Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-18, 14:36
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παρακαλω. Μην με παρεξηγεις, ξερω οτι ξερεις γιαυτο προβλητιστικες. Θα δεις λογικα καπου να το γραφει στο μπουκαλι ή να εχει καποιο σχεδιο.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-18, 14:42
iliasp Ο χρήστης iliasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλω. Μην με παρεξηγεις, ξερω οτι ξερεις γιαυτο προβλητιστικες. Θα δεις λογικα καπου να το γραφει στο μπουκαλι ή να εχει καποιο σχεδιο.
Εννοείται πως δεν δε παρεξήγησα!
Ο γραπτός λόγος βλέπεις..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-18, 15:36
iliasp Ο χρήστης iliasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!

Παρέλαβα τα τζάμια εχθές και το Σάββατο έχω κόλλημα!
Ο χώρος που ήταν να μπει το ενυδρείο άλλαξε...
Το ενυδρείο χρειάζεται να μπει σε μία βάση-έπιπλο που θα εκτελεί και χρέη μπουφέ τραπεζαρίας.
Θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτό..

Η πρώτη σκέψη ήταν να αγοράσω κανονικό μπουφέ και να το τοποθετήσω επάνω. Απορρίφθηκε λόγο κόστους και αμφιβόλου αντοχής σε βάρος(βλέπε ΙΚΕΑ).

Η δεύτερη σκέψη ήταν να φτιάξω εγώ τον μεταλλικό σκελετό και να το επενδύσω με ξύλο. Σχεδόν έχει απορριφθεί λόγω μειωμένης αισθητικής σε σχέση με ένα εργοστασιακό έπιπλο. Άσε που δεν θα γλιτώσω την παντόφλα!!
(Οι παντρεμένοι θα με καταλάβουν)

Η τρίτη σκέψη είναι να πάρω την βάση του Juwel Rio 450. Σε πλάτος είναι 1,5 και σε βάθος 0,5.. Το ενυδρείο είναι 0,90 Χ 0,45 Χ 0,45 θα πατήσει αριστερά και θα μείνει πάγκος 60 εκατοστά ελεύθερος. Έχει 3 ντουλάπια εκ των οποίων θα χρησιμοποιήσω το ένα για το ενυδρείο και τα άλλα δύο για αποθήκευση πιάτων, ποτηριών κτλ.
Άσε που θα το έχω έτοιμο για ενδεχόμενη αναβάθμιση!!!


Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-18, 15:42
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Σε καταλαβαινουμε
Καλη επιτυχια με τη κατασκευη!

Το να παρεις τη βαση και να το βαλεις μονοπατα ειναι λαθος κατ'εμε.
Τα εργαλεια τα εχεις, τα χερια σου πιανουν, δε καταλαβαινω γιατι να μην κανεις τη βαση εσυ
Θα βαλεις τα ξυλα οπως πρεπει με μεντεσεδες για ντουλαπια κουζινας κλπ και οσο για το βαψιμο μπορεις να συμβουλευτεις ευκολα ενα μαστορα να σου πει τι να κανεις!
Παραγγειλε εκει 3-4 βεργες 38αρι μαυρο ενισχυμενο και ξεκινα!
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-18, 09:13
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iliasp Εμφάνιση μηνυμάτων

Η δεύτερη σκέψη ήταν να φτιάξω εγώ τον μεταλλικό σκελετό και να το επενδύσω με ξύλο. Σχεδόν έχει απορριφθεί λόγω μειωμένης αισθητικής σε σχέση με ένα εργοστασιακό έπιπλο. Άσε που δεν θα γλιτώσω την παντόφλα!!
(Οι παντρεμένοι θα με καταλάβουν)
Οι παντρεμένοι σε καταλαβαίνουν.....

Όμως κάνεις λάθος. Αν το σχεδιάσεις προσεκτικά, το αποτέλεσμα είναι μια χαρά. Δεν φαίνεται τπτ. Αν θες να σου βάλω μια φωτογραφία από το δικό μου. Μοιάζει 1000% με κανονοκό έπιπλο και δεν φαίνεται καθόλου η μεταλλική κατασκευή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-18, 09:45
iliasp Ο χρήστης iliasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν δε σου κάνει κόπο θα ήθελα να το δω..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-18, 13:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω για σήμερα, αν και θα αργήσω να πάω σπίτι.


