Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 29-02-12, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι, αλλα φιλε delta λεει ο φιλος οτι τα ψαρακια ειναι 5 μερες μεσα,οποτε δεν θα ειχε αμμωνια αμα δεν ειχε αρχισει ο κυκλος του αζωτου??
Θα ειχε αμμωνια-νιτρωδη αν δεν ειχε ολοκληρωθει ο κυκλος (μεχρι πριν το σταδιο της απονιτροποιησης).
Οταν αρχιζει ο κυκλος εχουμε αμμωνια και μετα νιτρωδη. Μετα την "ολοκληρωση" του, εχουμε μονο νιτρικα και ελπιζουμε και σε μερικη απονιτροποιηση για να ολοκληρωθει εντελως ο κυκλος.
Διευκρινιση ως προς τα μηδενικα -και μονο- νιτρικα εκανα, οπως εξηγησα αρχικα στην παρενθεση.
Συνηθιζεται ακομα να γραφεται αυτο με τα μηδενικα νιτρικα και ωφειλα να το ξανα-διευκρινησω.

@lionor
Σωστα το εκανες το τεστ.
Ωστοσο κρατα μια μικρη επιφυλαξη, αφου ενας συνχομπιστας ανεφερε οτι με τα συγκερκιμενα τεστ ΝΟ3 ειχε προβλημα, γιατι του εδειχναν συνεχως μηδεν κι οταν εκανε με αλλα τεστ διασταυρωση μετρησεων, ειχε φτασει τα 100ppm
Εγω παντως τα εχω 4 χρονια (εχουν ληξει συμφωνα με την ημερομηνια εμφιαλωσης - ηταν ηδη 2 χρονων οταν τα πηρα) κι ακομα δειχνουν σωστα.
-------------------------
Το θεμα λοιπον ειναι για να μη μπερδευεσαι,
οτι ενω :
α) εχεις ψαρια μεσα στο ενυδρειο και τα ταιζεις (εστω και λιγο) κι ετσι παραγονται ρυποι που γινονται αμμωνια.
β) Εχεις μπολιασει, κατι που σημαινει οτι πρεπει να γινεται αυτοματα και αμεσα νιτροποιηση (δλδ παραγωγη νιτρικων απο την οξειδωση της αμμωνιας και των νιτρωδων απο τα αναλογα νιτροποιητικα βακτηρια)
β) δεν εχεις κανει αλλαγη νερου (που θα δικαιολογουσε "τεχνητη" απονιτροποιηση)
γ) δεν εχεις φυσικους απονιτροποιητες (πχ φυτα γρηγορης αναπτυξης, ή καταλληλο βυθο που να βοηθα στην απονιτροποιηση, ή φιλτρο απονιτροποιησης)

Εσυ δεν βρισκεις καθολου νιτρικα !!!
Αν δεν ειχε πιασει το μπολι θα ειχες αμμωνια ή/και νιτρωδη.

Ταιζεις???
Εκανες αλλαγη???

-------------------------
ΥΓ Χμμμ μη ξεχναμε και την περιπτωση της απευθειας εξαερωσης του αμμωνιακου αζωτου απο υπερβολικη οξυγονωση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα πω κατι...ιλιθιο; Πως γινεται να υπαρχει αμμωνια, κατα συνεπεια να δημιουργηθουν και νιτρωδη και μετα νιτρικα, οταν, το νερο αλλαζεται σε τακτα διαστηματα και οταν ηδη εχει μπει σε λειτουργια το φιλτρο και μαλιστα με αρκετο βιολογικο υλικο, το οποιο πλεον εκτος απο μηχανικο κανει και βιολογικο καθαρισμο; Μηπως εφταιξε και το οτι η θερμοκρασια στο νερο ειναι εκει γυρω στους 18-20 βαθμους;
Πιο πανω ομως γραφεις
Παράθεση:
Νερο εχω να αλλαξω απο το σαββατο, που εβαλα το μπολι.
Οποτε τα νιτρικα πρεπει να ειναι ακομα μεσα.
Τι ισχυει τελικα?

