Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-11, 06:27
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή diy co2

Έτσι σαν πείραμα, φτιάξαμε εχθές το βράδυ το diy co2, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες που βρήκα στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm

Έβαλα το μπουκαλάκι (μετρητή) και μετά από λίγη ώρα είδα τις μπουρμπουλήθρες να περνάνε μια μια.

Αντί να το γυρίσω στο φίλτρο, όπως λέει στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm, έβαλα στην άκρη μια αερόπετρα, για να δω τις μπουρμπουλήθρες να βγαίνουν στο νερό του ενυδρείου.

Μπουρμπουλήθρες γιοκ!

Έπεσα για ύπνο, και τώρα το πρωί που ξύπνησα, όχι μόνο μπουρμπουλήθρες γιοκ, αλλά το βαζάκι-μετρητής έχει θολώσει (και δεν χρησιμεύει σαν μετρητής). Προφανώς είναι τίνγκα στο co2, αλλά ίσως δεν περνάει μέσα στο ενυδρείο.

Έβγαλα την αερόπετρα, και περιμένω να δω τι θα συμβεί. Στο σωληνάκι ανεβαίνει λίγο το νερό, 10-15 πόντους. Την ανεπίσροφη την έχω βάλει σωστά.

Κάποια συμβουλή?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-11, 06:42
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

εαν δεν βγένουν στον "μετρητη" δοχείο φυσαλίδες τότε κάτι δεν πήγε καλά με την παρασκευή του μιγματος! Μπορείς να πιέσεις το μπουκάλι για να σμπρόξεις αέρα μεσα στο ενυδρείο, εαν δεν βγουν φουσκαλες ούτε έτσι σημένει ότι υπαρχει διαρροή κάπου στην διαδρομή. Εαν βγουν φουσκάλες μεσα στο ενυδρειο ΑΛΛΑ το μπουκάλει επανέλθει στο φυσιολογικό του σχήμα (μετά την παραμορφοση λογο της πίεσης) ΠΑΛΙ σημένει ότι υπάρχει διαρροή. Δεν πρεπει να επιστρέψει στο κανονικό του σχήμα γιατί το εμποδίζει η ανεπιστροφη βαλβίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-11, 09:58
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

κουνησε ελαφρα το μπετονακι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-11, 12:39
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Έχει διαρροή ο "μετρητής".

Τον καταργώ προσωρινά, να δω τι θα γίνει χωρίς αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-11, 13:02
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ετσι και αλλιως και καθολου να μην το βαλεις δεν τρεχει και τιποτα σε DIY CO2 το βαζεις απλα για να δεις ποτε θελει αλλαγη το μιγμα ειναι απλα για ενδειξη δε παιζει ουσιαστικο ρολο στη λειτουργια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-11, 13:28
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Είχα και ένα ρυθμιστή ροής αέρα, και τον έβαλα ενδιάμεσα, ενώ κατάργησα το βαζάκι με τον μετρητή γιατί δεν μπορούσα με τίποτα να τον κάνω στεγανό.

Τώρα δουλεύει σαν τρελό. Έβαλα την ροή του φίλτρου να χτυπάει τις φυσαλίδες του co2, για να το διαχέει όσο γίνεται. Έχω κυκλοφορητάκι, έχω και παλιό μπιμπερό, αλλά δεν έχω σωστά εργαλεία και φοβάμαι μην παιδεύομαι άδικα. Κάποια στιγμή θα μαζέψω τα εργαλεία μου από εκεί που τα έχω παρατήσει, και θα το φτιάξω κι αυτό, θα έχω και περισσότερο σωλήνα, κλπ.

Στην άλλη πλευρά του ενυδρείου, εξακολουθούν να δουλεύουν οι γνωστές μπουρμπουλήθρες. Άρα το διοξείδιο (με την ροή) θα κάνει τον κύκλο στο ενυδρείο, και οι μπουρμπουλήθρες θα οξυγονώνουν και πάλι τον αέρα. Άρα δεν κινδυνεύουν από ασφυξία τα ψάρια, όσο και να είναι το co2, ή τα έχω κάνει όλα κουλουμβάχατα?

