Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-14, 12:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση δεν φτιάχνει κανείς εκεί φωτεινές επιγραφές?
Είχα ρωτήσει εδώ σε εργαστήρια που φτιάχνουν επιγραφές, όλοι δίνουν τα μέτρα και τους τα κόβει ο Σπακουρης στο Πειραιά, δεν στοκάρουν πλεξιγκλας , γιατί μπορεί να χρειαστούν και παράξενα χρώματα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-14, 12:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα ρωτήσει εδώ σε εργαστήρια που φτιάχνουν επιγραφές, όλοι δίνουν τα μέτρα και τους τα κόβει ο Σπακουρης στο Πειραιά, δεν στοκάρουν πλεξιγκλας , γιατί μπορεί να χρειαστούν και παράξενα χρώματα.
Το πρότεινα σαν λύση ανάγκης. Προφανώς ότι και αν βρει, θα το πληρώσει εκεί και πιο ακριβά.
Πάντως εγώ έβρισκα (σε άλλες εποχές που τα μαγαζιά μπορούσαν να στοκάρουν - πω πω κατάντια! το λέω λες και πέρασαν δεκαετίες )
σε επιγραφάδικο ότι χρώμα περίεργο ήθελα και το έπαιρνα και πιο φτηνά από ρετάλια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-14, 12:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια στην Συρο το πλεξι και τα τζαμια ειναι να τα κοιτας απο μακρυα...
αν ειναι να φτιαξω το σαμπ που θελω και να μου κοστισει οσο ολο το ενυδρειο θα ψωνισω απο Συρο πλεξι....
οι φωτινες επιγραφες στην Συρο ειναι παρανομες...
οσο για τα κοφτακια και τις κολλες, σκεφτομουν να το κοψω με τροχο που το κατεχω λογο δουλειας και να κολλησω με χλοροφορμιο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρότεινα σαν λύση ανάγκης. Προφανώς ότι και αν βρει, θα το πληρώσει εκεί και πιο ακριβά.
Πάντως εγώ έβρισκα (σε άλλες εποχές που τα μαγαζιά μπορούσαν να στοκάρουν - πω πω κατάντια! το λέω λες και πέρασαν δεκαετίες )
σε επιγραφάδικο ότι χρώμα περίεργο ήθελα και το έπαιρνα και πιο φτηνά από ρετάλια τους.
αστα Κλεο... εδω δεν στοκαρουν τζαμια.... πανω απο 6-7 χιλιοστα το παραγγελνει για σενα και πληρωνεις τα μεταφορικα πιο πολυ απο τα τζαμια...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 26-06-14 στις 12:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-14, 13:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για τα κοφτακια και τις κολλες, σκεφτομουν να το κοψω με τροχο που το κατεχω λογο δουλειας και να κολλησω με χλοροφορμιο
με ψιλό τροχό κόβεται αλλά αφήνει γρέζι και θα χρειαστείς τρίψιμο με γυαλόχαρτο να το φέρεις στα ισα του.
Επίσης να ξέρεις πως το κόψιμο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο κόλλημα. Όσο πιο ίσια είναι κομμένο , χωρίς καμπύλες ή εξογκώματα , τόσο πιο εύκολα , πιο γερά και υδατοστεγή είναι τα κολλήματα. Και για αυτή τη περίπτωση το κόψιμο με δισκοπρίονο πάγκου είναι η καλύτερη λύση, αλλιώς θα παιδευτείς. Για αυτό το λόγο ζητάω να μου τα κόβουν, αλλιώς χάρακας, κόφτης με προσοχή, χοντρό γυαλόχαρτο, ψιλό γυαλόχαρτο, υπομονή και προσπάθεια.
Στο χλωροφόρμιο, να φοράς και καμιά μάσκα μη σε πάρει ο ύπνος πάνω στο πάγκο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-14, 13:36
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
με ψιλό τροχό κόβεται αλλά αφήνει γρέζι και θα χρειαστείς τρίψιμο με γυαλόχαρτο να το φέρεις στα ισα του.
Επίσης να ξέρεις πως το κόψιμο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο κόλλημα. Όσο πιο ίσια είναι κομμένο , χωρίς καμπύλες ή εξογκώματα , τόσο πιο εύκολα , πιο γερά και υδατοστεγή είναι τα κολλήματα. Και για αυτή τη περίπτωση το κόψιμο με δισκοπρίονο πάγκου είναι η καλύτερη λύση, αλλιώς θα παιδευτείς. Για αυτό το λόγο ζητάω να μου τα κόβουν, αλλιώς χάρακας, κόφτης με προσοχή, χοντρό γυαλόχαρτο, ψιλό γυαλόχαρτο, υπομονή και προσπάθεια.
Στο χλωροφόρμιο, να φοράς και καμιά μάσκα μη σε πάρει ο ύπνος πάνω στο πάγκο
καλα οχι και να με παρει ο υπνος... αχχαχαχ αμα αεριζεται ο χωρος δεν νομιζω... τοσο πολυ??? δεν το εχω δουλεψει ομως και ισως να εχεις δικιο...
αλλιος εχει ειδικη κολλα...??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-06-14, 13:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα οχι και να με παρει ο υπνος... αχχαχαχ αμα αεριζεται ο χωρος δεν νομιζω... τοσο πολυ??? δεν το εχω δουλεψει ομως και ισως να εχεις δικιο...
αλλιος εχει ειδικη κολλα...??
Και εγω δεν το έχω δουλέψει το χλωροφόρμιο και δεν ξέρω τι και πως λειτουργεί , αλλά και επειδή ήθελα να είμαι σίγουρος πως οι κατασκευές θα αντέξουν (ειδικά αυτές που είναι εξωτερικά φίλτρα, γιατί αν γινόταμε καμιά ζημια θα γέμιζε ο τόπος νερά θα άδειαζαν και τα ενυδρεία και ένα σωρό άλλα) χρησιμοποίησα τη κόλλα για πλεξιγκλας