Εχεις παρεξηγησει τη λειτουργια του βιολογικου φιλτρου.
Το φιλτρο φιλοξενει νιτροποιητικα βακτηρια (που οξειδωνουν την αμμωνια και τα νιτρωδη σε νιτρικα) και οχι απονιτροποιητικα (που οξειδωνουν τα νιτρικα).
Με λιγα λογια το βιολογικο φιλτρο παραγει νιτρικα.
Δεν τα εξαφανιζει.
Ασχετα αν υπο καποιες (δυσκολα να επιτευχθουν) συνθηκες, θεωρητικα μπορει σε καποιο σημειο του φιλτρου να συντελειται και μερικη απονιτροποιηση.

Ο ρυθμος της νιτροποιησης, σε θερμοκρασια χαμηλοτερη απο 18C αρχιζει και πεφτει (οπως και σε μεγαλυτερη απο 32C).
Ομως οχι τοσο που να φοβαται καποιος.
Αλλωστε αν επεφτε ο ρυθμος της θα εβλεπες αμμωνια.

ΥΓ Επισης ασχετο αλλα γνωσριζε οτι οσο πιο χαμηλη ειναι η θερμοκρασια (οπως και το πεχα), η ποσοτητα της τοξικης ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3 ειναι μικροτερη απο την ποσοτητα του αμμωνιου ΝΗ4 στη συνολικη μετρηση οικης αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 που κανεις.

Αν θελεις να διαβασεις σχετικα με τη νιτροποιηση και τους παραγοντες που την επηρεαζουν δες αυτο. www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
Εδω θα βρεις στην 5η παραγραφο πως υπολογιζεις την τοξικη αμμωνια σε τυχων ανοδο της μετα απο μετρηση http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-02-12 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 29-02-12, 16:02
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

α) Ταϊζω μια φορα την ημερα 2-3 φυλλαρακια το καθε ψαρακι
β) Εχω βαλει μπολι και με βιολογικο υλικο απο τον φιλο dimitris77
γ) Δεν εχω κανει αλλαγη νερου απο το σαββατο το πρωι (πριν βαλω το φιλτρο εκανα τακτικες αλλαγες νερου)
δ) Δεν εχω μεσα ουτε φυτα ουτε τπτ (δεν ξερω αν επαιξε ρολο που βουτουσα λιγο τα δαχτυλα μου στο νερο γιατι μου αρεσε οταν...βεντουζωνουν τα ψαρακια)
ε) Τα τεστ πιστευω τα εκανα σωστα. Kαι ειδικα αυτο του no3
Να πω και κατι ακομα, το νερο φαινεται απολυτως κρυσταλλινο, ουτε τα κακακια τους δεν βλεπω πια. Και να ξαναπω οτι το ενα ψαρακι, την βγαζει πολυ ωρα διπλα απο το φιλτρο, κανει και βολτες, αλλα απο χτες το απογευμα και σημερα ολη μερα, καθεται αρκετα διπλα στο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 29-02-12, 16:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις τις απαντησεις πιο πανω τοτε.

Ισως τελικα ισχυει αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Χμμμ μη ξεχναμε και την περιπτωση της απευθειας εξαερωσης του αμμωνιακου αζωτου απο υπερβολικη οξυγονωση.
ή αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή .... κατι δεν παει καλα με τα τεστ ΝΟ3......

