Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-07, 22:33
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Φίλοι μου σήμερα έμαθα κάτι που δεν ήξερα εδώ και εναμιση χρόνο που έχω το ηλεκτρόδιο στο ενυδρείο μου ..... σήμερα λοιπόν έμαθα ότι κάθε φορά που κανω καλημπάρισμα πρέπει να πετάω το υγρό..... λεπτομέρεια;;;;;; όχι ........ και όμως δεν το ήξερα........ σαν και μένα θα υπάρχουν και άλλοι φαντάζομαι......... μικρές αλλά πολύ βασικές λεπτομέρειες για μας τους αρχάριους..........
αρα λοιπόν φίλοι μου αξίζει να καταγράψουμε εν συντομία μερικά βασικά πράγματα που ίσως για τους έμπειρους να είναι απλή συνήθεια για τον απειρο και αρχάριο όμως;
Βοηθάτε λοιπόν να μαζευτούν σε ένα χώρο βασικά στοιχεία για όλα όσα αφορούν τα ενυδρεία, τα φυτά και τα ψαράκια μας. Με αυτό τον τρόπο θα εξοικονομηθεί χρόνος και χώρος για πολλά μηνύματα που μιλάνε για το ίδιο πράγμα. Μήν ξεχνάτε ότι κάποιος αρχάριος που κάνει την είσοδο του στο φόρουμ δεν ξερει και καλά καλά πως να βρεί αυτό που ζητάει και η μόνη του διεξοδος για το πρόβλημα του ειναι μετά την γενική αναζήτηση να γράψει μήνυμα και να περιμένει απαντήσεις και λύσεις.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-07, 23:06
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani Εμφάνιση μηνυμάτων
....Βοηθάτε λοιπόν να μαζευτούν σε ένα χώρο βασικά στοιχεία για όλα όσα αφορούν τα ενυδρεία, τα φυτά και τα ψαράκια μας....
Εγώ λέω, για να βοηθήσουμε να αρχίσει σιγά-σιγά αυτό, να γράψουμε τα θέματα που θα θέλαμε να υπάρχουν, σαν "τίτλο" προς το παρόν.
Ετσι όποιος έχει τη διάθεση να ασχοληθεί και να ψάξει, να έχει κάτι συγκεκριμένο. Η κατηγοριοποίηση (ψάρια/νερό/γενικά κλπ) ας γίνει σε απόμενο στάδιο.
Εγώ πάντως είμαι μέσα ...
Κάνω την αρχή, και όποιος θέλει συμπληρώνει ....:

1) Ανοδος θερμοκρασίας
2) Ανοδος Νιτρικών
3)...
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-07, 23:17
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

3. Εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο
4. Εισαγωγή φυτών στο ενυδρείο
5. Στρώσιμο φίλτρου
6 συντήρηση φίλτρου
7 αλλαγές νερού
8. θολούρα νερού

