Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-12, 10:39
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται ότι ο Κινέζος κάνει ικανοποιητικά την δουλειά του.

Πολύ ρεύμα για δουλειά που την κάνει και 1 ανεμιστηράκι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-12, 12:56
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ρεύμα για δουλειά που την κάνει και 1 ανεμιστηράκι
Πες μου πως σε σπίτι που το καλοκαίρι χτυπάει 31 βαθμούς και δεν υπάρχει αίρκοντίσιον, εσύ με 1 ανεμιστηράκι θα κατεβάζεις σε 400 λίτρα καθαρό νερό και άλλα 100 περίπου η άμμος - βράχος κλπ την θερμοκρασία στους 22 - 23 βαθμούς.
Μήπως για ανεμιστηράκι εννοείς καμιά συστοιχία ανεμογεννητριών με τουρμποφαν που θα σου παίρνουν τα αυτιά όλη τη μέρα και θα σου μεγαλώνουν τα χέρια κατά 10 εκ την ημέρα από το κουβάλημα νερού για συμπλήρωση.
Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο και η εμπειρία πολλών ατόμων που ασχολούνται με το θέμα, ιδιαίτερα στο εξωτερικό, δείχνει ότι μπορεί να διατηρούνται συστήματα χαμηλού κόστους σε αυξημένες θερμοκρασίες, αλλά η διατήρηση σωστών συνθηκών προϋποθέτει κάποιες "θυσίες" και μια από αυτές είναι και η ψύξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-12, 13:36
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Καλή χρονια ξεχάσαμε να πούμε !
παω πασο
ανεμιστηράκια μέχρι 27-28 όταν χτυπάει 40 +.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-12, 13:40
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Δεν πειράζει .
Εξάλου γι'αυτό μας δίνεται εδώ μέσα βήμα να γράφουμε. Για να ανταλάσουμε απόψεις, να περνάμε τις γνώσεις μας σε άλλους να βρισκόμαστε οι "τρελοί" του χωριού και να λέμε τις λολάδες μας και άλλα τέτοια απλά και ταπεινά που μας κρατούν φανατικά δεμένους με το χόμπι.
Καλή χρονιά να έχεις και θα τα λέμε εμείς πότε - πότε στην κατηγορία μας....

Προτάσεις και σχόλια δεν βλέπω όμως από τους ειδικούς του χώρου.....Ρηφάδες που είστε ωρέεεεεεεε Βοήθειααααα θέλουμε.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-12, 13:50
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Εγώ έχω μπλέξει, γέννες κάθε βδομάδα και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω μια ανεμώνη τεράστια .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Τελικά τρυπιούνται τα Rio, ευτυχώς όλα καλά.... και έγιναν οι δοκιμές των αρχικών τμημάτων της σωληνώσεως υπερχείλισης.
Για για να μην σας αφήσω παραπονεμένους, ακολουθεί και το απαραίτητο φωτορεπορτάζ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04723.JPG
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  39,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04722.JPG
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  64,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04727.JPG
Εμφανίσεις:  581
Μέγεθος:  86,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04730.JPG
Εμφανίσεις:  559
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04732.JPG
Εμφανίσεις:  575
Μέγεθος:  43,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04736.JPG
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  58,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-12, 02:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

γιατι ρε τοσο χαμηλα ???????? ε θα σε δαγκωσω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-15, 21:47
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Κανενα νεο θα μας πεις???
καμια φωτογραφια θα δουμε???
αν δεν κανω λαθος.ειχες καποιο θεμα με το ατς τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-15, 11:49
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Το ενυδρείο προχωρά και εξελίσεται.
Νεώτερα έρχονται όπως και νέες προσθήκες......

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-15, 14:46
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

AMHN
Πες μας και για το κιτρινο το κοράλι αν τα πηγαίνει καλά κυρίως!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-15, 21:14
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλό φθινόπωρο σε όλους.

Η αλλαγή έχει αρχίσει να φαίνεται ήδη στη θάλλασα με αλλαγή θερμοκρασίας κυρίως.