ειδικά σε αυτή τη κατασκευή
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....654&page=2/#44
με 58 cm ύψος και 3αρι πλεξιγκλάς δείχνει πως κολλάει πολύ καλά και οι κολλήσεις να αντέχουν τέτοια υδροστατική πίεση, αλλά και όλη η κατασκευή είναι πολύ στιβαρή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-14, 14:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

κοιτα, απο το λιγο που το εχω κοιταξει στο ινετρνετ, εχουν κολλησει και ενυδρεια με χλωροφορμιο, και δεν ανοιγουν. αλλα αν υπαρχει ειδικη κολλα ισως την προτιμησω.
εγω ενα σαμπ θα φτιαξω 100-140 λιτρα...
και για να μην ξεχνιομαστε... ποτε και ποιος παει στο leroy...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-14, 14:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ενα σαμπ θα φτιαξω 100-140 λιτρα...
ωπα Θανάση, τέτοια κατασκευή με τόσο βάρος θέλει πολύ προσοχή με πλεξιγκλάς, με γυαλί είναι πιο εύκολη, και πιο φθηνή λύση. Στο γυαλί το μόνο δύσκολο είναι οι τρύπες. Για τέτοια κατασκευή με πλεξιγκλάς θα χρειαστείς 5αρι που είναι ακριβό , πολλές κόντρες, νεύρα και ενισχύσεις στις κολλήσεις και ίσως κάποιο τελάρο να κρατάει όλη τη κατασκευή. Αν υπάρχει κάποιο πλαίσιο από έξω ή κόντρα πλακέ , γίνεται και με 3αρι, αλλά θα σου πάει μακρυά η βαλίτσα. Επειδή έχω στα σκαριά ένα ξύλινο ενυδρείο που θα το ντύσω με πλεξιγκλάς, στην αντοχή στηρίζομαι στο ξύλο και στην υγρομόνωση στο πλεξιγκλάς. Ασε που θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι. Εγώ αυτό πού ετοιμάζω, το πλεξιγκλας το βρήκα στο δρόμο πεταμένο (στη κυριολεξία) (2 μεγάλα κομμάτια είναι από επιγραφή)

και δεν μου στοιχίζει τίποτα, μόνο η κόλλα και προσωπική εργασία

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billartist Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κόλλα πως λέγεται?
Κόλλα για πλεξιγκλας, έξω δεν την βρήκα ή βρήκα κάποιες που λένε για ακρυλικά αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ. Τη πήρα απο αποθήκη που πουλάει πλεξιγκλας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-06-14 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καπάκια για Rio 125 με φωτισμό stephos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 24-03-13 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10000 seconds with 15 queries