Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-02, 16:53
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Limnophila sessiliflora

Title: Limnophila sessiliflora
Post by: Komis on 06/28/02 at 18:05:05
--------------------------------------------------------------------------------
επειδη πρεπει να κλαδεψω οπωσδηποτε το αγαπημενο μου φυτο * Dwarf Ambulia - Limnophila sessiliflora * διοτι εχει βγει εξω απο την επιφανεια του ενυδρειου μου (περιπου 55cm) ;D χρειαζομαι οδηγιες για το πως θα γινει αυτο (που ακριβως θα κοβω και πως θα φυτευω) ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Limnophila sessiliflora
Post by: Maria on 06/28/02 at 19:21:59
--------------------------------------------------------------------------------
*Κόβεις με το ψαλίδι.. φυτευεις στο χωμα!!!!! :P*

Κλαδεψε ανάλογα με το σχήμα που θέλεις να δωσεις στη συστάδα με τα φυτούλια σου. Αν τα θέλεις όλα στο ίδιο ύψος.. κόβεις (στο πάνω μέρος της "ομπρελίτσας")
στο ύψος που θέλεις να κρατήσεις τα φυτά σου.

Φυτευεις με περίπου 4 εκατοστά αποσταση (περιμετρικά πάντα)το ένα φυτό από το άλλο στο χώρο που έχεις διαθέσιμο για τη Limnophila sessiliflora.

Ετσι κάνω εγώ τουλάχιστον......


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Limnophila sessiliflora
Post by: kroud on 07/01/02 at 23:24:06
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο το φυτο φτανει περιπου στα 40cm,πως σου εφτασε μεχρι τα 55? ???Μηπως το πηρες απο την Dennerle?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Limnophila sessiliflora
Post by: Komis on 07/02/02 at 05:35:31
--------------------------------------------------------------------------------
ναι το ξερω οτι φτανει μεχρι τα 40cm το εχω διαβασει απο την Tropica αλλα και εμενα μου φαινεται παραξενο.....θα ανεβασω και φωτογραφιες απο το ενυδρειο μου σε λιγες μερες στο site που ετοιμαζω....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Limnophila sessiliflora
Post by: Tolis on 07/05/02 at 11:37:34
--------------------------------------------------------------------------------
Και οι δικες μου ξεπερνανε τα 50εκ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Limnophila sessiliflora
Post by: fighterfish on 07/06/02 at 08:05:04
--------------------------------------------------------------------------------
πρεπει να ειναι απο τα πιο ευκολα φυτα....
με λίγο φωτισμό αλλα με λιπασμα παει τρομερά.

Ειχαμε πάρει δυο φυτά πριν πολύ καιρο με τον μπατζανάκη μου (άλλη super λέξη) και εχουμε γεμισει 4 ενυδρεια το ενα μαλιστα 450 λιτρα..

αλλα δεν τις αφηνουμε να φτασουν τοσο, τις κουρευουμε...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Limnophila sessiliflora
Post by: sonia on 07/09/02 at 03:30:07
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραιο φυτο και ευκολο(τουλαχιστον σε μενα πηγαινει πολυ καλα)
Μεγαλωνει πολυ γρηγορα και τραβαει αρκετα νιτρικα απο το νερο.
Οταν φτανει στην επιφανεια του νερου και κοντα στις λαμπες, περνει ενα ομορφο ροζ-πορτοκαλι χρωμα στις ακρες.
Και σε μενα, οταν καποια στιγμη τις αφησα χωρις να τις κλαδεψω, ειχαν ξεπερασει τα 50 cm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03162 seconds with 14 queries