Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-05-10, 15:07
cult7 Ο χρήστης cult7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Περιοχή: Ατθηνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Αυγα; (amano)

Εχει αυγουλακια η γαριδα;Αν ναι φαινονται σε καλη κατασταση η καταστραφηκαν;Ειναι η ιδια γαριδουλα με φλας και χωρις.
Βρισκεται σε ενυδρειο με endlers και boraras.Θα επιπζησει τπτ ή να τη βγαλω απο εκει;
Συγχωρεστε την αγνοια μου αλλα ειναι η 1η φορα που βλεπω γαριδουλα μου με αυγα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled4.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  52,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled5.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  65,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-05-10, 15:24
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Αμάνο είναι???αν ναι δυστυχώς δεν θα επιζήσει κανένα γαριδάκι λόγω συνθηκών νερού(θέλουν υφάλμυρο νερό οι ναύπλιοι)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-05-10, 15:28
cult7 Ο χρήστης cult7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Περιοχή: Ατθηνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ναι αμανο ειναι.Μπορω να κανω κατι για να τα σωσω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-10, 15:30
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κανονικα οπως ειπε και ο φιλος απο πανω θελουν υφαλμυρο...το υφαλμυρο ενυδρειο ειναι αλλο κομματι ..δεν νομιζω οτι αξιζει την παρουσα στιγμη να κανεις κατι τετοιο μονο για να σωσεις τα γαριδακια (πραμα π μπορει να μην γινει ειτε επειδη δεν θα προλαβει να στρωσει το ενυδρειο κλπ κλπ) ΄΄αν θες να δεις γαριδακια αγορασε μερικες γαριδες red cherry ειναι ευκολες για αρχαριους και γενανε σαν τρελες..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-10, 15:35
cult7 Ο χρήστης cult7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Περιοχή: Ατθηνα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Τωρα καταλαβα γιατι φερναν σβουρες ολο το ενυδρειο οι γαριδες εδω και μερικες ημερες.Ειχε απελευθερωσει φερεμονες οι θηλυκια και εγω καθομουν και μετραγα το νερο.LOL.
Για το θεμα της αναπαραγωγης στις γαριδες δεν ενδιαφερομαι ιδιαιτερα ακομα.Αυτες οι japoinica βρισκονται στο ενυδρειο για την αλγη κυριως.
Ευχαριστω για τις συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-10, 21:43
aggelospap Ο χρήστης aggelospap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Προβλημα με γαριδες (amano και bamboo)

Καλησπερα σε ολους!?Τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει περιεργη συμπεριφορα απο τις γαριδες μου.Καταρχην το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα φυτεμενο με 9 guppy 3 amano και μια bamboo .Η περιεργη συμπεριφορα για την οποια σας μιλαω αφορα λιγο πολυ ολες τισ γαριδες. Η bamboo τρεχει απο την μια μερια του ενυδρειου σαν τρελη στην αλλη και χτυπαει πανω σε φυτα ριζες οτιδηποτε.Οι amano τωρα εχουν κατασκηνωσει ψηλα στο ενυδρειο στο στομιο που ριχνει νερο το φιλτρο και η μια εχει παρει νομιζω ενα μπλε χρωμα !Εχω προβλημα η τσαμπα ανησυχω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-10, 21:51
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

τζαμπα ανησυχεις τρεχουν στην εξοδο του νερου γιατι φιλτραρουν τους μικροοργανισμους απο το νερο.
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-10, 00:06
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Γενικα που κ που τρεχουν σα τρελες οι αμανο,φυσιολογικο
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-10, 00:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εμενα με ανησυχουν 2 πραγματα απο αυτα που αναφερεις που μου φανερωνουν οτι οι γαριδες σου στο ενυδρειο ειναι στρεσσαρισμενες. Βρες την αιτια γρηγορα.. τσεκαρε θερμοκρασια να μην ειναι πανω απο 27 , αν υπαρχει αρκετη αναταραξη και οξυγωνωση και μετρα καλου κακου αμμωνια κλπ. Επισης σκεψου τι αλλο μπορει να τις πειραξε ,αν εριξες κατι μεσα, φαρμακο, υγρο, (excel πχ)..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-10, 18:46
aggelospap Ο χρήστης aggelospap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

αυτο που λες raven εχεις δικιο ειχα ενα προβλημα με την θερμοκρασια αλλα εχει διορθωθει .Αυτο που αναφερω για το χρωμα υπαρχει περιπτωση να ισχυει η απλα ειναι η ιδεα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-10, 18:15
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Περιεργη συμπεριφορα Amano...

