Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-12, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

κοιτα εδω πως θα μετρησεις ml και gr
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-12, 21:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχεις δικιο, το ειχα ξεχασει αυτο.
-------------------------
Ακομα, βρηκα απο εναν ανθρωπο τον εξης τυπο για να υπολογιστει το ποσο θα παει το ph του ενυδρειου με τη χρηση τυρφης.

Α= Νερο αλλαγης

Β= Υπολοιπο νερο ενυδρειου

Γ= Συνολικος ογκος νερου (Α+Β δηλαδη)

Ph1= Νεο ph (στο νερο της αλλαγης δηλαδη)

Ph2= Υπαρχον Ph (στο ενυδρειο δηλαδη)

Ph3= Τελικο ph (στο ενυδρειο μετα την αλλαγη)

Ετσι:

Ph3= B x Ph2 + A x Ph1 προς Γ

Με βαση αυτο, εκαναν 2 υποθετικους υπολογισμους:

Υπολογισμος 1ος

Α= 15
Β= 25
Γ= 40
Ph1= 6,8
Ph2= 7,5

Και το αποτελεσμα (δηλαδη το νεο ph του ενυδρειου μετα την αλλαγη) βγηκε Ph3= 7,23.

Υπολογισμος 2ος:

Α= 20
Β= 20
Γ= 40
Ph1= 6
Ph2= 7,5

Αποτελεσμα βγηκε Ph3= 6,75.
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=10

Οποιος μπορει να βοηθησει. Ευχαριστω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-03-12 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-12, 21:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν πρέπει να ισχύει αυτός ο τύπος (το pH δεν είναι γραμμικό).


Edit: Δες εδω αν αντέχεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-12, 13:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω. Κοιταω το θεμα που μου παρεθεσες και βλεπουμε. Και εγω δεν ειπα πως ισχυει απλα οτι καποιος μου το ειπε και το εβαλα εδω να συζητησουμε. Απο εκει και περα ο ανθρωπος αυτος μου ειπε που να δεις και τι γινεται στις αλλαγες του θαλασσινου ενυδρειου με τον υπολογισμο της αλατοτητας.
-------------------------
Δυστυχως νερο βρυσης μου εβγαλε 7,4 (δεν εχει 7,5 παει 7 - 7,2 - 7,4 - 7,6 δηλαδη και 7,5 να ειναι δεν το ξερεις φανταζομαι) αλλα νερο ενυδρειου εδειξε 7,6. Κατι ανεβαζει το ph στο ενυδρειο και δεν το θελω. Εχει μεσα αμμο, ριζες και 3 πετρες και τρεχει 3-4 μερες. Αν ειναι κατι να εχει ανεβασει το ph προλαβαινει σε αυτες τις μερες να το κανει? Μπορει να ειναι και ανω του 7,6 απλα μεχρι εκει μετραει το τεστ.

Θα ανεβασω και φωτογραφια του τυπου της πετρας μιας και εχω και εκτος ενυδρειου ιδιες να μου πειτε πως τις βλεπετε. Παντως εγω για μη ασβεστολιθικες τις πηρα. Εβαλα και σε ενα ποτηρι με νερο βρυσης ενα κομματακι απο αυτη την πετρα και ξαναμετραω σε 3 μερες να δω.


Οριστε η φωτογραφιες απο την πετρα.

Συνημμένο Αρχείο 48370
Συνημμένο Αρχείο 48371

Να επισημανω πως η πετρα ψιλοτριβεται αν την κανεις με πολυ δυναμη. Αυτο το αναφερω σε περιπτωση που παιζει ρολο παντως απο το ιδιο καταστημα η αλλη πετρα που ειχα 6 μηνες δεν ετριβε καθολου ουτε ανεβηκε το ph ποτε οσο την ειχα.
Μιας και βρηκα ανεβασμενο το ph μου στο ενυδρειο σε σχεση με αυτο που εχω στη βρυση λιγο πριν απο 8 ενω σε βρυση εχω 7,5 εβαλα μεσα στο μικρο φιλτρακι (sicce) μεσα σε καλτσον τυρφη αλλα δεν χωρεσαι ουτε ενα ποτηρακι του καφε (36g). Ελπιζω κατι να κανει και αυτο και θα βαλω και το μεγαλο το juwel biomini filter μετα που χωραει πολυ πραμα με τυρφη απλα τωρα δεν μπορω, το εχω με ενυδρειακο βαμβακι για 1-2 μερες. Λετε να ειναι η αμμος που ανεβασε το ph? Οι πετρες?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eιχα λιγη εξατμιση στο ενυδρειο και για να μη βαλω νερο βρυσης ειχα εδω και 5 μηνες αγορασμενο απο τα jumbo απιονισμενο νερο το οποιο ηταν σε δροσερο μερος και δεν ειχε ανοιχτει ποτε. Εριξα λοιπον, περιπου 1,5 λιτρο χρειαστηκε για να επαναφερω τη σταθμη εκει που ηθελα αλλα γεμισε κατι το ενυδρειο σαν φουσκαλες στην επιφανεια του νερου. Τι να ειναι? Εβγαλα τις πιο πολλες με κουταλι μετα απο τη φωτογραφια που τραβηξα για να δειτε. Δεν νομιζω οτι η φουσκαλες αυτες υπηρχαν στην επιφανεια του νερου πριν ριξω το απιονισμενο.

Φουσκαλες αριστερα πλαι και δεξια μπροστα.

