Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη, αν είσαι αρχάρια και δεν είχες ποτέ πριν επαφή με το αντικείμενο, βάλε ζωοτόκα. Guppy, Molly & Platy. Λίγα στην αρχή και σύντομα θα έχεις πολλές γέννες. Ασχολήσου επίσης με εύκολα φυτά όπως ανούμπιες και κερατόφυλλο και θα είσαι μια χαρά! Καλή αρχή!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-10, 18:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
.... βάλε ζωοτόκα. Guppy, Molly & Platy. ....
Και τα τρια ειδη μαζι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-10, 18:52
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα τρια ειδη μαζι?
...μα αφου το λεει ....θα εχει πολλες γεννες....(.....υβριδιων )
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-10, 20:59
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...μα αφου το λεει ....θα εχει πολλες γεννες....(.....υβριδιων )
Είσαι σίγουρος MAIKL ότι βγαίνουν υβρίδια με τα τρία αυτά είδη μαζί? Πλατυ με ξυφοφόφορους ΟΚ το γνωρίζω αλλά ποιά θα είναι η διασταύρωση μεταξύ των 3 (platy, molly & guppy)??? Eγώ έχω αυτά τα 3 είδη ζωοτόκων μαζί και δεν έιδα κάποια αρσενικά ενός είδους να κυνηγάει τα θυληκά άλλου είδους!
Είναι και η πρώτη φορά βασικά που ακούω ότι αν μπούν αυτά τα 3 είδη μαζί γεννιούνται υβρίδια.

Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο θα το εκτιμούσαμε αν μας το έλεγες να μαθαίνουμε και οι άλλοι παρά να πετάς μισή κουβέντα με ειρωνικό υφάκι και τελείωσε!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-10, 21:07
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αυτο παλι τωρα το ειδα...
...εχεις δικιο ...δυστυχως απο το λογαριασμο μου εγραψε "αλλος".....(αντε να το μαζεψω τωρα....αρε γυναικα...._)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-10, 10:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος MAIKL ότι βγαίνουν υβρίδια με τα τρία αυτά είδη μαζί? Πλατυ με ξυφοφόφορους ΟΚ το γνωρίζω αλλά ποιά θα είναι η διασταύρωση μεταξύ των 3 (platy, molly & guppy)??? Eγώ έχω αυτά τα 3 είδη ζωοτόκων μαζί και δεν έιδα κάποια αρσενικά ενός είδους να κυνηγάει τα θυληκά άλλου είδους!
Είναι και η πρώτη φορά βασικά που ακούω ότι αν μπούν αυτά τα 3 είδη μαζί γεννιούνται υβρίδια.

Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο θα το εκτιμούσαμε αν μας το έλεγες να μαθαίνουμε και οι άλλοι παρά να πετάς μισή κουβέντα με ειρωνικό υφάκι και τελείωσε!
There is some discussion over which of the well-known livebearers can crossbreed. The known crosses are as follows:
* Guppy x Endler
* Platy x Swordtail
* Molly x other species of Mollys
* Swordtail x other species of Swordtail
* Platy x other species of Platy
Generally if the fish do not share a genus, they can definately not crossbreed. Some crosses are fertile and stable such as the Guppy x Endler, but some are rare, sickly and sterile such as Guppy x Platy.


Μεταφραση:

Υπαρχει καποιο θεμα πανω στο ποια ειδη ζωοτοκων μπορουν να διασταυρωθουν.
Οι γνωστες διασταυρωσεις ειναι οι παρακατω.
* Guppy x Endler
* Platy x Swordtail
* Molly x αλλα ειδη Mollys
* Swordtail x αλλα ειδη Swordtail
* Platy x αλλα ειδη Platy
Γενικοτερα, αν τα ψαρια δεν ειναι του ιδιου γενους, δεν μπορουν να διασταυρωθουν.
Απογονοι απο μερικες τετοιες διασταυρωσεις ειναι συχνο φαινομενο και ειναι ικανοι και για αναπαραγωγή όπως το Guppy Χ Endler, αλλά μερικοι ειναι σπανιοι, ασθενικοι και στειροι όπως Guppy Χ Platy.
πηγη : http://www.theaquariumwiki.com/Category:Livebearers

---------------------
Υπαρχουν μαρτυριες απο χομπυστες (ελλαδα και εξωτερικο) για διασταυρωσεις και δημιουργια υβριδιων απο, guppies (κυριως funcy guppies) με mollies, platties με swordtail, σπανιοτερα swordtail με molly (διαφορετικα γενη εν τουτοις!!!!)

Molly με χαρακτηριστικα guppy.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-10, 13:08
ROULAMID Ο χρήστης ROULAMID δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΛΕΙΔΙ ΣΕ ΚΑΠΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΟΥΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝ ΣΑΝ ΧΟΜΠΥ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ.
-------------------------
ενταξει δεν ξαναγραφω με κεφαλαια. ακομα και στο forum αρχαρια ειμαι...........
-------------------------
τελικα μπορω να παρω αυτα η υπαρχει φοβος διασταυρωσεων δεν εχω καταλαβει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROULAMID : 12-11-10 στις 13:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-10, 13:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Mπορείς να βάλεις άνετα Guppy, Platy και Molly μαζί, ο φόβος διασταυρώσεων είναι απειροελάχιστος και ουσιαστικά αμελητέος.
Όχι γκάπυ + έντλερς κι όχι πλάτυ + ξιφοφόρους, αυτοί είναι οι απαγορευτικοί συνδυασμοί.
¶ρα μπορείς να βάλεις μαζί, ανάλογα με τα γούστα σου:
1. γκάπυ, πλάτυ, μόλλυ.
2. γκάπυ, ξιφοφόρους, μόλλυ.
3. έντλερς, ξιφοφόρους, μόλλυ.
4. έντλερς, πλάτυ, μόλλυ.
Ακόμη καλύτερα να ξεκινήσεις με 2 είδη, πχ πλάτυ+μόλλυ (που σου αρέσουν) και στην πορεία βλέπεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-10, 18:00
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΛΕΙΔΙ ΣΕ ΚΑΠΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΟΥΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝ ΣΑΝ ΧΟΜΠΥ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ.
Κανείς δεν σε κατηγορεί για ανευθυνότητα ούτε προσπαθούμε να σε αποτρέψουμε. Ίσα-ίσα που σε καλοσωρίσαμε. Αλλά να μην σου επισημάνουμε κάποια στοιχεία του χόμπι που πιθανόν να αγνοείς; Ώστε να μη βρεθείς ξανά με μαυρισμένα, άρρωστα ή νεκρά ψάρια; Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις ιδιαιτερότητες της δουλειάς σου. Εσύ τις γνωρίζεις καλύτερα από οποιονδήποτε και εσύ μόνο μπορείς να κρίνεις αν έχεις την δυνατότητα να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις που συνεπάγεται η διατήρηση ζωντανών οργανισμών σε ενυδρείο.
Εμείς, αν αποφασίσεις να προχωρήσεις, θα είμαστε εδώ για να σε συνδράμουμε, όσο αυτό είναι δυνατόν.
Καλή επιτυχία.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
αρια γλυλου νερου zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-01-09 20:42
Beta ζηταει βοήθεια! stefstav Bettas 6 24-09-08 00:40
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06410 seconds with 14 queries