Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-08, 08:54
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Έγω φίλε μου θα σου πρότεινα να σταματήσεις το όλο εγχείρημα σου...

Αϊντε μπουκάρουμε στη φύση μαζεύουμε τα φυτά και τα ψάρια που μας αρέσουν, τα κλείνουμε σ ενα ενυδρείο και μετά πολύ περίφανα τα επιδεικνύουμε σε φίλους και γνωστους... και μη μου πεις οτι τους προσφέρεις ένα ιδανικό περιβάλλον (?) Κάνε πρωτα μια έρευνα για την βιοποικιλότητα της περιοχής σου και δες τη ζημιία έχεις κάνει μέχρι τώρα...

"Σημαντικός αριθμός των ειδών της ορνιθοπανίδας χαρακτηρίζεται ως προστατευόμενος. Το 25% αυτών περιλαμβάνεται στο παράρτημα Ι της οδηγίας 79/409/ΕΟΚ "περί διατηρήσεως των αγρίων πτηνών". Επίσης το 36% ανήκει στην κατηγορία SPEC 1, SPEC 2 και SPEC 3. Στον κόκκινο κατάλογο, καταγράφονται τα απειλούμενα είδη των πουλιών της Ελλάδος. Περιλαμβάνονται σ αυτόν 18 είδη, που ζουν στην περιοχή της Β.Ελλάδος, ενώ το 98% αυτών περιλαμβάνεται στο νόμο 1335/83 (Σύμβαση της Βέρνης) για τη διατήρηση της άγριας ζωής και του χρυσικού περιβάλλοντος της. Τέλος το 38% των ειδών περιλαμβάνεται στη σύμβαση της Βόννης για τη διατήρηση των μεταναστευτικών ειδών της άγριας πανίδας"

δες και εδω...
http://www.cc.uoa.gr/departs/biology...nservation.ppt

Ας σεβαστούμε το περιβάλλον...

¶ντε σε αφήνω γιατι έχω αφήσει τη "μονάχους-μονάχους" ατάϊστη και τα έχει κάνει ρημαδίο στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-08, 09:00
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγω φίλε μου θα σου πρότεινα να σταματήσεις το όλο εγχείρημα σου...

Αϊντε μπουκάρουμε στη φύση μαζεύουμε τα φυτά και τα ψάρια που μας αρέσουν, τα κλείνουμε σ ενα ενυδρείο και μετά πολύ περίφανα τα επιδεικνύουμε σε φίλους και γνωστους... και μη μου πεις οτι τους προσφέρεις ένα ιδανικό περιβάλλον (?) Κάνε πρωτα μια έρευνα για την βιοποικιλότητα της περιοχής σου και δες τη ζημιία έχεις κάνει μέχρι τώρα...

"Σημαντικός αριθμός των ειδών της ορνιθοπανίδας χαρακτηρίζεται ως προστατευόμενος. Το 25% αυτών περιλαμβάνεται στο παράρτημα Ι της οδηγίας 79/409/ΕΟΚ "περί διατηρήσεως των αγρίων πτηνών". Επίσης το 36% ανήκει στην κατηγορία SPEC 1, SPEC 2 και SPEC 3. Στον κόκκινο κατάλογο, καταγράφονται τα απειλούμενα είδη των πουλιών της Ελλάδος. Περιλαμβάνονται σ αυτόν 18 είδη, που ζουν στην περιοχή της Β.Ελλάδος, ενώ το 98% αυτών περιλαμβάνεται στο νόμο 1335/83 (Σύμβαση της Βέρνης) για τη διατήρηση της άγριας ζωής και του χρυσικού περιβάλλοντος της. Τέλος το 38% των ειδών περιλαμβάνεται στη σύμβαση της Βόννης για τη διατήρηση των μεταναστευτικών ειδών της άγριας πανίδας"

δες και εδω...
http://www.cc.uoa.gr/departs/biology...nservation.ppt

Ας σεβαστούμε το περιβάλλον...

¶ντε σε αφήνω γιατι έχω αφήσει τη "μονάχους-μονάχους" ατάϊστη και τα έχει κάνει ρημαδίο στο ενυδρείο...

