Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-12, 13:07  
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...
 
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma
Senior Member
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-12, 13:07
Αξιολόγηση: (1 votes - 1,00 average)

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας
Ειμαι 38 χρονων και πριν 2 μηνες εφεραν δωρο στον μικρο μου γιο (4 χρονων) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με ενσωματωμενη λαμπα και εσωτερικό φίλτρο

Αγορασα εναν θερμοστατη, μια ανουμπια, υποστρωμα (καφε χρωματος) ειδικο για την αναπτυξη φυτων, τοποθετησα επισης ενα κομματι ξυλο στον πυθμενα και ενα διακοσμητικο (το οποιο σκεφτομουν οτι θα μπορουσε να λειτουργησει ως κρυψωνα - εαν και εφοσον απαιτηθει) και δυο πετρες που βρηκα διπλα σε ενα ποταμι (τις οποιες πρωτα επλυνα & εβρασα)

Πηρα μπολι απ τον πετσοπα (ασχημη λεξη, αλλα δυστυχως επικρατησε), αντιχλωριο και επιπλεον βακτηρια και εδω και 2 μηνες ολα πηγαινουν σχετικα καλα (γραφω σχετικα, γιατι ηδη εχω εντοπισει αρκετα λαθη σ αυτα που εκανα!!)

Εχω αγορασει 2 γκαπυ, ενα αρσενικό και ενα θηλυκο (το αποτελεσμα ειναι το αρσενικο να κυνηγαει συνεχως το θηλυκο! 1ο ΛΑΘΟΣ), μια ζεβρα (2ο ΛΑΘΟΣ, διαβασα πως τα συγκεκριμενα ζουν σε κοπαδια), 2 πολυ μικρα ψαρια (με μπλε - κοκκινο, "φωσφοριζοντα" χρωματισμο) και μια γαριδα.

Το ενυδρειο ειναι πισω απο παραθυρο και εχει αρκετο φως...
Ξεκιναω τωρα τις ερωτησεις
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου?
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?)
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη?
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι?
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
Η αληθεια ειναι πως γραφτηκα στο συγκεκριμενο φορου, εχοντας διαβασει αρκετα σε διαφορα φορουμ και εκανα την επιλογη μου, εχοντας ως γνωμονα πως μοιραζεστε τις γνωσεις σας, χωρις τουπε και υφος. Και το αναφερω, γιατι σε ορισμενα αλλα φορουμ...μονο που δεν "εδειραν" ορισμενους αρχαριους...για τα λαθη που εκαναν (εννοειται λογω ελλειψης γνωσης!)
Εμφανίσεις: 58747
Απάντηση με παράθεση
  #181  
Παλιά 12-07-12, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποθο και Φυλλοδεντρο.

Πλυσιμο με νερο βρυσης να γινουν γυαλι οι ριζες.
Απολυμανση δεν εκανα (με χλωρινη ως συνηθως που χρησιμοποιω για απολυμανση) γιατι τις ριζες τις καιει.
Κανει μονο για φυλλα και αναλογα το παχος τους.
Φαρμακα δε εχω χρησιμοποιησει, ισως οντως καποια να ειναι χρησιμα, αλλα τα φυτα απο φυτωριο τα φοβαμαι πιο πολυ για χημικα και οχι για παθογονα.

Η παραμονη των φυτων σε καραντινα (κοινως μεγαλος κουβας ) με αλλαγες νερου για 20-30 μερες με εφτασαν να νοιωσω οτι εβγαλαν οτι ειχαν να βγαλουν.
Ηταν ρισκο φυσικα χωρις σωστο ελεγχο και με μονο κρητιριο τη διαισθηση, αλλα τι να εκανα?
Να εβαζα ενεργο ανθρακα μονο στην αρχη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 12-07-12, 15:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σκεφτομαι κι εγω τωρα που αρχισα να αναβαθμιζω σε sump να αρχισω να τα φυτευω.
Το esha2000 υποτειθεται πως ειναι πολυ καλο απολυμαντικο για καραντινες κτλ, οσο για ενεργο ανθρακα δε το βλεπω κακη ιδεα για λιγο καιρο, ομως ετσι δε θα στερησουμε εντελως την τροφη απο το φυτο?
Οσο τα ειχες στον κουβα εριχνες κανενα λιπασμα η απλα νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 12-07-12, 16:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τιποτα μονο νερο.

