Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-11, 15:38
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

και τα χρυσόψαρα στο τέλος για κλείσιμο!!!! πολύ ωραίο συνεχίζει να είναι, Σπύρο ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά καμια γέννα από καρδινάλιους έχουμε;;; Το προσπαθείς;;; Θα έχει πολύ ενδιαφέρον!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-11, 15:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καμια γέννα από καρδινάλιους έχουμε;;;
Συνεχως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-11, 15:48
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

άντε!!!πες μας λεπτομέριες...
-------------------------
λεπτομέρειες *****
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B22 : 03-09-11 στις 15:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-11, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχει λεπτομερειες.
Ρωτησες για γεννες.
Γεννες γινονται. Γονο δεν θα δουμε να μεγαλωνει αν δεν υπαρχει καταλληλο ενυδρειο και συνθηκες.
Οτι γεννιεται στο κοινωνικο εξαφανιζεται.

Το θεμα των αναπαραγωγων ειναι μεγαλο και μπορει να γινει μεγαλη συζητηση.
Εχω μια διαφορετικη αποψη πανω σ'αυτο, συγκριτικα με την πλειοψηφεια των χομπιστων.
Εχω μια "εμμονη" με τον ελεγχο γεννησεων, γενικοτερα σε ολα τα ειδη που ζουν σε ελεγχομενο και περιορισμενο χωρο, γιατι ο χωρος αυτος γινεται ακομα πιο περιορισμενος με την αυξηση του πληθυσμου και αυτο συνεπαγεται πολλα προβληματα. Ευρεση τροφης και κατοικιας, ρυπανση, πολεμοι.
Αυτο ισχυει πρωτα απο ολα στο ανθρωπινο ειδος και απο εκει προερχεται "εμμονη" μου, με τα αποτελεσματα που βλεπω να υπαρχουν απο την μεγαλη "ανθρωποφορτωση" της Γης.
Το να αφηνω τις γεννες στο ελεος της φυσης του "κοινωνικου ενυδρειου", ειναι μια απλη λυση ελεγχου γεννησεων.
Ακομα και στην προσωπικη μου ζωη, προτιμω αν εχω ενα ψωμι και ενα κρεββατι, να τα δωσω σε ενα παιδι μου παρα να τα μοιρασω σε τρια.
Αν και στην πραγματικοτητα, με ενα ψωμι και ενα κρεββατι θα προτιμουσα να μην εκανα ουτε ενα παιδι
Το ιδιο και με τα ενυδρεια κανω. Αν δεν μπορω να διατηρησω ενα ψαρι σωστα, καλυπτωντας τις βασικες του αναγκες τουλαχιστον, δεν το παιρνω.

Οι αναπαραγωγες λοιπον, ειναι μεν μια αποδειξη οτι ενας χομπιστας (ζωοφιλος) δινει καλες συνθηκες στα ζωντανα του.
Ειναι "αποδειξη" ομως (?) οταν αυτη σταματαει στην "πυροδοτηση" των αναπαραγωγων και αντε και στο μεγαλωμα του γονου?
Μετα τι κανει?
Συνηθως χαλαει αυτες τις συνθηκες με τον υπερπληθυσμο ή αφηνει τα νεα ψαρια στην τυχη τους (αμφιβολου ποιοτητας ενυδρεια χομπιστων στα οποια θα δωθουν τα νεα ψαρια και παρομοιως και για τα πετσοπ).
Σπανια θα δεις χομπιστα που καιγεται να του γεννησουν τα γκαπακια του, να στηνει ενα τεραστιο ενυδρειο για να κατοικησουν τα νεα ψαρια.
(Αν το κανει για ενα σπανιο ή δυσκολο ειδος να βρεθει στην αγορα, ή σε ειδος που οι γεννες του δεν βγαζουν πολλα μικρα, και που ξερει οτι θα βρεθουν σωστοι χομπιστες που θα τα διατηρησουν ολα αξιοπρεπως, ΟΚ).

Αν ηταν ετσι, οι καλυτεροι χομπιστες θα ηταν οι εκτροφεις ψαριων που (αν και σκληρο αυτο που θα πω) το μονο που τους ενδιαφερει (στην συντριπτικη πλειοψηφια) ειναι να φτασουν ζωντανα τα ψαρια τους στα χερια μας.
Ειναι χομπιστες ομως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-11, 16:42
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Φίλε Σπύρο πολύ σωστά αυτά που λες. Παρ όλα αυτά επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ οι καρδινάλιοι και η συμπεριφορά τους, θεωρώ πως θα ήταν όμορφο να κράταγες έστω και μία από αυτές τις γέννες.
Ξέρεις η δημιουργία, το να φτιάχνεις δηλαδή κάτι δικό σου, είναι κάτι πολύ όμορφο( αυτό με γοητεύει και στη μουσική και το βρίσκω τώρα και στα ενυδρεία). Θα ήταν όμορφο να καμαρώνεις 5 -10 μικρά που είναι και δικό σου δημιούργημα. Έτσι πιστεύω εγώ...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-11, 17:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα προηγουμενα ηταν γενικοτερη αποψη μου για τις αναπαραγωγες.
Για τους καρδιναλιους δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα απο τις αναπαραγωγες τους στα χερια μου. Θα λυνονταν ολα τα προβληματα που ανεφερα

Το μονο που με φρεναρει ειναι οτι βαριεμαι να το ξεκινησω γιατι ξερω οτι θα θελω να το κανω σωστα και καλα και θα εχει τρεξιμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-11, 17:09
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

να σου πω όμως κάτι;; Είσαι από τους λίγους που τους έχουν σε τόσα λίτρα και σε τόσο σωστές συνθήκες και έχεις ας πούμε "χρέος"!!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συνθεση tetras naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 5 10-07-08 02:10
Kribensis + Tetras Moutralewn Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 48 22-11-07 08:00
Oto Negro ... caverman Γατόψαρα Ν. Αμερικής 24 07-06-07 13:15
Rio Negro Genirous Ιστοσελίδες στο Internet 9 28-03-07 13:48
cardinal tetras: φαρμακευτική αγωγή για λαβωμένα πτερύγια pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 07-02-03 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05031 seconds with 14 queries