Καλησπέρα σας,
με ανησυχεί πολύ τις τελευταίες 4 ημέρες η συμπεριφορά των 5 Αμανο γαρίδων μου(τις οποίες έχω κοντά 7 μήνες).

Τρέχουν και κολυμπούν συνεχώς σαν παλαβές και δειχνουν σημάδια μεγάλου εκνευρισμού στα ξαφνικά και προβληματίζομαι έντονα με τη αλλαγή συμπεριφοράς τους.

Στο ενυδρείο έχει 24-25 βαθμούς ,νερό βρύσης στα 46 λιτρα ,με καλή ανατάραξη από δυνατό φίτρο επιφάνειας, και βασικες μετρήσεις ιδανικές και τριπλοτσεκαρισμένες με αμμωνία 0,νιτρώδη 0,νιτρικά 5(παλευω να το κανω δεκα αλλα δεν ανεβαινει με τπτ....).
Ο φωτισμος κραταει 10 ωρες με λαμπα στα 11W και με χρονοδιακοπτη απο τις 16.00 εως τις 01.00.

Μετραω ανα 2 μερες πρωι βραδυ -απο τοτε που αρχισαν τα περιεργα οι γαριδες- και οι αλλαγες μου ειναι γενικα 35% ανα 4 ημέρες(τελευταια αλλαγη χθες).

Λιπανση γινεται με ταμπλετες βυθου μια φορα στο 4μηνο,με excel σε πολυ μικρη δοση ανα αλλαγη νερου και με υγρο λιπασμα της tetra(tetraplant min).

Ειναι μετρια-αρκετα φυτεμενο με πολλων ειδων ευκολα φυτα οπως ludwigia, κερατοφυλλο, 7 μπαλες moss, fire moss σε μια πετρα μη ασβεστολιθικη,ενα ειδος εχινοδωρου το οποιο δε θυμαμαι και με υποστρωμα ασπρη χαλαζιακη αμμο. Εκτος απο αυτα υπαρχει στη μεση του ενυδρειου μια μεγαλη ριζα-ξυλο.

Οι συγκατοικοι τους ειναι 4 οτοκυκλοι αγνωστου φυλλου, 1 αρσενικος γκαπυ και 9 μωρα γκαπι που γεννηθηκαν πριν απο δωδεκα μερες(η θηλυκια απεβιωσε δυστυχως λιγο μετα τη γεννα,μαλλον λογο ηλικιας γιατι ηταν τεραστια και κοντα 2 ετων,και οι αλλες 2 μετακινηθηκαν σε αλλο ενυδρειο λογο κινδυνου υψηλης ιχθιοφορτισης).
Προστεθηκαν πριν απο 3 βδομαδες 2 σαλιγκαρια -κανιβαλλοι για να φανε τους πανω απο 100 φρεσκογεννημενους λαθρεπιβατες-μωρα.

Οι οτοκυκλοι τρεφονται ανα 3 μερες με αγγουρι η καροτο, οι κανιβαλλοι με τους λαθρεπιβατες και περισσευμα τροφης που μενει στον πατο, τα γκαπι με κατεψυγμενο σκουληκι-γαριδα η flakes λιωμενα και οι γαριδες με ταμπλετες-καροτο.

Οι γαριδες ειναι υγιεστατες - η μαλλον ηταν - και μαλιστα οι 4 απο τις 5 εχουν αλλαξει τουλαχιστον 4 φορες καυκαλο(ειναι γιγαντιες,ειδικα η μια ειναι κοντα στα 5 εκατοστα).