Γιαυτο ημουν επιφυλακτικος για τον ανθρακα.
Αλλα και τι χρησιμο για φυτα να κρατησει? αφου δεν εριχνα τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 12-07-12, 16:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εριχνες... ...νερο
δεν εβαζες υποθετω απο ΑΟ, αρα περιειχε αρκετα ιχνοστοιχεια.
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι ριζες βγαζουν κατι η οχι... (εδω ο γεοπονος μπορει υποθετω να μας πληροφορησει καλυτερα)
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 13-07-12, 19:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Μια γενική τοποθέτηση για τα φυτά των ενυδρείων...και τα φυτά του ΙΚΕΑ

Επιστημονική άποψη για το θέμα, δεν μπορεί να υπάρξει
Κανείς μας δεν ξέρει σε τι συνθήκες τα παράγουν και τι ψεκασμούς έχουν κάνει. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο ΙΚΕΑ αλλά και στους προμηθευτές των πετ σοπ.
Θεωρούμε απλά πως το πετ σοπ είναι πιο κοντά στο χόμπυ μας (ισχύει όμως πάντα???)
Όπως ήδη έγραψε κι ο Σπύρος : "Υποτίθεται...ότι τα φυτά των πετ σοπ, προορίζονται για ενυδρείο"

Για μένα ισχύει το ποιον εμπιστεύεσαι και το τι κανεις από εκεί και πέρα για να μειώσεις τις πιθανότητες να συμβει κάτι

Ορισμένα από τα φυτά του ΙΚΕΑ είναι υδρόβια. Αυτά, από θέμα συνθηκών, μπορούν να τοποθετηθούν σε ενυδρείο
Επίσης το αναφέρουν πλέον στη συσκευασία.
Στο παρελθόν νομίζω πως κάτι τέτοιο δεν αναφερόταν

Από εκεί και πέρα ο καθένας παίρνει ότι μέτρα προφύλαξης κρίνει ως σωστά...και πράτει ανάλογα

Εγώ πάντως, μετά τη δυσάρεστη εμπειρία που είχα με φυτό από πετ σοπ..."δοκίμασα" και του ΙΚΕΑ
Τρέχουν κανονικά εδώ και πολύ καιρό
Αυτό που έκανα, είναι να τους αλλάζω για πολλές μέρες το νερό (πριν τα βάλω στο ενυδρείο), να καθαρίσω πολύ καλά κάθε μαραμένο φύλο ή ξένο σώμα που είχαν, να ξεπλύνω πολλές φορες τις ρίζες τους...και στη συνέχεια "μπλουμ"!

Οι red cherry...& τα gappies...τα απολαμβάνουν ιδιαίτερα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εριχνες... ...νερο
δεν εβαζες υποθετω απο ΑΟ, αρα περιειχε αρκετα ιχνοστοιχεια.
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι ριζες βγαζουν κατι η οχι... (εδω ο γεοπονος μπορει υποθετω να μας πληροφορησει καλυτερα)
Αν και γεωπόνος...με διατριβη στις μηλιές , ισχύει για τις ριζες ότι εκκρίνουν οξέα τα οποία διαλύουν τα πετρώματα αλλά και τα στερεά άλατα του εδάφους ώστε να προχωράνε σε βάθος. Επίσης αποβάλλουν μη αφομιώσιμα παραπροϊόντα
Αυτό ισχύει για όλα τα ήδη φυτών

Και μια που μιλάμε για φυτά...τρία πολύ ενδιαφέροντα άρθρα
http://www.istellas.gr/aquarium/plants_anatomy.html
http://www.istellas.gr/aquarium/plants_planting.html
http://www.istellas.gr/aquarium/my_h...nts_place.html (άσχετο με το θέμα...αλλά ενδιαφέρον!)
-------------------------
Το φιλτρο που ειχα στο ενυδρειο μου...απο σήμερα μας άφησε χρόνους
Όσο κι αν το καθαρισα...τόσο εξωτερικά....όσο κι εσωτερικά, όσες φορές κι αν πέρασα το σφουγγαρακι στους σωλήνες...όσες επανεκινησεις κι αν έκανα...οι στροφές του είναι ελάχιστες. Σχεδόν δεν δουλεύει


Ένας φίλος μου έδωσε το resun magic jet 380 το οποίο όμως αναφέρει πως είναι για 40-80 λίτρα. Το ενυδρειο μου είναι 30λίτρο

