Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-14, 02:21
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας!! Το αν κάτι είναι όμορφο είναι υποκειμενικό!! Έχω ένα ball python και 2 ταραντούλες και τα βρίσκω πανέμορφα, σε αντίθεση με το 99% του πληθυσμού... Όπως είπα και στην αρχή, τα μεγέθη που βλέπω στο εξοχικό μου, ξεκινάνε από τα 10cm!! Χτυπώντας ένα χταπόδι μαζεύονται δεκάδες σμέρνες 10-15 cm!! Έχω πιάσει πολλές φορές με απόχη μικρές τέτοιες σμέρνες, χωρίς να τις βασανίσω ή να τις τραυματίσω καθόλου, για παρατήρηση σε ένα μεγάλο δοχείο, τις οποίες ελευθέρωνα μετά από λίγη ώρα!!
Απλά θα ήθελα να έχω σε ενυδρείο ένα τέτοιο πλάσμα!!
Επίσης ξαναλέω ότι σκοπός μου δεν είναι να γεράσω μαζί της και να την δω να φτάνει 2 μέτρα, αν φτάσει π.χ. 30 cm και δεν χωράει στο ενυδρείο, θα την ελευθερώσω!!
Πάνω απ' όλα δεν θέλω να υποφέρει κανένα ζώο και προσπαθώ συνεχώς να παρέχω τις καλύτερες συνθήκες!!
Έχω διαβάσει στο forum για την διαδικασία που χρειάζεται και είμαι διαθέσιμος να την ακολουθήσω!!
Γιατί με αποθαρρύνετε γαμώτο

Επίσης, ρωτώντας σε ένα pet shop στην περιοχή μου, μου είπε ο μαγαζάτορας, ο οποίος είχε παλαιότερα σμέρνα στο μαγαζί του, οτι αν βάλω άμμο και βράχο από το μέρος που την πιάσω, και ένα θερμοστάτη και ένα καλό βιολογικό φίλτρο, αλλάζοντας 30% το νερό ανά 2 μέρες (είμαι δίπλα στην θάλασσα) δεν θα χρειαστώ τίποτα άλλο γενικά!!

Έχει καμία βάση, η συνεχόμενη αυτή αλλαγή του νερού ή όχι? Προσπαθούσε να με κάνει να καταλάβω ότι όλα τα "πολύπλοκα" φίλτρα κλπ... έχουν σαν στόχο το να μην αλλάζουμε συνέχεια το νερό!!

Thanx παιδιά!!
-------------------------
Επίσης να προσθέσω για όποιον άλλο ενδιαφέρεται, έστω να παρατηρησει μία μικρή σμέρνα σε ένα μεγάλο δοχείο, οτι οι σμέρνες είναι άριστες στο άλμα επί κοντώ!! Μπορούν άνετα να πηδήξουν όσο το μήκος τους και να πεταχτούν έξω από το δοχείο!! Τουλάχιστον οι μικρές που έχω παρατηρήσει!! Εννοείται ότι θέλει προσοχή, ακόμα και σε αυτές με μικρό μέγεθος!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-02-14 στις 02:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-14, 10:35
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει ενυδρείο που μπορεί να προσφέρει τις ιδανικές συνθήκες σε κανένα ψάρι. Τώρα, αν σε βάλουν σε ένα δωμάτιο με το πενταπλάσιο του όγκου σου και σου προσφέρουν τα πάντα, θα μπορέσεις να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής σου; Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-14, 10:56
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει ενυδρείο που μπορεί να προσφέρει τις ιδανικές συνθήκες σε κανένα ψάρι. Τώρα, αν σε βάλουν σε ένα δωμάτιο με το πενταπλάσιο του όγκου σου και σου προσφέρουν τα πάντα, θα μπορέσεις να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής σου; Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.
και εγω μαζι σου σε αυτο που λες αλλα ας μην υπερβαλουμε γιατι αν το παμε ετσι κανενα ψαρι δεν θα επρεπε να ειναι σε ενυδρειο!!και ο μονομαχος στο φυσικο του περιβαλον εχει ολοκληρα στρεμματα εκτασης να κολυμπησει αλλα αν μπει σε ενα 60 λιτρο θα ειναι μια χαρα!Αλλα αποψη μου ειναι να μην γυρισουμε το θεμα του παιδιου στις συζητησεις περι μεγεθους ενυδρειων γιατι δεν ειναι ο πρωτος που θα επιχειρισει κατι τετοιο και οπως προανεφερε δεν θα την παει τελικο μεγεθος!παντα φιλικα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-14, 11:41
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Δεν είναι μόνο το θέμα του χώρου. Ένα τέτοιο ψάρι είναι θηρευτής, Οπότε κλείνοντας το σε μια γυάλα και παρέχοντας τροφή του καταργούμε το κυνηγετικό ένστικτο. Έπειτα, αυτό το ψάρι ζει από τους 10 πόντους νερού μέχρι τα τάρταρα. Θα πρέπει να προσαρμοστεί σε ένα σταθερό βάθος. Είναι νυχτόβιο και ζει σε σκοτεινά θαλάμια . Σε ένα ενυδρείο θα ζει μόνιμα στρεσαρισμένο, εκτεθειμένο στην κοινή θέα. Στο τέλος θα το αφήσει σε κάποια ακτή και θα πρέπει να επιβιώσει. Στην θάλασσα μας υπάρχουν τόσα πολλά είδη στην ρηχή ζώνη, που θα μπορούσε να στήσει ένα υπέροχο μεσογειακό. Η τελική απόφαση είναι δικιά του.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-14, 13:38
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Προσωπικά έχω κρατήσει χταπόδι για εξάμηνο οπότε δεν μπορώ να αποθαρρύνω τον φίλο μας ίσα ίσα που ανακαλύπτεις πολλά πράγματα παρατηρώντας τα
και σε βάζουν και στο trip να μάθεις ακόμα περισσότερα για την υδρόβια ζωή και όχι μόνο .
p.s στα ενυδρεία που έχω δει σμέρνες ποτέ δεν τις είδα στρεσαρισμένες όπως και το χταπόδι που φιλοξενούσα ποτε δεν ήταν στρεσαρισμένο σε κοινή θέα ίσα ίσα που το " διασκέδαζε " μπορώ να πω και γούσταρε και χάδια λες και ήταν σκύλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-14, 14:32
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Μ αρεσει που το συζητατε ακομα το θεμα

