Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-07, 20:15
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά και με λίγα λόγια, δεν θα το αγόραζα και θα ενημέρωνα τον μαγαζάτορα για το ψάρι που πουλάει, ακόμα κι αν δεν τον ενδιαφέρει..
Γιώργο ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι με το θέμα και από ότι βλέπω διαθέτεις αρκετό χρόνο με το forum. Μετά από πολλές πιέσεις στο μαγαζάτορα (και μάλλον για να ξεμπλέξει από μένα) παραδέχτηκε ότι τα ψάρια μπορεί να είναι υβρίδια απλώς δεν το θεώρησε σκόπιμο να το αναφέρει. Γι αυτόν είναι κάτι φυσιολογικό (άλλωστε το μαγαζί είναι γεμάτο βαμμένα παπαγαλόψαρα).
Το ψάρι υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες στη Λάρισα σε όλα τα μαγαζιά και κανείς δεν ξέρει ούτε το όνομά του ούτε την ακριβή του προέλευση. Αυτά που έχω εγώ είναι σίγουρα από Ισραήλ.
Δεν ξέρω τι θα κάνω με τα ψάρια αλλά η μόνη λύση είναι να τα δώσω σε άλλο pet shop δώρο. Τι φταίνε και τα κακόμοιρα!! (και δεν είναι σίγουρο ακόμη ότι είναι υβρίδια, περιμένω φαξ από την εταιρεία εισαγωγής)

Θα κατέβω στην Αθήνα για Πρωτοχρονιά και θα ψάξω περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα ψάρια οπότε θα σας ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-07, 23:44
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Εξελίξεις

Οι εξελίξεις έχουν ως εξής: Πήγα πίσω τα ψάρια στο petshop ως δώρο μιας και δεν μπορούσα να μιλήσω για επιστροφή. Πήρα λοιπόν ένα αρσενικό Cryptoheros nigrofasciatus (όπως μου είχαν προτείνει αρχικά) και από ένα άλλο μαγαζί ένα θηλυκό. Ενώ τα έβαλα λοιπόν μαζί σε ένα ενυδρείο με πολλές πέτρες και χαλίκι άρχισαν μανιωδώς (λες και ήταν καιρό μαζί) να μεταφέρουν το χαλίκι από το κέντρο του ενυδρείου προς την περιφέρεια. Σε 3 περίπου ώρες είχαν αδειάσει όλο το χαλίκι γύρω από μια μεγάλη πέτρα και συνέχιζαν. Το βράδι που επέστρεψα τι να δώ!!!!
Είχαν γεμίσει το εσωτερικό της πέτρας αυγά λες και είχα πατήσει το κουμπί και έβγαιναν αυγά αμέτρητα. Έχω διαβάσει το άρθρο από το ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ αλλά αν ξέρετε κάτι για τις πρώτες ημέρες γράψτε (π.χ. διατροφή και τι θα κάνω τα ψάρια αν είναι τόσα όσα τα αυγά).
Ήξερα ότι γενάνε και από άλλα άρθρα πρόσφατα :
Cichlasoma Nigrofasciatum-chromobotia macracanthus
Pleco
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ:Cryptoheros nigrofasciatus
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ :Cryptoheros nigrofasciatus
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
αλλά όχι και έτσι!!!!!!!!!!
Αύριο θα λείπω από το σπίτι και θα έχω να σας γράψω νέα το βράδι.
Ευχαριστώ.


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-07, 00:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Διατροφή: πρόκειται για παμφάγα, που σημαίνει να τους δίνεις διάφορες τροφές από διάφορες εταιρείες για να έχουν ποικιλία. Δηλαδή, ξηρές τροφές (νιφάδες, αποξηραμένα σκουλήκια, pellets, κλπ), κατεψυγμένες και ζωντανές τροφές.

Τα μωρά θα είναι λιγότερα από τα αυγά... αλλά και πάλι θα πρέπει να ξεκινήσεις την αναζήτηση για το που θα τα δώσεις. Ρώτα κάποια μαγαζιά και βάλε μια αγγελία στην κατηγορία "μικρές αγγελίες" όταν έρθει η ώρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-07, 01:12
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

1.Πότε θα εμφανιστούν τα πρώτα ψάρια? και Όταν βγουν τα μκρά θα τρώνε ότι και τα μεγάλα δηλαδή?
2.Και πόσα μπορώ να κρατήσω μέσα στο 70άρι ?
3.Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν?
4. Πότε να τα δώσω (σε τι μέγεθος )?
5. Μου ζήτησε ένας μικρός ανηψιός που έχω μερικά για να τα βάλει με κάτι κιχλίδες και δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό (οι κιχλίδες είναι 2 με μήκος 7-8εκ).


Σημερα το βράδι που γύρισα το ενυδρείο είναι τελείως σκαμμένο (δεν υπάρχει πετραδάκι στη μέση) και τα ψάρια μπαινοβγαίνουν στη σπηλιά τους ήρεμα. Τα αυγά μου φαίνονται ροζ.
Υπάρχει τρόπος να αποφύγω άλλες γένες χωρίς να διαταράξω την ισορροπία των ψαριών? Έχω και δυο γλυφτες που προυπήρχαν μέσα που δεν πλησιάζουν καθόλου την περιοχή (μάλλον φοβούνται).
-------------------------
Τις μισές απαντήσεις τις πήρα από το παρακάτω μήνυμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19562

Τις υπόλοιπες ελπίζω να τις απαντήσετε.
Όσο για μικρά όσα κι αν είναι δεν θέλω να τα δώσω κάπου για ψοφήσουν σε αυτούς (τουλάχιστον δεν θέλω να το ξέρω). Συνήθως έτσι συμβαίνει με ψάρια που χαρίζονται σε άσχετους για να ξεφορτωθούν οι μεν που τα δίνουν και για παίξουν οι δε που τα παίρνουν.
Δημήτρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κόφινας : 16-12-07 στις 01:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρια ειναι αυτα? sarpijk Γλυκό νερό - Γενικά 3 14-10-07 11:35
ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ...? yiannisnik Αρχάριοι γλυκού νερού 15 30-04-07 12:43
25λ τι ψαρια; ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 19 08-03-07 12:25
τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα? paolo21r Γλυκό νερό - Γενικά 3 11-10-04 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04406 seconds with 15 queries