Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-14, 01:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πράξη τώρα.Εγώ τι θα έκανα με ένα 54λιτρο...ένα καλό φίλτρο με βιολογικό και σφουγγάρι και ένα δέυτερο οικονομικό φιλτράκι μόνο με τύρφη(η ροή του θα ήταν χαμηλή αφου θα ήταν μπουκομένο με το σακουλάκι τύρφης).Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 35% με απιονισμένο νερό εμπορίου(μιλάμε για ένα έξοδο των 0.89Ε την εβδομάδα γι'αυτά τα λιτρα).Όλα τα παραπάνω ακολουθούμενα με της σχετικές-απαραίτητες μετρήσεις μέχρι να βρεθούν οι ιδανικες τιμές συνέπεια των ιδανικών ποσοτήτων υλικών επεξεργασίας.Και φυσικά άν φτάσει εκεί που θέλουμε τι ποιο τέλειο για έναν μονομάχο και δύο πιτσιρίκες...
4 λιτρα την βδομαδα θα αλλαζει και κανει μονο 89 λεπτα το απιονισμενο? (19 λιτρα ειναι το 35% που θα πρεπει να κανει αλλαγη) Αν και οπως εχουμε πει, καλυτερα οχι απιονισμενο νερο σε ενυδρειο, λογω του οτι (οπως νομιζω ειχε πει ο ντελτα και αλλοι) δεν ξερουμε σε τι συνθηκες βρεθηκε μεχρι να φτασει σε μας (να ειναι ωρες μες τον ηλιο κλπ) και γενικα δεν ξερουμε αν ειναι καλο.

Ουτε το φιλτρακι που του λες με τυρφη θα κανει κατι. Μικρη ποσοτητα θα παιρνει που δεν θα αρκει. Εγω ειχα (στο 20λιτρο βαρελι που προετοιμαζα το νερο της εβδομαδιαιας αλλαγης ενος 50λιτρου ενυδρειου) ενα μεγαλο εσωτερικο φιλτρο της juwel και του εβαζα 100g τυρφη και παλι το ph απο 7.5 μου επεσε στο ενυδρειο στο 6.9 μετα απο 4 μηνες. Τωρα (για το νερο της αλλαγης που προετοιμαζω στο βαρελι για το 60λιτρο ενυδρειο μου) εχω βαλει ενα μικρο sicce micron φιλτο εσωτερικο που χωραει 30g τυρφη και το εχω να γυρναει 15 λιτρα για μια βδομαδα μεχρι να κανω την αλλαγη. Το ph αν πεφτει, πεφτει ελαχιστα και το χρωμα του νερου ειναι ελαχιστα κιτρινο. Οχι οσο θα ερπεπε. Παω παλι για να βαζω το juwel.

Μαλλον εσυ του λες να το κανει μεσα στο ενυδρειο με μικρο εσωτερικο ισως για σιγουρια μην εχει καμια αποτομη μειωση του ph αλλα περαν απο τα ελαχιστα καλα στοιχεια που θα βγαλει η τυρφη, αποτελεσμα πιστευω δεν θα εχει κανενα απολυτος.

Οσον αφορα τωρα που λες η ροη του να ειναι χαμηλη και μπουκωμενη η τυρφη δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=129
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-14, 02:00
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
4 λιτρα την βδομαδα θα αλλαζει και κανει μονο 89 λεπτα το απιονισμενο (19 λιτρα ειναι το 35% που θα πρεπει να κανει αλλαγη)? Αν και οπως εχουμε πει, καλυτερα οχι απιονισμενο νερο σε ενυδρειο, λογω του οτι (οπως νομιζω ειχε πει ο ντελτα και αλλοι) δεν ξερουμε σε τι συνθηκες βρεθηκε μεχρι να φτασει σε μας (να ειναι ωρες μες τον ηλιο κλπ) και γενικα δεν ξερουμε αν ειναι καλο.

Ουτε το φιλτρακι που του λες με τυρφη θα κανει κατι. Μικρη ποσοτητα θα παιρνει που δεν θα αρκει. Εγω ειχα (στο 20λιτρο βαρελι που προετοιμαζα το νερο της εβδομαδιαιας αλλαγης ενος 50λιτρου ενυδρειου) ενα μεγαλο εσωτερικο φιλτρο της juwel και του εβαζα 100g τυρφη και παλι το ph απο 7.5 μου επεσε στο ενυδρειο στο 6.9 μετα απο 4 μηνες. Τωρα (για το νερο της αλλαγης που προετοιμαζω στο βαρελι για το 60λιτρο ενυδρειο μου) εχω βαλει ενα μικρο sicce micron φιλτο εσωτερικο που χωραει 30g τυρφη και το εχω να γυρναει 15 λιτρα για μια βδομαδα μεχρι να κανω την αλλαγη. Το ph αν πεφτει, πεφτει ελαχιστα και το χρωμα του νερου ειναι ελαχιστα κιτρινο. Οχι οσο θα ερπεπε. Παω παλι για να βαζω το juwel.