Υπαρχει περιπτωση να ειναι καποια διαδικασια ζευγαρωματος? Και αν δεν ειναι τι μπορει να αλλαξε και να εχουν τετοια συμπεριφορα?Μηπως τα μωρα τους προκαλουν εκνευρισμο?Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι απο τα ουρα των μωρων ισως να ανεβηκε η αμμωνια απο το 0 στο 0,17 μιας και στα χρωματα του τεστ μια φορα εδειξε αναμεσα στα δυο χρωματα( πιο κοντα στο 0 απο 0,25 ).Αλλα και παλι πλεον η αμμωνια λογο των αλλαγων και των αρκετων φυτων δειχνει στα τεστ μηδενικη.


Ευχαριστω για το χρονο σας,περιμενω απαντησεις και ιδεες για τις γαριδες(και για τα νιτρικα και πως να τα ανεβασω στο δεκα δε θα με χαλουσε,χοχοχο...)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-10, 18:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το διαβασα προσεκτικα το προβλημα σου και θελω να κοιταξεις τα εξης σημεια:
-Οι αμανο που δειχνουν νευρικοτητα ειναι ολες αρσενικες ή και τα 2 φυλα;
-εχεις μηπως μεγαλη εξατμιση και με τι νερο συμπληρωνεις;

Σχετικα με τα νιτρικα, εχεις αλγες; εχουν προβλημα τα φυτα σου;
Ανεβαινουν ευκολα με προσθεση νιτρικων ειτε σε σκονη ειτε σε υγρη μορφη. Αν ομως δεν εχεις προβληματα με αλγες και τα φυτα αναπτυσσονται κανονικα, δεν βλεπω το λογο γιατι να τα αυξησεις..

Οσο για τα ιχνη αμμωνιας καλυτερα να σιγουρευτεις γιατι πραγματι ολες οι γαριδες ειναι απιστευτα ευαισθητες και ανιχνευουν και την παραμικρη συγκεντρωση αμμωνιας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-10, 19:41
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση .

Με σοκ διαπιστωσα οτι εχεις δικαιο,ειναι μονο οι αρσενικες!Να φανταστεις μεχρι να το πεις δεν ηξερα καν τα φυλλα γιατι λογο της απουσιας υφαλμυρου για το γονο ποτε δε με ενοιαξε τι ειναι η καθεμια!!
Βεβαια καποια στιγμη ειχα μαλλον αναπαραγωγη γιατι ειχα δει κατι σαν μικρα λευκα σπερματοζωαρια να κολυμπανε -καλυτερα δεν μπορω να το θεσω...-αλλα νομιζα τοτε οτι ηταν υδρες γιατι ηταν σχετικα φρεσκο το ενυδρειο με μολις 3 μηνες στρωμενο βυθο και εγω ακομα διαβαζα για να μαθω σχετικα με το αθλημα.
Μολις τωρα διαβασα για τη διαφορα στις ουρες και ειδα οτι εχω 2 θηλυκιες-η μια η γιγαντια- και 3 αρσενικους.Λες?.......

Εχω παααρα πολυ εξατμιση γιατι ειναι ανοιχτο-ειμαι σιγουρος οτι το διαβασες στο προφιλ,συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω εδω-και αυτος ειναι και ο λογος που κανω αλλαγες ανα 4 μερες στο 35% ΜΑΖΙ με την εξατμιση(υπολογισε απο εξατμιση ενα 15-20% στο δεκαημερο περιπου).

Αλγες δεν εχω σχεδον καθολου εδω και 5 μηνες,μαλλον λογο συνδιασμου οτοκυκλων με γαριδες και σαλιγκαριων δεν προλαβαινω να τις δω.

Τωρα σχετικα με τα φυτα και τα νιτρικα εχω το εξης προβλημα. Αναπτυσονται μια χαρα,μαλιστα το ξεκινησα αραια φυτεμενω αλλα απο τα κλαδεματα απο τις ludwigia θα γινει στο τελος πυκνοφυτεμενο(ειχα 8 κοτσανια,τωρα εχω 16 στο ενα ενυδρειο και 6 στο αλλο...).
Το προβλημα μου ειναι οτι αδυναμουν-σαπιζουν στο κορμο τους και βγαζουν συνεχως ριζες απο το κορμο. Αναπτυξη εχουν με φυλλα και ψηλωνουν συνεχεια αλλα με προβληματιζει η βαση των φυτων. Μηπως φταιει οτι τις εχω πυκνοφυτεμενες και δεν βλεπει φως τον κορμο των φυτων?