Μου είπε να το τοποθετησω με το spray bar...για να μείωση την κλυκλοφορια
Εχω μεταφέρει το βιολογικό υλικό απο το παλιό μου φιλτρο, πρόσθεσα λίγο ακόμη γιατί είναι αρκετά μεγαλύτερος ο χώρος του, δεν ξέρω ομως αν το spray bar πρέπει να είναι εκτός η εντός νερού;;;

Το άνοιξα και έχει αρκετά δυνατή κυκλοφορία...με το spray bar εντός νερού.
Πρέπει να το εχω πάνω απ την επιφανείς του νερού η όχι;
Καμία ιδέα;;;;;;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 13-07-12 στις 19:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 13-07-12, 22:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συνηθως μεσα το spraybar, ισα να κινειται η επιφανεια του νερου.
Αν ειναι ψαρια που δεν θελουν δυνατη ροη ή οξυγονωση (πχ μονομαχος) το στρεφουμε καταλληλως για να "σπαει" η ροη (ακομα και προς το τζαμι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 13-07-12, 22:14
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τα spraybar δεν σας βουλώνουν ρε παιδιά??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 13-07-12, 22:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνηθως μεσα το spraybar, ισα να κινειται η επιφανεια του νερου.
Αν ειναι ψαρια που δεν θελουν δυνατη ροη ή οξυγονωση (πχ μονομαχος) το στρεφουμε καταλληλως για να "σπαει" η ροη (ακομα και προς το τζαμι)
Αυτό έκανα κι εγώ. Έβγάλα την τάπα που έχει στην άκρη του και το εστρεψα να χτυπάει προς το τζαμί. Έχει μειωθεί αρκετά η κυκλοφορία. Θα εχω θέμα που είναι για μέχρι 80 λίτρα ενυδρείο και το δικό μου είναι 30λίτρο?

Κάτι ακόμη. Ο καδος του έχει αρκετό χώρο. Κράτησα το σφουγγάρι που είχε, έβγαλα τον άνθρακα κσι μετέφερα το mini siporax από το παλιό μου φίλτρο προσθέτοντας λίγο ακόμη. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο? Πχ να προσθέσω κι άλλο σφουγγάρι?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 13-07-12, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ασε τι λενε.
Εσυ θα κοιτας, ενα φιλτρο να εχει τον καδο που πρεπει και τη ροη που πρεπει, για το ΔΙΚΟ σου ενυδρειο.
Αν ειχε ρυθμιση ροης θα ηταν καλυτερα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 13-07-12, 22:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασε τι λενε.
Εσυ θα κοιτας, ενα φιλτρο να εχει τον καδο που πρεπει και τη ροη που πρεπει, για το ΔΙΚΟ σου ενυδρειο.
Αν ειχε ρυθμιση ροης θα ηταν καλυτερα
Εκ πρώτης όψεως μια χαρά φαίνεται ειδικά τώρα που μειωσα τη ροή
Από υλικα πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον? Χωράει κι άλλο σφουγγάρι. Ή μήπως θα το μπουκωσω?
Ο άνθρακας που έβγαλα αποθηκεύεται για μελλοντική χρήση?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 13-07-12, 23:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι το ανθρακα τον πετας.

Στο χωρο μπορεις να βαλεις οτι θελεις.
Σφουγγαρι ή filterwool αν νομιζεις οτι πρεπει να μειωσεις τη ροη.
Βιολογικο πορωδες υλικο αν νομιζεις οτι πρεπει να αυξησεις τη βιολογια γιατι δεν φτανει για την ιχθυοφορτωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 13-07-12, 23:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι το ανθρακα τον πετας.

Στο χωρο μπορεις να βαλεις οτι θελεις.
Σφουγγαρι ή filterwool αν νομιζεις οτι πρεπει να μειωσεις τη ροη.
Βιολογικο πορωδες υλικο αν νομιζεις οτι πρεπει να αυξησεις τη βιολογια γιατι δεν φτανει για την ιχθυοφορτωση.
Οκ.
Κάποια πρόταση για βιολογικό πορωδες? Μπαίνει ανάμεσα στο σφουγγάρι και το siporax?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 13-07-12, 23:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για μένα εάν έχεις να βάλεις βάλε, αλλιώς μην πάρεις τίποτα επιπλέον. Μόνο κοίτα μήπως είναι καλύτερα να κάνεις "σάντουιτς" γιατί αν θυμάμαι καλά είναι λίγο ανοιχτό το σημείο που ρουφάει το impeler, μην τραβήξει τίποτα και φρακάρει.

