Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-16, 21:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έγραψες και εσύ μπόλικα

1) Αν τα 11w UV τα προτείνουν οι κατασκευαστές με τον ίδιο τρόπο που προτείνουν και το μηχανικό φίλτρο που πήρες.... καταλαβαίνεις.... κλάφ'τα Χαράλαμπε Από την άλλη θα πάω λίγο πάσο.. γιατί είχε αναφερθεί η Αρτεμισία σε UV steriliser - UV clarifier. Η μια για να κάνει δουλεία θέλει πολλά Watt και η άλλη λίγα. Εξαρτάτε και η ροή... Απλώς για μένα αποφάσισα όταν αγοράσω θα πάρω αυτή με τα πολλά watt. Δεν έχω τις σημειώσεις μου να πω και άλλα και να προτείνω ποια θα σε βόλευε εσένα για την άλγη και να θυμηθώ τις διαφορές που είχα βρει. Τα είχε αναλύσει πολύ ωραία η Αρτεμισία.

2)Έχεις αντλία 3000λτ/ώρα σε λίμνη 3 -3.5 κυβικά και λες ότι είναι άσκοπο να κυκλοφορούμε πολλές φορές τα λίτρα μας...... ενώ θα έπρεπε να λες ακριβώς το αντίθετο....

3)Όσο είναι μικρά τα ΚΟΙ μπορεί να μην έχουν τόσες μεγάλες απαιτήσεις ακόμα για οξυγόνο. Το σίγουρο είναι ότι θα βοηθήσουν στην βελτίωση των φίλτρων σου και την καταπολέμηση της άλγης.

4) Δίκαιο έχεις. δεν έχω φίλτρο πιέσεως. Έχω ένα βαρέλι 120 λίτρα για μηχανική φίλτρανση και ένα βαρέλι 200 λίτρα για την βιολογική και είμαι στις ετοιμασίες για επόμενη φίλτρανση.

5) Στοιχεία υπάρχουν... Ψάξιμο και διάβασμα χρειάζεται. Κάπου έχω γράψει πόση επιφάνεια για βακτήρια έχει το κάθε υλικό....

6)Όσο για το Κ1.... εγώ είμαι ευχαριστημένος που τα χρησιμοποιώ στο moving bed. O Giannhs_KOI σκέπτεται να τα πετάξει, αλλά τα έχει μέσα σε σακουλάκια ακούνητα... Όταν είναι ακούνητα θεωρό ότι πιάνουν πολύ χώρο και με άλλα υλικά ίσως γίνεται καλύτερη δουλειά. Το μυστικό είναι στο moving bed.

Κάνεις βήματα... δεν λέω , απλώς πρέπει να κάνεις και άλλα σύντομα, αλλιώς φοβάμαι ότι θα τα παρατήσεις και θα μείνεις με την απορία γιατί δεν σου δούλεψε

Y.Γ. Βασίλη, δίκαιο έχει η Αρτεμισία. Την δικιά σου λίμνη δεν την βλέπουμε. Όντος κάνει απίθανη δουλεία η αεραντλία. Εγώ έκανα 2 φορές αναβάθμιση και κάθε φορά έβλεπα διαφορές !!!! Θα συμφωνήσω Αρτεμισια μαζί σου. Όχι μόνο βελτιώνουν την φίλτρανση, αλλά καθώς μεγαλώνουν τα ΚΟΙ είναι μονόδρομος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-16, 22:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρες Αγόρια
Το λοιπόν εγω δεν έχω μεγάλη εμπειρία ούτε τα ξέρω όλα απλά προσπαθώ να βοηθήσω κάνω δοκιμές (πειράματα) μετράω με τέστ για να κρίνω τα αποτελέσματα. Έχω καταλήξει όμως σε μερικά βασικά , αναγκαία πραγματα
1. Αεραντλία
2. φιλτρανση Μηχανική (πρώτη φαση) Βιολογική (δευτερη φαση) όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα
3. Αντλίες όσο μεγαλύτερες τόσο καλύτερα
4. Τις UV (Τις χρησιμοποιώ) αλλά δεν νομίζω ότι είναι και αναγκαίες, θα το εξηγήσω παρακάτω

Αν η κατοικία μου ήταν κάπου πιο Νότια σίγουρα θα είχα bottom drain και εξωτερικές αντλίες (εσωτερικές όσοι χρησιμοποιείτε να αγοράζετε καλές γιατι πολλοί καταλήγουν να έχουν διαρροές ρεύματος και ψάρια με προβλήματα αν όχι θανάτους ) θα είχα φίλτρο nexus στανταρ και επειδή είμαι και σπασικλάκι και δεν μου αρέσει μόνο η μηχανική φίλτρανση θα είχα και μια μεγάλη βιολογική
Τι να κάνω όμως εδω στα Βορεια που δεν μπορώ να τα έχω αυτα γιατι τα ψάρια μου θα κατέληγαν παγάκια ..... και που δεν μπορώ να βάλω θερμοστάτη για τα κυβικά μου που θέλει 2.500 watt την ώρα.