Μαλλον εσυ του λες να το κανει μεσα στο ενυδρειο με μικρο εσωτερικο ισως για σιγουρια μην εχει καμια αποτομη μειωση του ph αλλα περαν απο τα ελαχιστα καλα στοιχεια που θα βγαλει η τυρφη, αποτελεσμα πιστευω δεν θα εχει κανενα απολυτος.

Οσον αφορα τωρα που λες η ροη του να ειναι χαμηλη και μπουκωμενη η τυρφη δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=129
Εχεις δίκιο,0.89 έχει το ένα μπετονι.Απο βιασυνη το έγραωα έτσι.Ο φίλος θέλει περισσοτερα.Εγω με αυτο τον τρόπο καταφερα και κατεβασα το ph απο 7,8 σε 6,8 σε 3 εβδομάδες αν δε κάνω λάθος.Ισως και να μην οφείλετε στην τυρφη λές?Εγώ εκεί απέδωσα την πτώση και γι'αυτο άλλωστε το έκανα.Μωρε πρεπει να αρχίσουμε να πηγαίνουμε τα νερά μας στο χημείο του κράτους μου φαίνεται ...εμένα καλό μου ακούγεται.Η ροή μπουκώνει θες δε θες αν στουμπώσεις ένα φιλτράκι με "χώμα"
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-14, 02:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μονο με τυρφη το εριξες τοσο σε 3 βδομαδες ή με τυρφη και απιονισμενο? Ποσα γραμμαρεια τυρφης ειχες βαλει?

Κοιτα, με τα 100g τυρφης και δυνατη ροη στο juwel φιλτρο, ειχα μετρησει και ph στο βαρελι κατω απο 6. Στο ενυδρειο ομως εκανε το ph να πεσει καιρο κατω απο 7, διοτι ειχα και καλη οξυγονωση στο ενυδρειο (που ανεβαζει οσο να ναι) αλλα και εκανα αλλαγες ~10-15 λιτρα καθε βδομαδα και επεφτε σιγα σιγα. Ακομα, το ενυδρειο δεν ηταν πολυ ωριμο (μιας και ετρεχε μολις 4 μηνες) αρα οι τιμες για να σταθεροποιηθουν ηθελαν καποιο χρονο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροή μπουκώνει θες δε θες αν στουμπώσεις ένα φιλτράκι με "χώμα"
Μα αυτο λεμε.. δεν θα το στουμπωσεις. Απλα θα το γεμισεις με την τυρφη σε καλτσον (αν χρειαζεται να το γεμισεις δηλαδη, γιατι μπορει να χρειαζεται για τα λιτρα που θελεις να φτιαξεις, να πρεπει να βαλεις πχ60g τυρφης και το φιλτρο για να γεμισει να θελει 100g κλπ..) οπως ειπε ο delta66 στο ποστ που εκανα παραθεση πιο πανω.

Αν στουμπωνει το φιλτρακι που εχεις με την ποσοτητα που χρειαζεται να βαλεις, τοτε δεν κανει το φιλτρο και θες μεγαλυτερο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-14, 02:27
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο με τυρφη το εριξες τοσο σε 3 βδομαδες ή με τυρφη και απιονισμενο? Ποσα γραμμαρεια τυρφης ειχες βαλει?

Κοιτα, με τα 100g τυρφης και δυνατη ροη στο juwel φιλτρο, ειχα μετρησει και ph στο βαρελι κατω απο 6. Στο ενυδρειο ομως εκανε το ph να πεσει καιρο κατω απο 7, διοτι ειχα και καλη οξυγονωση στο ενυδρειο (που ανεβαζει οσο να ναι) αλλα και εκανα αλλαγες ~10-15 λιτρα καθε βδομαδα και επεφτε σιγα σιγα. Ακομα, το ενυδρειο δεν ηταν πολυ ωριμο (μιας και ετρεχε μολις 4 μηνες) αρα οι τιμες για να σταθεροποιηθουν ηθελαν καποιο χρονο.



Μα αυτο λεμε.. δεν θα το στουμπωσεις. Απλα θα το γεμισεις με την τυρφη σε καλτσον (αν χρειαζεται να το γεμισεις δηλαδη, γιατι μπορει να χρειαζεται για τα λιτρα που θελεις να φτιαξεις, να πρεπει να βαλεις πχ60g τυρφης και το φιλτρο για να γεμισει να θελει 100g κλπ..) οπως; ειπε ο delta66 στο ποστ που εκανα παραθεση πιο πανω.

