Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-18, 08:36
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 1000 ΛΙΤΡΑ που να δουλευει σωστα ξαναμιλαμε...
__________________
www.dreamwaters.co
  #2  
Παλιά 09-06-18, 11:06
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 1000 ΛΙΤΡΑ που να δουλευει σωστα ξαναμιλαμε...
Δυστυχώς 1000 λίτρα δεν έχω φτιάξει, μέχρι 600 έχω πάει... Γύρω στα 900 θα φτιάξω Μεσογειακό, απο Σεπτέμβρη, στο νέο μου σπίτι και θα το παρουσιάσω εδώ φυσικά...

Είμαι σίγουρος οτι και σε αυτό δεν θα ακούγεται ούτε πιτσιλιά, 4 το πρωί που επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή.. εξάλλου ίδια αντλία με των 600 λίτρων θα έχει, Jebao DCT8000.. δεν θα αλλάξει κάτι..
Θα ακούγονται οι αντλίες, το σκίμερ...... νερό να πιτσιλάει, ή μπουρμπουλήθρες δεν θα υπάρχουν ούτε για δείγμα...
Την υπερχείλιση, προσωπικά, την θεωρώ το σημαντικότερο πράγμα σε ένα μεγάλο ενυδρείο και φτιάχνω ότι καλύτερο εκεί...

Θα δείτε και τον σχεδιασμό των σωλήνων επιστροφής, οι οποίοι από την στιγμή που θα κλείσουν οι αντλίες (μέχρι 8000λ/ω που έχω χρησιμοποιήσει), δεν κατεβάζουν ούτε 100ml νερό προς το sump, εκτός το νερό που βρίσκεται ήδη μέσα στις σωλήνες.. οι οποίοι φυσικά είναι ΑΘΟΡΥΒΟΙ, διαχέουν το νερό σε όλη την επιφάνεια της στάθμης του ενυδρείου και δεν φαίνονται γιατί ακολουθούν τη στάθμη του νερου..

Επίσης βαρυτικό manifold για σχεδόν τα πάντα στο sump, απόλυτα σταθερής ροής κλπ κλπ

Όλα αυτά υπόσχομαι οτι θα τα φτιάξω από το πληκτρολόγιο, χωρίς να χρησιμοποιήσω κανένα εργαλείο απολύτως!! Πιστεύω δικαιούμαι κι εγώ μια μικρή δόση ειρωνείας...

Δεν έχω να ξανασχολιάσω κάτι άλλο, ο καθένας κάνει την δουλειά του όπως ξέρει και είναι υπόλογος στους πελάτες του... Φυσικά ότι χρειαστεί η Νικολέτα είμαι στη διάθεσή της και μακάρι να βγάλει άκρη και σύντομα να χαρεί τα ψαράκια της...

Αν θέλετε να στείλετε ένα λινκ από την ιστοσελίδα σας, ενυδρείου, από τα τόσα που παρουσιάζετε μέσα, στο οποίο να φαίνεται η καλύτερή σας σωστή υπερχείλιση, με χαρά να το δω, να ζητήσω και συγνώμη για την επιμονή μου..

Ζητάω συγνώμη αν φάνηκα εμπαθής και που σχολίασα με έντονο τρόπο σε αυτό το ποστ, δεν έχω κανένα τέτοιο σκοπό, ξαναλέω δεν είμαι επαγγελματίας, απλά δεν μπορώ γενικά το άδικο, την κοροϊδία και την εκμετάλλευση...
Ευχαριστώ..
  #3  
Παλιά 09-06-18, 17:31
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς 1000 λίτρα δεν έχω φτιάξει, μέχρι 600 έχω πάει... Γύρω στα 900 θα φτιάξω Μεσογειακό, απο Σεπτέμβρη, στο νέο μου σπίτι και θα το παρουσιάσω εδώ φυσικά... Μεχρι τοτε και γενικα λοιπον μη κρινεις τη δουλεια των αλλων απο εδω με τοση εμπαθεια.

Επίσης βαρυτικό manifold για σχεδόν τα πάντα στο sump, απόλυτα σταθερής ροής κλπ κλπ.
Μηπως θα ειναι και turbo με προγραμμα?

Όλα αυτά υπόσχομαι οτι θα τα φτιάξω από το πληκτρολόγιο, χωρίς να χρησιμοποιήσω κανένα εργαλείο απολύτως!! Πιστεύω δικαιούμαι κι εγώ μια μικρή δόση ειρωνείας...
Μονο ειρωνια βλεπω τοσες μερες.Απο δουλεια τπτ....