Δεν είναι δύσκολα τα πραγματα βρε παιδιά , όρεξη θέλει το χόμπι μας και δουλειά γιατι μην νομίζει κανένας ότι επειδή έχει Κόι και μηχανήματα δεν θα λερώσει τα χεράκια του

Τι δεν είπα ??? αααα για τις UV φέτος αγόρασα τις λάμπες γιατι έχουν διάρκεια ζωης περίπου 1 χρόνο αλλά δεν τις άλλαξα ακόμα γιατι απο την μέρα που έφτιαξα το καινούριο μου φίλτρο δεν έμεινε ίχνος άλγης για να μην αναφερθω στο πόσο έχουν μειωθεί τα Νιτρικά Αν αξιωθω να το καθαρίσω αυτές τις μέρες θα βγάλω φωτό να δείτε τι κρατάει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 13-08-16 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-16, 01:11
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Thumbs up

Αχ ρε Σταύρο όλο του κεφαλιού σου κάνεις τι είναι αυτά που λες .Κρυμας γιατί εσύ έχεις δη και τα φίλτρα μου .Τα σοβαρά βιολογικά συστήματα για τα κοι είναι τρία......
1)vortex system Που είναι η δύνη.
2)sumb system που όλοι γνωρίζουμε. Και
3)bakki shower,Που είναι η στάλα.
Μόνο αυτά τα συστήματα χρησιμοποιούν οι μεγαλύτεροι εκτροφής στον κόσμο. ΤΥΧΑΊΟ ΔΕΝ ΝΟΜΊΖΩ!!!!!!!!
Τα βιολογικά υλικά είναι
1)Βούρτσες
2)Ιαπωνική ψάθα
3) crystal bio
Σε συνδυασμό με καλή οξυγόνωση και (Σωστή κυκλοφορία ανάλογα με το μέγεθος τον φίλτρων ούτως ώστε να προφταίνουν τα βακτήρια να κάνουν αποικίες και όχι να συν παρασύρονται από την δυνατή ροή.) Συν τα ταχτικά φρεσκαρισματα. Όλα πρέπει να λειτουργούν συνδυαστικά και είναι αλληλένδετα. Κ Ρ Ι Κ Ο Σ
Μόνο έτσι μπορείς να προσομοίωσης κατά το δυνατό τής φυσικές λίμνες και να έχεις σωστά αποτελέσματα,
Όταν τα κάνεις όλα αυτά δεν θα έχεις ανάγκη τη uv,
¶λγη έχεις και θα έχεις γιατί δεν ακούς κανένα σε πληροφορώ ότι η λίμνη του aliens-τρέχει υποδειγματικα αλά παρόλα αυτά κάτι έχεις να πεις .Και ασε της βλακείες ότι η ελαφρόπετρα είναι καλό βιολογικό υλικό γιατί σε αυτό το φόρουμ διαβάζουν και νέοι όλα αυτά είναι κακές πληροφορίες,με ημίμετρα δουλειά δεν γίνεται .Αν με άκουγες λίγο τώρα η λίμνη σου θα έτρεχε μια χαρά και εσύ θα ασχολιόσουν μόνο με τα χρώματα των ψαριών το τάισμα και της γέννες.

Το θέμα είναι να ακούμε ότι πρέπει και όχι ότι θέλουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-16, 07:10
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εχω μπερδευτει πολυ για το τι πρεπει να κανω και εγω τωρα!συγνωμη αν κανιβαλιζω το ποστ σου.ελπιζω να σου πανε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-16, 08:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
........
Τα βιολογικά υλικά είναι
1)Βούρτσες
2)Ιαπωνική ψάθα
3) crystal bio
............
Και ασε της βλακείες ότι η ελαφρόπετρα είναι καλό βιολογικό υλικό ........
Φίλε Γιάννη συγγνώμη για την παρέμβαση στα λιμνήσια θέματα αλλά
εδώ θα ήθελα διευκρινήσεις και τις παρατηρήσεις σου από τη χρήση αυτών των υλικών.
Υπάρχουν πάρα πολλά υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σαν βάση εγκατάστασης της βιολογίας ενός συστήματος (ακόμα και οι νάϋλον κάλτσες της γυναίκας μου ) και η αποτελεσματικότητα/χρηστικότητα εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (όγκος απορριμάτων, ρυθμός καθαρισμού, ροή του φίλτρου κλπκλπ).
Για το crystal bio που αναφέρεις (ψάθα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) δεν έχω βρει πουθενά στοιχεία για την ωφέλιμη επιφάνεια που διαθέτει και θεωρώ ότι είναι ένα υλικό παρόμοιο με άλλα που κυκλοφορούν φτιαγμένο από γυαλί (σκόνη ψημένη,διογκωμένη) και δεν νομίζω ότι έχει κάτι παραπάνω από την ελαφρόπετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-16, 08:37
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

..ποπ κορν, σποράκια, αναπαυτικά στον καναπέ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
βαρβαρο στρωσιμο αναγκαστικα!τι ψαρακια μπορω να βαλω να αντεξουν?? nikossar Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-10 04:17
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08790 seconds with 15 queries