Σωστα το εκανες το τεστ.
Ωστοσο κρατα μια μικρη επιφυλαξη, αφου ενας συνχομπιστας ανεφερε οτι με τα συγκερκιμενα τεστ ΝΟ3 ειχε προβλημα, γιατι του εδειχναν συνεχως μηδεν κι οταν εκανε με αλλα τεστ διασταυρωση μετρησεων, ειχε φτασει τα 100ppm
Εγω παντως τα εχω 4 χρονια (εχουν ληξει συμφωνα με την ημερομηνια εμφιαλωσης - ηταν ηδη 2 χρονων οταν τα πηρα) κι ακομα δειχνουν σωστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 29-02-12, 16:14
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν υπαρχει υπερβολικη οξυγονωση του αμμωνιακου αζωτου, αυτο καταστρεφει και τα νιτρικα;
Αν λεει λαθος το τεστ, οκ αυτο ειναι μια αλλη ...ιστορια...να δω πως θα το τσεκαρω...
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 18-05-12, 23:34
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχω καιρο να σας....ζαλισω αλλα ευτηχως ειναι γιατι ολα πια, πανε παρα πολυ καλα! Στο φορουμ μπαινω σχεδον καθημερινα και ενημερωνομαι. Το...ενυδρειο μου επιτελους εχει πια, αναπτυξει βιολογια και τα ψαρακια φαινονται μια χαρα (το κοκκινακι που ειχε αρχισει να μαυριζει, τωρα πια ειναι...πεντακαθαρο)
Εχω μια...απορια, αν ξερει καποιος να μου την λυσει: μολις φανε το φαγητο τους, το κοκκινο αρχιζει και κυνηγα το πορτοκαλι. Πηγαινει και τριβεται απο κατω του. Αυτο το ...παιχνιδι γινεται παντα μετα το φαγητο και διαρκει μερικα λεπτα. Τι θα μπορουσε να ειναι...;
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 21-05-12, 07:47
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Μάλλον ήρθε η ώρα να ανακαλύψεις,ποιά τα αρσενικά και ποιά τα θηλυκά.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 21-05-12, 11:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση να ειναι και τα δυο αρσενικα, αλλα να γινεται αυτο το παχνιδι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 21-05-12, 12:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εκτος κι αν το ενα ειναι αρσενικο και το αλλο ειναι....g..! Οχι οχι δεν μπορω να πιστεψω κατι τετοιο! χαχαχαχα!
Περα απο την πλακα τωρα, και μενα το μυαλο μου πηγε στην....προσπαθεια που κανουν για αναπαραγωγη, αλλα γιατι το κανουνε μονο μετα το φαγητο; Εξαλλου ειναι πολυ μικρα ακομα για...τετοια. Τουλαχιστον θελω να αποκλεισω να ειναι κατι αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 21-05-12, 12:53
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Συμβαίνει και στις ανώριμες αναπαραγωγικά ηλικίες.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 21-05-12, 12:58
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Xμμμ οκ ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 22-05-12, 13:03
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος κι αν το ενα ειναι αρσενικο και το αλλο ειναι....g..! Οχι οχι δεν μπορω να πιστεψω κατι τετοιο! χαχαχαχα!
Περα απο την πλακα τωρα, και μενα το μυαλο μου πηγε στην....προσπαθεια που κανουν για αναπαραγωγη, αλλα γιατι το κανουνε μονο μετα το φαγητο; Εξαλλου ειναι πολυ μικρα ακομα για...τετοια. Τουλαχιστον θελω να αποκλεισω να ειναι κατι αλλο
το κανουν οταν "βοσκανε" μετα το ταισμα;
αν ναι,"μαλωνουν" στο κυνήγι της τροφης.
το κανουν και τα δικα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 22-05-12, 22:21
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το κανουν μονο αφου τελειωσουν το γευμα τους, αν και σημερα δεν το εκαναν. Την ωρα που υπαρχει ακομα τροφη, μια χαρα τρωνε. Και παντα 'κυνηγαει' το κοκκινο, το πορτοκαλι, πηγαινει και τριβεται κατω απο την κοιλια του για μερικα λεπτα και μετα σταματαει
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 22-05-12, 22:32
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

και μενα το κανουν....αλλα δεν ειχαν θεματα μεταξυ τους
επιθετικοτητα κλπ
το black moor με το shubunkin μου ειδικα
το κανουν συνεχεια!!!
μερικες φορες ενω βοσκανε ....που λετε.... κανουνε κατι τετοιο....
http://www.tu-pc.com/fondos/media/87.jpg
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 22-05-12, 23:16
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

