Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016

1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 Διαγωνισμός ενυδρείων με ψάρια από τη λίμνη Malawi, την Tanganyika ή την Victoria

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-16, 19:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.390
Προεπιλογή

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια!
Θα θέλαμε πάντως να συζητήσουμε και τις όποιες παρατηρήσεις σας
εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....525#post961525
για να γίνουμε ακόμα καλύτεροι

θα ήθελα πάντως να σχολιάσω, για το πρώτο ενυδρείο, με αφορμή την άποψη του Σταύρου-Devilsnake
που μπορεί κατά βάση να είναι σωστή αλλά κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά "puriste" (δεν ξέρω πως ακριβώς μεταφράζεται ) για τα δεδομένα όχι μόνο τα ελληνικά αλλά και πχ των Γάλλων ενυδρειόφιλων που είναι πολύ προχωρημένοι στα αφρικάνικα.
Όταν κάνουμε προσπάθεια προσομοίωσης του βιότοπου γενικά μια λίμνης ή ενός ποταμού και όχι μιας συγκεκριμένης ζώνης ή περιοχής τους, δεν είναι απαγορευτικό να συνδυάσουμε ψάρια που στη φύση ίσως να μη συναντηθούν ποτέ.
Τα φυτά πράγματι ήταν ένα θέμα σε όλα σχεδόν τα ενυδρεία γιατί τα περισσότερα δεν ανήκουν σ' αυτούς τους βιοτόπους (ασχέτως αν εμείς τα χρησιμοποιούμε είτε γιατί είναι ανθεκτικά σ' αυτά τα νερά είτε γιατί τα βρίσκουμε εύκολα στην αγορά) και έπρεπε στην παρουσίαση να αφαιρεθούν ή να αντικατασταθούν με σωστά.
Για το στήσιμο της πέτρας μπορεί να μην είναι τελείως φυσικό και πάντα θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά πρέπει να παίρνουμε υπόψη και τον περιορισμό των διαστάσεων ενός ενυδρείου (για να φτιάξεις πχ μια "φυσική" πέτρινη κατολίσθηση) όπως και τη λειτουργικότητα για τα ψάρια.

Μπράβο στο Γιώργο για την άξια πρωτιά!
και εύχομαι στους επόμενους διαγωνισμούς να χαρούμε και πιο προχωρημένες προσπάθειες πχ ένα species ενυδρείο που θα αναφέρεται στην μεσαία ζώνη της ακτής Chimba της Tanganyika με Ophthalmotilapia ventralis "Chimba"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-16, 19:51
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

συγχαρητήρια σε ολους!!ολα εγιναν ετσι οπως επρεπε και κάποιοι προσπαθησαν πολυ γι αυτο!!σας ευχαριστουμε για την απιθανη οργανωση του διαγωνισμου που φερατε εις περας και μπραβο σε ολα τα παιδια που δηλωσαν συμετοχη!
και του χρονου ευχομαι διπλασιες συμετοχες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-16, 20:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια και απο εμενα σε ολους τους συμμετεχοντες αρχικα, στους νικητες, στον Κλεοβουλο που πηρε την πρωτοβουλια, στους κριτες και οσους εργαστηκαν αφιερωνοντας αρκετο χρονο για να πραγματοποιηθει αυτος ο διαγωνισμος. Φυσικα, ευχαριστουμε και ολους τους δωροθετες για τις προσφορες τους.

Αντε και του χρονου παιδια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-16, 21:19
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια σε όλους ,συμμετέχοντες , διοργανωτές και ειδικά στους νικητές.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-16, 22:51
akis_bmw Ο χρήστης akis_bmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2016
Περιοχή: Παλληνη Αττικης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Θα ηθελα κι εγω να ευχαριστησω με την σειρα μου και να πω και ενα μπραβο σε ολους στον διαγωνισμο, ειτε με συμμετοχη ή ψηφο και στους διοργανωτες και κριτες που ετρεξαν ωστε να υλοποιηθει κατι τετοιο. Σας ευχαριστω θερμα ακομα, για το βραβειο του αρχαριου αφρικανου, που η αληθεια ειναι οτι δεν θα τα καταφερνα χωρις εσας εδω. οι περισσοτεροι δεν με γνωριζετε καθως δεν γραφω σχεδον καθολου αλλα πιστεψτε με διαβαζα πολυ καιρο εδω στο gab να ενημερωθω για της αφρικανες πριν ξεκινησω το δικο μου ενυδρειο. Φυσικα δεν απεφυγα κι εγω τα λαθη αλλα για αυτο τον λογο ειμαι εδω. για να τα διορθωνω. και με την ευκαιρια να απαντησω στον Devilsnake οτι ηδη ειμαι στην διαδικασια κατασκευης μεγαλυτερου ενυδρειου,(αυτο ηταν προσωρινη λυση και το γνωριζα εξαρχης).
Θα ηθελα τελος να ευχαριστησω προσωπικα τον Κλεοβουλο που με το αρθρο του για τα saulosi με εκανε να θελω να προσφερω ενα οσο ειναι εφικτο ιδανικο σπιτι για αυτο το ειδος, και τον pas4 για τα υπεροχα και υγειεστατα ψαρακια που μου εστειλε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-16, 23:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπραβο σε οσους συμμετείχαν,σε οσους ετρεξαν για αυτο και σε αυτους που προσέφεραν τα δωρα για τους νικητές!

Και του χρονου ελπιζω σε περισσοτερς συμμετοχες και τα σχολια των κριτων να πιασουν τοπο για να δουμε ακομα καλυτερα Αφρικανικα ενυδρεια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-16, 09:32
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Συγχαριτηρια σε ολους.
Μπραβο παιδια πολυ ομορφα ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 - Σχόλια & απορίες Κλεόβουλος 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 220 04-10-16 08:09
Ψηφοφορία κοινού - 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 Κλεόβουλος 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 77 01-08-16 08:16
1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 - Ανάρτηση Συμμετοχών Κλεόβουλος 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 20 25-05-16 23:31
Ανακοίνωση : 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 Κλεόβουλος 1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 1 28-04-16 12:32
1st African Rift Lake Aquarium Contest - GAB 2016 Κλεόβουλος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 24-02-16 21:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04835 seconds with 15 queries