Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-14, 21:52
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η κατασκευη ειναι σουπερ!πολλα μπραβο
στο στησιμο μας τα "χαλας" λιγο,με τα ναυαγια και τους αμφορεις

με την ψαροσυνθεση εισαι ετοιμος να κανεις ψαροσουπα
σιγα σιγα,μην κανεις βιαστικες κινησεις και το γεμισεις ψαρια.περιμενε να ακουσεις γνωμες

γατοψαρα και πλεκο ξεχνα τα προς το παρον.δεν ταιριαζουνε με τα ζωοτοκα και θαχεις προβληματα.ο πλεκο μεγαλωνει και παρα πολυ.

μονομαχος επισης δεν ταιριαζει με τα γκαπυ,μολυ κλπ.

ριξε ενα διαβασμα στα υπομνηματα του φορουμ,και κοιταξε και αυτο το αρθρο για να παρεις μερικες ιδεες.

μπορεις επισης να διαβασεις θεματα με παρουσιασεις στις διαφορες κατηγοριες του φορουμ και μολις δεις κατι που σου αρεσει,το συζηταμε
Ευχαριστώ!
Τα ναυάγια και ο αμφορέας αλλά και η πιθανή "ψαρόσουπα" είναι για τα παιδιά κατά βάση. Τρελλάθηκαν με το ενυδρείο και θέλουν και άλλα ψάρια.
Οκ. Θα πάω πιο συγκρατημένα. Ο μονομάχος το βλέπω πως είναι λίγο αταίριαστος αλλά είναι και το πρώτο που ζητάνε τα παιδιά.
Για τα πλέκο νόμιζα πως σε τέτοιο ενυδρείο δεν θα είχα θέμα με το μέγεθος. Και διάβασα πως είναι ειρηνικά ψάρια.
Γατόψαρα μου πρότεινε και ο πετσοπάς που πήρα τα γκάπυ.

Να ' σαι καλά για τις παρατηρήσεις σου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-14, 21:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!
Τα ναυάγια και ο αμφορέας αλλά και η πιθανή "ψαρόσουπα" είναι για τα παιδιά κατά βάση. Τρελλάθηκαν με το ενυδρείο και θέλουν και άλλα ψάρια.

ναι ετσι γινεται συνηθως,αλλα μετα τρεχεις και δε φτανεις

Οκ. Θα πάω πιο συγκρατημένα. Ο μονομάχος το βλέπω πως είναι λίγο αταίριαστος αλλά είναι και το πρώτο που ζητάνε τα παιδιά.

τοτε μπορεις να φτιαξεις αλλο ενα μικροτερο,αποκλειστικα για μονομαχο

Για τα πλέκο νόμιζα πως σε τέτοιο ενυδρείο δεν θα είχα θέμα με το μέγεθος. Και διάβασα πως είναι ειρηνικά ψάρια.
δεν ξερω αν εχεις δει ποσο ακριβως μεγαλωνουνε...

Γατόψαρα μου πρότεινε και ο πετσοπάς που πήρα τα γκάπυ.

μην τον ακους καθολου.τα γατοψαρα(φανταζομαι εννοεις κορυντορας)
θελουνε διαφορετικο νερο αποτι τα ζωοτοκα και δεν ανεχονται καθολου το αλατι που στα ζωοτοκα κανει καλο και το χρειαζονται.
οποτε αν χρειαστει να βαλεις αλατι για τα γκαπυ κλπ(σιγουρα θα χρειαστει),τα γατοψαρα θα τα στειλεις αδιαβαστα....
διαβασε τα υπομνηματα και οτι απορια εχεις ρωτα εδω πριν πας για ψωνια γιατι θα σου πουλησει οτι ναναι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-14, 22:12
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε τα υπομνηματα και οτι απορια εχεις ρωτα εδω πριν πας για ψωνια γιατι θα σου πουλησει οτι ναναι...
Όπότε μονομάχο τον ξεχνάω. Ή αν επιμείνουν οι μικρές ξαναβάζω σε λειτουργία το 20λιτρο. Δεν μου είπες όμως το λόγο. Θα είναι επιθετικός με τα άλλα ψάρια;

Πλέκο είχε και ο κουμπάρος μου σε μικρότερο ενυδρείο για τουλάχιστον 2 χρόνια. Είχε φτάσει φύρω στα 20+ εκατοστά. Ήταν και πιο ανοιχτόχρωμος. Μήπως είναι άλλο είδος;

Μήπως υπάρχουν και γατόψαρο συμβατά με γκάπυ ή μου έλεγε ό,τι ήθελε;

Sorry που σε ζαλίζω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την κατασκευή και για την παρουσίαση!!!!

