Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-11, 19:49
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ναι ενας 110 δεν ειναι ακριβος.. αλλα οσο πιο μικρος τοσο πιο πολυ δεν θα ρουφαει με πιεση? και αν εχω και μικρη αντλια .... εχω ηδη 2 αντλιες, μια 1500/λ και μια 3000/λ . νομιζω ειναι υπερβολικη η 110 . θα βαλω 2 63αρες και βλεπω πως δουλευει το συστημα και ισως χρειαστει να κλησω τελειως την μια. βαζουμε καποια ειδους σιτα μπροστα ή δεν χρειαζεται?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-11, 21:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ενας 110 δεν ειναι ακριβος.. αλλα οσο πιο μικρος τοσο πιο πολυ δεν θα ρουφαει με πιεση? και αν εχω και μικρη αντλια .... εχω ηδη 2 αντλιες, μια 1500/λ και μια 3000/λ . νομιζω ειναι υπερβολικη η 110 . θα βαλω 2 63αρες και βλεπω πως δουλευει το συστημα και ισως χρειαστει να κλησω τελειως την μια. βαζουμε καποια ειδους σιτα μπροστα ή δεν χρειαζεται?
Νομίζω πως θα χρειαστώ το όνομά σου ώστε να μιλάμε πιο οικεία!

Από τη στιγμή που θα έχεις εξ' αρχής σε ροή το σωλήνα (έστω κι χοντρό) δεν θα επιτρέπει να παραμένει στον πυθμένα μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης. Απλά θα απορροφάται πριν στεραιοποιηθεί και προσκολλήσει με λάσπη και άλλα αδρανοποιημένα υλικά. Δεν είναι η αυξημένη ροή που θα σε σώζει σε μια τέτοια περίπτωση, αλλά τα μεγάλο διαμέτρημα! Όπως και να' χει, αν επιμένεις, παρά ένας σωλήνας των 62, σίγουρα καλύτερα 2.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-11, 21:50
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

το ονομα μου ειναι Σακης! σκευτομαι για 2 63αρες που στο στομιο τους θα ανοιγουν σαν χωνι!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-11, 00:04
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αν φτιάξεις το φιλτράρισμα σου όπως είναι στην εικόνα που ανέβασε ο in the pond μην παραξενευτείς αν καεί η αντλία στα πρώτα 10 λεπτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-11, 01:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φτιάξεις το φιλτράρισμα σου όπως είναι στην εικόνα που ανέβασε ο in the pond μην παραξενευτείς αν καεί η αντλία στα πρώτα 10 λεπτά.
Πουριτανε, επειδη εγω δεν εχω ιδεα απο τεχνικα λιμνων αλλα μου αρεσουν και παρακολουθω για να μαθαινω...
Μπορεις σε παρακαλω να τεκμηριωσεις την αποψη σου; δεν αρκει να εξαπολυεις μια κατηγορια εναντιον του In the pond , θα πρεπει και να τεκμηριωνεις με στοιχεια την θεση σου.

Παντως θυμομουν μια δικη σου φραση ΕΔΩ και στην υπενθυμιζω γιατι εχω την εντυπωση οτι αντιφασκεις:
Παράθεση:
Για να καεί μια αντλία θεωρώ ότι πρέπει να την έχεις τελείως γραμμένη και να μη την κοιτάς ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-11, 02:23
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

pouritane θα ακολουθησω το σχεδιο του Βασιλη.. απλα δεν θα ειναι τοσο ψηλο το φιλτρο..θα το κανω πιο βαθυ για τον λογο που ειπες. δηλαδη το υψος της αντλιας θα ειναι κατω απο την μεση της επιφανειας της λιμνης. ετσι δεν νομιζω να νιωσει.... βαση λογικης παντος... θα δοκιμαστει για αρχη με μια αντλια της πλακας ( κινεζικη 15 ευρο) αν και ειμαι συγουρος πως θα πετυχει, απλα σκευτομαι πατεντα να συνδιασω και σκιμερ επιφανειας (ισως καποιο κουτι το οποιο θα καταληγει σε μια βανα ( φ50 ) και θα βοηθαει και αυτο με τον τροπο του για της ακαθαρσιες επιφανειας αλλα και στον φοβο της αντλιας..... θα το μελετησω με την ησυχεια μου! αυτην την φορα δεν θα βιαστω! εγω ακουω καθε γνωμη.. ολα σεβαστα!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-11, 08:27
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα στων kouman. Ένα φίλτρο πιέσεως έτοιμο από αυτά με το βαρελάκι.
Θα το κρύψει πίσω από την σκάλα.θα χτίσει μπροστά το καταρράκτη και δεν θα φαίνεται τίποτα. Και θα μπορεί να το βάζει να τραβάει νερό από οπού θέλει. Είτε από ψηλά είτε από χαμηλά. Συμφωνά με τις ανάγκες του.
Όλα αυτά επειδή το σύστημα του είναι αρκετά μικρό.
Και δεν είδα δέντρα οπότε να θεωρώ ότι θα έχει μεγάλη επιβάρυνση από φύλλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-11, 07:13
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
1]εξαπολυεις μια κατηγορια εναντιον του In the pond ,
2]θα πρεπει και να τεκμηριωνεις με στοιχεια την θεση σου.
:
Μετά από μερικά λεπτά λειτουργίας τις αντλίας.
Ο χώρος που βρίσκετε η αντλία θα αδειάζει συνεχεία από το νερό.
Αλλά.
Λόγω του σχήματος του σωλήνα που υποτίθεται κάνει σκιμαρισμα από των πάτο τις λίμνης.
Α] Η δεν θα μπορέσει να φέρει σχεδόν καθόλου νερό πίσω στο χώρο που είναι το βιολογικό υλικό και η αντλία