αυτο κανουν κι εμενα!
οταν βοσκανε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 23-05-12, 21:56
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ναι ομως δεν καταλαβαινω τι σημαινει...
το μονο που υποψιαζομαι ειναι οτι εχουν γινει πολυ καλα φιλαρακια
....η μηπως οχι?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 24-05-12, 01:07
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αφου δεν 'τσακωνονται' ας κανουν ο,τι τους αρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 28-06-12, 07:39
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχω καιρο να σας...ζαλισω, μιας και πιστευω πως ολα πανε καλα με το 'ενυδρειο' μου! Εκανα και καποιες μετατροπες, λογω καλοκαιριου και ζεστης. Προσθεσα εναν διπλο ανεμιστηρα σε συνδυασμο με εναν ελεγκτη θερμοκρασιας και απο πανω εβαλα ενα πλαστικο διχτυ. Απο θερμοκρασια πλεον, παμε πολυ καλα, ακομα και τωρα με τις ζεστες που στο δωματιο εφτανε τους 30-32 βαθμους, το νερο ηταν σε επιθυμητα επιπεδα θερμοκρασιας.
Αντιμετωπιζω 2 προβληματα: 1) Αναπληρωνω σχεδον 2 λιτρα την ημερα. Τι μπορω να κανω για αυτο; Εχει γεμισει αλατα μεσα. Να βαζω καλυτερα αποσταγμενο νερο; Με λιγο...ρισκο, μπορω να μην προσθετω καθολου νερο, και να κανω μονο την εβδομαδιαια αλλαγη, αλλα και τοτε παλι, θα πρεπει να προσθετω το διπλο νερο απο οτι θα βγαζω. 2) Εχει γεμισει μεσα μια 'γλιτσα', αυτη ειναι η λεγομενη αλγη; Ειναι επικινδυνη τοσο ωστε να πρεπει να κανω κατι αμεσα ή να το αφησω ετσι;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1409[1].jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1410[1].jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  37,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 28-06-12, 08:04
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

το καλύτερο εναλακτικό ενυδρείο που έχω δεί
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 28-06-12, 12:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω καιρο να σας...ζαλισω, μιας και πιστευω πως ολα πανε καλα με το 'ενυδρειο' μου! Εκανα και καποιες μετατροπες, λογω καλοκαιριου και ζεστης. Προσθεσα εναν διπλο ανεμιστηρα σε συνδυασμο με εναν ελεγκτη θερμοκρασιας και απο πανω εβαλα ενα πλαστικο διχτυ. Απο θερμοκρασια πλεον, παμε πολυ καλα, ακομα και τωρα με τις ζεστες που στο δωματιο εφτανε τους 30-32 βαθμους, το νερο ηταν σε επιθυμητα επιπεδα θερμοκρασιας.
Αντιμετωπιζω 2 προβληματα: 1) Αναπληρωνω σχεδον 2 λιτρα την ημερα. Τι μπορω να κανω για αυτο; Εχει γεμισει αλατα μεσα. Να βαζω καλυτερα αποσταγμενο νερο; Με λιγο...ρισκο, μπορω να μην προσθετω καθολου νερο, και να κανω μονο την εβδομαδιαια αλλαγη, αλλα και τοτε παλι, θα πρεπει να προσθετω το διπλο νερο απο οτι θα βγαζω. 2) Εχει γεμισει μεσα μια 'γλιτσα', αυτη ειναι η λεγομενη αλγη; Ειναι επικινδυνη τοσο ωστε να πρεπει να κανω κατι αμεσα ή να το αφησω ετσι;
Ωραιος.

Πως καταλαβες οτι "εχει γεμισει αλατα"?
Τι Gh εχει η βρυση και τι το ενυδρειο?
Να αναπληρωνεις οσο πιο συχνα μπορεις (και καθε μερα).
Μη περιμενεις οταν εθει η αλλαγη γιατι ειναι το ιδιο πραγμα .
Ασε που μπορει να πεσει η σταθμη και να μεινει εκτος νερου η κεφαλη του φιλτρου και να καει.

Η γλιτσα τι χρωμα εχει?

Το δυχτι γιατι το εβαλες? Φοβασαι μη πηδηξουν τα ψαρια εξω?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 28-06-12, 13:32
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Μόλις διάβασα όλο το thread και παρακολούθησα step-by-step το ξεκίνημα του κολλήματος ενός χομπίστα... Τι είναι αυτό το πράγμα που σε κάνει να κολλάς με τα ψαράκια ρε παιδί μου....

Εγώ αναπληρώνω ένα δεκάλιτρο κουβά στο μεγάλο μου (270 λίτρα) κάθε μέρα και 2-3 μισόλιτρα ποτήρια στα μικρά μου ενυδρεία... Αντιχλώριο βάζω κανονικά παρόλο που διάβασα κάπου εδώ ότι για μικρές ποσότητες αναπλήρωσης δεν είναι και απαραίτητο... Better safe than sorry...