Τη σειρά των υλικών δεν ξερω αν την έγραψες σωστα...τα σφουγγάρια τα θέλεις χαμηλά για να κρατάνε τα χοντρά, μετά το μακαρονι και τέλος τον υαλοβάμβακα για να μην αφηνει τπτ βρωμικο να περναει στο κυριως ενυδρείο

Με το καλό να το χαρείς...
Ναι, έχεις δίκιο. Τον υαλοβάμβακα τον έβαλα πριν από τα σφουγγάρια. Λάθος είχα καταλάβει. Τον αλλάζω και τον βάζω μετά τα μακαρόνια και πριν την αντλία. Έτσι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skia : 10-03-14 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-14, 22:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γατοψαρα υπαρχουν χιλιαδες
και σιγουρα υπαρχουνε και καποια που ειναι συμβατα με γκαπυ τουλαχιστον οσον αφορα το νερο που θελουνε.(η συμπεριφορα και τα λιτρα που χρειαζονται ειναι αλλο θεμα).

το προβλημα ειναι πως ακομα και αν υπαρχουνε δεν θα τα βρεις στα μαγαζια.
99.9% ο πετσοπας εννοει κορυντορας,και αυτα δεν ειναι συμβατα με γκαπυ.

ο μονομαχος δεν τα παει καλα με γκαπυ.θελει πιο μαλακο νερο,δεν θελει αλατι(τουλαχιστον οχι οσο τα γκαπυ) και η θα τα κυνηγαει και θα τα δαγκωνει αυτος,η αυτα θα δαγκωνουν εκεινον.

πλεκο εχουν σχεδον ολοι δυστυχως και σχεδον κανεις τους,δεν εχει καταλληλο ενυδρειο για αυτον.

το θεμα δεν ειναι να ζησει,αλλα πως θα ζησει.
γιατι να βαλεις ενα ψαρι που φτανει τετοιο μεγεθος στη φυση σε ενα ενυδρειο με ακαταλληλο νερο γιαυτο(θελει πιο μαλακο νερο απτα γκαπυ),χωρις ξυλα(που τα χρειαζεται),και να το αναγκασεις να μεινει νανος για ολη του τη ζωη?

το θεμα ειναι να κανεις ενυδρειο,που θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι εσυ και τα παιδια σου,και θα το χαιρονται και τα ζωντανα που θαχεις μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-14, 22:21
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Μπραβο. Ωραια κατασκευη και καλε φωτογραφιες. Τα υπολοιπα...
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-14, 22:14
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

δυο παρατηρησεις εχω να σου κανω φιλε μου.
πριν απο αυτες να σου δωσω συγχαρητηρια για το κοπο σου.εχεις κανει καλη δουλεια.για να μην παει χαμενη ομως
το ενυδρειο δεν παταει ολοκληρο στη βαση.οι βασεις του εμποριου ναι μεν ειναι πιο στενες αλλα εχουν κομματι που παταει το ενυδρειο με ολη την επιφανεια του.αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι μοιραζεται το βαρος ομοιομορφα.
το δευτερο που με χαλασε ειναι η διακοσμηση.βγαλε τα ψευτικα διακοσμητικα κ κανε το ενυδρειο πιο φυσικο.
αυτα απο μενα κ καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-14, 22:24
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
δυο παρατηρησεις εχω να σου κανω φιλε μου.
πριν απο αυτες να σου δωσω συγχαρητηρια για το κοπο σου.εχεις κανει καλη δουλεια.για να μην παει χαμενη ομως
το ενυδρειο δεν παταει ολοκληρο στη βαση.οι βασεις του εμποριου ναι μεν ειναι πιο στενες αλλα εχουν κομματι που παταει το ενυδρειο με ολη την επιφανεια του.αυτο ειναι πολυ σημαντικο γιατι μοιραζεται το βαρος ομοιομορφα.

Το ενυδρείο πατάει σε φελιζόλ 20mm, που με τη σειρά του πατάει σε ένα μονοκόματο κομμάτι κόντρα πλακέ 20mm, το οποίο με τη σειρά του πατάει (βιδωμένο) στο έπιπλο. Προεξέχει δε το ενυδρείο και το κόντρα πλακέ στα πλάγια 25mm και μπρος και πίσω 8mm.


το δευτερο που με χαλασε ειναι η διακοσμηση.βγαλε τα ψευτικα διακοσμητικα κ κανε το ενυδρειο πιο φυσικο.
αυτα απο μενα κ καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου

Η διακόσμηση είναι γούστο περισσότερο των παιδιών και λιγότερο δική μου. Όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμη μπορώ να το κάνω πιο φυσικό, σίγουρα.

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γατοψαρα υπαρχουν χιλιαδες
και σιγουρα υπαρχουνε και καποια που ειναι συμβατα με γκαπυ τουλαχιστον οσον αφορα το νερο που θελουνε.(η συμπεριφορα και τα λιτρα που χρειαζονται ειναι αλλο θεμα).

το προβλημα ειναι πως ακομα και αν υπαρχουνε δεν θα τα βρεις στα μαγαζια.
99.9% ο πετσοπας εννοει κορυντορας,και αυτα δεν ειναι συμβατα με γκαπυ.

ο μονομαχος δεν τα παει καλα με γκαπυ.θελει πιο μαλακο νερο,δεν θελει αλατι(τουλαχιστον οχι οσο τα γκαπυ) και η θα τα κυνηγαει και θα τα δαγκωνει αυτος,η αυτα θα δαγκωνουν εκεινον.