Με την αμμωνια τι να κανω αν εχω ιχνη ρε Αλεξανδρε,τα μωρα λυπαμαι να τα πεταξω σε pet shop,και να τα δωσω ακομα δεν θελω σε χομπιστα γιατι θα ψοφησουν απο το σοκ(ασε που δε ξερω και φυλλο ακομα....).
Νομιζα οτι δεν θα ενοχλει τα αλλα ζωα η μικρη ανοδος της αμμωνιας.
Πιστευεις οτι με αμμωνια απο 0 εως 0,17 μπορει να χασω γαριδες?Δε θα αντεξουν την μικρη ανοδο αμμωνιας μεχρι να μεγαλωσουν τα γκαπυ και να τα δωσω?

Σε αλλο ενυδρειο δεν μπορω να τα παω,γιατι στο ενα εχω red cherry ετοιμογεννες και στο αλλο μια πολυ δολοφονικη μονομαχο.....
Και να παρω και αλλο δε γινεται τωρα,δε θα προλαβαινω με τπτ,ηδη ζοριζομαι σε θεμα ελευθερου χρονου λογο δουλειας,σχεσης κλπ(και να μην αναφερω οτι με εχουν παρει στο ψιλο οικογενεια ,γκομενα,συνεργατες,φιλοι γιατι ξεκινησα με ενα εβυδρειο δωρο τα Χριστουγεννα ως αρχαριος και τωρα εχω δυο σπιτι και μια μονομαχιερα στη δουλεια,χχαχαχχαχα...)
-------------------------
Δεν ξερω αν το εχεις στα sites αλλα με βοηθησε να καταλαβω το φυλλο απο τις γαριδες γιατι εχει λεπτομερεστατη περιγραφη στις φοτο,ριξε μια ματια(μαζι βεβαια με το http://www.theshrimpfarm.com/index.shtml που το εχεις αλλα ειχε μονο κειμενο)

http://theaquariumwiki.com/Caridina_multidentata

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μανος Θες : 07-07-10 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-10, 19:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση .

Με σοκ διαπιστωσα οτι εχεις δικαιο,ειναι μονο οι αρσενικες!
Μολις τωρα διαβασα για τη διαφορα στις ουρες και ειδα οτι εχω 2 θηλυκιες-η μια η γιγαντια- και 3 αρσενικους.Λες?....... Οπως το ειχες υποπτευθει απο την αρχη, ζευγαρωνουν γι αυτο εχουν παθει φρενιτιδα οι αρσενικοι. Αν δεν εχει συμβει ηδη, συντομα θα δεις τις γιγαντιες θηλυκιες σου γεματες αυγα.

Εχω παααρα πολυ εξατμιση γιατι ειναι ανοιχτο-ειμαι σιγουρος οτι το διαβασες στο προφιλ,συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω εδω-και αυτος ειναι και ο λογος που κανω αλλαγες ανα 4 μερες στο 35% ΜΑΖΙ με την εξατμιση(υπολογισε απο εξατμιση ενα 15-20% στο δεκαημερο περιπου).
Οχι δεν το διαβασα στο προφιλ σου αλλα ανεφερες την θερμοκρασια στα 45 λιτρα και το θεωρησα πολυ πιθανο. Παρατηρω συχνα το φαινομενο οι γαριδες μου να γινονται νευρικες οταν λογω δουλειας και υποχρεωσεων , δεν συμπληρωσω το νερο απο την εξατμιση. Συμπληρωνω σε ολα τα ενυδρεια με Α/Ο. Μαλλον οφειλεται στο οτι ειναι ευαισθητες στις αλλαγες σκληροτητων. Αλλα μιλαμε για πιο ευαισθητες γαριδες. Στις αμανο δεν εχω παρατηρησει να τις ενοχλει τοσο αλλα ειπα να το τσεκαρω στην περιπτωση σου.

Αλγες δεν εχω σχεδον καθολου εδω και 5 μηνες,μαλλον λογο συνδιασμου οτοκυκλων με γαριδες και σαλιγκαριων δεν προλαβαινω να τις δω.