Τον άνθρακα φύλαξέ τον κάπου να βρίσκεται αν είναι αχρησιμοποίητος.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 13-07-12, 23:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα εάν έχεις να βάλεις βάλε, αλλιώς μην πάρεις τίποτα επιπλέον. Μόνο κοίτα μήπως είναι καλύτερα να κάνεις "σάντουιτς" γιατί αν θυμάμαι καλά είναι λίγο ανοιχτό το σημείο που ρουφάει το impeler, μην τραβήξει τίποτα και φρακάρει.

Τον άνθρακα φύλαξέ τον κάπου να βρίσκεται αν είναι αχρησιμοποίητος.
Το φίλτρο ήταν κλειστό στο κουτί του κι ο άνθρακας δεν έχει χρησιμοποιηθεί. Το σφουγγάρι είναι γκρί. παίζει ρόλο το χρώμα?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 13-07-12, 23:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Συνήθως μαύρα είναι τα σφουγγάρια με άνθρακα, αλλά αυτό είναι ένα κλασικό σφουγγάρι.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 13-07-12, 23:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ααα ειπες "εβγαλα" και υπεθεσα απο το ενυδρειο χρησιμοποιημενο.

Κατι αλλο
Πολλα κινεζικα φιλτρα, βαζουν απλο σφουγγαρι σε μαυρο χρωμα αντι για μπλε, χωρις να ειναι ανθρακας.

Η σειρα που θα βαλεις τα υλικα εξαρταται απο το σημειο εισοδου του νερου και την πορεια του μεσα στο φιλτρο. οπως και το αν "προφυλλασεται" ο θαλαμος της φτερωτης οπως ειπε ο Στελιος.
Πρωτα μπαινουν τα μηχανικα υλικα (συνηθως σφουγγαρι) και μετα τα πορωδη βιολογικα, με τελευταιο καποιο ψιλοτρυπο υλικο (πχ filterwool) για να κανει λεπτομερη καθαρισμο απο αιωρουμενα.
Αν ειναι δυσκολη ομως η προσβαση στο filterwool, και επειδη αυτο μπορει να βουλωνει πιο ευκολα και να θελει πιο συχνο καθαρισμα απο ατα υπολοιπα υλικα, μπορουμε να μη βαλουμε τιποτα ή να βαλουμε καποιο σφουγγαρι παλι.

Επισης προσοχη θελει το ανακατεμα βιολογικων υλικων διαφορετικης μορφης.
πχ αν βαλεις substrat pro μαζι με siporax, θα παει και θα χωθει μεσα στο μακαρονι και θα το φραξει.
Σε αυτη την περιπτωση βαζουμε τα υλικα σε ξεχωριστα δυχτακια (αλλα αυτο προτιμαται σε μεγαλα ενυδρεια).
Στη θεση σου θα εβαζα ολο siporax απο τη στιγμη που εχεις ηδη τετοιο μεσα.

Αν ο θαλαμος τη φτερωτης ειναι ανοιχτος και υπαρχει περιπτωση να μπει μεσα υλικο (ιδιως αν ειναι filterwool), θα μπει μεσα και θα σφηνωσει η φτερωτη.
Εκει βαζουμε καποια φετα σφουγγαρι να προφυλλασει την εισοδο της φτερωτης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 14-07-12, 00:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

¶ρα κάνω σάντουιτς. Σφουγγάρι...mini siporax (όσο πιο πολύ χωράει) ...και μετά πάλι σφουγγαρι

Ευχαριστώ!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 16-07-12, 09:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ........

Καλημέρα σε όλους
Από την Πέμπτη σας αποχαιρετώ και επίσημα για καλοκαιρινές διακοπες...και με το καλό επιστρεφω την πρωτη εβδομάδα του Αύγουστου

Ελπίζω και εύχομαι...όταν επιστρέψω, να βρω στο ενυδρείο μου όλα όσα άφησα...στην ίδια ακριβως κατάσταση

Μέχρι την Πέμπτη, απλά θα μπαίνω στο φόρουμ...για διάβασμα και τπτ άλλο.