Υ.Γ.: Το ενυδρείο σου τα σπάει!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 28-06-12, 14:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ.: Το ενυδρείο σου τα σπάει!!!!
Φυσικα και τα σπαει.
Ιδιως αν το συγκρινεις με τη γυαλα που ειχε και χωρις φιλτρο.

Μπορει αν θελει να του βαλει γυρω γυρω διακοσμητικα λιμνης και να το κρυψει το πλαστικο και να γινει πιο ωραιο και απο ενυδρειο.
Ετσι κι αλλιως λιμνισια ψαρια ειναι τα χρυσοψαρα.
Απο πανω τα βλεπεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 28-06-12, 14:37
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
το καλύτερο εναλακτικό ενυδρείο που έχω δεί
Η...αναγκη ειδες τι κανει; χαχα!

Φιλε immortal αυτο που κυριως με κανει να κολλαω (αν εννοεις οτι...φοβαμαι) ειναι κυριως οτι δεν θελω να τα χασω απο δικη μου βλακεια. Τα εχω αγαπησει, και δεν θελω να φυγουν...αδοξα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος.

Πως καταλαβες οτι "εχει γεμισει αλατα"?
Τι Gh εχει η βρυση και τι το ενυδρειο?
Να αναπληρωνεις οσο πιο συχνα μπορεις (και καθε μερα).
Μη περιμενεις οταν εθει η αλλαγη γιατι ειναι το ιδιο πραγμα .
Ασε που μπορει να πεσει η σταθμη και να μεινει εκτος νερου η κεφαλη του φιλτρου και να καει.

Η γλιτσα τι χρωμα εχει?

Το δυχτι γιατι το εβαλες? Φοβασαι μη πηδηξουν τα ψαρια εξω?
Στο κουτι, γυρω γυρω, εκει που ηταν η αρχικη σταθμη του νερου, εχει κατι σαν σκονη, το δοκιμασα τωρα και ειναι αλμυρο, αλατα δεν ειναι αυτο; Ακομη σκεφτομαι οτι οταν το νερο εξατμιζεται, τα αλατα παραμενουν μεσα και με την συνεχιζομενη συμπληρωση με νερο βρυσης, τα αλατα αυξανουν.
Το GH θα σε γελασω, ουτε ξερω τι ειναι αυτο ουτε και πως μετριεται...
Oταν λες αλλαγη νερου ακομα και καθε μερα, εννοεις εναν 15 λιτρο κουβα; Γιατι τοσο αλλαζω καθε βδομαδα.
Η γλιτσα εχει ενα μαλλον ελαφρυ κιτρωνο χρωμα. Οταν πηγα μια μερα να καθαρισω το φιλτρο, μου γλιστρουσε απο τα χερια, σαν να το ειχες αλειψει με λαδι.
Το δυχτακι, ναι για προστασια το εβαλα. Λογικα δεν πηδανε, αλλα ας μην το εχω αγχος αυτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 28-06-12 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 28-06-12, 16:07
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