Ελεος ρε παιδια, το ψαρι δεν κανει για κανενα ενυδρειο......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-14, 14:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

καλησπέρα, όσο κι αν φαίνεται περίεργο συμφωνώ ότι τα ζωάκια θα πρέπει να ζουν ελευθερα!! Γι αυτόν τον λόγο πήρα αρχικά τις 2 ταραντούλες, οι οποίες σε μένα έχουν τον δεκαπλάσσιο χώρο από τον μέγιστο που προτείνουν, με αυτόματη ρύθμιση θερμοκρασίας και υγρασίας!! Ο ball python ήταν δώρο-υιοθέτηση!! Δεν θα μπορούσα π.χ. να έχω κατοικίδιο κάποιο πουλί, μέσα σε ένα κλουβάκι στερώντας του τον απέραντο ουρανό!!
Δεν ξέρω αν το σώζω...
Η σμέρνα που σκέφτομαι να βάλω θα είναι γύρω στα 10 cm, τι μέγεθος ενυδρείο να θέλει? 100x50x50 cm είναι καλά λέτε μέχρι να φτάσει τα 20 cm? Μετά θα την αφήσω!!
Κι εγώ σκεφτόμουν ένα skimmer, 2 μικρούς κυκλοφορητές, αεραντλία και μια λάμπα UV-C!! Για την άλγη δεν είναι αυτή αν δεν κάνω λάθος? Και σκοτώνει και βακτήρια? Έχω δει να κάνει το πράσινο ενυδρείο, κρύσταλο πάντως!!! Δεν ξέρω αν θα χρειαστώ και θέρμανση!!
Αλλάζοντας και το 30% του νερού ανά 2-3 μέρες νομίζω θα είμαι εντάξει!!
Το θέμα μου δεν είναι τα χρήματα, θα δώσω ότι χρειαστεί ώστε να είναι όλα οκ, απλά προσπαθώ να αποφύγω 1002 συμπράγκαλα , χωρίς βέβαια να λείπει κάτι βασικό!!!
Στο ίδιο ενυδρείο αργότερα θα μπορούσα άνετα να βάλω αχινούς, ή αστερίες, ή ένα χταπόδι, πάλι για μικρό διάστημα!!
-------------------------
disc-postman , hate you
-------------------------
Πάντως μετά τα λινκς του harris samos, είδα ότι υπάρχουν πάρα πολλά είδη και πολύ εντυπωσικά μάλιστα σμερνών, για ενυδρεία!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-02-14 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-14, 15:53
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν είναι άποψη, είναι ερώτηση και προβληματισμός.

Όταν πιάνουμε ένα μικρής ηλικίας ψαράκι από την θάλασσα και το μεγαλώνουμε σε ενυδρείο , όπου διδάσκεται μια ρουτίνα διατροφής και ζωής προστατευμένης, όταν μετά το αφήνουμε ελεύθερο μεγαλωμένο πια, θεωρώντας ότι κάναμε και το καθήκον μας απέναντι στην φύση, του χαρίζουμε την ελευθερία του ή το κάνουμε εύκολο θήραμα;
Είναι το ένστικτο αρκετό να το προστατέψει από τους φυσικούς εχθρούς του;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-14, 11:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Φιλε μπαμπούλα δυστυχώς σε λίγο δεν θα υπάρχουν θάλασσες και λίμνες που να έχουν τις ιδανικές συνθήκες και ήδη υπάρχουν αρκετές λίμνες που τις έχουμε καταστρέψει όπως και θάλασσες p.s ετοιμάζουμε και την μεσόγειο με τα χημικά τις Συρίας anyway ,
προς pagokoftis τι διαστάσεις σκέφτεσαι για ενυδρείο ?

ένα skimmer το χρειάζεσαι οπωσδήποτε μπορεί να γίνει και DIY, στον βράχο που θα τοποθετήσεις κατοικεί η σχετική βιολογία και δεν χρειάζεται κάποιο φίλτρο , όλα γίνονται και χωρίς μεγάλο κόστος μην αποθαρρύνεσαι

επίσης αν κανεις αλλαγές από θάλασσα καλό θα ήταν το νερό να περνάει και από μια UV-C
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
σμέρνα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06435 seconds with 15 queries