Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-16, 16:19
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Αν δηλαδή τα έπλενα λίγο, τα έβαζα σε μίξερ με γιαουρτι για να το πασαλήψω σε επιφάνειες μέσα στο terarrium δεν θα είχα σωστά αποτελέσματα?
Ή αν το έβαζα σε κομμάτια φλοιού και τα κράταγα σε υγρασία?
Με ενδιαφέρει το όλο θέμα αλλά είμαι πολύ νεος και ψάχνω απο κάπου να πιαστώ σε αυτό.
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-16, 16:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δηλαδή τα έπλενα λίγο, τα έβαζα σε μίξερ με γιαουρτι για να το πασαλήψω σε επιφάνειες μέσα στο terarrium δεν θα είχα σωστά αποτελέσματα?
Ή αν το έβαζα σε κομμάτια φλοιού και τα κράταγα σε υγρασία?
Με ενδιαφέρει το όλο θέμα αλλά είμαι πολύ νεος και ψάχνω απο κάπου να πιαστώ σε αυτό.
Για κάνε το πείραμα να δούμε και εμένα με ενδιαφέρει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-16, 17:00
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Θα δοκιμάσω σήμερα με το ξύλο, και θα δω πως θα πείσω την κοπέλα μου να το βάλω στο μίξερ...
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-16, 17:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δοκιμάσω σήμερα με το ξύλο, και θα δω πως θα πείσω την κοπέλα μου να το βάλω στο μίξερ...
Κάνε το όταν θα λείπει χαχαχαχαχα και ξέρεις μετα πλύσιμο καλό πέρνα το και με ξύδι να μην μείνει καμια μυρωδιά .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-16, 19:38
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το "κόλπο" με το γιαούρτι το κάνεις όταν έχεις σπόρους από διάφορες moss...
Τους σπόρους τους μαζεύεις την άνοιξη, λίγο πριν ξεραθούν οι moss... Βγαίνουν τότε, καθώς το φυτό λόγω χαμηλής υγρασίας μοιραία θα ξεραθεί, ώστε να διασκορπιστούν και όταν έρθουν πάλι τα κρύα με τις βροχες και την άνοδο της υγρασίας να ξεκινήσει πάλι ο κύκλος..
Ψάξε στις φωτογραφίες στο google βάζοντας "moss spores" στην αναζήτηση, για να δεις πως μοιάζουν οι σπόροι κάθε moss...
Μπορέις να τους αποθηκεύσεις σε ένα στεγανό βαζάκι για χρόνια...
Όταν θελήσεις, τους ανακατέβεις με μια μικρη ποσότητα γιαουρτιού, που προσφέρει ένα όξινο θρεπτικό υπόστρωμα και πασαλείβεις την επιφάνεια που θες να γεμίσεις με moss... Γλάστρα, πέτρες κλπ...
Αν δεν υπάρχει υγρασία ψεκάζεις ΕΛΑΦΡΑ καθημερινά, ώστε να μην πετρώσει το γιαούρτι, αλλά ούτε και να αρχίσει να χύνεται..
Σιγά σιγά η moss θα αρχίσει να φυτρώνει και να "κολλάει" στην επιφάνεια που την έχεις απλώσει...
Μην βάλεις υπερβολική ποσότητα γιαουρτιού, ίσα ίσα για να κολλήσουν οι σπόροι στην επιφάνεια...
Μπορέις να βάλεις και ξερή moss και να την ανκατέψεις με γιαούρτι, καθώς μερικοί σπόροι θα υπάρχουν μεσα... Δεν ζωντανεύει η ξερή moss!!! Επίσης αν δεν υπάρχουν σπόροι μέσα, μην περιμένεις να δεις να φυτρώνει κάτι...
Αφού έχεις τεράριο εύκολα θα την μεγαλώσεις όπου θες, πέτρες, κλαδιά κλπ...
Απλά αν έχεις αυτόματο rain/mist σύστημα, πρόσεχε μην κάνεις το γιαουρτάκι νερουλό και αρχίσει να στάει, γιατί moss θα βγεί, αλλά όχι εκεί που θες
Το έχω κάνει πολλές φορές το κόλπο με επιτυχία!!
Καλή συνέχεια...
-------------------------
Να προσθέσω οτι δεν είναι απαραίτητο να περιμένεις την άνοιξη να έρθει
Μπορέις να αγοράσεις σπόρους από το ebay και να επιλέξεις από διάφορα δημοφιλή είδη όπως kyoto, red fern, pillow, carpet, lowland κλπ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 14-02-16 στις 19:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-16, 20:10
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Ω! ωραίος! ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες-συμβουλές.
-Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει μια μικρή περίπτωση αν το κάνω στο μπλέντερ και έχει σπόρο να φυτρώσει, σωστά?
Που μάλλον δύσκολο το βλέπω να έχει..