Τώρα υποτίθεται πως λιπαίνονται καλύτερα τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-11, 08:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι σαν πείραμα, φτιάξαμε εχθές το βράδυ το diy co2, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες που βρήκα στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm

Έβαλα το μπουκαλάκι (μετρητή) και μετά από λίγη ώρα είδα τις μπουρμπουλήθρες να περνάνε μια μια.

Αντί να το γυρίσω στο φίλτρο, όπως λέει στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm, έβαλα στην άκρη μια αερόπετρα, για να δω τις μπουρμπουλήθρες να βγαίνουν στο νερό του ενυδρείου.

Μπουρμπουλήθρες γιοκ!

Έπεσα για ύπνο, και τώρα το πρωί που ξύπνησα, όχι μόνο μπουρμπουλήθρες γιοκ, αλλά το βαζάκι-μετρητής έχει θολώσει (και δεν χρησιμεύει σαν μετρητής). Προφανώς είναι τίνγκα στο co2, αλλά ίσως δεν περνάει μέσα στο ενυδρείο.

Έβγαλα την αερόπετρα, και περιμένω να δω τι θα συμβεί. Στο σωληνάκι ανεβαίνει λίγο το νερό, 10-15 πόντους. Την ανεπίσροφη την έχω βάλει σωστά.

Κάποια συμβουλή?
Δυστυχως δεν προλαβα να διαβασω το θεμα και γραφω καθυστερημενα.
Ειναι εμφανες οτι περναγε μειγμα απο το μπουκαλι στο σωληνα προς το ενυδρειο, γιαυτο θολωσε το νερο στον μετρητη και εβλεπες νερο και στο σωληνα.
Ευτυχως δεν περασε και στο νερο του ενυδρειου.

Το μπουκαλι δεν το γεμιζουμε μεχρι πανω και αφηνουμε κενο για να βρισκεται το σωληνακι που ειναι μεσα στο μπουκαλι αρκετα εκτος μειγματος, ετσι ωστε ακομα κι οταν φουσκωσει το μειγμα να μην περασει στο σωληνα και τον βουλωσει χωρις να φευγει το αεριο (γιαυτο εσκασε)

Εβαλες και πολυ μαγια.
Η δοσολογια για εναμισολιτρο ειναι περιπου μισο κουταλακι το πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-11, 09:13
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

το ξανάφτιαξα και δουλεύει προς το παρόν περίφημα...

Το ζαχαρόνερο που περνούσε, θόλωσε τον μετρητή.

Εν τω μεταξύ, είχα παρατηρήσει πως τα ψαράκια κυνηγούσαν τις μπουρμπουλήθρες του διοξειδίου, και δεν σκέφτηκα πως... ο λόγος που το έκαναν ήταν ότι όλο και κάποια ποσότητα ζαχαρόνερου περνούσε!

Άραγε είναι πρόβλημα που πέρασε κάποιο ζαχαρόνερο στο ενυδρείο?
Τα ψαράκια δείχνανε ευτυχισμένα με τις μπορμπουλήθρες. Διοξείδιο και ζάχαρη, μπορεί να είναι πρώτης τάξης μαστούρα για τα γκαπάκια και τα πλάτυ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-11, 09:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άραγε είναι πρόβλημα που πέρασε κάποιο ζαχαρόνερο στο ενυδρείο?
Τα ψαράκια δείχνανε ευτυχισμένα με τις μπορμπουλήθρες. Διοξείδιο και ζάχαρη, μπορεί να είναι πρώτης τάξης μαστούρα για τα γκαπάκια και τα πλάτυ.
Δεν μου εχει τυχει για να δω τα αποτελεσματα, εχω διαβασει ομως απο ολους οτι εχασαν ψαρια.
Θα ειναι και αναλογα την ποσοτητα που περασε.
Εγω θα εκανα μερικες απανωτες (καθημερινες) αλλαγες καλου κακου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05429 seconds with 12 queries