Για πιο ονιθοπανιδα μιλας? Μηπως μπερδεψες τα site?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-08, 09:12
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

[quote=theofilos;274088]Για πιο ονιθοπανιδα μιλας? Μηπως μπερδεψες τα site?[/quote

Με τον όρο πανίδα ή πανίσκη (καθαρεύουσα: πανίς) χαρακτηρίζεται το σύνολο των ζώων. Ο αντίστοιχος όρος που περιγράφει το σύνολο των φυτών είναι χλωρίδα. Είναι όρος της ζωολογίας και παλιοζωολογίας για το σύνολο του ζωικού βασιλείου μιας γεωγραφικής περιοχής ή χώρας ή και γεωλογικής περιόδου.
Η πανίδα διακρίνεται στη χερσαία και την υδρόβιο όπου η καθεμιά ανάλογα του περιβάλλοντος που βρίσκεται διακρίνεται επιμέρους σε πολική, τροπική, εύκρατη, ωκεάνια ή θαλάσσια, λιμναία και ποτάμια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-08, 09:21
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ίσως η ορνιθοπανίδα να είναι άστοχο παράδειγμα αλλά έχει συζητηθεί κι άλλες φορές (μάλιστα το θέμα το ανακίνησε η Lucy) ότι το να παίρνομε φυτά και ψάρια από τα ποτάμια είναι παράνομο (γι αυτό και η lucy μας προέτρεπε να ψάχνουμε για φυτά σε αρδευτικά κανάλια). Πολύ περισσότερο όταν δεν ξέρουμε τι είναι αυτό που έχουμε πάρει, παίρνουμε γόνους (και αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί ο Πάνος είναι γενικώς ένας άνθρωπος με οικολογικές ευαισθησίες) και γενικά επεμβαίνουμε σε ένα περιβάλλον χωρίς να ξέρουμε τα αποτελέσματα των πράξεων μας.

Στο project αυτό καθαυτό τώρα. Πάνο νομίζω πως για να το κάνεις πραγματικό ελληνικό βιοτοπικό θα πρέπει να ρίξεις μια σακούλα φωσφωρικά λιπάσματα στο νερό καθώς και κάνα δυο παπούτσια για να έρθει στα ίσα του
Αξίζει να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-08, 09:26
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Φίλε μου μήπως υπερβάλεις λίγο??? έκανε ΤΟΣΟ μεγάλη ζημιά μαζεύοντας 20 ψαράκια και 3 ρίζες φυτών??? εντάξει,δεν λέω αν ξεχυθούμε όλοι στις λίμνες και τα ποτάμια θα τα θερίσουμε όλα. αλλά δεν νομιζω πως γίνεται αυτό. Ή μήπως θέλεις να μου πείς πως και το aquarium της Κρήτης το οποίο σίγουρα έχει εχμαλωτίσει είδη από το φυσικό τους περιβάλον έχει κάνει τεράστιο κακό στη φύση??? να τους κάνουμε μύνηση τους ανθρώπους. επίσης να δω τι κακό θα κάνει στη φύση ο πάνος όταν τα ψαράκια αναπαραχθούν και επιστρέψει κάποια ψαράκια στο φυσικό τους περιβάλον. επίσης, αν είχε κάνει ζημιά, με το να σταματήσει το εγχείρημά του....πολύ απλά δεν γίνεται τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-08, 09:41
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου μήπως υπερβάλεις λίγο??? έκανε ΤΟΣΟ μεγάλη ζημιά μαζεύοντας 20 ψαράκια και 3 ρίζες φυτών??? εντάξει,δεν λέω αν ξεχυθούμε όλοι στις λίμνες και τα ποτάμια θα τα θερίσουμε όλα. αλλά δεν νομιζω πως γίνεται αυτό. Ή μήπως θέλεις να μου πείς πως και το aquarium της Κρήτης το οποίο σίγουρα έχει εχμαλωτίσει είδη από το φυσικό τους περιβάλον έχει κάνει τεράστιο κακό στη φύση??? να τους κάνουμε μύνηση τους ανθρώπους. επίσης να δω τι κακό θα κάνει στη φύση ο πάνος όταν τα ψαράκια αναπαραχθούν και επιστρέψει κάποια ψαράκια στο φυσικό τους περιβάλον. επίσης, αν είχε κάνει ζημιά, με το να σταματήσει το εγχείρημά του....πολύ απλά δεν γίνεται τίποτα...
Το ενυδρείο της Κρήτης δεν μπορείς να του κάνεις μήνυση ούτως ή άλλως ακόμα κι αν έχουν πιάσει είδη προς εξαφάνιση. Μην ξεχνάς ότι εκεί δουλεύουν επιστήμονες οι οποίοι παρακολουθούν τα πάντα σε σχέση με τα ψάρια, τις συνήθειες τους και το περιβάλλον.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα ειναι ο Πανος το προβλημα στην Ελλαδα τοτε μερικοι εχουν πολυ μεγαλες αυταπατες. Πανο μη μασας
Αναφέρεται κάπου ότι ο Πάνος είναι το πρόβλημα της Ελλάδας;
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 19-06-08 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τώρα μην μου πεις ότι γενικά δεν μας αρέσει να τρωγώμαστε;;; ...γενικά ...
ω ναι...γενικα τρωγομαστε πολυ!!! και προφανως μας αρεσει...για να διαιωνιζεται το φαινομενο....

