Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-09, 11:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Δε ξερω ποσο θα βοηθουσε να απαντησω σε ολα αυτα... Ουτε και εγω ημουν ποτε "αφρικανος" ... Σε πολλα ομως απο οσα γραφονται ... θα ηθελα να σου πω και τη δικη μου αποψη για να μη παραπονιεσαι οτι δεν απαντανε πολλοι!
Οσο αφορα το "βιοτοπικο" του πραγματος καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να αναπαραστησουμε το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενουμε ... Υπαρχει και ο παραγοντας της δικιας μας οπτικης και αυτου που μας αρεσει. Ο καθενας εχει το ενυδρειο του οπως του φαινεται καλητερα στο ματι! Με την ενασχοληση και την αποκτηση πειρας σιγα σιγα εξαφανιζονται καραβακια και αρχαια ερειπια, πλαστικα φυτα, δυτες, μπαουλα κ.ο.κ. Αυτο (γνωμη μου) γινεται σταδιακα με βηματα και ... συνειδητοποιοντας την "αναγκη" που εχουν τα ψαρια... Φυσικα ειναι σημαντικο τουλαχιστον οι παραμετροι στο νερο μας να ειναι αυτες που "απαιτουν" τα ειδη που φιλοξενουμε! Ενταξει σαν Ελληνες ενθουσιαζομαστε με τα περιπλοκα, εξεζητημενα και κοιταμε την ευκολια μας ... Ζητας να κανουμε ενα τεραστιο αλμα και να "ενηληκιωθουμε" σε οτι αφορα τους βιοτοπους και πως μπορουμε να τους αντιγραψουμε στο ενυδρειο μας. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται αρκετος χρονος ωστε να το κανουμε.. Μη ξεχνας οτι σαν Ελληνες αντιδρουμε σε κανονες και θεωριες
Βλεποντας ενα ενυδρειο με καραβακι (μη τοξικο και σε γηηνα χρωματα οπως αναφερθηκε) που εχει σκαλαρια η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι αυτα τα ψαρια "απαιτουν" μαλακο & οξυνο νερο και θα προτεινω να χαμηλωσει τις σκληροτητες και Ph... Με το διαβασμα και με το να ψαξουμε να δουμε που ζουν αυτα τα ψαρια συνειδητοποιουμε οτι θα ηταν πιο "ανετα" αν προσπαθουσαμε να φτιαξουμε τη διακοσμηση με φυτα, ξυλα, πετρες ... Ολα αυτα απαιτουν χρονο και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη... Και καποιος "εμπειρος" (σε εισαγωγικα γιατι δε πιστευω οτι υπαρχει καποιος αρκετα εμπειρος -- ολοι μαθαινουμε καθε μερα κατι καινουργιο) δε μπορει να αποθαρρυνει καποιον κατευθειαν (να τον πιασει απο τα μουτρα) ... Ενα ενα ... σιγα ... σιγα ... με μεγαλυτερη βαρυτητα στις παραμετρους νερου!
Στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα υλικα (πετρες - ξυλα - αμμος - χαλικια κ.λ.) και δε βλεπω καποιο λογο να μη χρησημοπουνται - αφου τα ελενξουμε να μην επιβαρυνουν το νερο με μη επιθυμητες ουσιες!
Το 90% των χρηστων που γραφονται ως αρχαριοι ηδη εχουν καποιο ενυδρειο και ψαρια... Κανεις δε μπορει να πεισει τον αλλο με κανονες, θετοντας ορια και "πρεπει" και "μη"... Οσο και να θυμηζει καποιος αυτα τα ορια ...
Παρε παραδειγμα τη δικη σου περιπτωση ... σου προτειναν αλλο χρωμμα αμμο και τωρα αλλο χρωμα πετρας! Ειναι λογικο να αντιδρας αλλα οταν εκθετεις τις φωτογραφιες σου να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το σχολιασμο τους... Φυσικα εσυ μπορεις να πεις (σαν Ελληναρας) δεν ακουω κανενα και τα αφηνω ολα ετσι... ... Το ενυδρειο ειναι δικο σου ... εσυ το βλεπεις οταν ξυπνας και οταν πας για υπνο... Θα ειναι οπως το γουσταρεις εσυ! Ολοι οι υπολοιποι απλα σου τονιζουν τον βιοτοπο τους! Αν θες εσυ τον αντιγραφεις! Μια που το ονομαζεις και βιοτοπικο ενα περισσοτερο!! Η αληθεια ειναι καπου στη μεση διαβασε - ακου - συζητησε - και κανε αυτο που θεωρεις εσυ σωστο! Η απαντηση στο αν πρεπει να κανουμε οτι μας αρεσει ειναι αυτη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-09, 14:15
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξερω ποσο θα βοηθουσε να απαντησω σε ολα αυτα... Ουτε και εγω ημουν ποτε "αφρικανος" ... Σε πολλα ομως απο οσα γραφονται ... θα ηθελα να σου πω και τη δικη μου αποψη για να μη παραπονιεσαι οτι δεν απαντανε πολλοι!
