Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-14, 22:35
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

ELI5 (explain like I'm five)

Mιλαμε για ενα κουτακι που θα χειριζεται φωτισμο, co2, θα συνδεεται με camera να βλεπω το ενυδρειο απο τις διακοπες και θα κανει περιπου 100¤?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-14, 00:01
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Τα δοκιμαστικα pcb θα ειναι στα χερια μου στις 12 Νοεμβριου. Τα υλικα εφτασαν ολα απο την Farnell σημερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
ELI5 (explain like I'm five)

Mιλαμε για ενα κουτακι που θα χειριζεται φωτισμο, co2, θα συνδεεται με camera να βλεπω το ενυδρειο απο τις διακοπες και θα κανει περιπου 100¤?
Ακριβως ετσι με εξαιρεση την τιμη.
Παιδια οπως ειπα απο την αρχη τo piAquarium ειναι ενα open project. Δεν προκειται για προιον και δεν εχει σκοπο την πωληση και το κερδος. Σκοπος μου ειναι να δημοσιευσω τα σχεδια και το software για οποιον θελει να το κατασκευασει για προσωπικη χρηση αλλα και να το βελτιωσει δημοσιευοντας με τη σειρα του τη δουλεια που εχει κανει ωστε να ωφεληθουν ολοι. Αυτο ειναι αλλωστε και το νοημα των open projects. Ηδη ο φιλος Jimbit22 εχει αναλαβει το web κομματι.
Καταλαβαινω βεβαια οτι βρισκομαστε σε ενα ενυδρειακο forum και δεν εχουν ολοι σαν πρωινη δουλεια ή hobby το software και τα ηλεκτρονικα (και γιατι θα επρεπε αλλωστε ?). Για αυτους θα μπορουσε (αν και οταν το project φτασει σε καποιο σταδιο οπου εχει δοκιμαστει και εχει περασει τις οποιες παιδικες ασθενειες) να βρεθει μια λυση ωστε να παρουν το board συναρμολογημενο απο καποιον που θα προσφερθει να το κανει σε καποια συμβολικη τιμη. Αν υπαρχει καποιος εδω που εχει την ικανοτητα και ενδιαφερεται να βοηθησει προς αυτη την κατευθυνση ας μου πει.

Σχετικα με την ερωτηση του tkougi : Δεν καταλαβα τι εννοεις αλλα η βαση του piAquarium ειναι ενα Raspberry pi B+ που ειναι ενα Linux PC σε μεγεθος πιστωτικης καρτας (http://www.raspberrypi.org/). Αν θελεις να εμπλακεις στον προγραμματισμο το περιβαλον ναι, ειναι Linux. Απο πλευρας χρηστη οπως σου ειπε και ο takis_gt, το user interface θα ειναι WEB based, θα το βλεπεις δηλαδη οπως μια σελιδα στο internet απο οποιαδηποτε συσκευη εχει browser (chrome, mozilla, internet explorer, safari κλπ) δηλαδη smartphones, pc, android tablets, iPAD, iPhone κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-14, 00:20
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων

Σχετικα με την ερωτηση του tkougi : Δεν καταλαβα τι εννοεις αλλα η βαση του piAquarium ειναι ενα Raspberry pi B+ που ειναι ενα Linux PC σε μεγεθος πιστωτικης καρτας (http://www.raspberrypi.org/). Αν θελεις να εμπλακεις στον προγραμματισμο το περιβαλον ναι, ειναι Linux. Απο πλευρας χρηστη οπως σου ειπε και ο takis_gt, το user interface θα ειναι WEB based, θα το βλεπεις δηλαδη οπως μια σελιδα στο internet απο οποιαδηποτε συσκευη εχει browser (chrome, mozilla, internet explorer, safari κλπ) δηλαδη smartphones, pc, android tablets, iPAD, iPhone κλπ.
το ξερω το raspberry pi και ξερω οτι τρεχει linux απλα κατι ειχα διαβασει πριν για συμβατο με windows και εκει μπερδευτικα.το οτι θα ειναι web based το ui δεν το προσεξα και εκει ηταν η απορια μου.
μακαρι να μπορουσα να βοηθεισω στον προγραμματισμο αλλα αυτο για μενα ειναι σε νηπιακο σταδιο καθως ακομα προσπαθω να μαθω βασικα πραγματα για scripακια.. σε καποιο επομενο project ισως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-14, 10:03
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Φαίνεται πως προχωράει πολύ ωραία και γίνεται όμορφη δουλίτσα.

Μπράβο κύριοι.!!

Ξαναλέω πως ότι χρειαστείτε απο κατασκευαστικής μεριάς, εδώ είμαστε..
Να συμμετάσχω και εγώ με όποιον τρόπο μπορώ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-14, 17:46
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

update

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled.jpg
Εμφανίσεις:  730
Μέγεθος:  32,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled2.jpg
Εμφανίσεις:  686
Μέγεθος:  34,2 KB  
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-14, 00:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον από την αρχή (#2)... ελπίζω να ΜΗΝ χρειάζεται να το επαναλάβω.
Αν και προβλέπω να μου χρειάζεται εγχειρίδιο χρήσης... που θα έχει το μέγεθος πολύτομης εγκυκλοπαίδειας!!!!!
Το κακό είναι ότι... έχω πολλά ενυδρεία... και ποίο να πρωτοκαλύψω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-14, 08:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον από την αρχή (#2)... ελπίζω να ΜΗΝ χρειάζεται να το επαναλάβω.
Αν και προβλέπω να μου χρειάζεται εγχειρίδιο χρήσης... που θα έχει το μέγεθος πολύτομης εγκυκλοπαίδειας!!!!!
Το κακό είναι ότι... έχω πολλά ενυδρεία... και ποίο να πρωτοκαλύψω;
Θα πάρεις τόσα, όσα τα ενυδρεία σου, και τότε θα δεις πως θα πέσει το κόστος, μόνο με αυτά που θα πάρεις εσύ το κόστος θα πέσει κάτω από 100 Ευρώ το ένα
Αντε βάλε το χέρι στη τσέπη
Ο χειρισμός είναι τόσο εύκολος , όπως όταν γράφεις εδώ, μερικά κλικ μόνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
GHL Profilux aquarium controller aquarius Λοιπός εξοπλισμός 83 12-11-10 18:06
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,62198 seconds with 15 queries