Β] Η επιστροφή θα είναι μικρή [δυσανάλογη] σε σχέση με αυτά που τραβάει η αντλία.
Και στις 2 περιπτώσεις η αντλία θα μένει χωρίς νερό και θα καεί .
Στην μια περίπτωση θα δουλεύει αρκετή ώρα χωρίς νερό έως οτου γεμίσει αργά ο χώρος του βιολογικού υλικού. η αλλιώς θα δουλεύει σχεδόν χωρίς νερό.

Λόγω του σχήματος τις σωλήνας η πίεση του νερού αναιρείτε σε μεγάλο ποσοστό. Μια και το νερό αναγκάζετε να κάνει μια διαδρομή προς τα επάνω. Σε συνδυασμό με το κενο αερα που θα υπαρξει.
Το νερό σε ανοιχτό[απουσια Συνεχιζόμενης ροης νερου] σύστημα φιλτραρίσματος δεν μπορεί να ανεβεί πάνω.

Το συγκεκριμένο σχήμα είναι μια λάθος εκτίμηση λειτουργίας ενός κλειστού συστήματος φίλτρου πιέσεως. Οπού εκεί λειτουργεί για των λόγω ότι απουσιάζει ο ατμοσφαιρικός αέρας. Οπότε γίνετε αναρρόφηση του νερού.[τρομπάρισμα].

Απλά είδα ένα λάθος σχήμα και το σχολίασα.
Ε όχι και κατηγορία προς των in the pond.
Όλοι κάνουμε λάθη. Σήμερα εγώ αύριο εσύ κτλ.

Αν δεν είναι κατανοητά αυτά που γραφώ. Να προσπαθήσω κάποια στιγμή να ανεβάσω εικόνες με σε σύστημα πιέσεωςυπερχειλισεις αναρροφήσεις πάτου λίμνης σε σχέση με τις αδυναμίες αυτού του σχήματος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-11, 07:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φτιάξεις το φιλτράρισμα σου όπως είναι στην εικόνα που ανέβασε ο in the pond μην παραξενευτείς αν καεί η αντλία στα πρώτα 10 λεπτά.
To ότι θα σε έβρισκα αντίθετο Βασίλη, αυτό ήταν σίγουρο. Το ανέμενα για να είμαι ειλικρινής. Όπως και να' χει, τυγχάνει να έχω στα χέρια μου πάνω από 10 βιβλία που ασκολούνται για κοι και τεχνογνωσία κατασκευής τεχνητών συστημάτων. Μελετώ χρόνια αυτά τα θέματα και παρ' όλα αυτά, τυγχάνει να παρακολουθώ 3 από τα πολυπληθέστερα φόρουμ που ασχολούνται με αυτά τα θέματα. Μεταξύ άλλων, εμπλέκονται ακόμα και κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων στις συζητήσεις, έτσι που τις ανεβάζουν επίπεδα.

Το σκέφτομαι, πράττω και περιμένω να επιτύχει το πείραμά μου, είναι ξεπερασμένο προ πολλού!!! Το συγκεκριμένο σύστημα φιλτραρίσματος που προσπαθώ να παρουσιάσω εδώ και καιρό αλλά κάποιοι δεν το επιτρέπουν, είναι ένα αρκετά διαδεδομένο σε ολόκληρο τον κόσμο και ανοίκει και αυτό στα είδη φίλτρανσης ανοικτού τύπου.