Στο διάστημα που πέρασε από την τελευταία ανάρτηση το ενυδρείο προχωρά και εξελίσσεται.
Στο θέμα της φίλτρανσης το ATS με μικρομετατροπές κυρίως ως προς τον φωτισμό πάει καλά. Επίσης έχω κάνει ρουτίνα την προσθήκη λευκού ξυδιού (άνθρακα δλδ). Ήδη εδώ και καιρό τα ΝΟ3 έχουν πάρει σταθερά την κατιούσα.
Έχουν αλλαχθεί οι ρουτίνες του ταΐσματος προς το ελαφρύτερο. Η πρακτική έδειξε ότι αυτό βελτίωσε παραιτέρω την "υγεία" του ενυδρείου, βεβαίως την τσέπη μου, αλλά ελάφρυνε και το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου.
Προστέθηκε επιπλέον βράχος έτσι ώστε η διαμόρφωση του βράχου να είναι όπως όταν ξεκίνησα. Βέβαια χρειάζομαι λίγο ακόμη αλλά είμαι πολύ επιλεκτικό στο τι βρίσκω και τι χρησιμοποιώ.
Προστέθηκαν ακόμη μερικά ψαράκια από ήδη υπάρχοντα είδη αλλά και 1 - 2 καινούρια. Φαίνεται να πηγαίνουν καλά, ήδη τρώνε έτοιμες τροφές και μάλιστα με βουλιμία.
Δυστυχώς πριν από 2 μήνες έχασα τον βασιλιά του ενυδρείου μου, ένα αρσενικό Thalassoma pavo το οποίο ήταν από τα πρώτα ψάρια μου (2,5 χρόνια). Θέλω να πιστεύω ότι ήταν από γειρατιά αν και ήταν ζωηρό μέχρι τα τελευταία του.
Εξαιτίας αυτού έκανα το πείραμα της φύσης που τόσο καιρό μόνο διάβαζα ότι συνέβαινε. Πρόσθεσα 1 μικρό θηλυκό και μετά από 1 μήνα και κάτι το ήδη υπάρχον μεγάλο θηλυκό μετατράπηκε στα χρώματα και στις συνήθειες σε αρσενικό.....ΤΕΛΕΙΟ.
Επίσης προστέθηκαν μερικά σφουγγάρια κάποια λίγα κοράλλια και να δούμε τι άλλο θα μπορέσει να προστεθεί ακόμη.
Η αναζήτηση γοργονίας βέβαια συνεχίζει να είναι διαρκής.........
Μέχρι να μπεί για τα καλά ο χειμώνας σκέφτομαι ακόμη μερικές προσθήκες για περαιτέρω εξέλιξη.
Χρωστάω βέβαια φωτογραφίες και βίντεο αλλά σκέφτομαι για το επόμενο διάστημα μπας και βρούμε καμιά μηχανή της προκοπής...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-15, 22:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό φθινόπωρο σε όλους.

Η αλλαγή έχει αρχίσει να φαίνεται ήδη στη θάλλασα με αλλαγή θερμοκρασίας κυρίως.

Στο διάστημα που πέρασε από την τελευταία ανάρτηση το ενυδρείο προχωρά και εξελίσσεται.
Στο θέμα της φίλτρανσης το ATS με μικρομετατροπές κυρίως ως προς τον φωτισμό πάει καλά. Επίσης έχω κάνει ρουτίνα την προσθήκη λευκού ξυδιού (άνθρακα δλδ). Ήδη εδώ και καιρό τα ΝΟ3 έχουν πάρει σταθερά την κατιούσα.
Έχουν αλλαχθεί οι ρουτίνες του ταΐσματος προς το ελαφρύτερο. Η πρακτική έδειξε ότι αυτό βελτίωσε παραιτέρω την "υγεία" του ενυδρείου, βεβαίως την τσέπη μου, αλλά ελάφρυνε και το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου.
Προστέθηκε επιπλέον βράχος έτσι ώστε η διαμόρφωση του βράχου να είναι όπως όταν ξεκίνησα. Βέβαια χρειάζομαι λίγο ακόμη αλλά είμαι πολύ επιλεκτικό στο τι βρίσκω και τι χρησιμοποιώ.
Προστέθηκαν ακόμη μερικά ψαράκια από ήδη υπάρχοντα είδη αλλά και 1 - 2 καινούρια. Φαίνεται να πηγαίνουν καλά, ήδη τρώνε έτοιμες τροφές και μάλιστα με βουλιμία.
Δυστυχώς πριν από 2 μήνες έχασα τον βασιλιά του ενυδρείου μου, ένα αρσενικό Thalassoma pavo το οποίο ήταν από τα πρώτα ψάρια μου (2,5 χρόνια). Θέλω να πιστεύω ότι ήταν από γειρατιά αν και ήταν ζωηρό μέχρι τα τελευταία του.
Εξαιτίας αυτού έκανα το πείραμα της φύσης που τόσο καιρό μόνο διάβαζα ότι συνέβαινε. Πρόσθεσα 1 μικρό θηλυκό και μετά από 1 μήνα και κάτι το ήδη υπάρχον μεγάλο θηλυκό μετατράπηκε στα χρώματα και στις συνήθειες σε αρσενικό.....ΤΕΛΕΙΟ.
Επίσης προστέθηκαν μερικά σφουγγάρια κάποια λίγα κοράλλια και να δούμε τι άλλο θα μπορέσει να προστεθεί ακόμη.
Η αναζήτηση γοργονίας βέβαια συνεχίζει να είναι διαρκής.........
Μέχρι να μπεί για τα καλά ο χειμώνας σκέφτομαι ακόμη μερικές προσθήκες για περαιτέρω εξέλιξη.
Χρωστάω βέβαια φωτογραφίες και βίντεο αλλά σκέφτομαι για το επόμενο διάστημα μπας και βρούμε καμιά μηχανή της προκοπής...

