Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-13, 18:55
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
και πως θα γινει προσεκτικη επιλογη γονεων,βελτιωνοντας τη φυλη(οπως λες) χωρις το πεντιγκρυ?
σαν τι αλλο θα επρεπε να κανει δηλαδη,περα απο αυτο και λες οτι δεν κανει τιποτα αλλο?
φιλε μου παρα πολλα μπορει να κανει οπως κανει και καθε σοβαρος εκτροφεας οπως να παρει το προτυπο του σωματοτυπου και να αρχισει να μετραει ακρομια ,πελματα,κεφαλια,καπουλια,θωρακες,πλατες κτλ εχω εγω ν ασου δειξω σκυλια με πεντιγκρυ γνησιο που εαν τα βαλεις διπλα σε σωστο σκυλο νομιζεις οτι ειναι αλλη ρατσα!!!!ξερεις τι ειναι και πως βγαινει το πεντι???εαν δεν ξερεις να σου πω εχεις 2 σκυλια που εχουν πεντι το οποιο αναφερει γενεολογικο δεντρο τα ζευγαρωνεις και πας στο κοε διλωνεις την γεννα και το πεντιγκρυ και το βγαζεις,κανεις δεν ελενχει τα κουταβια ολα ή καθε φορα παρα μονο δειγματοληπτικα και αν!!!οποτε για μενα το πεντι ειναι αλλη μια πατεντα ενος σκατοοργανισμου που λεγετε fci και κοε για να τα παιρνουν.διαβασε να δεις τι πρεπει να γινει ωστε να βγαλεις πεντι ston ukc πχ.ολα τα πεντι ειναι σκουπιδοχαρτα δεν δηλωνουν τι ειναι ο σκυλος σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως!
Βελτιωση μπορει να θεωρησει καποιος και την προσθηκη μιας αλλης ρατσας στο υπαρχον αιμα!
οχι στιβ εισαι πολλυ λαθος απο την στιγμη που βαζεις αλλο αιμα μεσα πας και για αλλη ρατσα,βελτιωση εννοω οτι εχω μια σκυλα με πχ λεπτα ποδια αλλα με πολλυ καλα υπολοιπα χαρακτηριστηκα για να μην καψεις την σκυλα την ζευγαρωνεις επιλεκτικα με επιβητορες που θα σου δωσουν κουταβια με σωστα ποδια και χτιζεις ενα δεντρο βελτιωσης.
-------------------------
αγαπη ειναι ο ιδρωτας στο μπλουζακι σου (αννα βισση)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 18-01-13 στις 18:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-13, 20:09
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου παρα πολλα μπορει να κανει οπως κανει και καθε σοβαρος εκτροφεας οπως να παρει το προτυπο του σωματοτυπου και να αρχισει να μετραει ακρομια ,πελματα,κεφαλια,καπουλια,θωρακες,πλατες κτλ
συγνωμη,αλλα να μετραει ολα αυτα,ΠΟΙΑΝΩΝ σκυλων?
εννοεις οτι θελει να ζευγαρωσει την θηλυκια του και θα βγει στο σεργιανι να βρισκει επιβητορες (απο ΠΟΥ αραγε?) και θα βγαλει τη μεζουρα να μετραει?
χωρις καν να διαβασει το πεντιγκρυ,γιατι καμια αξια δεν θα εχει?
κι αν τα μετρησει ολα αυτα και του βγουν σωστα,σημαινει οτι μπορει και να προχωρησει στο ζευγαρωμα?
η μηπως θα ψαξει να βρει και παππουδες προπαππουδες γιαγιαδες κλπ και θα τους μετρησει και αυτους?
ενας σοβαρος εκτροφεας?
(διαβαζω και ασχολουμαι πανω απο 25 χρονια με τους καθαροαιμους σκυλους,αλλα θα διαβασω κι αλλο να μαθω πως βγαινει το πεντιγκρυ,ευχαριστω πολυ)

υπαρχουν ομιλοι φυλης που κανουν πολυ σοβαρη δουλεια και εποπτης υπαρχει και ορους εχουν θεσει και ολα οπως πρεπει γινονται ...
ειναι ενωμενοι ομως οσοι τους απαρτιζουν,
δεν ειναι εγωισταροι του κερατα και ταληροφονιαδες,
ποτε αραγε θα γινει αυτο και σε αλλες φυλες ωστε να λυσει τα περισσοτερα προβληματα?
ουτοπια...

αγαπη,τι δυσκολο πραγμα..
νοτης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-13, 21:09
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δηλαδη μου λες οτι οποιος σκυλος εχει πεντι ειναι στα προτυπα της φυλης?
με ρωτησες τι πρεπει να κανει ο εκτροφεας και σου απαντησα τα σκυλια που ειναι στο προτυπο υπαρχουν διμοσιευμενες οι μετρησης που σου λεω.ακριβως το αντιθετο απο το να βγαινει και να ψαχνει επιβητορες ή μανες ειναι αυτο που λεω.εαν ασχολησε οσα χρονια λες θαπρεπε να ξερεις το το πεντι ειναι ενας τιτλος ο οποιος δεν καθοριζει το τι σκυλο εχεις....(μορφολογικα)εαν επιτρεπετε με τι σκυλια εχεις ασχοληθει?εχεις ασχοληθει εκτροφικα ή χομπιστικα?και απαντησε μου τωρα σε αυτο εγω πρωσωπικα ειχα μια σκυλα ντοπερμαν χωρις πεντι αλλα αριστη μορφολογικα καθως μερηθηκε απο κριτη εδω στην κρητη η οποια κρητης ειναι και η κτηνιατρος μου,γιατι λοιπον να μην μπορω να παρω μερος αλλα να μπορει καποιος που πηρε ενα ντοπ απο πετ με αμφιβολο πεντι και χαλια μορφολογια??που θελω να καταληξω το πεντι εαν διαβασεις προηγουμενα ποστ μου πρεπει να υπαρχει και ειναι σωστο αλα οχι για λογους γνησιοτητας ή κατι τετοιο αλλα για καθαρα λογους υγειας του σκυλου απο κληρονομικες παθησεις βλ.δυσπλασια,αλλα επιδει οι περρισοτεροι θεωρουν το πεντι τιτλο γνησιοτητας σε αυτο το σημειο ειμαι καθετα αντιθετος.
τσεκαρε: http://katoikidia.the-petz.com/?p=4
http://hobbyfarm.blogspot.gr/2006/12/pedigree.html (προσεξε λιγο τι λεει στην παραγραφο 2)

Το σ'αγαπώ να σου το πώ σα λέξη δε μου φτάνει
τα λόγια δεν ομολογούν οσα η καρδιά μου βγάνει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-13, 01:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=vdB-8eLEW8g
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-13, 08:30
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εεε σπυρο τι ειναι αυτο παρακαλω ενας μοντερειτορ να μπαναρι τον δελτα για σπαμ χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-13, 12:54
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

η παρέμβαση του δελτα ηταν συμαντικοτατη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το κόκκινο βιβλίο των απειλούμενων ζώων της Ελλάδας Κλεόβουλος Εύκρατη ζώνη 3 21-11-12 14:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07435 seconds with 14 queries