Οσο αφορα το "βιοτοπικο" του πραγματος καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να αναπαραστησουμε το βιοτοπο των ψαριων που φιλοξενουμε ... Υπαρχει και ο παραγοντας της δικιας μας οπτικης και αυτου που μας αρεσει. Ο καθενας εχει το ενυδρειο του οπως του φαινεται καλητερα στο ματι! Με την ενασχοληση και την αποκτηση πειρας σιγα σιγα εξαφανιζονται καραβακια και αρχαια ερειπια, πλαστικα φυτα, δυτες, μπαουλα κ.ο.κ. Αυτο (γνωμη μου) γινεται σταδιακα με βηματα και ... συνειδητοποιοντας την "αναγκη" που εχουν τα ψαρια... Φυσικα ειναι σημαντικο τουλαχιστον οι παραμετροι στο νερο μας να ειναι αυτες που "απαιτουν" τα ειδη που φιλοξενουμε! Ενταξει σαν Ελληνες ενθουσιαζομαστε με τα περιπλοκα, εξεζητημενα και κοιταμε την ευκολια μας ... Ζητας να κανουμε ενα τεραστιο αλμα και να "ενηληκιωθουμε" σε οτι αφορα τους βιοτοπους και πως μπορουμε να τους αντιγραψουμε στο ενυδρειο μας. Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται αρκετος χρονος ωστε να το κανουμε.. Μη ξεχνας οτι σαν Ελληνες αντιδρουμε σε κανονες και θεωριες
Βλεποντας ενα ενυδρειο με καραβακι (μη τοξικο και σε γηηνα χρωματα οπως αναφερθηκε) που εχει σκαλαρια η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι αυτα τα ψαρια "απαιτουν" μαλακο & οξυνο νερο και θα προτεινω να χαμηλωσει τις σκληροτητες και Ph... Με το διαβασμα και με το να ψαξουμε να δουμε που ζουν αυτα τα ψαρια συνειδητοποιουμε οτι θα ηταν πιο "ανετα" αν προσπαθουσαμε να φτιαξουμε τη διακοσμηση με φυτα, ξυλα, πετρες ... Ολα αυτα απαιτουν χρονο και δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη... Και καποιος "εμπειρος" (σε εισαγωγικα γιατι δε πιστευω οτι υπαρχει καποιος αρκετα εμπειρος -- ολοι μαθαινουμε καθε μερα κατι καινουργιο) δε μπορει να αποθαρρυνει καποιον κατευθειαν (να τον πιασει απο τα μουτρα) ... Ενα ενα ... σιγα ... σιγα ... με μεγαλυτερη βαρυτητα στις παραμετρους νερου!
Στην Ελλαδα υπαρχουν πολλα υλικα (πετρες - ξυλα - αμμος - χαλικια κ.λ.) και δε βλεπω καποιο λογο να μη χρησημοπουνται - αφου τα ελενξουμε να μην επιβαρυνουν το νερο με μη επιθυμητες ουσιες!
Το 90% των χρηστων που γραφονται ως αρχαριοι ηδη εχουν καποιο ενυδρειο και ψαρια... Κανεις δε μπορει να πεισει τον αλλο με κανονες, θετοντας ορια και "πρεπει" και "μη"... Οσο και να θυμηζει καποιος αυτα τα ορια ...
Παρε παραδειγμα τη δικη σου περιπτωση ... σου προτειναν αλλο χρωμμα αμμο και τωρα αλλο χρωμα πετρας! Ειναι λογικο να αντιδρας αλλα οταν εκθετεις τις φωτογραφιες σου να εισαι ετοιμος να δεχτεις και το σχολιασμο τους... Φυσικα εσυ μπορεις να πεις (σαν Ελληναρας) δεν ακουω κανενα και τα αφηνω ολα ετσι... ... Το ενυδρειο ειναι δικο σου ... εσυ το βλεπεις οταν ξυπνας και οταν πας για υπνο... Θα ειναι οπως το γουσταρεις εσυ! Ολοι οι υπολοιποι απλα σου τονιζουν τον βιοτοπο τους! Αν θες εσυ τον αντιγραφεις! Μια που το ονομαζεις και βιοτοπικο ενα περισσοτερο!! Η αληθεια ειναι καπου στη μεση διαβασε - ακου - συζητησε - και κανε αυτο που θεωρεις εσυ σωστο! Η απαντηση στο αν πρεπει να κανουμε οτι μας αρεσει ειναι αυτη!!
