Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-11, 22:28
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Red face ερωτησεις για λιμνη

καλησπερα!

σκευτομαστε να φτιαξουμε μια λιμνουλα στον κηπο περιπου 2-3 μετρα μηκος ..
θα με βοηθουσε πολυ αν μου απαντουσατε οσοι γνωριζετε στο περιπου για τα απαραιτητα οσον αφορα την κατασκευη και λειτουργεια της λιμνης, χωρις να συμπεριλαμβανονται τα φυτα και τα ψαρια , αν καποιος μπορει να υπολογησει το κοστος για μια λιμνουλα ας πουμε περιπου 3χ2 ..

επεισης μια ερωτηση κρισεως... οι λιμνες φορολογουνται σαν τις πισινες?
υπαρχει περιπτωση να μας πει κανεις οτι χρειαζεται αδεια για κατι τετοιο?

τα υλικα και οτι αλλο θα τα διαβασω σε σχετικα αρθρα αν η αποφαση παρθει.. προς το παρον ευχαρηστω για τις απαντησεις σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-11, 13:52
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μα τι σας πιανει ολους μεσα στην καρδια του καλοκαιριου και θελετε λιμνη και σκαψιματα μεσα στη ζεστη?!
Ειναι εκτως εποχης η λιμνη τωρα...επρεπε να τρεχει ηδη....πως θα ειναι ετοιμη αλλωστε να αντιμετωπισει τον χειμωνα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
επεισης μια ερωτηση κρισεως... οι λιμνες φορολογουνται σαν τις πισινες?
υπαρχει περιπτωση να μας πει κανεις οτι χρειαζεται αδεια για κατι τετοιο?
Μην τρελαθουμε τελειως!!!.....

Ειπαμε ζουμε σε @&$^^&* κρατος αλλα οχι κι ετσι...


Ποιο θα ειναι το μεγιστο βαθος?
Μια λιμνη τετοιων διαστασεων δεν θα κοστισει πανω απο 300-400 ευρω με τα παντα κομπλε να τρεξει.
Αν πιανουν και τα χερια σου πολυ πιο κατω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-11, 18:53
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Ζweet η λιμνη στην ουσια ειναι ενα μεγαλο υδροφυλλο και υδροχαρες παρτερι, που ζουν μεσα σε αυτο τα κατοικιδια σου που εχουν αναγκη το νερο για να ζησουν το κοστος δεν ειναι μεγαλο. η μικρη μου λιμνη που ειναι 2,50 x 2 ενα μετρο βαθος αν βγαλω τα ξυλα που μου κοστισαν 250 ευρω, το λαινερ με κοστισε 100 ευρο και η αντλια γυρο στα 80 το φιλτρο το κανα μονος με υλικα που βρικα στο σπιτι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-11, 20:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Για τόσο μικρές λιμνούλες, με δεδομένη τη χρήση χρυσόψαρων και ΟΧΙ κοι και δεδομένο ότι θα κάνεις εσύ την περισσότερη δουλειά, σκάψιμο, κατασκευή, διακόσμηση, τότε ναι, μπορείς να τρέξεις ένα τέτοιο σύστημα με πολύ χαμηλό κόστος, ακόμα και λιγότερο των 300 ευρώ. Ανάλογα με το είδος των ψαριών, τα φυτά που θα χρησιμοποιήσεις και η θέση του συστήματος, μπορείς να προσθαφερείς αναλόγως εξοπλισμό, κάνοντας το πολύ οικονομικό.
Σϊγουρα πράγματα που θα χρειαστείς είναι το λάινερ και η αντλία. Απ' εκεί και πέρα, ο υπόλοιπος εξοπλισμός μπορεί να φτιαχτεί και DIY.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-08-11, 04:02
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

kalispera.grafw me latinika giati mpainw apo to kinito.de viazomai na valw ta psarakia mesa alla pio poly ta fyta wste to kalokairi na exoun anaptyxthei.tha feroume mhxanima gia to skapsimo logika opote tha ithela na ginei ligo vatheia gia na antexei stis thermokrasies.pio einai to kalytero vathos?..na ti me epiase!zhlepsa giati phga sthn tailandh se ena meros opou to kathe spiti exei sth avlh tou to proswpiko tou potami kai to skavoun kai ftiaxnoun kai thn limnh tous..zhleuwww!eida kai ta apple snails se riakia sthn akrh tou dromou.an thelw na valoume koi posa metra prepei na gine?xoro exoume,apla elega na pairne ligo iskio apo thn karydia kai ekei einai ligo periorismenos o xwros alla mporei na epektathei pros ta exw an einai etsi
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-11, 17:18
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλησπερα!