Αν στουμπωνει με το φιλτρακι που εχεις και την ποσοτητα που χρειαζεται να βαλεις, τοτε δεν κανει το φιλτρο και θες μεγαλυτερο.
Μόνο με τυρφη αρχικά και στη μιαμιση εβδομαδα αρχισα της αλλαγες με απιονισμένο.ισως με αυτον τον συνδιασμο έπεσε τόσο.Δε χρησιμοποιω οξυγόνο,η ανατάραξη της επιφάνειας και τα φύτα κάνουν καλή δουλεία.Δε ξέρω ποσο ακριβως ήταν η ποσότητα,περιπου το ενα τρίτο της συσκευασιας της sera ειχα βάλει και το φιλτρο ηταν ενα κινεζικο boyu αλλα πολυ καλό.Εγώ βρε επίτιδες το στούμπωσα για να μειώσω την ροή.Δεν ηθελα spray bar και περιττες σωληνώσεις.Βέβαια δε γνωριζα την αναλογικότητα της ποσότητας,οτι δηλαδη όσο περισσοτερη τυρφη βάλεις τόσο ποιο μεγάλες αλλαγες θα έχεις
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-14, 02:33
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο με τυρφη αρχικά και στη μιαμιση εβδομαδα αρχισα της αλλαγες με απιονισμένο.ισως με αυτον τον συνδιασμο έπεσε τόσο.Δε χρησιμοποιω οξυγόνο,η ανατάραξη της επιφάνειας και τα φύτα κάνουν καλή δουλεία.Δε ξέρω ποσο ακριβως ήταν η ποσότητα,περιπου το ενα τρίτο της συσκευασιας της sera ειχα βάλει και το φιλτρο ηταν ενα κινεζικο boyu αλλα πολυ καλό.Εγώ βρε επίτιδες το στούμπωσα για να μειώσω την ροή.Δεν ηθελα spray bar και περιττες σωληνώσεις.Βέβαια δε γνωριζα την αναλογικότητα της ποσότητας,οτι δηλαδη όσο περισσοτερη τυρφη βάλεις τόσο ποιο μεγάλες αλλαγες θα έχεις
Kαι εγω απο την αναταραξη ειχα καλη οξυγονωση. Δεν ειχα αεραντλια.

Σε ποσα λιτρα εβαλες λοιπον ~150g τυρφης και το εριξε? (sera = 500g συνολο και εγω αυτη χρησιμοποιω). Αν και ισως παιζει και ρολο το απιονισμενο που εβαζες...

Για την τοποθετηση της, το μπουκωμα κλπ:

''Τα καλτσακια (της με την τυρφη εννοει) πρεπει να πιανουν ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αφου ως γνωστον το νερο ακουλουθει παντα τον ευκολο δρομο.
Δεν πρεπει να ειναι πολυ σφιχτα ομως τοποθετημενη μεσα στην καλτσα και σε μεγαλη ποσοτητα, αφου φουσκωνει οταν ποτισει καλα νερο.
Χρειαζεται ενα καλο ξεπλυμα πριν την τοποθετηση.''

Απο αυτο το ποστ: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...70&postcount=7
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-14, 03:11
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι εγω απο την αναταραξη ειχα καλη οξυγονωση. Δεν ειχα αεραντλια.

Σε ποσα λιτρα εβαλες λοιπον ~150g τυρφης και το εριξε? (sera = 500g συνολο και εγω αυτη χρησιμοποιω). Αν και ισως παιζει και ρολο το απιονισμενο που εβαζες...

Για την τοποθετηση της, το μπουκωμα κλπ:

''Τα καλτσακια (της με την τυρφη εννοει) πρεπει να πιανουν ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αφου ως γνωστον το νερο ακουλουθει παντα τον ευκολο δρομο.
Δεν πρεπει να ειναι πολυ σφιχτα ομως τοποθετημενη μεσα στην καλτσα και σε μεγαλη ποσοτητα, αφου φουσκωνει οταν ποτισει καλα νερο.
Χρειαζεται ενα καλο ξεπλυμα πριν την τοποθετηση.''

Απο αυτο το ποστ: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...70&postcount=7
σε 75 λίτρα νερου.το καλτσάκι επιανε οντως ολοκληρο το πλάτος του κάδου
αν και ηταν λίγο παραξενος,ειχε κάτι οριζοντιες αυλακωσεις που δε βολευαν καθόλου,ηταν οι πατουρες για το σφουγγάρι του.
Πλάκα πλάκα εγω τώρα καθομαι και σκέφτομαι να πάω δείγμα του νερού του ενυδρείου μου για ανάλυση στο χημείο...
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-14, 06:17
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Με απλα λογια αφου δεν θελεις επεξεργασια του νερου βαζεις ενα χαρεμι
γκαπι(1 αρσενικο και τρια θηλυκα) και δεν βαζεις χηρες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επίκληση στην εμπειρία και μια καλησπέρα. Θοδωρής Μ Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-01-12 15:24
Αγορά Μονομάχου μα καθόλου εμπειρία kornek Bettas 12 06-01-09 23:40
Για ακόμα μια φορά σώστε με με την εμπειρία σας ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 7 11-06-07 15:42
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06145 seconds with 14 queries