συνεχίστε εσείς παρακατω, προς το παρών αυτά σκεφτηκα.
Ας παρακαλέσουμε τους πιό έμπειρους να γράψουν δίπλα τις εισηγήσεις τους . Εμείς θα ερωτούμε και αυτοί να απαντούν σαν εμπειροι που είναι.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-07, 23:30
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Να προτείνω και κάτι άλλο...
Για να μην γράφουμε ο καθένας όσα ποστ βρίσκουμε με κάτι ενδιαφέρον, και καταλήξει το συγκεκριμένο ποστ αχταρμάς από ένα κάρο link ανακατεμένα (όσο αφορά το θέμα που αφορούν), μια και έχω την ώρα (και την όρεξη εννοείται) να ασχοληθώ, μπορώ να δώσω το mail μου και να μου στέλνει και όποιος θέλει να ασχοληθεί με το ψάξιμο, τα link που έχουν κάτι χρήσιμο για αυτό που θέλουμε να κάνουμε.
Ετσι θα μπορώ να τα κατηγοριοποιήσω και να τα στείλω στου mods ή στον Τολη, ή σε όποιον κάνει το "ρετουσάρισμα" . Ετσι μπορεί να γίνει το υπόμνημα με αρκετά ολοκληρωμένα θέματα, και προσθέτει και όποιος θέλει και άλλα tips ίσως.
Αν συμφωνείτε, εγώ έχω τη διάθεση να το κάνω, αρκεί βέβαια να μου δώσει και το ο.k. και ο Τόλης.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-07, 23:35
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Πολύ καλή η πρόταση σου Μαριλένα μου΄θα έλεγα όχι μονο ling αλλά και κάποιες εμπειρίες οι γνώσεις και εσύ με τη σειρά σου να τις βάζεις στη σειρά που πρέπει και να τους δίνεις το τελικό σχήμα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-07, 16:31
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή η πρόταση σου Μαριλένα μου΄θα έλεγα όχι μονο ling αλλά και κάποιες εμπειρίες οι γνώσεις και εσύ με τη σειρά σου να τις βάζεις στη σειρά που πρέπει και να τους δίνεις το τελικό σχήμα.
Πάνω κάτω αυτό είχα στο μυαλό μου. Ετσι είναι πιο εύκολο να δοθούν όσο πιο "μαζεμένα" γίνεται , και χωρισμένα κατά κατηγορία τα θέματα σε όποιον θα δώσει το τελικό σχήμα.
Σκέφτομαι απλώς ότι είναι πιο εύκολο να μαζεύει ένας άνθρωπος τα link και τις πληροφορίες. Είτε είμαι εγώ, είτε είναι άλλος.
Ετσι κι αλλοιώς, μου αρέσει η ιδέα και θέλω να βοηθήσω να γίνει.
Απλά βέβαια θέλω να μου πει και ο Τόλης ότι συμφωνεί. Μην κάνω του κεφαλιού μου
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-07, 01:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Απο μενα εχεις το ok - δεν σου κρυβω οτι ειμαι και περιεργος να δω ποσοι θα σου στειλουνε και τι...
Στις προτασεις ειμαστε πρωτοι, αλλά οταν ερθει η ωρα για δουλεια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-07, 05:55
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Τόλη μου τη πρόταση - εισήγηση την έκανα απλά γιατί είδα κάποια προβλήματα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω και για τα οποία είτε λίγο είτε πολλύ απασχόλησα ανθρώπους με γνώσεις και πείρα για να με βοηθήσουν τη στιγμή που άν αυτά τα πράγματα υπήρχαν κάπου δεδομένα δέν θα έπερνα απο τον πολύτιμο χρόνο τους ένα μέρος για μένα.
Έγώ μή έχοντας αρκετή εμπειρία και γνώσεις τι θα καταθέσω;
Απλά ορισμένα πράγματα θα καταθέσω που έμαθα απο τα παθήματα μου και μου έγιναν μαθήματα τίποτε παραπάνω.
Από τους έμπειρους και γνώστες περιμένουμε τις απαντήσεις στα ερωτήματα μας.
Γι αυτό φίλες και φίλοι εσείς που έχετε τις εμπειρίες και τις γνώσεις ριχτείτε στο γράψημο για να δώσουμε σάρκα και οστά σε ένα θέμα που θα βοηθήσει τους αρχάριους και θα εξοικονομίσει και σας αρκετό απο τον πολύτιμο χρόνο σας. Απο σας περιμένουμε να μας ανοιξετε τα μάτια.
Γι αυτό σας ευχαριστούμε πάντα για τη πολιτιμη βοήθεια σας.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-07, 23:21
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Πολύ καλή ιδέα....!!!

Τώρα το είδα και με ενθουσίασε!
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω κάτω αυτό είχα στο μυαλό μου. Ετσι είναι πιο εύκολο να δοθούν όσο πιο "μαζεμένα" γίνεται , και χωρισμένα κατά κατηγορία τα θέματα σε όποιον θα δώσει το τελικό σχήμα.
Σκέφτομαι απλώς ότι είναι πιο εύκολο να μαζεύει ένας άνθρωπος τα link και τις πληροφορίες. Είτε είμαι εγώ, είτε είναι άλλος.
Ετσι κι αλλοιώς, μου αρέσει η ιδέα και θέλω να βοηθήσω να γίνει.
Απλά βέβαια θέλω να μου πει και ο Τόλης ότι συμφωνεί. Μην κάνω του κεφαλιού μου
Τα θέματα που θα βρούμε θα τα στειλουμε σε πμ στην Μαριλένα ή να τα ποστάρουμε εδώ..??
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προταση για αλλαγη θεματος Mitsos Greek Aquarist's Boards 1 07-08-06 09:14
trickle, wet – dry φίλτρα ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 05-02-06 17:52
Προταση μαγαζιου για αγορα-παραγγελια ενυδρειου. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 25-09-04 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05672 seconds with 14 queries