Τα δεχομαι λιγο πολυ αυτα που λες αλλα θα ηθελα τις παρεμβασεις σας και πιο συχνες και πιο εντονες, δηλ οταν ρωτα καποιος μεσα στο φορουμ απο που να αγορασει πετρες και καποιος του προτεινει τον Ερμη, εδω θ'αθελα την δικη σας παρεμβαση, γιατι αυτος εκανε στραβη αρχη.
Αν καποιος εχει ηδη ενα ενυδρειο καλο ειναι απο την αρχη να του πειτε πχ. η συνθεση των ψαριων ειναι λαθος και οι φεγγαροπετρες η η λαβα καμια σχεση με τη λιμνη δεν εχουν, τι θα πει σιγα σιγα, τωρα αν σου προτασσει το ετσι μ'αρεσει και το ετσι γουσταρω προφανως παυεις καθε συζητηση μαζι του.
Κανονες και πρεπει υπαρχουν παντου ακομη και εδω στο φορουμ ποσο μαλλον σ'ενα ενυδρειο, διαβαθμησεις, το δεχομαι, πρωτα το νερο με τις παραμετρους και μετα οι πετρες.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Οταν ΟΛΑ ειναι λαθος ... τοτε κοιτας το πιο σημαντικο .... και μετα σιγα σιγα τα υπολοιπα!! Αν τα επισημανεις ολα απο την αρχη ο αλλος θα μπλοκαρει, θα τσαντιστει, θα απογοητευτει και θα τα παρατησει ... η απο αντιδραση θα τα αφησει ολα ετσι και οσο αντεξουν!!
Πολλες φορες πρεπει να λεμε "μπραβο" και ας μη το εννοουμε ... Σκεψου στα μικρα παιδια πως λειτουργει .... μπραβο αλλα ... να κανουμε και αυτο??
Απο οτι εχω δει οι ανθρωποι μενουν παιδια εκει που πρεπει να μεγαλωσουν ... και μεγαλωνουν σε αυτα που πρεπει να μεινουν παιδια (καπου εδω το εχω διαβασει και συμφωνω απολυτα)!!
Ο στοχος ειναι κοινος ολων να φτιαξουμε κατι καλητερο ... και βλεπω να γινεται πολυ δουλεια σε αυτο το τομεα... Εκει που βλεπουμε μονομαχο σε ποτηρακι στο πετσοπ ... τον παιρνει καποιος το βαζει σε γυαλα ... μετα κατι τον "τρωει" και ψαχνεται περισσοτερο. Βλεπει στο ιντερνετ και γραφεται εδω ... μετα μαθαινει για το φιλτρο, για το ενυδρειο ... για τις παραμετρους του νερου και τα φτιαχνει ... εχω δει πολλες περιπτωσεις που εχουν φτιαχτει πολυ ομορφα ενυδρεια (ακομα και πιο ομορφα απο τους "εμπειρους"). Ολα αυτα απο ανθρωπους που χωρις οικονομικο ωφελος η καποιο αλλο ωφελος που καθονται και ασχολουνται με τα προβληματα καποιων αλλων ανθρωπων που νοιωθουν οτι χρειαζονται βοηθεια! Πραγμα παραξενο και σπανιο στον κοσμο μας! Ετσι πρεπει να πουμε ενα μπραβο στους mods καθως και πανω απο ολα στον Τολη που μας εδωσε αυτη τη δυνατοτητα μεσα απο εδω να προσπαθουν ολοι προς το καλητερο!