Απλά βάζω ένα λίνκ από τα πλέον καλύτερα φόρουμ, αν όχι το καλύτερο στον κόσμο που ασκολείται με λίμνες πολύ χαμηλού επιπέδου...και πού ξέρετε, έχουν καιρό να φτάσουν το επίπεδο μάς τα παιδιά!!! Κοιτάξετε το ποστ Νο 5. Αν δεν έχετε πειστεί, μπορώ να σας ανεβάσω δεκάδες τέτοια λίνκς, ή αν θέλετε να σας υποδείξω σελίδες από βιβλιογραφία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-11, 08:08
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θεωρείς ότι αυτό που παρουσίασες είναι ίδιο με το σχήμα του λίνκ.
Τότε φταίω εγώ που ασχολούμαι.
Το να με βρεις αντίθετο έχει να κάνει με κάτι που θεωρώ λάθος.
Και όχι εναντία προς το άτομο σου.[με επιχειρήματα θα ήταν ουσιαστική η αντιπαράθεση. Και όχι με χαρακτηρισμούς. Ευχαριστώ.]

Κάτσε λίγο δες το σχήμα σου.
Τις γωνιές που έχεις στις σωληνώσεις. Στο λίνκ δεν έχει.
Και τα χτιστά σημεία μέσα στο χώρο του βιολογικού φίλτρου. Στο λίνκ δεν έχει.
Στο σχήμα του λινκ υπάρχουν συγκοινωνούντα δοχεία.
Ενώ στο δικό σου αναγκάζεις το νερό να περνάει ζιγκ ζακ.
Και μετά πες μου αν αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια…..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-11, 08:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείς ότι αυτό που παρουσίασες είναι ίδιο με το σχήμα του λίνκ.
Τότε φταίω εγώ που ασχολούμαι.
Το να με βρεις αντίθετο έχει να κάνει με κάτι που θεωρώ λάθος.
Και όχι εναντία προς το άτομο σου.[με επιχειρήματα θα ήταν ουσιαστική η αντιπαράθεση. Και όχι με χαρακτηρισμούς. Ευχαριστώ.]

Κάτσε λίγο δες το σχήμα σου.
Τις γωνιές που έχεις στις σωληνώσεις. Στο λίνκ δεν έχει.
Και τα χτιστά σημεία μέσα στο χώρο του βιολογικού φίλτρου. Στο λίνκ δεν έχει.
Φίλε πουρινανέ, το σύστημα του φίλου εδώ θα έχει χρυσόψαρα και μια ροή 3000 λίτρα. Αν είχες λίμνη, θα γνώριζες πόση ροή είναι αυτή για να κάνεις υποθέσεις. Αναλόγως συστήματος προβαίνεις και στις ανάλογες προσθαφαιρέσεις. Το σύστημα του λινκ αν έχεις δει, πρόκειται για μια τεράστια αντλία και θα υποδεκτεί κοι. Κοι θα πει πολλαπλάσιες ακαθαρσίες από ένα κύκλωμα των 1500 λίτρων!

Τα κτιστά σημεία μπορεί να τα φτιάξει όπως θέλει ο Σάκης!!! Φαντασία θέλει, και όταν ξεκινήσει το έργο, μπορεί να με ρωτήσει ότι θέλει! Ακόμα και πλαστικά μπορεί να τα φτιάξει ή ακόμα μπορεί να χρησιμοποιήσει και ένα κανονικό sump όπως αυτό των ενυδρείων σε ένα τόσο μικρό κύκλωμα με 5-6 χρυσόψαρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σχήμα του λινκ υπάρχουν συγκοινωνούντα δοχεία.
Ενώ στο δικό σου αναγκάζεις το νερό να περνάει ζιγκ ζακ.
Και μετά πες μου αν αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια…..
Mα τα συστήματα αυτά σωλήνες χρησιμοποιούν Βασίλη, με ενώσεις και γωνίες για να ανέβεις και να πας δεξιά αριστερά! Και στο δικό μου κύκλωμα έκανα το ίδιο και ευτυχώς δεν μπου έχει μπουκώσει για την ώρα με τα τόσα φύλλα των φυτών που έχω στην αυλή και πέφτουν ασταμάτητα στη λίμνη μου!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 20-05-11 στις 08:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ Obelix(Reifen) Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 23-05-15 11:37
παρουσιαση της λιμνουλα μου ilias510 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 28 14-07-11 09:06
μικρη λιμνουλα βοηθεια!! debbie Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 26-05-10 06:27
Μινι λιμνουλα ANEMOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 15-06-09 13:43
ετοιμαζω κι εγω την λιμνουλα μου... thanasis76 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 29-04-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10953 seconds with 15 queries