Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-10, 17:08
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Σου ευχομαι καλη επιτυχια!...
Αλλα δεν μπορεις να βαθυνεις λιγο το δευτερο κομματι... και χωρος και κόι(1,5 βαθος)

Υ.γ. αμα κανεις εσυ την ολη δουλεια, ενυσχησε λιγο το καλουπομα.. σου μιλω εκ΄πείρας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-10, 20:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Χα χα χα είπα και εγώ δεν θα κάνει καμιά προέκταση.!!!
(Από καιρό το περιμένω)

Δεν κατάλαβα από τις φωτογραφίες και πολλά .
Αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σημασία για την ώρα.

Από τσιμέντο θα γίνει το νέο κομμάτι? Η από liner?

Έτσι πως το βλέπω από της φωτογραφίες δε το μεγαλώνεις λίγο ακόμα μια και μια για να μην ξανά επεκτείνεις και του χρόνου χα χα χα.

Μπράβο αδελφέ μου σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Υ.Γ.κουαξ κουαξ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-10, 21:29
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ευχομαι καλη επιτυχια!...
Αλλα δεν μπορεις να βαθυνεις λιγο το δευτερο κομματι... και χωρος και κόι(1,5 βαθος)

Υ.γ. αμα κανεις εσυ την ολη δουλεια, ενυσχησε λιγο το καλουπομα.. σου μιλω εκ΄πείρας
Ηλια δεν εχει τελειωσει ακομα το καλουπομα εχω δουλεια ακομα...

Εχω ξεμεινει απο σιδερο και απο αυριο φερνω υλικα........
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα χα χα είπα και εγώ δεν θα κάνει καμιά προέκταση.!!!
(Από καιρό το περιμένω)

Δεν κατάλαβα από τις φωτογραφίες και πολλά .
Αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σημασία για την ώρα.

Από τσιμέντο θα γίνει το νέο κομμάτι? Η από liner?

Έτσι πως το βλέπω από της φωτογραφίες δε το μεγαλώνεις λίγο ακόμα μια και μια για να μην ξανά επεκτείνεις και του χρόνου χα χα χα.

Μπράβο αδελφέ μου σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Υ.Γ.κουαξ κουαξ
Μεσα στο μυαλο μου εισαι Βασιλη.....

Και εγω θα ηθελα να εκμεταλλευτω ολο το κομματι αλλα βλεπεις με το σκεπτικο να μην φαω καμια παντοφλα στο κεφαλι προς το παρων θα εκμεταλλευτω μονο αυτο.

Απο μπετον θα γινει και απο πανω λαϊνερ.....

Σκοπος μου ειναι να μην χρησιμοποιησω αλλο εξοπλισμο απο τον υφισταμενο για τη λειτουργια της επεκτασης αφου με τις αντλιες που εχω και μεσω του καταρρακτη θα τροφοδοτει το νεο κομματι 3 επιπεδων και με ενα ρυακι θα ενωνεται στην κυρια λιμνη.

Θα ενημερωνω....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 11-04-10 στις 21:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-10, 06:36
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή πολυ καλο!

ειναι πανεμορφη η λιμνη σου! για να κανω και γω ενα καταρκτι με αυτο το υλικο θα μ κοστισει πολυ; Μου αρεσει πολυ ο καταρακτι σου!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-10, 09:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Άντρο, δες καλύτερα τον χώρο σου, σκέψου ακόμα λίγο και προπαντός ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. Η λίμνη όντως σε κάνει ενθουσιώδη με την πρώτη σου σκέψη, συστατικό που σε κάνει να προβαίνεις όχι και την καλύτερη δυνατή λύση.

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα, αλλά θα ήταν καλύτερα να συζητήσουμε λίγο το θέμα της επέκτασης σου ώς προς τις δυνατότητες της.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-10, 16:11
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο, δες καλύτερα τον χώρο σου, σκέψου ακόμα λίγο και προπαντός ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. Η λίμνη όντως σε κάνει ενθουσιώδη με την πρώτη σου σκέψη, συστατικό που σε κάνει να προβαίνεις όχι και την καλύτερη δυνατή λύση.