Απο τα παραπανω εγω βλεπω μια γραμμη κατω απο το 0 και να αυξανει θετικα! Θα σε παρακαλουσα να τα βλεπεις και εσυ με αυτο το τροπο και θα δεις οτι δεν χωρανε διαφωνιες μεταξυ μας! Ο στοχος ειναι ο ιδιος!!! Ο καθενας βοηθαει με το δικο του τροπο!! Ακομα και οι "αρχαριοι" νοιωθουν αργοτερα αυτη την αναγκη να βοηθησουν καποιον που ηταν καποτε στην ιδια θεση αλλα ... κανενας δε νοιαστηκε ... Σου μιλαει ενας απο αυτους!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-09, 15:15
svasilis Ο χρήστης svasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Επειδή κάποιοι σου κάνανε σκληρή και ίσως άδικη κριτική δεν είναι λόγος να προσπαθείς να πάρεις το αίμα σου πίσω με επιθετικότητα. Μπορεί και να έχεις δίκαιο... εγώ είμαι της άποψης της δικιάς σου όσο αναφορά τα βιοτοπικά ενυδρεία... διαφορετικά παύουν να είναι τέτοια. ¶λλα να χαρακτηρίζεις όλον τον κόσμο εφετζή και για το θεαθήναι δεν νομίζεις ότι αδικείς πάρα πολύ κόσμο. Θα μπορούσες απλός να πεις την άποψή σου με ευγένεια και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να γινόταν η δουλειά σου (δηλ, να αναφέρεις τα στραβός κείμενα κατά την άποψη σου χωρείς να δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα). Τέλος πάντων θεωρώ πως έχεις δίκαιο και πας να το χάσεις.
Καλή συνέχεια σε όλους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-09, 15:46
Το avatar του χρήστη Σωτος
Σωτος Ο χρήστης Σωτος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: κως
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Και εγω κιχλιδας ειμαι αλλα βλεποντας μια τετοια σταση, δεν βρισκω τον λογο να πω την αποψη μου.Αφου εισαι απολυτος.........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-09, 16:37
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από svasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κάποιοι σου κάνανε σκληρή και ίσως άδικη κριτική δεν είναι λόγος να προσπαθείς να πάρεις το αίμα σου πίσω με επιθετικότητα. Μπορεί και να έχεις δίκαιο... εγώ είμαι της άποψης της δικιάς σου όσο αναφορά τα βιοτοπικά ενυδρεία... διαφορετικά παύουν να είναι τέτοια. ¶λλα να χαρακτηρίζεις όλον τον κόσμο εφετζή και για το θεαθήναι δεν νομίζεις ότι αδικείς πάρα πολύ κόσμο. Θα μπορούσες απλός να πεις την άποψή σου με ευγένεια και ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να γινόταν η δουλειά σου (δηλ, να αναφέρεις τα στραβός κείμενα κατά την άποψη σου χωρείς να δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα). Τέλος πάντων θεωρώ πως έχεις δίκαιο και πας να το χάσεις.
Καλή συνέχεια σε όλους
Κατ'αρχας η κριτικη αυτη μου εγινε πριν δυο χρονια και φυσικα δεν περιμενα δυο χρονια να βγαλω την επιθετικοτητα μου, οπως λες και δεν νομιζω με ενα γενικο χαρακτηρισμο που κανω να γινομαι αγενης.
Δεν ηταν ουτε αδικη ουτε σκληρη, απλως ειχα μαυρη αμμο.
Σαφως με παρεξηγησες.
Το παραπονο μου ειναι οτι αυτα που λεω και γινομαι και κακος και γραφικος περι βιοτοπικοτητας και που φυσικα τα εχω διαβασει εδω, θα επρεπε να τα λενε και να τα ξαναλενε οι παλιοι και οι πιο εμπειροι του φορουμ στις κριτικες τους.
Ομως αυτο δεν το βλεπω και ισως σ'αυτο να οφειλεται και η εξαρση ενυδρειων malawi που τελικα δεν ειναι malawi.
Παρ'εκτος και αν κρινουν και κατακρινουν με την απουσια κριτικης απο μερους τους.
Αλλη βαρυτητα εχει ο λογος τους και αλλη ο δικος μου, η μηπως μ'φηνουν να βγαλω εγω το φιδι α'π τη τρυπα και να γινω ο κακος.
Και επειδη βλεπω να χανω το δικιο μου οπως λες, σταματω να ειμαι κακος.
Η γνωμη μου για τα βιοτοπικα ειναι αυτη που ειναι.
Τελος.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-09, 18:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, εγώ προσωπικά δεν ενοχλούμαι από την απόλυτη συμπεριφορά κανενός. Ανθρώποι με μυαλό είμαστε και συζητάμε για πράγματα που μας ενδιαφέρουν.

Ίσα-ίσα που πιστεύω κιόλας ότι η συζήτηση αυτή οδηγεί σε καλό δρόμο. Μέχρι σήμερα, νόμιζα ότι είμαι ο μοναδικός που πίστευε στην αυθεντικότητα του ασβεστίλιθου ως γνήσιο πέτρωμα του ενυδρείου Μαλάουι και ας είναι πολύ απλό στην όψη και όχι νταμάρια, χαλαζίες, γρανίτες κ.λ.π. Να που τώρα βλέπω να έχουν και άλλοι ακουαρίστες τις ίδιες ανησυχίες με εμένα.