εδω να προσθεσω οτι οποιος θελει να επιχειρησει κατι παρομοιο να μου πει....να του δωσω φυτα απο τα κλαδεματα μου και ψαρακια....
μη φανταστειτε κανενα γαργαρο ρυακι μεσα σε πρασινη οαση μεχρι που πηγε το κ*λοπαιδο και ξεκληρισε το οικοσυστημα...
ειναι ενα μπαζομενο ρυακι που καταληγει σε ακομα χειροτερο και βρωμερο τοπιο πιο χαμηλα...και τα ψαρακια ειναι σε πολλα σημεια εγκλωβισμενα και καταδικασμενα....
και οποιος θελει να παρεμβει..οχι σε μενα...σε αυτους που ριξαν τα μπαζα και χαλασαν το οικοσυστημα...ισως και στο δημο που βλεπω χαμηλα να καταληγουν πολλα λυματα της πολης...
δεν πηγαμε εκει χαμηλα για κουνουποψαρα γιατι απλα...ΣΙΧΑΘΗΚΑΜΕ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-08, 14:05
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Αν είχες την δυνατότητα να ψαρέψεις άγριους δίσκους και να μαζέψεις εχινόδορους ,τώρα θα δεχόσουν συγχαρητήρια χαχαχαχα και το καλό θα ήταν ότι ορισμένοι θα σου ζητούσαν και πανίδα και χλωρίδα Αμαζονιου .Αντε περιμένω να σου τα χώσουν λίγο ακόμη για να διασκεδάσω όπως πάντα,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-08, 15:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο λογος που ο ΠΣΦΕ δεν προχωρησε με το γκιζανι ειναι καθαρα πρακτικος - δλδ στο χωρο του συλλογου δε γινεται γιατι παμε μια φορα τη βδομαδα, πρεπει λοιπον να βρεθουν καποιοι πεπειραμενοι χομπιστες (με πειρα απο αναπαραγωγες κυρπινοειδων και με καταλληλες υποδομες) να το αναλαβουν - μεχρι τοτε δεν υπαρχει λογος.
Να θυμισω οτι μελη του ΠΣΦΕ εχουν κανει το ιδιο με Aphanius fasciatus - εχουν παρει λιγα απο το φυσικο τους περιβαλλον, ταχουν αναπαραγει, εχουν επιστρεψει περισσοτερα απο οσα πηραν εκει που τα ψαρεψαν, κι εχουν στειελει - παει και στο εξωτερικο σε χομπιστες που ασχολουνται με τετοια ψαρια.

Επι του συγκεκριμενου, το να παρεις 20 ψαρακια απο το συγκεκριμενο βιοτοπο ειναι αμελητεα ποσοτητα και κακως γινεται ολη αυτη η συζητηση.
Απο την αλλη, αν δεν ξερεις τι ψαρακια πηρες, ειναι λιγο χωρις νοημα το ολο εγχειρημα - θα πρεπει να παρατηρησεις τον βιοτοπο, τι ενηλικα ψαρια ζουν εκει, να τα ταυτοποιησεις, ωστε να πληροφορηθεις για τις αναγκες τους.
Κι απο οτι βλεπω στις φωτο τουλαχιστον, προκειται για "γρηγορο" ψαρι που θελει μεγαλωνοντας πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο οτι εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-08, 15:28
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
και λεω εγω τι μου θυμιζει... καλα ειχε γραψει ο sir
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24501

πάνο, μην μασάς! το μονο σιγουρο είναι οτι μονο εσυ δεν κανεις κακο στο περιβάλλον που πηρες 20 ψαρακια, και κατι φυτα...

Κράτα μας ενημερους...


και εγω μαζι σου πανο καλα λεει ο aaaool μην μασας
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-06-08, 09:43
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου μήπως υπερβάλεις λίγο??? έκανε ΤΟΣΟ μεγάλη ζημιά μαζεύοντας 20 ψαράκια και 3 ρίζες φυτών??? εντάξει,δεν λέω αν ξεχυθούμε όλοι στις λίμνες και τα ποτάμια θα τα θερίσουμε όλα. αλλά δεν νομιζω πως γίνεται αυτό. Ή μήπως θέλεις να μου πείς πως και το aquarium της Κρήτης το οποίο σίγουρα έχει εχμαλωτίσει είδη από το φυσικό τους περιβάλον έχει κάνει τεράστιο κακό στη φύση??? να τους κάνουμε μύνηση τους ανθρώπους. επίσης να δω τι κακό θα κάνει στη φύση ο πάνος όταν τα ψαράκια αναπαραχθούν και επιστρέψει κάποια ψαράκια στο φυσικό τους περιβάλον. επίσης, αν είχε κάνει ζημιά, με το να σταματήσει το εγχείρημά του....πολύ απλά δεν γίνεται τίποτα...
Νομίζω το παράδειγμα σου είναι άστοχο... Εδώ δεν ξέρει τι ψάρια είναι και τι συνθήκες θέλουν...όχι οτι αν ήξερε θα τον δικαιολογόυσα... εκτος αν ψαχνουμε κάποια αλλα κακά παραδείγματα να μας απαλλάξουν απο τις τύψεις... και τα δάση του Αμαζονίου καταστρέφονται...αρά μπορώ να κάψω το δασάκι στη γειτονιά μου???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-08, 09:28
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγω φίλε μου θα σου πρότεινα να σταματήσεις το όλο εγχείρημα σου...