τελικα οπως περασαν οι μερες αποφασησα να αλλαξω λιγο τα σχεδια και να ξεκινησω με κατι μικρο για αρχη, να δω πως θα παει και αν ολα πανε καλα και εχω ορεξη να ξεκινησω αργοτερα κατι μεγαλυτερο.

λοιπον σκευτομαι το εξης.
μια μικρη λιμνη 1,5 χ 2 με βαθος 1 μετρο οπου θα μπουν φυτα και οχι ψαρια κατα 99%.
σκευτομαι να την κανω με αυτο το υλικο το liner

οταν σκαψουμε την λακουβα πρεπει πριν τοποθετησω το liner να βαλω και καποιο αλλο υλικο πριν απο αυτο αναγκαστικα?
ενοω μονοτικα κτλ η καποια αμμος που διαβασα?και πως την στερεωνεις την αμμο αφου η λιμνη θα εχει καθετο τοιχομα σχεδων?

απο οσα ποστ διαβασα δεν καταφερα να καταλαβω τις διαδικασιες που χρειαζονται για μια μικρη και οχι μεγαλη λιμνουλα με liner .
εχετε να μου προτεινετε καποιο ποστ εσεις?
εχω μπερδευτει λιγο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-11, 08:55
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

την αμμο δε τη βαζεις στα τοιχοματα χαχαχα αλλα στον πατο της λιμνης και στα επιπεδα. αυτο που βαζεις κατο απο το λαινερ ειναι γεωυφασμα για να το προφυλαξεις απο ριζες και πετραδακια αν μπεις στο you tupe και γραψεις koi pond θα σου βγαλει πολλα βιντεακια με κατασκευες λιμνων και περιπου θα καταλαβεις !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-11, 09:11
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

θα το κανω ευχαριστω πολυ.
και αυτο το γεωυφασμα που το βρισκω και πως το ζηταω?
επεισης απο που προτεινετε να προμηθευτω το liner?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-11, 15:50
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

λοιπον σημερα εφερα καποιον και εσκαψε την λακουβα η οποια μεχρι στιγμης εχει 80 εκατοστα βαθος και μαλλον θα παει στο 1 μετρο και γυρο γυρο θα κανω και λιγο ακομα σκαψιμο για τα φυτα.


οπως εγραψα κανω αυτη τη μικρουλα ετσι δοκιμαστικα και δεν θελω να χαλασω πολλα χρηματα για αυτη και δεν με ενδιαφερει και ποσο θα κρατησει εφοσον στο σημειο που την κανω δεν ειναι ο καλυτερος χωρος για να την απολαμβανω και απλα θα πρεπει να περιμενω να τελειωσουν καποιες διαδικασιες για να περιοριστουν τα σκυλια και ετσι να μπορεσουμε να κανουμε την μεγαλη λιμνουλα στο χωρο που θελω.

τελος παντων , αυτο που θελω να ρωτησω ειναι , αν βαλω απλο μουσαμα που εχω ηδη πολλους καινουριους πολλα μετρα και βαλω 3 στρωσεις απο απλο μουσαμα, ποσο λετε να κρατησει?2-3 χρονια?δεν εχω σκοπο να βαλω ψαρια παρα μονο φυτα ,οποτε και να τρυπησει απλα την αδειαζω και βαζω λαινερ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-08-11, 08:57
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

το γεωυφασμα το ζητας ετσι οπως το λεμε. liner βρησκεις σε πολυκαταστηματα οπως το πρακτικερ και τα μερλιν αν το λεω σωστα απο κει το πηρα και γω. κανει 100 ευρω διαστασεις τωρα δε θυμαμαι αλλα η 3x4 η 3x5 απο κει πηρα και το γεωυφασμα 30 ευρω.
τωρα δε ξερω αν κανει να βαλεις απλο μουσαμα η liner ο μουσαμας με το περασμα του χρονου θα σπασει. αν βαλεις τα φυτα θα δεις οτι θα θελεις να βαλεις και ενα με δυο ψαρακια ετσι και αλιος δε θα κανουν κακο πουθενα φτανει να ειναι χρυσοψαρα. θα βαλεις και συντριβανακι;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-08-11, 14:52
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ευχαρηστω πολυ!