Αν θέλετε να στείλετε ένα λινκ από την ιστοσελίδα σας, ενυδρείου, από τα τόσα που παρουσιάζετε μέσα, στο οποίο να φαίνεται η καλύτερή σας σωστή υπερχείλιση, με χαρά να το δω, να ζητήσω και συγνώμη για την επιμονή μου..
Χαλαρωσε με το ποιος τηνν εχει μεγαλυτερη...
Ζητάω συγνώμη αν φάνηκα εμπαθής και που σχολίασα με έντονο τρόπο σε αυτό το ποστ, δεν έχω κανένα τέτοιο σκοπό, ξαναλέω δεν είμαι επαγγελματίας, απλά δεν μπορώ γενικά το άδικο, την κοροϊδία και την εκμετάλλευση...
Ζητω μετα το παραπανω ποστ την αποκατασταση της ταξης απο καπποιον διαχειρηστη.Ο συγκεκριμενος κυριος με αποκαλει εκμεταλευτη και απατεωνα.Αν δε λυθει θα κινηθω νομικα κατα του pagokofti για συκοφαντικη δυσφιμιση και το λεω σοβαρα.
Ευχαριστώ..

Επειδη παραγνωριστηκαμε.....
__________________
www.dreamwaters.co
  #4  
Παλιά 09-06-18, 18:09
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δεν στοιχειοθετειται...

δεν στοιχειοθετειται νομικα αυτο που λες.ολοι ειμαστε εν δυναμει πελατες σου.απο την αλλη μερια στον οποιοδηποτε κλαδο,κανενας δεν διεκδικει το αλαθητο του παπα.εκτος απο την επαγγελματικη σου ιδιοτητα,εισαι μελος στο ιδιο forum με εμας.δηλαδη δεν ειναι καποιος ανταγωνιστης σου!τωρα αν καποιος πιστευει οτι θα το εφτιαχνε καλυτερα,ειναι δικαιωμα του.εγω στη θεση σου,θα μελετουσα τo σχεδιο του pagokoftis διεξοδικα.
__________________
scapegoat
  #5  
Παλιά 09-06-18, 19:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Αγαπητέ Dream Waters δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ζητάς από τους διαχειριστές του φόρουμ. Παρέθεσα πιο πάνω τον κανονισμό για να υπογραμμίσω ότι ο καθένας είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τις απόψεις και τις θέσεις που εκφράζει.

Η συζήτηση εδώ ξεκίνησε επειδή το ζήτησε ένα μέλος που είναι και πελάτης σου και εκφράστηκαν απόψεις για την κατασκευή αφού από το 1ο πόστ η Νικολέτα λέει :
"Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες" και πιο κάτω γράφει :
"Επίσης ο τεχνικός μου από την Dream Waters πράγματι προχτες ήρθε το απόγευμα και κάθισε 4 ώρες γεμίσαμε το ενυδρειο έφτιαξε κάποια μικροθέματακια και καποια άλλα σύντομα θα τα διευθετήσει και το σημαντικότερο όλων είναι οτι ο θόρυβος μειώθηκε κατά 70% για να είμαστε πιο ακριβής . Υπάρχει φυσικά ένα θόρυβος αλλά ειναι πολύ πιο ήπιος και υποφερτός πλέον .
Οι ενέργειες του τεχνικού μου πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι σε αντίθεση με άλλες φορές την τελευταία φορά χαρακτηρίζονταν από επαγγελματισμό και πραγματικό ενδιαφέρον να βρεθεί λύση στα θέματα - προβλήματα του ενυδρειου
."
Πάρα κάτω λέει: "Η επιλογή η δική μου αρχικά ήταν να γίνει εσωτερικό σαμπ . Αλλά ο τεχνικός μου μου ειπε οτι ειναι πολύ μεγάλος λάθος , γιατι 1. χανεις απο λιτρα , 2. δεν θα έχουν οξυγόνο τα ψαράκια σου και 3. δεν θα μπορείς να βγάλεις τα σφουγγαρια για να τα καθαρισεις . Οποτε με τα λίγα τα πολλά με έπεισε και μου ειπε να κανουμε ενα 300 λίτρα σαμπ ." αλλά
εσύ την διαψεύδεις λέγοντας : "H Νικολετα δεν ηθελε εσωτερικο σαμπ για να μη χασει λιτρα."
Επαναλαμβάνω ότι όλες οι απόψεις εκφράστηκαν για να λυθούν προβλήματα σε μια κατασκευή δική σου και χωρίς να γνωρίζει κάποιος εκ των προτέρων ποιανού επιλογή ήταν να γίνει έτσι ή αλλιώς (εσύ λες ότι η επιλογή ήταν της Νικολέτας) και δεν υπήρχε πρόθεση από κάποιον να σε δυσφημίσει.
Αντί όμως να εξηγήσεις τι έκανες, με ποιά λογική κλπ (για μια κατασκευή που λες κι εσύ ότι δεν σου άρεσε και χρειάστηκαν ώρες για να διορθωθούν κάποια προβλήματα, όχι όλα, όπως γράφει η Νικολέτα ("ήρθε το απόγευμα και κάθισε 4 ώρες γεμίσαμε το ενυδρειο έφτιαξε κάποια μικροθέματακια και καποια άλλα σύντομα θα τα διευθετήσει....")
επιμένεις να αντιπαρατίθεσαι με όσους έγραψαν την άποψη τους με μοναδικό αντ-επιχείρημα ότι μιλάς μόνο με κάποιο που έκανε 1000 λίτρα ενυδρείο που δουλεύει σωστά.
Παρακαλώ αν έχεις διαφορετική άποψη για τις τεχνικές παρατηρήσεις που έγιναν για την κατασκευή, να την γράψεις. Όλα τα άλλα σε αδικούν και είναι κρίμα.