Καλή συνέχεια σε όλους...και σ οτι αφορά στο φορουμ ελπίζω και ευχομαι να διορθωθουν αυτά τα οποια διάβασα σήμερα το πρωι (αναφέρομαι στα ποστ του ΣΚ - τα οποια είχαν επαναληφθεί και στο παρελθον)...τα οποία δεν δελεάζουν κανέναν αρχάριο να ασχοληθεί και παραμείνει φαν του συγκεκριμένου χόμπυ!

Οταν είσαι νέος και ζητάς απαντήσεις, το μόνο που δεν θελεις να διαβάζεις ειναι εξυπναδούλες, καρφώματα (δεν μου φταίνε σε τπτ οι κατινες για να γράψω ξεκατινιασματα), ειρωνίες και υφάκια.
Σορρυ για το δικό μου υφος, αλλά το επίπεδο ορισμένων έχει πιάσει πάτο
Ανθρωποι πισω απο ενα πληκτρολόγιο είμαστε όλοι, αλλά δεν χρωσταω τιποτε σε κανέναν να μου μεταφέρει τα προσωπικά του προβλήματα στις απαντήσεις που δίνει μέσα στο φόρουμ!
Δεν ειναι του χαρακτήρα μου να κανω υποδειξεις, αλλά οταν κάτι με ενοχλεί, οφείλω να το λεω
Και δεν μ απασχολει εαν με αφορμή το δικό μου ποστ...ορισμένοι (ος) βρεθούν(ει) με κόκκινη κάρτα εκτός φόρουμ

Κι όποιος κατάλαβε...κατάλαβε

EDIT : Και για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, δεν αναφέρομαι σε μέλη το φορουμ, τα οποια με εχουν βοηθησει στις "δικές μου" ενοτητες. Αυτοί ειναι κυριοι...με κεφαλαίο Κάπα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααα ειπες "εβγαλα" και υπεθεσα απο το ενυδρειο χρησιμοποιημενο.

Κατι αλλο
Πολλα κινεζικα φιλτρα, βαζουν απλο σφουγγαρι σε μαυρο χρωμα αντι για μπλε, χωρις να ειναι ανθρακας.

Η σειρα που θα βαλεις τα υλικα εξαρταται απο το σημειο εισοδου του νερου και την πορεια του μεσα στο φιλτρο. οπως και το αν "προφυλλασεται" ο θαλαμος της φτερωτης οπως ειπε ο Στελιος.
Πρωτα μπαινουν τα μηχανικα υλικα (συνηθως σφουγγαρι) και μετα τα πορωδη βιολογικα, με τελευταιο καποιο ψιλοτρυπο υλικο (πχ filterwool) για να κανει λεπτομερη καθαρισμο απο αιωρουμενα.
Αν ειναι δυσκολη ομως η προσβαση στο filterwool, και επειδη αυτο μπορει να βουλωνει πιο ευκολα και να θελει πιο συχνο καθαρισμα απο ατα υπολοιπα υλικα, μπορουμε να μη βαλουμε τιποτα ή να βαλουμε καποιο σφουγγαρι παλι.

Επισης προσοχη θελει το ανακατεμα βιολογικων υλικων διαφορετικης μορφης.
πχ αν βαλεις substrat pro μαζι με siporax, θα παει και θα χωθει μεσα στο μακαρονι και θα το φραξει.
Σε αυτη την περιπτωση βαζουμε τα υλικα σε ξεχωριστα δυχτακια (αλλα αυτο προτιμαται σε μεγαλα ενυδρεια).
Στη θεση σου θα εβαζα ολο siporax απο τη στιγμη που εχεις ηδη τετοιο μεσα.

Αν ο θαλαμος τη φτερωτης ειναι ανοιχτος και υπαρχει περιπτωση να μπει μεσα υλικο (ιδιως αν ειναι filterwool), θα μπει μεσα και θα σφηνωσει η φτερωτη.
Εκει βαζουμε καποια φετα σφουγγαρι να προφυλλασει την εισοδο της φτερωτης.
Ερωτημα : Το παλιό μου φίλτρο είχε in & out (δεν ξέρω αν οι όροι είναι δόκιμοι. Εννοω είσοδο αερα (σωληνάκι) που κατέληγε εκτός του ενυδρείου και έξοδο αέρα που καταλήγει εντός ενυδρείου
Το νέο φίλτρο μου έχει μόνο έξοδο (πχ το spraybar)! Χάνω κάτι???
(ως προς τον τρόπου που δουλευει εννοω)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 16-07-12 στις 09:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 16-07-12, 09:18
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πήγαινε εσύ τις διακοπές σου να χαλαρώσεις (ελπίζω να έχεις προνοήσει για το ενυδρείο) και ασ' τα τα άλλα! Το φόρουμ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα λειτουργήσει ομαλά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 16-07-12, 09:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγαινε εσύ τις διακοπές σου να χαλαρώσεις (ελπίζω να έχεις προνοήσει για το ενυδρείο) και ασ' τα τα άλλα! Το φόρουμ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα λειτουργήσει ομαλά.
Στέλιο οι διακοπες και η χαλάρωση ειναι δεδομένες

