Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-12, 22:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω περυσι εκανα κατι προχειρο:

εβαλα παγακια σε ενα ενυδρειακο σακουλακι και το εβαλα στο νερο!

δεν ξερω αν σε βολευει να το κανεις για καποιες μερες,μεχρι να βρεις το εξαρτημα που ψαχνεις για να λυσεις το προβλημα μονιμα...
Ακριβως.
Προχειρο και λαθος.
Κατεβαζει για λιγη ωρα τη θερμοκρασια μεχρι να λιωσουν τα παγακια και μετα ανεβαινει.
Πανω κατω δλδ η θερμοκρασια.
Καθε μια ωρα παγακια.
Σουπερ
Φταχνε και κανενα φραπεδακι επι της ευκαιριας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
α αυτα τα ανεμιστηρακια ειναι για να τα βαλεις οπως εχεις κανει εσυ νομιζω πανω στο καπακι ε? οποτε κατι πιο μονιμο...

πφφφ ειμαι και ασχετος απο ηλεκτρολογικα, εγω σιγουρα δεν μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα...
Τοτε πας σε τετοια. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows
(Τα πανω πανω. τα τσιλερ κατω ειναι ακριβα)
Και θα τα ακουμπησεις και λιγο παραπανω.

Αλλα θελουν ανοιχτο καπακι.
Αν εχεις ψαρια αλτες, να βαλεις φουσκωτα στρωματα γυρω απο το ενυδρειο για τους κασκαντερ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-05-12 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-12, 22:08
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

χρυσοψαρα, λαμπιντο, σιανοχρωμις, μιλομο και κριμπενσις εχω. δεν νομιζω να ειναι αλτες ετσι?

αν ηξερα να το φτιαξω μαλλον θα ηθελα να κανω αυτο που εκανες απλα σου λεω τα χερια μου με ηλεκτρισμο δεν πιανουν! Ασε που το ενα ενυδρειο εχει γυαλινα καπακια και δεν μπορω να τα πειραξω γιατι δεν ειναι δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-12, 22:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα δεν ειναι αναγκη να κανεις και υπερπαραγωγη.
Σε ενα ενυδρειακι ειχα βαλει ετσι ψυξη
(κοιτα πανω δεξια)


Συνδεση τα καλωδια του με παλιο τροφοδοτικο 5.5V απο κινητο τηλεφωνο (λιγες στοφες και μικρη αποδοση αλλα ηταν μικρο το ενυδρειο και πολυ δυνατο το ανεμιστηρακι. Το ειχα σχεδον συνεχως ανοιχτο.
Αρκει να ειναι σιγουρο οτι δεν θα πεσει μεσα.


ΥΓ τα ηλεκτρολογικα δεν ειναι πολυ σοβαρα (για τους ανεμιστηρες) αφου δουλευουν με λιγα βολτ και δεν ειναι και επικιδνυνο αν γινει καποιο λαθος.
Τα πιο δυσκολα ειναι στον controller που εχεις να κανεις με συνδεσμολογια και 230V.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-12, 22:40
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μαλλον δεν καταλαβαινεις οτι μπορει να παρω το ανεμιστηρακι να το βαλω στο νερο και να αναρωτιεμαι "γιατι δεν κολυμπαει" !

σου λεω ηλεκτρολογια κι εγω = αγνωστοι!

οποιος εχει την καλη διαθεση να ερθει να βοηθησει τοτε οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-12, 12:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν ψαξεις λιγο θα βρεις λυση.μπορεις να δεις τη λυση των ανεμιστηρων που σου ειπανε πιο πανω απτο petcumulus κλπ.μπορεις ακομα και με ανεμιστηρακια απλα επιτραπεζια να κανεις δουλεια απλα εκει δεν θα εχεις την αυτοματη ρυθμιση που ειναι σημαντικο και για την ευκολια σου και για τη σταθεροτητα στο ενυδρειο και για οικονομια κλπ.αν πιανανε τα χερια σου απο ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα θα μπορουσες ισως να κοιταζες και στη smart kit για κανα κιτακι θερμοστατη.νομιζω εχουνε κατι τετοια,εστω και ετοιμα να το επαιρνες αλλα παλι θα ηθελε συνδεση.νομιζω η λυση με τον stc ειναι η καλυτερη και φτηνοτερη.το πολυ πολυ παρτον και βαλε μια αγγελια εδω μεσα να σε βοηθησει καποιος να τον βαλετε μολις θα τον εχεις στα χερια σου.καποιος θα βρεθει.δεν ξερω αν θα προλαβω ναμαι εδω, αλλιως θα σου ελεγα να σε βοηθησω εγω.παντως χαμενος δεν θα παει να το αγορασεις,στη χειροτερη πουλα τον εδω μεσα.κρα θα κανουν ολοι τωρα το καλοκαιρι