Τωρα σχετικα με τα φυτα και τα νιτρικα εχω το εξης προβλημα. Αναπτυσονται μια χαρα,μαλιστα το ξεκινησα αραια φυτεμενω αλλα απο τα κλαδεματα απο τις ludwigia θα γινει στο τελος πυκνοφυτεμενο(ειχα 8 κοτσανια,τωρα εχω 16 στο ενα ενυδρειο και 6 στο αλλο...).
Το προβλημα μου ειναι οτι αδυναμουν-σαπιζουν στο κορμο τους και βγαζουν συνεχως ριζες απο το κορμο. Αναπτυξη εχουν με φυλλα και ψηλωνουν συνεχεια αλλα με προβληματιζει η βαση των φυτων. Μηπως φταιει οτι τις εχω πυκνοφυτεμενες και δεν βλεπει φως τον κορμο των φυτων? Το πιο πιθανο ειναι να μην περναει φως στο κατω μερος των φυτων. Με τα μωρα μεσα και συχνο ταισμα το θεωρω απιθανο να ξεμεινεις και να εμφανιστει ελλειψη νιτρικων.

Με την αμμωνια τι να κανω αν εχω ιχνη ρε Αλεξανδρε,
Νομιζα οτι δεν θα ενοχλει τα αλλα ζωα η μικρη ανοδος της αμμωνιας.
Πιστευεις οτι με αμμωνια απο 0 εως 0,17 μπορει να χασω γαριδες?Δε θα αντεξουν την μικρη ανοδο αμμωνιας μεχρι να μεγαλωσουν τα γκαπυ και να τα δωσω?
Το να μετρησεις καποια στιγμη ιχνη αμμωνιας δεν ειναι τοσο κακο, συμβαινει και μπορει να αποδοθει και σε αστοχια των τεστς. Το να μετρας ομως καθε φορα εστω και ελαχιστη αμμωνια, σημαινει οτι κατι συμβαινει ειτε με την ιχθυοφορτιση, ειτε με την βιολογικη δυναμη του/των φιλτρων σου.Μπορει να μην χασεις απο αυτο τις αμανο σου αλλα να εισαι σιγουρος οτι μακροπροθεσμα τις επιρρεαζει αρνητικα.
Αν εχεις και αλλες αποριες περι φυτων , λιπανσης κλπ καλυτερα να τις ανεβασεις σε νεο θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια για να μην μπερδευονται τα 2 θεματα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-10, 20:09
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ,δε εχω αλλες αποριες με τη λιπανση και βασικα το ανεφερα εδω μηπως και ειχε σχεση με τις γαριδες για να ειμαι πιο ακριβης(και επειδη ξερω οτι εχεις πολυ εμπειρια σχετικα με λιπανση σε φυτεμενα γαριδαδικα το ειπα γιατι επισης ηξερα οτι θα γνωριζες την απαντηση,μουχεχεχεχε)

Καλα η ζεστη τα επιασε και σεξουαλιζονται ολα μαζι?!

Στο αλλο το ενυδρειο εχω αυγα σε 3 red cherry και εντοπισα κατι το οποιο μοιαζει πολυ με αυγα μεσα στη moss(απο τα Pseudomugul, απο τα Microrasboras θα σε γελασω).
Προβλεπω σε κανα διμηνο τυχερο αρχαριο να επανδρωνει τζαμπα ενυδρεια(αν δεν τον προλαβει ο Bokostas...)

Να σαι καλα Αλεξανδρε,θα σε ενημερωσω περι αυγων και γονου αν δω κατι συγκλονιστικο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-11, 22:12
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Αμανο αναπαραγωγη

Πριν κανα δυο μηνες αγορασα 4 αμανο.Απο εχθες η μια εχει αβγα.Μπορουν να αναπαραχθουν σε γλυκο νερο?Απ ποτι εχω διαβασει χρειαζονται υφαλμυρο νερο για αναπαραγωγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-11, 22:17
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