-Θα το ψάξω με τους σπόρους πάντως να παραγγείλω!
Τέλεια! ευχαριστώ.
-------------------------
Αρτεμίσια άσε, καλύτερα να το πω γιατι αν καταλαβει
δεν με βλέπω καλά...
__________________
Think,Draw and Print!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη more2 : 14-02-16 στις 20:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-16, 00:04
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ω! ωραίος! ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες-συμβουλές.
-Δηλαδή για να καταλάβω, υπάρχει μια μικρή περίπτωση αν το κάνω στο μπλέντερ και έχει σπόρο να φυτρώσει, σωστά?
Που μάλλον δύσκολο το βλέπω να έχει..
-Θα το ψάξω με τους σπόρους πάντως να παραγγείλω!
Τέλεια! ευχαριστώ.
Να 'σαι καλά!! Ναι μπορεί να έχει!! Δεν βγάζουν όλες οι moss μεγάλους σπόρους, όπως π.χ. η sphagnum moss...
Έχω βάλει συμπιεσμένη (τούβλο) sphagnum moss σε δοχεία για τις δενδρόβιες ταραντούλες που έχω και έχουν πρασινίσει..
Αν θες να την βάλεις να φυτρώσει σε κάποια επιφάνεια πάντως η καλύτερη μέθοδος ειναι οι σπόροι...
Μπορέις να βρεις το ebay πολύ φθηνά irish moss σπόρους, που καλύπτουν ολόκληρη αυλή
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είχα μια πέτρα με moss παρατημένη κάνα μήνα στο μπαλκόνι με λίγη moss ή οποία ξεράθηκε τελείως ,είχε γίνει κίτρινη σαν στάχυ, την οποία ξαναεβαλα στο ενυδρείο γιατί ήθελα να δω α. γίνει κάτι και όντως τώρα είναι ένα καταπράσινο θαμνακι,Στο βίντεο που είχα ανεβάσει στο θέμα μου "καινούριο στησιμο" είναι ή 15 μέρα περίπου και σε ένα σημείο νομιζω φαίνεται ή ξερή moss ,αυτό έγινε από σπόρους; Ρωταω γιατί δεν ξέρω, πάντως μου έχει ξανατυχει να βάζω κλαδί με υπολείματα ξερής moss και μετά από κάνα μήνα να πετάει καινούριο.
Η ξερή moss, δεν υπάρχει περίπτωση να ζωντανέψει, απλά φαίνεται έτσι καθώς οι σπόροι βρίσκονται μέσα στην περιοχή αυτή και αναπτύσσονται πάνω στην ξερή moss... Αν παρατηρήσεις, λίγο δύκολο στο ενυδρείο που κινείται το νερό, η παλιά moss που δεν έχει προλάβει να αποσυντεθεί καθώς έχει στεγνώσει, θα αποσυντεθέι μέσα στο νερό και θα γίνει ένα είδος σκόνης, το οποίο στη συνέχεια όπως όλα θα γίνει νιτρικά, φωσφορικά κλπ...
Απλά η νέα moss με τα τριχίδιά της θα γαντζωθεί τελικά στην επιφάνεια που ήταν η παλιά moss...
Η moss είναι φυτό και όπως τα υπόλοιπα φυτά, υπάρχει το αρσενικό και το θηλυκό (σε παιδική διατύπωση ) Χρειαζεται το νερό, ώστε τα "σπερματοζωάρια" να ταξιδέψουν από τα αρσενικά κύταρα στα θηλυκά, πράγμα που γίνεται στο γαμετόφυτο, το ίδιο το φυτό... Όταν ολοκληρωθεί το σεξ δημιουργείται το σπορόφυτον το οποίο μεγαλώνει παρασιτικά στο γαμετόφυτο και δημιουργεί τους σπόρους... Σε πολλά είδη είναι "εξωτερικοί" και τους βλέπουμε και τους μαζεύουμε και σε άλλα είδη οι σπόροι δημιουργούνται μέσα στο γαμετόφυτο, ουσιαστικά, μέσα στο φυτό και δεν τους βλέπουμε και παραμενουν μέσα στο ξερό φυτό αν για κάποιο λόγο ξεραθεί λόγω έλλειψης υγρασίας ... Υπο κατάλληλες συνθήκες υγρασίας, ο σπόρος κάνει τη δουλειά του και συνεχίζει το είδος...
Ελπίζω να το εξήγησα όσο πιο απλά μπορούσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 15-02-16 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η συλλογή μου gaitan_chris Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 02-12-11 09:12
Συλλογή πετρών stelios_ant Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 13-04-10 15:18
Συλλογή πληροφοριών για DIY sump Βαγγέλης (Dearangelo) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 28-09-07 09:20
Συλλογή Βιβλίων nkarvounis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 26-08-05 10:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05919 seconds with 15 queries