Αϊντε μπουκάρουμε στη φύση μαζεύουμε τα φυτά και τα ψάρια που μας αρέσουν, τα κλείνουμε σ ενα ενυδρείο και μετά πολύ περίφανα τα επιδεικνύουμε σε φίλους και γνωστους... και μη μου πεις οτι τους προσφέρεις ένα ιδανικό περιβάλλον (?) Κάνε πρωτα μια έρευνα για την βιοποικιλότητα της περιοχής σου και δες τη ζημιία έχεις κάνει μέχρι τώρα...
Διάβασε λίγο παραπάνω για να καταλάβεις σε τι φόρουμ μπήκες φίλε μου sarcastic...Δεν έχει κανένας σκοπό να κάνει κακό στο περιβάλλον...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaitan_chris Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο κ γω είχα κάποτε μαζεμένα τετια ψαράκια από το ποτάμι.. είναι σκυλιά ζουν κ βασιλεύουν με το νερό του δικτύου μας.. μέχρι που έγιναν ψαρούκλες κ ξανά επέστρεψαν στο περιβάλλον τους..
Η συγκεκριμένη τακτική εφαρμόζεται για πάρα πολλά είδη ύπο εξαφάνιση. Οργανώσεις τα παίρνουν όταν είναι μικρά και με πολύ μικρά ποσοστά επιβίωσης. Το να πάρεις 10 γόνους απο τους 5000 και να σιγουρέψεις την επιβίωση τους μόνο κακό δεν κάνει. Και εάν θες να μάθεις ποιος κάνει πραγματικά κακό σε αυτούς βιότοπους μάλλον κοίταξε τον εαυτό σου γιατί πολλές φορες μας διαφεύγει πόσο κακό κάνει ο καθένας μας στο περιβάλλον (αλλά τώρα θα μου πεις ότι εσύ δεν έχεις air-condition...)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-08, 09:45
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συγκεκριμένη τακτική εφαρμόζεται για πάρα πολλά είδη ύπο εξαφάνιση. Οργανώσεις τα παίρνουν όταν είναι μικρά και με πολύ μικρά ποσοστά επιβίωσης. Το να πάρεις 10 γόνους απο τους 5000 και να σιγουρέψεις την επιβίωση τους μόνο κακό δεν κάνει. Και εάν θες να μάθεις ποιος κάνει πραγματικά κακό σε αυτούς βιότοπους μάλλον κοίταξε τον εαυτό σου γιατί πολλές φορες μας διαφεύγει πόσο κακό κάνει ο καθένας μας στο περιβάλλον (αλλά τώρα θα μου πεις ότι εσύ δεν έχεις air-condition...)
έχεις απόλυτο δίκιο. Οργανώσεις σε συνεργασία με επιστημονικά ιδρύματα. έτσι ώστε να ξέρεις τι είναι αυτό που παίρνεις και τι μπορείς να του προσφέρεις. Κάτι αντίστοιχο πήγε να κάνει κάποια στιγμή και ο ΠΣΦΕ με το γκιζάνι της Ρόδου αλλά τελικά σταμάτησαν. Γιατί άραγε; Το γκιζάνι είναι ένα ψαράκι που το συνολικό τους μήκος δεν ξεπερνά τα 5 εκατοστά. Μήπως ο ΠΣΦΕ δεν ήξερε τι έπρεπε να κάνει; Ή μήπως παράτησαν το εγχείρημα γιατί ήξεραν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι έπρεπε να γίνει για τη διατήρηση αυτού του είδους;
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο με δισκους kanarini Δίσκοι 13 16-04-08 06:31
βιοτοπικο ενυδρειο steady Δίσκοι 24 01-07-07 12:49
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
Κουνουποψαρο Ελληνικο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 30-11-05 10:19
ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. batza Malawi 33 06-05-03 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12612 seconds with 15 queries