Συνημμένο Αρχείο 48334
Ξαναεριξα απιονισμενο και δεν εβγαλε φουσκαλες αρα ηταν απο κατι αλλο εκεινες, ισως να το εριξα αποτομα το νερο τοτε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 13-03-12 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-12, 13:33
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Σε ανάλογο προβληματισμό μου για παρόμοιο φαινόμενο στα ενυδρεία μου (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=17), ο Γιώργος Κ μου είχε επισημάνει ότι στο νερό της βρύσης μετά από μερικές ώρες ανεβαίνει η τιμή του πεχά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε ενα πειραμα ... βαλε νερο απο βρυση σε ενα ποτηρι και αφησε το 2 μερες και μετρα μετα το ph
Όταν το δοκίμασα αποδείχτηκε ότι ισχύει... Δηλαδή όταν το νερό έβγαινε από τη βρύση είχε πεχά 7,6 και μετά από κάποιες ώρες ανέβαινε στο 8+
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-12, 19:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κοιτα. Το ενυδρειο το εχω ξαναλειτουργησει για 6 μηνες (Μαιο 2011 - οκτομβριος 2011) και μου ανεβασε ph 8 μονο τον αυγουστο λογω των συμπληρωσεων τις εξατμισης με νερο βρυσης. Εδω ουτε εχω συμπληρωσει με νερο βρυσης, τρεχει μονο 4-5 μερες και απο 7,5 εχω καπου 8 τωρα. To παλιο στησιμο ειχε την ιδια ριζα με τωρα, μια πετρα και seachem flourite για βυθο. Το λεω μηπως παιζει κατι απο την αμμο ή τις πετρες που εχω τωρα μιας και τοτε με το παραπανω στησιμο δεν ειχε ανεβει το ph. Εχθες εβαλα και σε μια κουπα μια πετρουλα μικρη σαν αυτες που εχει και μεσα το ενυδρειο. Μολις την εβαλα μετρησα 7,4 ph. Θα ξαναμετρησω και αυριο να δουμε. Βεβαια αν ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος Κ. τα πραγματα γινονται πιο πολυπλοκα, αλλα μου φαινεται παραξενο να συμβαινει, οταν στο προηγουμενο setup δεν εγινε καθολου αυτο.
-------------------------
Θα κανω τεστ με aquaforte σημερα στην αμμο και στη πετρα να δω αν κατι απο τα 2 ειναι ασβεστολιθικο. Εχω ξενερωσει λιγο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Εκτος κι αν βρισκεις στην αγορα, νερο ΑΟ.
Καποια πετσοπ πουλανε νομιζω (αλλα δεν ξερω την τιμη, σιγουρα δεν ειναι 2-3 λεπτα το λιτρο ).
Εχεις υπ'οψην σου κανενα μαγαζι να παρω να ρωτησω αν εχει?
-------------------------
Εκανα τεστ με το ph της Sera στο ποτηρι με την πετρα που ειναι 18 ωρες εκει. Εθχες με της Sera παλι οταν το εβαλα το νερο και την πετρα, το μετρησα ηταν 7,5 και σημερα παλι 7,5 βγαζει.
-------------------------
Μολις εβγαλα απο το φιλτρο της juwel το ενυδρειακο βαμβακι μιας και πλεον δεν χρειαζεται, εβγαλα την τυρφη απο το μικρο φιλτρακι της sicce και εβαλα οσο χωραει μεσα βαμβακι ενυδρειακο, ετσι για να υπαρχει λιγες μερες. Στο φιλτρο της juwel εβαλα 2 καλτσον με το καθε ενα μεσα να εχει τυρφη 1/10 του λιτρου που αν δεν κανω λαθος αντιστοιχει αυτη η ποσοτητα για 20 λιτρα. Ετσι το ενυδρειο που ειναι 40κατι λιτρα καθαρα εχει 2 τετοια καλτσον. Τα εκανα διπλα για να μπορω να αλλαξω την τυρφη οταν αυτη αρχισει να χανει την δυναμικοτητα της αλλα να μπορω να την αλλαξω μιση μιση οπως ειπε και ο delta για να μην εχω αποτομη αλλαγη στο ph. Το φιλτρο δεν θα το εχω μεσα γενικα απλα τωρα για να μου ριξει το ph που ανεβηκε και ελπιζω να βρω απο τι ανεβηκε το ph τελικα.
Βεβαια δεν ειναι και δουλεια αυτη. Και τωρα να μου ριξει το ph και να το βγαλω το φιλτρο, αν ειναι κατι μεσα που μου το ανεβαζει θα το ξανακανει και μετα.

Οτι εχετε να επισημανεται ή αν εχω κατι λαθος, περιμενω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 13-03-12 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-12, 21:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε λιγη αμμο, απλωσε τη να στεγνωσει καλα και ριξε της λιγο ακουφορτε (προσοχη στις οδηγιες του, ειναι καυστικο) να δεις αν αφριζει κατ'αρχας.

Επρεπε να βαλεις στην αρχη τη μιση ποσοτητα τυρφης (τη μια καλτσα), και μετα απο 7-15 μερες (αναλογα καθε ποτε θα αλλαζεις τυρφη) να εβαζες και την αλλη, αλλα δεν πειραζει τωρα.

Οποτε θα βαζεις στο ενυδρειο τυρφη, και οχι προετοιμασια σε βαρελι?
Ποση ποσοτητα (ml ή γρ) συνολικα τυρφη θα ειναι δεν καταλαβα και σε ποσα λιτρα νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09970 seconds with 15 queries