Φιλαράκι κρίμα για τον ψαρουκλη.... βέβαια τα άλλα ψάρια πρέπει να είναι πολύ άπλα τώρα!!!!

Σου έχω ένα κοραλακι ακόμα αλλά πρέπει να έρθεις να το συλλέξουμε με θρησκευτική ευλάβια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-15, 22:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Όμορφα!!! Λυπάμαι για το αρσενικό σου... Πήρε μόλις ένα μήνα για να γίνει η μεταμόρφωση??? Πίστευα οτι θα διαρκούσε πάρα πολύ περισσότερο... Πρέπει να είναι μαγική η μεταμόρφωση πάντως... Καλή συνέχεια!!! Γρήγορα φωτός/βίντεο....
-------------------------
Ξυδάκι πόσο?? Καμιά μεταβολή στο ph??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 02-09-15 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-15, 22:21
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να είμαι αρκετά συνεπής κατά το τελευταίο χρονικό διάστημα στην ενημέρωση για την λειτουργία του ενυδρείου.

Συμπληρώνω 3 χρόνια από την λειτουργία του Μεσογειακού ενυδρείου μου και αποφάσισα να κάνω ένα εκτεταμένο αφιέρωμα μαζί με φωτογραφίες στην λειτουργία και τον τρόπο διατήρησης του προκειμένου να ανανεώσω το ενδιαφέρον αλλά και να προσπαθήσω να βοηθήσω και άλλους να συμπορευτούμε στην δύσκολη αυτή πορεία του χόμπι μας.

Βασικό λοιπόν στοιχείο κάθε ενυδρείου είναι ο τεχνολογικός μας εξοπλισμός.
Όσο υψηλών ή χαμηλών δυνατοτήτων (τις περισσότερες φορές λόγω έλλειψης χρημάτων) και αν είναι, πιστεύω ότι αποτελεί το βασικό στοιχείο για την διατήρηση των ζώντων οργανισμών που φιλοξενούμε.
Στην παρακάτω φωτογραφία λοιπόν έχω τον ηλεκτρικό – ηλεκτρονικό μου εξοπλισμό.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06797.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  40,0 KB


Ηλεκτρικός πίνακας.
Προγραμματιζόμενο πολύμπριζο 4 θέσεων με επιπλέον 2 θέσεις (μη προγραμματιζόμενες) σε μία εκ των οποίων έχω επιπλέον χρονοδιακόπτη.
Τα υπόλοιπα πολύμπριζα που τροφοδοτούν τον ηλεκτρικό μου εξοπλισμό.
UPS συνδεδεμένο με 1 από τους κυκλοφορητές καθώς και με το προγραμματιζόμενο πολύμπριζο για να μην χάνει τα δεδομένα του.
Εντός του ντουλαπιού που βρίσκεται το σάμπ έχω τις μπρίζες που τροφοδοτούν με ρεύμα τα ηλεκτρικά του σάμπ.



Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06806.JPG
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  75,3 KB


Γενικά σε αυτό τον τομέα δεν έχω κάνει αλλαγές από τον αρχικό σχεδιασμό. Σε περίπτωση αλλαγής ηλεκτρικών συσκευών το μόνο που έχω να κάνω είναι να αλλάζω το πολύμπριζο τροφοδοσίας.
Γενικά είναι ένα πολύ ευέλικτο σύστημα και μπορώ να το προσαρμόσω εύκολα στις απαιτήσεις μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 20 (0 μέλη και 20 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η μικρή μου ζούγκλα drbig Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 39 29-05-10 23:55
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49
Απο το πανεπιστήμιο Αιγαίου............ aristomenis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 19-01-08 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09636 seconds with 15 queries