χρησιμοποιώ και εγώ αυτό το κουτί από ικεα.
προς το παρόν είναι γεμάτο με όλα τα χομπίστικα σύνεργα.... αλλά αν χρειαστεί με μια αεραντλία ή μικρό φίλτρο (αναλόγως της καταστάσεως) μετατρέπεται κάλλιστα σε νοσοκομείο-καραντίνα
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 28-06-12, 17:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κουτι, γυρω γυρω, εκει που ηταν η αρχικη σταθμη του νερου, εχει κατι σαν σκονη, το δοκιμασα τωρα και ειναι αλμυρο, αλατα δεν ειναι αυτο; Ακομη σκεφτομαι οτι οταν το νερο εξατμιζεται, τα αλατα παραμενουν μεσα και με την συνεχιζομενη συμπληρωση με νερο βρυσης, τα αλατα αυξανουν.
Το GH θα σε γελασω, ουτε ξερω τι ειναι αυτο ουτε και πως μετριεται...
Oταν λες αλλαγη νερου ακομα και καθε μερα, εννοεις εναν 15 λιτρο κουβα; Γιατι τοσο αλλαζω καθε βδομαδα.
Η γλιτσα εχει ενα μαλλον ελαφρυ κιτρωνο χρωμα. Οταν πηγα μια μερα να καθαρισω το φιλτρο, μου γλιστρουσε απο τα χερια, σαν να το ειχες αλειψει με λαδι.
Το δυχτακι, ναι για προστασια το εβαλα. Λογικα δεν πηδανε, αλλα ας μην το εχω αγχος αυτο
Ναι οταν εξατμιζεται το νερο αφηνει τα αλατα του πισω (και συνηθως αυτο φαινεται στην γραμμη σταθμης), αλλα αυτο δεν σημαινει και οτι ανεβηκαν πολυ ή παραπανω απο οτι πρεπει.
Με μετρηση GH μονο το γνωριζεις αυτο.
Μετρας ποσο εχει η βρυση, μετρας και το ενυδρειο και βλεπεις τη διαφορα που δημιουργειται.
Μαλιστα, η διαφορα GH ενυδρειου βρυσης δεν μπορει να οφειλεται μονο στην εξατμιση.
Τις περισσοτερες φορες οφειλεται στο οτι δεν βαζουμε στο ενυδρειο ουδετερα διακοσμητκα υλικα (χαλικι, πετρες κλπ), αλλα ασβεστολιθικα.
Οπως και να εχει αν το νερο της βρυσης σου ειναι νορμαλ "Αθηναικο" (μετριας σκληροτητας), για τα χρυσοψαρα ειναι μια χαρα, ακομα κι οταν ανεβαινει λιγο η σκληροτητα με την εξατμιση.
Εξαλλου με μια πιο μεγαλη (50-60%) αλλαγη απο τις συνηθεις καπου καπου (προσεκτικα ομως, πολυ αργα η εισαγωγη του και ιδια θεροκρασια το νερο αλλαγης), γινεται καποιο ειδος reset.

Για καθε μερα εγραψα να κανεις αναπληρωση της εξατμισης, οχι αλλαγη νερου.

Η γλιστα μπορει να ειναι λιγη αλγη, μπορει να ειναι και αυτη η γλιτσα που φτιαχνεται για να αποικηθει μια επιφανεια απο βακτηρια νιτροποιησης.
Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα. Οι μετρησεις του νερου μπορουν να δωσουν καποια στοιχεια αν ολα πανε καλα.
Οπτικα δεν σε ενδιαφερει ετσι κι αλλιως.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιώ και εγώ αυτό το κουτί από ικεα.
προς το παρόν είναι γεμάτο με όλα τα χομπίστικα σύνεργα.... αλλά αν χρειαστεί με μια αεραντλία ή μικρό φίλτρο (αναλόγως της καταστάσεως) μετατρέπεται κάλλιστα σε νοσοκομείο-καραντίνα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-06-12 στις 17:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 29-06-12, 00:06
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις περισσοτερες φορες οφειλεται στο οτι δεν βαζουμε στο ενυδρειο ουδετερα διακοσμητκα υλικα (χαλικι, πετρες κλπ), αλλα ασβεστολιθικα.
Οπως και να εχει αν το νερο της βρυσης σου ειναι νορμαλ "Αθηναικο" (μετριας σκληροτητας), για τα χρυσοψαρα ειναι μια χαρα, ακομα κι οταν ανεβαινει λιγο η σκληροτητα με την εξατμιση.
Εξαλλου με μια πιο μεγαλη (50-60%) αλλαγη απο τις συνηθεις καπου καπου (προσεκτικα ομως, πολυ αργα η εισαγωγη του και ιδια θεροκρασια το νερο αλλαγης), γινεται καποιο ειδος reset.

Για καθε μερα εγραψα να κανεις αναπληρωση της εξατμισης, οχι αλλαγη νερου.

