiglass και γιατι η εισοδος του CO2 ειναι απο κατω ενω της TETRA απο πανω ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: pavlos on 10/08/02 at 05:18:21
--------------------------------------------------------------------------------
Το Plexiglass ειναι 3 cm.
Της Τetra to difuser από οτι θυμάμαι είναι καμπάνα φυλακίζει το CO2 και με διαχυση λογω πίεσης διαχέεται. Σε αυτόν εδώ το CO2 φυλακίζεται κάτω απο το δυχτι που βρίσκεται στο πάνω μέρος και σιγά σιγά διαχεέται μέσα απο αυτό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: For Ascco1
Post by: pavlos on 10/08/02 at 05:19:37
--------------------------------------------------------------------------------
Φυσικά και ξέρω τι εννούσες Μανθο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: ASCCO1 on 10/08/02 at 05:23:52
--------------------------------------------------------------------------------
;D ;D ;D
το ξερω pavlo απλος σε πειραζω



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Maria on 10/08/02 at 06:14:03
--------------------------------------------------------------------------------
παύλο χρειάζεσαι μαθήματα ακόμα!!! :P
Περνα να δεις την δική μας "πατέντα" και μετά μου λες!!!!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: george on 10/08/02 at 08:01:42
--------------------------------------------------------------------------------
Για εμας που δεν μπορουμε να περασουμε Μαρια...δεν μας λες για την δικη σας πατεντα ;; :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: Maria on 10/08/02 at 09:00:40
--------------------------------------------------------------------------------
Πολυ ευχαριστως!
Χοντρικά -εως πολυ χοντρικά- μοιάζει με αυτή στη 2η εικόνα στο μήνυμα του Παυλου.
Ειναι κατασκευή 2 ημερών μόνο, για περισσότερες πληροφορίες και συμπεράσματα θα χρειαστεί να περάσουν μερικές μέρες για να δούμε -ο χαλβάς επίσης- να παρατηρήσουμε και να επιβεβαιώσουμε την αποτελεσματικότητα της μεθόδου. Φαντάζομαι, δεν θέλετε να σας "παρασύρουμε" σε μη αξιόπιστες κατασκευές...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: TETRA CO2 OPTIMAT
Post by: harrispas on 11/28/02 at 09:15:59
--------------------------------------------------------------------------------
σε ένα διαχυτήρα με μακαρόνι τι αντλία προτείνετε (lt/hr)? ισχύει ότι όσο μεγαλύτερη η παροχή νερού τόσο καλύτερη η διάσπαση ή θα πρέπει να βρεθεί κάποια ισορροπία κ πως καταλήγουμε σε αυτήν? χρησιμοποίησα μια αντλία θηρίο που ειχα κ ότι σκουπιδι υπήρχε στο ενυδρείο κατέληγε μέσα, κ ήθελε κάθε βδομάδα καθάρισμα. άλλαξα το υλικό από το standard της tetra (πλαστικοί κύβοι με υδροροές κάθετες μεταξύ τους) σε μακαρόνι κ ένα μόνο κύβο στό κάτω μέρος κ επίσης πήρα κ ένα αντλιάκι της eheim (μια σταλιά, 5 Χ 7 cm, κρύβεται παντού) 300 lt/hr. μήπως όμως τώρα δεν είναι αρκετή η πίεση του νερού για την διάχυση. fyg η εισαγωγή του νερού κ του co2 είναι από απάνω κ η εξαγωγή του νερού από κάτω, ο διαχυτήρας ειναι στενόμακρος κάθετα τοποθετημένος. δεν μπορώ να δοκιμάζω κ να μετράω να δώ τι δουλεύει καλύτερα γιατί οι ενδείξεις στα ph test τα κάνουνε αναποτελεσματικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07635 seconds with 14 queries