Και δεν το είπα ως υποδειξη
Απλά ειναι ενοχλητικό...
Και σταματω εδω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 16-07-12, 09:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν εννοείς το κλασικό σωληνακι που κάνει τις μπουρμπουλήθρες οχι δεν έχασες κάτι!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 16-07-12, 09:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εννοείς το κλασικό σωληνακι που κάνει τις μπουρμπουλήθρες οχι δεν έχασες κάτι!
Εννοω γιατί το παλιό είχε είσοδο αέρα και το νεο δεν έχει?
Αλλάζει κάτι στον τρόπο λειτουργίας?
Είδα επίσης ότι στο νεο φίλτρο, υπάρχει δυνατότητα να μην βάλω το spray bar και να βαλω σωληνάκι για είσοδο αέρα
Απλά το spray bar το επέλεξα για να μειώσω την ροη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 16-07-12, 10:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Επί της ουσίας δεν αλλάζει κάτι, απλά τραβάει αέρα και τον στέλνει προς την έξοδο. Κι εγώ αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος να στείλω τη ροή κάπου το spraybar προτιμώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 16-07-12, 11:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί της ουσίας δεν αλλάζει κάτι, απλά τραβάει αέρα και τον στέλνει προς την έξοδο. Κι εγώ αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος να στείλω τη ροή κάπου το spraybar προτιμώ.
Μια μικρή διευκρίνηση....πάνω στον τρόπο λειτουργίας...του φίλτρου?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 16-07-12, 11:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι οργανισμοί που έχεις μέσα είτε είναι ψάρια είτε τα βακτήρια χρειάζονται οξυγόνο. Η ανταλλαγή αερίων γίνεται στην επιφάνεια του νερού, όπου φεύγει το διοξείδιο και μπαίνει το οξυγόνο. Με το φίλτρο το νερό κινείται και οξυγονώνεται όλο, δηλαδή και το νερό που βρίσκεται χαμηλά, αφού κινείται (ας πούμε ιδανικά) σε ένα κύκλο το ρεύμα του νερού. Αυτό που θέλεις είναι απλά να υπάρχει ένας ελαφρύς κυματισμός στην επιφάνεια και συνήθως είναι αρκετό. Αν χρειάζεται κάτι παραπάνω αυξάνεις την ανατάραξη της επιφάνειας, κάτι το οποίο μπορεί να γίνει είτε ας πούμε σηκώνοντας πιο ψηλά το φίλτρο είτε βάζοντας μια αεραντλία. Σκέψου αυτή την είσοδο αέρα σε κάποια εσωτερικά φίλτρα σαν αεραντλία (σαν γιατί η αεραντλία ανακινεί το νερό από τα χαμηλά στρώματα). Ο συνήθης τρόπος λειτουργίας είναι απλά το φαινόμενο venturi. Αν δεν το ξέρεις να στο πω απλά το φίλτρο δουλεύει κανονικά και σε κάποιο σημείο γίνεται μια τρύπα πριν την έξοδο, η οποία βγαίνει εκτός νερού. Όπως κινείται το νερό δημιουργείται μια διαφορά πίεσης στο σωληνάκι και τραβιέται μαζί και αέρας.

Και βέβαια όσο πιο ζεστό είναι το νερό τόσο πιο μεγάλη ανατάραξη χρειάζεται για να διατηρηθεί το διαλυμένο οξυγόνο στα ίδια επίπεδα.