Η γλιστα μπορει να ειναι λιγη αλγη, μπορει να ειναι και αυτη η γλιτσα που φτιαχνεται για να αποικηθει μια επιφανεια απο βακτηρια νιτροποιησης.
Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα. Οι μετρησεις του νερου μπορουν να δωσουν καποια στοιχεια αν ολα πανε καλα.
Οπτικα δεν σε ενδιαφερει ετσι κι αλλιως.
-------------------------

Μεσα ετσι κι αλλιως δεν εχω τπτ, εκτος απο το φιλτρο και την αεροπετρα. Την αναπληρωση προς το παρων μπορω να την ρυθμισω (αν δω τι θα κανω οταν θα λειψω καμια βδομαδα τον αυγουστο...)
Απλα με ανησυχει το γεγονος, οτι με την συνεχιζομενη αναπληρωση σε νερο, τα αλατα σταδιακα θα αυξανονται. Καπου διαβασα οτι χρησιμοποιειται για αναπληρωση αποσταγμενο νερο ή α.ο. Βεβαια στην δικη μου περιπτωση, το πολυ-πολυ να θελω 2 λιτρα νερο αναπληρωσης την ημερα (55 λιτρα περιπου ειναι το κουτι). Ειναι καλυτερα να αναπληρωνω καθε μερα ή μερα παρα μερα ή στην εβδομαδιαια αλλαγη να βγαζω μισο κουβα νερο και να προσθετω εναν; (σε νορμαλ συνθηκες δεν θα χει πεσει τοσο η σταθμη του νερου, ωστε να εχει προβλημα το φιλτρο) Οι μετρησεις νερου (αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα) ειναι καλες, ισως λιγο τα νιτρικα ανεβαινουν,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος αν ειναι 20 ή 40, το πολυ-πολυ να αλλαζω νερο καθε 5-6 μερες και οχι καθε βδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 29-06-12, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αναπληρωνεις οσο πιο συχνα μπορεις (και καθε μερα).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και να εχει αν το νερο της βρυσης σου ειναι νορμαλ "Αθηναικο" (μετριας σκληροτητας), για τα χρυσοψαρα ειναι μια χαρα, ακομα κι οταν ανεβαινει λιγο η σκληροτητα με την εξατμιση.
Εξαλλου με μια πιο μεγαλη (50-60%) αλλαγη απο τις συνηθεις καπου καπου (προσεκτικα ομως, πολυ αργα η εισαγωγη του και ιδια θεροκρασια το νερο αλλαγης), γινεται καποιο ειδος reset.
..............
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 29-06-12, 02:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Οκ, σε ευχαριστω πολυ!
Ελπιζω...συντομα (μετα το καλοκαιρι) να παρω ενα κανονικο ενυδρειο, να μπορω κι εγω να τα χαιρομαι (βλεπω) περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 29-06-12, 10:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο...
Να μαθω 5 πραγματα πρωτα, ηδη ξερω τα 2-3
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 19-08-12, 11:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αρχιζω σιγα-σιγα να σκεφτομαι την αγορα ενος κανονικου ενυδρειου. Και αυτα να ειναι ακομα πιο ανετα αλλα κι εγω να μπορω να τα χαιρομαι ακομα πιο πολυ. Οταν το παρω αποφαση θα ζητησω την πολυτιμη βοηθεια σας για το πως και τι...
Αντιμετωπιζω μια κατασταση εδω και μερικες μερες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι προβλημα. Το ενα απο τα 2 εδω και 10 μερες περιπου δεν σταματαει να χ...ει. Οι ακαθαρσιες του ειναι αρκετα μακριες, σκουροχρωμες ομως (αυτο νομιζω ειναι θετικο) Το αλλο παλι απο χτες, καθεται αρκετα στον βυθο ή κοντα στο φιλτρο σαν να κοιμαται. Κανει και τις βολτες του, αλλα αρκετη ωρα καθεται κατω.
Κατι αλλο δεν εχω παρατηρησει. Ουτε εξογκωματα, ουτε προβλημα πλευσης. Μετρησεις κανω τακτικα, ειναι καλες, αλλα νομιζω (δεν φαινεται και ξεκαθαρα με το τεστ της api) οτι εχω ανεβασμενα νιτρικα. Ηδη μειωσα των αριθμο των ημερων αλλαγης του νερου. Για το ενα ψαρακι τουλαχιστον σκεφτομαι μηπως εχει δυσκοιλιοτητα. Για το αλλο δεν ξερω. Εχετε καμια ιδεα βρε παιδια;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια παρακαλω! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-03-10 17:30
ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...... johnvolno1 Αρχάριοι γλυκού νερού 35 29-10-09 11:44
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10385 seconds with 13 queries