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα, αλλά θα ήταν καλύτερα να συζητήσουμε λίγο το θέμα της επέκτασης σου ώς προς τις δυνατότητες της.
Δηλαδη?????
Ακουω γνωμες.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-10, 17:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη?????
Ακουω γνωμες.....
Ε, Άντρο, μου φαίνεται υπερβολικά μικρός ο χώρος που ετοιμάζεις για επέκταση...έστω και αν χρησιμοποιήσεις μόνο φυτά. Σίγουρα σε βλέπω και εσένα να ετοιμάζεις γέφυρα πάνω από τις δύο λίμνες, οπότε προσπάθησε να μεγαλώσεις λιγάκι περισσότερο τις νέες λίμνες με μικρότερη ροή ώστε να δρουν σαν πραγματικό σφουγγάρι νιτρικών.

Θα τους δώσεις κάποιο ύψος? Κάνε κανένα σχεδιαγραμμα ώστε να συζητήσουμε τα περεταίρω...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-10, 21:11
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, Άντρο, μου φαίνεται υπερβολικά μικρός ο χώρος που ετοιμάζεις για επέκταση...έστω και αν χρησιμοποιήσεις μόνο φυτά. Σίγουρα σε βλέπω και εσένα να ετοιμάζεις γέφυρα πάνω από τις δύο λίμνες, οπότε προσπάθησε να μεγαλώσεις λιγάκι περισσότερο τις νέες λίμνες με μικρότερη ροή ώστε να δρουν σαν πραγματικό σφουγγάρι νιτρικών.

Θα τους δώσεις κάποιο ύψος? Κάνε κανένα σχεδιαγραμμα ώστε να συζητήσουμε τα περεταίρω...
Αυτο που λες Βασιλη σχετικα με το χωρο μπορει να φαινεται μικρος αλλα σε σχεση με τον ογκο της κυριας λιμνης και με τον υφισταμενο εξοπλισμο προς το παρον ειναι μια χαρα....

Οπως βλεπεις ο χωρος που θα γινει η επεκταση (εστω και αν φαινεται μικρη) ενδεχωμενος στο μελλον και αυτο ειναι εφικτο, να γινει ολος λιμνη που θα υποστηριζεται με εξτρα εξοπλισμο, και να ενωθουν οι λιμνες μεταξυ τους αφου προς το παρον η επεκταση που θα γινει θα χωριστει σε 3 θα εχουν υψος και θα τροφοδοτα η μια την αλλη με υπερχιλυση και στο τελος με ρυακι θα πεφτει στην κυρια λιμνη.

Κανω καποιες σκεψεις για το πως θα ειναι καποτε ολος ο χωρος και πως θα δουλευουν ολα μεταξυ τους και μεσα στις σκεψεις μου περιλαμβανει και αυτη τη νεα επεκταση που προς το παρον θα μεινω με αυτο.
Παντως συμφωνω μαζι σου οτι ειναι μικρη ενδεχομενως να τον μεγαλωσω ακομα λιγο θα δω...........

Μην μου ζητας σχεδιαγραμματα δεν τα πολυκαταφερνω.....αλλα θα προσπαθησω

Υ.Γ: εννοειται οτι θα γινει και γεφυρα.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πανεμορφη η λιμνη σου! για να κανω και γω ενα καταρκτι με αυτο το υλικο θα μ κοστισει πολυ; Μου αρεσει πολυ ο καταρακτι σου!
Φιλε μου καλως η κακως η Κυπρος ειναι μικρη οπως και οι αποστασεις επομενως οτι θελουμε να φτιαξουμε (εξειδικευμενο) απο μαστορες ερχονται και μας βρισκουν

Δεν ξερω στην Ελλαδα ή στην περιοχη που μενεις αν υπαρχουν καποιοι που φτιαχνουν αυτου του ειδους βραχοσυνθεσεις ή κατι παρομοιο αλλα το συγκεκριμενο δυστυχως στοιχιζει.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 14-04-10 στις 21:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρωτη φορα σημερα? chriskousis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 8 06-06-08 10:42
ειχε προβλημα το gab σημερα; orck Greek Aquarist's Boards 3 16-01-08 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06246 seconds with 15 queries