σωστα διαβασες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-11, 22:18
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Οντως φιλε χρειαζονται υφαλμυρο για την αναπαραγωγη τους και μετα προσαρμογη σιγα σιγα οσο ενηλικιωνονται παλι σε γλυκο. Γενικα θεωρειται δισκολη και χρονοβορα η αναπαραγωγη τους αλλα οχι αδυνατη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-11, 00:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Θα παρεμβω για να υπενθυμισω κατι που εχει παρεξηγηθει πολλες φορες και εχει μεινει λαθος εντυπωση σε πολλους.
ΜΟΝΟ ο γονος σε νερο με ισχυρη αλατοτητα και ΠΟΤΕ οι ενηλικες. Οι ενηλικες αμανο ζουν μονιμα σε γλυκο νερο και το αλατι μπορει να τις σκοτωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-11, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλο η γεννηση και αλλο η επιβιωση του γονου και η αναπτυξη του.
Αυγα μπορεις να δεις σε γλυκο, ισως και γονο.
Απλα δεν θα τον δεις να ζει για πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-11, 02:10
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΟΝΟ ο γονος σε νερο με ισχυρη αλατοτητα και ΠΟΤΕ οι ενηλικες. Οι ενηλικες αμανο ζουν μονιμα σε γλυκο νερο και το αλατι μπορει να τις σκοτωσει.
Ακριβως αυτο εννοουσα, για τον γονο. Μολις ο γονος γινει κανονικο γαριδακι (30-40 μερες αν δεν κανω λαθος) ξανα προσαρμογη στο γλυκο. Λαθος διατυπωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-11, 00:18
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή αλλαγη κελυφους σε αμανο

οι amano shrimps καθε ποτε αλλαζουν κελυφος κ τι σημαινει η αλλαγη?!να το αφαιρεσω το παλιο κελυφος απο το ενυδρειο?κ εχω παρατηρησει αναμεσα στα ποδια τους μια μαυρη προς το καφε μαζα σαν βρωμα,τι ειναι?το δευτερο μου ερωτημα ειναι ανεξαρτητο του πρωτου!ευχαριστω εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-11, 01:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το παλιο κελυφος το αφηνεις μεσα στο ενυδρειο να το φανε. Η μαζα που λες αναμεσα στα ποδια τους ειναι αυγα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-11, 09:36
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

αυγα?!κ που τα εναποθετουν οι αμανο?αυτα τα καφε που εχουν οι αμανο μου φαινεται σαν ενιαια μαζα αναμεσα κ μεσα στα ποδια τους ενω στην φωτογραφια που ειναι μεγενθυμενη φαινονται τα αυγα ποιο αραια μεταξυ τους
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-11, 11:52
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν τα εναποθετουν. Τα κουβαλουν μαζι τους μεχρι να εκκολαφθουν -οπως ολες οι γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-08-11, 19:10
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή amano shrimps

Διαβαζοντας αρκετες πληροφοριες για τις γαριδες και συγκεκριμενα για τις Amano, μου δημιουργηθηκε το ερωτημα, για το πως ειναι (αν ειναι) δυνατη η αναπαραγωγη τους στα ενυδρεια μας! Μιας και χρειαζονται υφαλμυρο ή και αλμυρο νερο για το σκοπο αυτο, αναρωτιεμαι αν με τη προσθηκη ενυδρειακου αλατιου μπορει να γινει κατι! Επισης (αν και υποπτευομαι πως ειναι χαζη ερωτηση ) αν με καλη προσαρμογη, περασουν σε ενα αλμυρου νερου ενυδρειο, αραγε θα επιβιωσουν και τελικα ισως αναπαραχθουν? Στη φυση, ή σε επαγγελματικες αναπαραγωγες πως γινεται?! Πως τα καταφερνουν?
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-08-11, 20:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%E3%F9%E3%DE
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-08-11, 17:20
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Thanks Persival!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-04-12, 20:10
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Μαυρη κιλήδα σε Amano

Ρε παιδιά τι ακριβώς είναι αυτό το μαύρο από κάτω?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  amano.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  39,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-04-12, 20:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα αβγά εννοείς;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με στήσιμο ΅΅γαριδάδικου΅΅ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Θέματα σχετικά με C.R.S.: Προβλήματα / συνθήκες el.stel Γαρίδες του γένους Caridina 61 17-03-13 02:12
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13195 seconds with 14 queries