Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-11, 19:04
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !! δέν έχω παρει όλες τις αντλίες ! εχω μάθει οτι ειδικά στο χόμπι μας δεν χρειάζεται βιασύνη , μόνο την eheim 5000 έχω (5000 λ/ω ) το φίλτρο θέλω να το κάνω μόνος μου . βρήκα μια αεραντλία με Ισχύς : 50 watt και Παροχή αέρα 2,8 μ3/ω και μία πιο μικρή με 400 λ /ω . τι προτείνετε ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-11, 21:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !! δέν έχω παρει όλες τις αντλίες ! εχω μάθει οτι ειδικά στο χόμπι μας δεν χρειάζεται βιασύνη , μόνο την eheim 5000 έχω (5000 λ/ω ) το φίλτρο θέλω να το κάνω μόνος μου . βρήκα μια αεραντλία με Ισχύς : 50 watt και Παροχή αέρα 2,8 μ3/ω και μία πιο μικρή με 400 λ /ω . τι προτείνετε ?
Νίκο, για 13,500 λίτρα έχω μια αεραντλία 75 λίτρα το λεπτό και είμαι όριο (λίτρα και βάθος). Το ξέρω ότι αν ψάξεις κάτι πιο μεγάλο, το κόστος θα είναι ίσως πολύ μεγαλύτερο, αλλά αναγκαίο αφού λες ότι θέλεις κάτι καλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-11, 23:03
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους!τελικά σήμερα μπήκε το λαίνερ και γέμισα την λίμνη νερό
κάτω από το λαινερ μπήκε μουσαμάς πάνω από τον μουσαμά μπήκε υαλοβάμβακας και μετά γεωύφασμα πάνω από το γεωύφασμα έβαλα 2 στρώσεις ναύλον αρκετά καλό για γεωργική χρήση και από πάνω έβαλα το λαίνερ( λίγο υπερβολή όλο αυτό )!!! αύριο θα ασχοληθώ με τις πέτρες και τα φίλτρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  qqqq.jpg
Εμφανίσεις:  708
Μέγεθος:  76,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  hhhh.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  106,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sasa.jpg
Εμφανίσεις:  987
Μέγεθος:  98,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-11, 23:40
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Περιμενουμε να την δουμε και ολοκληρωμενη που θα ειναι σουπερ..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-11, 07:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Eπειδή τυγχάνει να έχω και εγώ παιδιά που έχουν το ίδιο μικρό σπιτάκι που έχεις στην αυλή, μπορώ να καταλάβω και το μέγεθος της λίμνης σου.

Υπερβολή-ξε-υπερβολή, όσο καλύτερη ενίσχυση έχουμε τόσο το καλύτερο. Τί λάινερ έχεις επιλέξει τελικά, με ποιό υλικό είναι κατασκευασμένο και ποιό το πάχος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 17-04-11 στις 09:27
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-11, 08:05
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

δυστυχώς το λαινερ δεν είναι 1 αλλα 0,5mm για αυτό το λόγο έβαλα και τόσα στρώματα κάτω . αν δώ οτι έχω το παραμικρό πρόβλημα, του χρόνου θα την κάνω με τσιμέντο !! ως αναφορά με τα παιδιά έχω πρόβλημα , καθώς ο γιος μου είναι 2 χρονών και θα παίζει εκεί κοντά οπότε πρέπει να προσέχω πιο πολύ τι προτείνετε για προστασία περιμετρικά ??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-11, 08:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ως αναφορά με τα παιδιά έχω πρόβλημα , καθώς ο γιος μου είναι 2 χρονών και θα παίζει εκεί κοντά οπότε πρέπει να προσέχω πιο πολύ τι προτείνετε για προστασία περιμετρικά ??
Aυτός είναι ένας από τους λόγους που στο εξωτερικό κάνουν υπερυψωμένες τις δεξαμένες τους. Όχι ο βασικότερος λόγος, αλλά αποδίδει.
Ο άλλος τρόπος είναι ο περιμετρικός φράκτης. Από το άκουσμα και μόνο ίσως να σου χαλάει την γενικότερη εικόνα όσων αφορά τουλάχιστον στο κομμάτι της αισθητικής. Υπάρχουν όμως λύσεις που μπορούν να προστεθούν στο χώρο χωρίς να σου καταστρέφουν ταυτόχρονα και την εικόνα, όπως η περίφραξη ενός μεγαλύτερου τμήματος του κήπου, την περιμετρική προσθήκη φυτών, κτίσημο μικρών πέτρινων τοιχωμάτων (κατά φυσικής προσέγγισης) κ.λ.π.

Όπως βλέπω από τις φωτογραφίες, χώρο έχεις αρκετό, οπότε δες τις τελευταίες φώτο που παρουσίασα με τη δική μου περίπτωση, όπου μπορείς να δεις μεταξύ άλλων και τον περιμετρικό φραγμό του σπιτιού/αυλής. Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις περιμετρικά του χώρου της λίμνης σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Paludarium για Red Ear Slidders από αρχάριο exelix DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 24-12-09 13:05
Αρχάριο set-up SOUM Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 11-09-08 22:45
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59
Συμβουλές σε αρχάριο xenofon Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 26-01-06 08:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04725 seconds with 15 queries