δεν μου αρεσουν καθολου τα χρυσοψαρα λογο της αμμωνιας που εκκρινουν σε μεγαλο βαθμο εχω φοβια και μου εχουν κατσει στραβα στο μυαλο..
το πολυ πολυ κανενα κουνουποψαρο.
ομως και παλι δεν νομιζω να γινει αυτο γιατι εχω και 3 χινοπαπιες οποτε πιο πιθανο ειναι να σουλατσαρουν αυτες στη λιμνουλα παρα καποιο ψαρι γιατι και τα 2 αποκλειεται...
βεβαια ο κηπος ειναι περιφραγμενος οποτε αν δεν θελω δεν πανε εκει τα παπακια.

σιντριβανακι κτλ ολο και κατι θα βαλω αλλα και παλι κατι προχειρο μιας και αυτη ειναι μια προσπαθεα για να παμε για την μεγαλη λιμνουλα μιας και ο χωρος υπαρχει.

τωρα δεν εχω αποφασισει ακομα για τα υλικα θα δειξει μολις πεσει ο ηλιος εχουμε σκαψιμο παντος για εξοδο ασφαλειας και για να μπουν τα φυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-08-11, 09:18
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
... εχω και 3 χινοπαπιες οποτε πιο πιθανο ειναι να σουλατσαρουν αυτες στη λιμνουλα ....
Σ΄αυτήν την περίπτωση ξέχνα τα φυτά, θα σου κάνουν την λίμνη ψιλοκομμένη σαλάτα!!! Εγώ πρόσφατα απόκτησα 4 χηνάκια και παρόλο που τους έχω μεγάλο κάδο με νερό φοβάμαι μην ανακαλύψουν την λιμνούλα!

Κι ακόμα αν δεν θέλεις τα χρυσόψαρα λόγο της αμμωνίας .... μα οι χηνόπαπιες την κουτσουλιά που βγάζουν .....
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-08-11, 15:36
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

καλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη για τις παπιες αν θα μπουν, ας τελειωσει με το καλο και βλεπουμε..

αγορασα εχθες το γεωυφασμα , προχωραει λιγο αργα λογο πολλων δραστηριοτητων που μου εχουν τυχει αυτες τις ημερες ομως ελπιζω να τελειωσει συντομα..

για να φτιαξω ενα εξωτερικο φιλτρο μονη μου ποσο μεγαλο κυκλοφορητη θα χρειαστω αν η λιμνη ειναι 1χ1,5 μηκος και 90 εκατοστα βαθος? μπορει καποιος να υπολογησει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-08-11, 17:54
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μιας και θα ειναι κατι προχειρο και τα λιτρα σου θα ειναι περιπου 1350 ενα κυκλοφορητη των 2000 λιτρων (και λιγο πιο κατω ακομα) θα ειναι μια χαρα αφου θα εχεις και φυτα.....

Για παπιες ξεχνατο και βαλε π.χ 10 χρυσοψαρα....

Το φιλτρο πως το σκεφτεσαι?
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-08-11, 10:47
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ευχαριστω!

το φιλτρο δεν εχω ακομα διαβασει οδηγιες , ομως σιγουρα θα βρω σε καποιο παλαιοτερο ποστ, αν εχετε κατι υπ οψιν να μου δωσετε λινκ θα με βοηθουσε πολυ.

φανταζομαι οτι θα βαλω υλικα παρομοια με του εσωτερικου φιλτρου του ενυδρειου μου , δηλαδη κατι σε κεραμικο, μαλλον μακαρονακι και σφουγγαρι.
τον ανθρακα δεν τον πολυσυμπαθω..

τωρα για την κατασκευη σκευτομαι οτι μαλλον θα σκαψω ενα λακο διπλα απο τη λιμνη οπου θα τοποθετησω το φιλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-09-11, 22:42
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

παρεγγειλα το λαινερ απο την αγγλια 6χ4 μετρα για να ειμαι σιγουρη και θα μου το φερει στις 20 του μηνα ενας φιλος , το εχει ηδη αγορασει δηλαδη, μου πηγε 50 ευρω η αγορα του, αν μου το εστελναν απο το καταστημα θα ηταν επιπλεον αλλα 50 τα μεταφορικα, εχω παρει και το γεωυφασμα και τωρα μαλλον πρεπει να την μεγαλωσω αλλο λιγο μιας και το λαινερ που βρηκα θα περισσευει διαφορετικα..
επεισης πρεπει να παραγγειλω και τσιμεντολιθους και τσιμεντο για να φτιαξω ενα τοιχακι γυρω γυρω γιατι ερχονται τα νερα απο το οικοπεδο και φοβαμαι την περιπτωση πλημμυρας.
μαλλον αυτες τις μερες πρεπει να δουλεψω και με το φιλτρο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12631 seconds with 15 queries