Γενικότερα όμως. Εφόσον έχεις τις διαστάσεις που θέλεις για το ενυδρείο, φτιάχνεις την βάση από κοιλοδοκό (αναλόγως τα βάρη, επιλέγεις).



Πρέπει να έχεις αποφασίσει με τι υλικό θα κάνεις την επένδυση. Μελαμίνη ή από ξύλο με καπλαμά και λούστρα μετά, για να φαίνεται πραγματικό έπιπλο.
Θα πρέπει να φτιαχτούν: το καπάκι, τα δύο πλαϊνά και οι πόρτες. Πίσω δεν ξέρω αν χρειάζεται. Στη δικιά μου περίπτωση επειδή έχω sump και ήθελα να υπάρχει ανοικτός χώρος για εξάτμιση κλπ, δεν έβαλα.


Αν τα φτιάξεις μόνος σου, πρέπει να μετρήσεις σωστά. Αν το φτιάξει μαραγκός, θα πρέπει να είναι έτοιμη η βάση και να μετρήσει αργότερα.


Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει σε όλο το project, είναι που θα βιδωθούν οι μεντεσέδες (που ανοίγουν οι πόρτες). Κανονικά θα έπρεπε να βιδωθούν στα πλαϊνά, αλλά εκεί «ενοχλεί» το πόδι του κοιλοδοκού. Υπάρχει λύση σε αυτό μετακινώντας τα εμπρός πόδια του κοιλοδοκού προς τα πίσω αφήνοντας μια «κρέμαση» γύρω στους 7 πόντους για να χωρέσει να βιδωθεί ο μεντεσές στο πλαϊνό. Θα στο δείξω στη φωτογραφία αυτό πως θα το κάνεις.


Αν είσαι κοντά στον Άλιμο, μπορείς να περάσεις μια μέρα να το δεις όλα αυτό από κοντά.


Υ.Γ. Τώρα αντιλήφθηκα ότι μιλάμε για 160 λίτρα. Νομίζω ότι για τόσο λίγα λίτρα είναι πλεονασμός η βάση από κοιλοδοκό. Μπορείς κάλλιστα να το κάνεις από σκέτο ξύλο με ενισχύσεις και σωστά «δεσίματα».
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-18, 14:03
iliasp Ο χρήστης iliasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Η σκέψη μου είναι να αποφύγω λούστρα και βαψίματα, γι αυτό επέλεξα να ντύσω την βάση με mdf επενδεδυμένο. Πήγα από το μαγαζί με τα ξύλα και βρήκα έναν ωραίο χρωματισμό σε ματ. Αυτά τα φύλα βγαίνουν max 19mm πάχος οπότε νομίζω θα χρειστεί μεταλλικός σκελετός έστω και μικρότερης διατομής.

κόστος ξυλείας 320€ τελική με ΦΠΑ 5,53m2 σύνολο

ΥΓ. αυτό με τον μεντεσέ το σκεφτόμουν το πρωϊ. και εγώ εκεί κατέληξα, να μπεί το στρατζαριστό πιο μέσα ώστε οι πόρτες να έρχονται πρόσωπο με τα πλαϊνά.

Σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-18, 14:52
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων


Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει σε όλο το project, είναι που θα βιδωθούν οι μεντεσέδες (που ανοίγουν οι πόρτες). Κανονικά θα έπρεπε να βιδωθούν στα πλαϊνά, αλλά εκεί «ενοχλεί» το πόδι του κοιλοδοκού. Υπάρχει λύση σε αυτό μετακινώντας τα εμπρός πόδια του κοιλοδοκού προς τα πίσω αφήνοντας μια «κρέμαση» γύρω στους 7 πόντους για να χωρέσει να βιδωθεί ο μεντεσές στο πλαϊνό. Θα στο δείξω στη φωτογραφία αυτό πως θα το κάνεις.

Μπορει να βαλει μια φλαντζουλα (λαμακι σιδερενιο) για να βιδωσει εκει.

Το 38αρι το ενισχυμενο ειναι το ευκολοτερο για να φτιαξει βαση.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχέδια για rimless riparium Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 12-10-17 20:30
Planted rimless 200liter Γαβριλος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 32 25-04-14 12:40
Φιλτρο για 160lt pulsedia Αρχάριοι γλυκού νερού 10 02-11-12 19:27
SlimData - diy 160lt Κοινωνικό SlimData Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 12-08-11 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05411 seconds with 15 queries