Τελειώνω και πάλι λέγοντας ότι δεν θέλω να είμαι απόλυτος και δεν πιέζω κανένα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-09, 13:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εμενα μια χαρα μου φαινεται η συζητηση και ας συνεχιστει.

Η οσο πιο πιστη αναπαρασταση ενος βιοτοπου εχει σαν σκοπο να "προμηθευσει" τα ειδη που θα φιλοξενηθουν εκει, με τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζονται για να "νιωσουν" οπως στη φυση, πραγμα που θα τα κανει να ειναι ασφαλη, χωρις στρες, υγιη, και να συμπεριφερθουν οπως στην φυση, συμπεριφορα δε που ειναι απο παρα πολυ ενδιαφερουσα εως να σου κοβει την ανασα, και που χωρις αυτα τα στοιχεια δεν θα τη δουμε ποτε.

Παιρνοντας παντα ως δεδομενο οτι οι φυσικο-χημικες παραμετροι του νερου (pH θερμοκρασια σκληροτητες) θαναι οι σωστες, τα στοιχεια αυτα συνηθως μπορει να ειναι αδρανη, εκτος λιγων περιπτωσεων που συμβαλλουν κι αυτα στη συσταση του νερου, οπως πολλα ξυλα ή στρωματα ξεραμενων φυλλων που βοηθουν λιγο στο μαλακωμα του νερου και του δινουν το καταλληλο χρωμα για συγκεκριμενους βιοτοπους. Και τα στοιχεια αυτα μιας και δεν μπορουμε να τρεχουμε στους βιοτοπους και να τα μαζευουμε, μπορουν μια χαρα να αντικατασταθουν με ομοια τους σε μικρο η μεγαλο βαθμο, αρκει να κανουν τη δουλια που χρειαζεται - κι αυτο, το ξερουμε μονο μελετωντας τι χρειαζεται το καθε ειδος και προσφεροντας του το πλησιεστερο αντιστοιχο. Πχ για τις μικρες κιχλιδες της ταγκανικα που ζουν στα νεκρα κελυφη σαλιγκαριων του ειδους Neothauma (που ειναι ενδημικο στη λιμνη και δεν βρισκεται αλλου), τα νεκρα κελυφη απο χοχλιους που τους δινουμε κανουν μια χαρα τη δουλια τους, Οι κιχλιδες της λιμνης μαλαουι που ζουν, αναπαραγονται, τρεφονται, σε αμεση συναρτηση με πετρες, θελουν πετρες και σπηλιες, και λιγη σημασια εχει αν θαναι πετρες φερμενες απο τη λιμνη, αγορασμενες απο τον Ερμη, μαζεμενες απο την υπαιθρο, η ακομα και τουβλα με τρυπες, αρκει να πληρουν τις προυποθεσεις που ζητανε αυτα τα ειδη, δλδ ναναι πολλες, να σχηματιζουν περιοχες μικρες και μεγαλες και καταφυγια αφθονα.
Και επι του θεματος, δειτε τα βιντεο που ανεβασε ο δελτας, ειναι πολυ κατατοπιστικα ως προς την ποικιλια διαταξης, μεγεθους, σχηματος και χρωματος των πετρων, αναλογα της περιοχης που βρισκονται, του βαθους και κατα ποσο ειναι καλυμμενες με αλγες η οχι - αλλου ειναι τετραγωνες, αλλου στρογγυλες, αλλου κατασπρες κλπ. Δειτε κι ενδεικτικα μερικες φωτο (σορρυ για το "@" που εχουν στο κεντρο αλλά ειναι κομματια απο βιντεο που εχει δωσει ο Ad Konings στο συλλογο για το σεμιναριο και δεν μπορω να τις δημοσιευσω "καθαρες").
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002f.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  88,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002g.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  95,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002e.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  101,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002d.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  106,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002c.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  158,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002b.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  162,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002a.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  165,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010malawinsitu_0002.jpg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  153,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δημιουργια ταπητα thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 13-04-08 21:20
δημιουργια δημοσκοπισης orck Greek Aquarist's Boards 1 14-02-08 16:49
Δημιουργια Background spookie Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 28-09-07 08:47
ΑΣΦΑΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 2 03-05-04 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08123 seconds with 15 queries