Η αεραντλία δεν αυξάνει επί της ουσίας την ποσότητα του οξυγόνου στο νερό από τις φούσκες που ανεβαίνουν απλά. Δεν προλαβαίνει να διαλυθεί έτσι το οξυγόνο, τόσο γρήγορα που φτάνουν στην επιφάνεια. Αν γινόταν αυτό θα τις έβλεπες όσο ανεβαίνουν να μικραίνουν οι φουσκάλες. Αυτό που γίνεται είναι να αναταράσσουν επιπλέον την επιφάνεια και από όσο ξέρω βοηθάει και η στιγμή που σκάνε.

Οξυγόνωση γίνεται και από τα φυτά όταν φωτοσυνθέτουν, βέβαια το πόση εξαρτάται από το πόσα είναι τα φυτά, πόσο καλά αναπτύσσονται κλπ. Σκέψου ότι έχω δει ενυδρεία, τα οποία είναι γεμάτα φυτά βέβαια και δεν έχουν καθόλου κίνηση στην επιφάνεια. Ένα ενυδρείο γνωστού μάλιστα δεν είχε καν φίλτρο! Δε σου λέω να το ακολουθήσεις έτσι απλά (θα πρέπει να ισχύουν πολλά ταυτόχρονα), αλλά προσπαθώ να στο δώσω σφαιρικά για να το νιώσεις!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 16-07-12, 13:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αψογος ο Στελιος.
Να συμπληρωσω οτι στα ενυδρεια με πολυ φυτομαζα που δεν εχουν αναταραξη της επιφανειας, οταν σταματαει η φωτοσυνθεση και παραγωγη οξυγονου, ενδεχεται να χρειαζεται υποστηριξη με οξυγονωση, αφου πλεον τιποτα δεν παραγει οξυγονο και μονο το καταναλωνει (ψαρια-φυτα).

Καλες διακοπες και να μας γραφεις

Μεγαλη προσοχη στην εξατμιση.
Πιστευω εχεις εκπαιδευσει καποιον να αναπληρωνει καθε μερα για να μη βρεις στεγνο το ενυδρειο, καμμενα ολα τα ηλεκτρικα και τα ψαρια ρεγγες..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 16-07-12, 13:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αψογος ο Στελιος.
Να συμπληρωσω οτι στα ενυδρεια με πολυ φυτομαζα που δεν εχουν αναταραξη της επιφανειας, οταν σταματαει η φωτοσυνθεση και παραγωγη οξυγονου, ενδεχεται να χρειαζεται υποστηριξη με οξυγονωση, αφου πλεον τιποτα δεν παραγει οξυγονο και μονο το καταναλωνει (ψαρια-φυτα).

Καλες διακοπες και να μας γραφεις

Μεγαλη προσοχη στην εξατμιση.
Πιστευω εχεις εκπαιδευσει καποιον να αναπληρωνει καθε μερα για να μη βρεις στεγνο το ενυδρειο, καμμενα ολα τα ηλεκτρικα και τα ψαρια ρεγγες..
Να σαι καλά Σπύρο!
Θα σας στέλνω κρασιά... (good wines) μαζί με κάθε γραπτό

Εκπαίδευσα την πεθερά μου για την αναπληρωση (και οχι μονο)! Αν τα βρω όλα χάλια...την βλέπω σε ενυδρείο να κάνει την φωκια!
(Τι έχει ακούσει η καημένη...)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 16-07-12, 13:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 16-07-12, 13:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχαχα....μην μου βάζεις ιδέες, γιατί αν την πάω σε τσίρκο...θα ρέει το ευρωωωω!!

Καλό απόγευμα σε όλους...και ευχαριστω για τις συμβουλες για το φίλτρο, τους Στελιο, Σπύρο και Νικο (με τυχαια σειρα...εμφανισης)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 18-07-12, 08:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Καλημέρα σε όλους

Οποιος γνωρίζει, θα ήθελα να μάθω τον κατά προσέγγιση προσδόκιμο χρόνο ζωής για τα παρακάτω είδη (σε συνθήκες ενυδρείου εννοείται κι οχι στη φυση)
1. Guppy
2. Endler
3. Scarlet Badis
4. Cherry Barb
5. White Cloud
6. Dwarf Puffer
7. Kuhli Loach
8. Pseudomugil gertrudae
9. Celestichthys margaritatus
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
Αρχαριος (Συμβουλες) gkampanis Δίσκοι 3 21-05-09 10:57
ΔΙΑΘΕΣΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 24-12-07 13:09
Γνωμη, κριτικη, διαθεση βιβλιογραφιας για το θαλλασινο Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-10-04 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11054 seconds with 13 queries