*Βεβαίως μετά από όλα αυτά περιμένουμε και την Νικολέτα να γράψει.
  #6  
Παλιά 09-06-18, 22:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε, ειλικρινά δεν έχω κάτι με σένα σαν άνθρωπο, απλά δεν θεωρώ την δουλειά που έκανες σωστή και είναι δικαίωμά μου πιστεύω, από την στιγμή που το στηρίζω με επιχειρήματα...
Είσαι άδικος με όλους όσους έγραψαν εδώ, κοροϊδεύεις τόσο καιρό ότι το ενυδρείο θα έιναι έτοιμο σε ένα μήνα, ενώ το ενυδρείο ακόμα στάζει στις φλάτζες!!! (έχεις πληρωθεί) και εκμεταλλεύεσαι την υπομονή ενός ανθρώπου ήπιων τόνων...
Απλά η συμπεριφορά αυτή για μένα δεν είναι επαγγελματική... Από την αρχή μίλησα για συμπεριφορά, τα τεχνικά θέματα λύνονται...
Αν θες να μου κάνεις μήνυση, στείλε μου π.μ. να σου δώσω τα στοιχεία μου... Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...
Όπως είπα παραπάνω για την κατασκευή δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο..
Καλή συνέχεια...
  #7  
Παλιά 09-06-18, 23:03
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μαλλον να γελασεις πρεπει....

Φιλε dream waters δεν ξερω αν εχεις καταλαβει πως εισαι επαγγελματιας και πρεπει να δεχεσαι τις κριτικες..οταν κατι δεν αρεσει πρεπει να το ακους και να το διορθωνεις γιατι ...ο πελατης εχει παντα δικιο... κι εμεις εν δυναμη πελατες ειμαστε ..
με τον τροπο που απαντας κανεις κακο σε σενα και σε κανεναν αλλο...
η μονη ταξη που πρεπει να αποκατασταθει , ειναι η δικη σου νομιζω..οποτε καλο για σενα θα ηταν να ληξει εδω το θεμα..
  #8  
Παλιά 10-06-18, 03:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ζητω μετα το παραπανω ποστ την αποκατασταση της ταξης απο καπποιον διαχειρηστη

https://www.youtube.com/watch?v=nw_NtXbNePA

Πραγματικα ειμαι ηρεμος ανθρωπος ή για να το θεσω καλυτερα...δεν ειμαι ηρεμος αλλα προσεχω πριν γραψω κατι. Αλλα πραγματικα ειναι το μονο που μου ερχεται διαβαζοντας ολο το thead, ενα προς ενα post.

Δεν ξερω τη δουλεια σου, δεν ειμαι ο αρμοδιος να την κρινω γιατι δεν ασχολουμαι με μεγαλες κατασκευες, πραγματικα δεν θα επαιζα με κανενος το ψωμι για να πω κατι αρνητικο στις εποχες που ζουμε, δεν θελω να κρινω κανεναν, αλλα ελεος...υπαρχει μια κοπελα που απ' οτι καταλαβαινω εχει πελαγωσει γιατι εχει ενυδρειο-εφιαλτη στο σαλονι της. Και για αυτο δεν ευθυνεται κανενας απο το φορουμ, περα απο εσενα. Εκτος αν καταλαβαμε ολοι λαθος.



Δεν θα ηταν κακο να παραδεχτεις καποια λαθη και να τα διορθωσεις σιγα-σιγα, παρα να μουλαρωνεις και να εκτειθεσαι. Δεν κανεις καθολου καλο στον εαυτο σου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters
Αντε γιατι πολυ τραβηξε το αστειο...Ειχα να ασχοληθω χρονια με αυτο το φορουμ κ μολις συνηδειτοποιησα το γιατι.

Δε βλεπω να εχεις να ασχοληθεις χρονια, παντως, εκτος αν ο χρονος ειναι πολυ διαφορετικος αναμεσα σε εμας και σε εσενα. Αλλα φαινεται και γιατι δεν γραφεις...


Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06848 seconds with 15 queries