υποψιν οτι κοιτας για τον stc-1000.αυτος εχει δυο καναλια.ενα για θερμανση κιενα για ψυξη για να μπορεις να βαλεις και το θερμαντικο πανω του.γιατι υπαρχει κιαλλος ενας (stc-100 νομιζω λεγεται) που εχει μονο ενα καναλι/εξοδο.αν τον παρεις,δες και το σχεδιαγραμμα που θα εχουνε στη σελιδα του προιοντος κατα την αγορα για να επιβεβαιωσεις οτι παιρνεις αυτον με τις δυο εξοδους
θα σου λυσει τα χερια και το καλοκαιρι και το χειμωνα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-12, 15:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εγω το ειπα, οποιος θελει να βοηθησει ειναο ευπροσδεκτος!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-12, 15:58
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως.
Προχειρο και λαθος.
Κατεβαζει για λιγη ωρα τη θερμοκρασια μεχρι να λιωσουν τα παγακια και μετα ανεβαινει.
Πανω κατω δλδ η θερμοκρασια.
Καθε μια ωρα παγακια.
Σουπερ
Φταχνε και κανενα φραπεδακι επι της ευκαιριας

χαχαχα!

ε,τι να πεις;

πετσοπας μου το ειχε πει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-12, 16:48
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

αυτο με τα παγακια ειναι πολυ Old school. να φανταστεις οτι μου το λενε ατομα που δεν ειναι του χομπυ πολυ κι εχουν ασχοληθει ελαχιστα αλλα ειχαν ψαρια πριν 20+ χρονια, οποτε φανταστειτε ποσο σιαδεδωμενο ηταν τοτε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-12, 17:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οποιος θελει ας το δοκιμασει (αν ενδιαφερεται για τα ψαρια του ας το κανει σε αδειο ενυδρειο).
Ας δει τη θερμοκρασια στο θερμομετρο, μετα να ριξει παγακια και μετα να μετρησει ποσο θα πεσει η θερμοκρασια και ποση ωρα θα κρατησει αυτο.
Επισης να παρει μετρησεις θερμοκρασιας απο διαφορα υψη του (επιφανεια-βυθο) και να μας πει
Ας τσεκαρει πριν και μετα τυχων μεταβολες pH GH KH TDS

Mπορει να διαβασει και τα βασικα για το νερο εδω και ισως καταλαβει http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%81%CF%8C

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει παρατηρησεις οταν βγαζει παγακια απο τις παγοθηκες αν βρισκει καποιο υλικο σαν σκονη μεσα στην παγοθηκη και τι ειναι αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-12, 10:34
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ναι υπαρχει κατι σαν σκουπιδακι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-12, 10:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά αυτά είναι άλατα (ανθρακικό ασβέστιο, μαγνήσιο, κλπ), αλλά θα ήθελα να έχω τη γενική ιδέα όλων αυτών που λέει ο Σπύρος, αν ξέρει έχει την όρεξη να γράψει δυο λόγια.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-12, 03:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά αυτά είναι άλατα (ανθρακικό ασβέστιο, μαγνήσιο, κλπ), αλλά θα ήθελα να έχω τη γενική ιδέα όλων αυτών που λέει ο Σπύρος, αν ξέρει έχει την όρεξη να γράψει δυο λόγια.
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
Σε μενα απευθυνεται η προτροπη?
Και σε τι ακριβως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοκρασια jgelsis Έλεγχος θερμοκρασίας 8 31-10-09 01:06
Θερμοκρασια ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 16-08-08 22:47
θερμοκρασια αρχηγος Bettas 4 11-05-08 19:02
Θερμοκρασια Αλεξανδρος Κοντος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-08-07 17:51
Θερμοκρασια jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-05-07 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06966 seconds with 14 queries