πλεκο εχουν σχεδον ολοι δυστυχως και σχεδον κανεις τους,δεν εχει καταλληλο ενυδρειο για αυτον.

το θεμα δεν ειναι να ζησει,αλλα πως θα ζησει.
γιατι να βαλεις ενα ψαρι που φτανει τετοιο μεγεθος στη φυση σε ενα ενυδρειο με ακαταλληλο νερο γιαυτο(θελει πιο μαλακο νερο απτα γκαπυ),χωρις ξυλα(που τα χρειαζεται),και να το αναγκασεις να μεινει νανος για ολη του τη ζωη?

το θεμα ειναι να κανεις ενυδρειο,που θα το βλεπεις και θα το χαιρεσαι εσυ και τα παιδια σου,και θα το χαιρονται και τα ζωντανα που θαχεις μεσα
Σωστά. Τώρα κατάλαβα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skia : 10-03-14 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-14, 22:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πρόσεχε τις αναερόβιες περιοχές που εχουν σχηματιστεί μεσα στην αμμο σου...παρε ενα καλαμάκι ξυλινο απο σουβλάκι και αρχισε να τρυπας την αμμο,να φυγουν οι φυσαλίδες,γιατι αργότερα θα δημιουργήσουν θεμα στα ψάρια σου...κατα τα αλλα πολύ καλός...

για την διακόσμηση-/ψαροσυνθεση στα ειπαν ήδη...

θα ειναι καλύτερο για όλους σας,και για σένα,να ξεκινήσεις με σωστές βάσεις και τα παιδιά,εξηγώντας απλα τι και πώς,και θα αρχίσετε να το χαίρεστε ολοι,όχι μονο σαν ''διακοσμητικό
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-14, 22:52
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
πρόσεχε τις αναερόβιες περιοχές που εχουν σχηματιστεί μεσα στην αμμο σου...παρε ενα καλαμάκι ξυλινο απο σουβλάκι και αρχισε να τρυπας την αμμο,να φυγουν οι φυσαλίδες,γιατι αργότερα θα δημιουργήσουν θεμα στα ψάρια σου...κατα τα αλλα πολύ καλός...

Τις είδα και εγώ αυτές τις περιοχές που λες. Οι περισσότερες εξαφανίστηκαν μόνες τους. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για τις υπόλοιπες. Να 'σαι καλά.

για την διακόσμηση-/ψαροσυνθεση στα ειπαν ήδη...

θα ειναι καλύτερο για όλους σας,και για σένα,να ξεκινήσεις με σωστές βάσεις και τα παιδιά,εξηγώντας απλα τι και πώς,και θα αρχίσετε να το χαίρεστε ολοι,όχι μονο σαν ''διακοσμητικό
Ο ένας λόγος που έκανα την παρουσίαση ήταν να βοηθήσω άλλους που ψάχνουν πώς να κατασκευάσουν το ενυδρείο τους, με λεπτομέρειες σε ένα ολοκληρωμένο οδηγό. Τουλάχιστον κατασκευαστικά μέχρι στιγμής όλα ΟΚ!
Ο άλλος λόγος για να πάρω ιδέες για ψαροσύνθεση και ίσως πράγματα που δεν γνωρίζω ή δεν έχω κάνει καλά. ¶ν και έχω περάσει ώρες πολλές διαβάζοντας σε διάφορα sites ελληνικά και ξένα, βλέποντας βίντεο κσι εικόνες, σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμη να μάθω.
Τώρα για την διακόσμηση, είπαμε... γούστο με γούστο σίγουρα διαφέρει.
Θέλω να πιστεύω πως βοήθησα και βοηθήθηκα.
Το δεύτερο σίγουρα!
__________________
alex
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-14, 00:40
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

πολυ καλη δουλεια φιλε μου,συγχαρητηρια...

περιμενουμε και κοστος εγω ειδικα για τα τζαμια μια και ειμαι στα σκαρια να ξεκινησω DIY με διαστασεις 110x45x55

για την διακοσμηση συμφωνω πως ειναι θεμα γουστου απλα αποψη μου βγαλε οτι πλαστικο εχεις και διατηρησε το φυσικο.Οσον αφορα την ψαροσυνθεση υπαρχουν πολλοι πιο εμπειροι απο εμενα για να σε συμβουλεψουν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-14, 22:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μπράβο για την κατασκευή και για την παρουσίαση!!!!

Τη σειρά των υλικών δεν ξερω αν την έγραψες σωστα...τα σφουγγάρια τα θέλεις χαμηλά για να κρατάνε τα χοντρά, μετά το μακαρονι και τέλος τον υαλοβάμβακα για να μην αφηνει τπτ βρωμικο να περναει στο κυριως ενυδρείο

Με το καλό να το χαρείς...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
help!! Κατασκευή ενυδρείου steliosr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 26-08-10 15:11
Κατασκευή ενυδρείου Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-09-04 13:26
Κατασκευή ενυδρείου - help!! thanos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 22-08-04 14:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06973 seconds with 14 queries