Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-18, 00:47
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Mε καλυψατε πληρως ! βεβαια μου ειπατε κατι που απλα δεν ηθελα να ακουσω αλλα μεσα μου το ηξερα ! για την απολυμανση του φιλτρου !!
θα το κανω ομως γιατι πρεπει να μαι σιγουρος !

σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες ηταν ξεκαθαρες και θα εφαρμοστουν σε μια μιξη..

λεω κατω απο το κατω σχαρακι να βαλω οσο κεραμικο υλικο χωραει οπως εξυπνα ειπε ο κλεοβουλος για να εκμεταλευτουμε οτι χωρο υπαρχει
μετα το μπλε σφουγγαρι και μετα θα βαλω siporax χυμα ολο το υπολοιπο χωρις διχτυ!

Με ελαφροπετρα θα παιξω στο fluval το οποιο εχει 3 καλαθακια , στο κατω-κατω θα βαλω κεραμικο υλικο και τα αλλα 2 θα τα γεμισω ελαφροπετρα χωρις επισης διχτυ ...

νομιζω ειναι μια καλη επιλογη ο παραπανω .

Εχω πεισει τον εαυτο μου οτι δεν προκειται να ξαναδωσω λεφτα για να παρω siporax ...ελαφροπετρα μονο και οτι siporax εχω..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-18, 01:25
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Στο 306 το εβγαλες το μαυρο σφουγγαρι που ειχε το τελευταίο καλαθι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-18, 01:45
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 306 το εβγαλες το μαυρο σφουγγαρι που ειχε το τελευταίο καλαθι?
ναι φιλε μου για να κερδισω χωρο για βιολογικο υλικο ! αρκουν πιστευω τα 4 σφουγγαρια που εχει στα αριστερα , και θα βαλω βατα πανω σε καθε καλαθακι για να προστατευει το βιολογικο υλικο (ελαφροπετρα) , κραταει και αυτο βρωμια ...τα οποια θα τα αλλαζω καθε μηνα .
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-18, 02:00
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου για να κερδισω χωρο για βιολογικο υλικο ! αρκουν πιστευω τα 4 σφουγγαρια που εχει στα αριστερα , και θα βαλω βατα πανω σε καθε καλαθακι για να προστατευει το βιολογικο υλικο (ελαφροπετρα) , κραταει και αυτο βρωμια ...τα οποια θα τα αλλαζω καθε μηνα .
Νομιζω με καλα τοποθετημένο ενυδρειακο βαμβακι στο πανω πάνω θα εισαι κομπλε... Μη τα μπουκώνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-18, 01:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
λεω κατω απο το κατω σχαρακι να βαλω οσο κεραμικο υλικο χωραει οπως εξυπνα ειπε ο κλεοβουλος για να εκμεταλευτουμε οτι χωρο υπαρχει
μετα το μπλε σφουγγαρι και μετα θα βαλω siporax χυμα ολο το υπολοιπο χωρις διχτυ!
Εννοεις στον πατο του φιλτρου?
Δεν σας προκαλει απορια γιατι υπαρχει αυτο το σχαρακι?
Ειναι για να μπαινει το νερο ελευθερα στο φιλτρο και να πιανει ολο το πλατος του καδου, ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling οπως ανεβαινει το νερο μεσα απο τα υλικα.
Βεβαια με υλικα σε σχημα δαχτυλιδιου δεν θα φανει ιδιαιτερο προβλημα, αλλα αν ειναι ελαφροπετρα το υλικο ....
Παντως καλο ειναι πρωτο υλικο να μπαινει καποιο μηχανικο υλικο (πχ μηχανικο λειο μακαρονι ή σφουγγαρι) και οχι κεραμικο βιολογικο, γιατι βουλωνουν ευκολα οι ποροι του απο τη βρωμα και σταματαει να ειναι και τοσο .... βιολογικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-18, 02:12
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις στον πατο του φιλτρου?
Δεν σας προκαλει απορια γιατι υπαρχει αυτο το σχαρακι?
Ειναι για να μπαινει το νερο ελευθερα στο φιλτρο και να πιανει ολο το πλατος του καδου, ετσι ωστε να μη δημιουργειται channeling οπως ανεβαινει το νερο μεσα απο τα υλικα.
Βεβαια με υλικα σε σχημα δαχτυλιδιου δεν θα φανει προβλημα, αλλα αν ειναι ελαφροπετρα το υλικο ....
Aκυρο το κεραμικο εκει τοτε ! αν θυμαμαι καλα το κενο που αφηνει δεν ειναι και πολυ μεγαλο ο κλεοβουλος παρακατω αν δεν κανω λαθος εχει βαλει παλιο siporax σαν μηχανικο υλικο , δεν βαζω τιποτα και θα το εχω μονο γεματο siporax χυμα και θα παιξω με την ελαφροπετρα στο fluval .

delta εσυ που εισαι master της ελαφροπετρας , καλο ξεπλυμα και βρασιμο? γιατι προσπαθω να βρω ενα παλιο ποστ που ελεγε την διαδικασια και δεν το βρισκω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω με καλα τοποθετημένο ενυδρειακο βαμβακι στο πανω πάνω θα εισαι κομπλε... Μη τα μπουκώνεις.
ναι ηταν η αρχικη μου σκεψη να βαλω μονο πανω στο τελευταιο καλαθι για να προστατεψω την φτερωτη .. ισως εκει καταληξω απλα ελεγα να βαλω και στο απο κατω επειδη εχω καταργησει τα μαυρα σφουγγαρια , αλλα οπως ειχε και πει ο Τακης αν θυμαμαι καλα σε ενα αλλο post που ειχα ρωτησει οσα σφουγγαρια και να βαλουμε βρωμια θα μαζευουν .
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tanganyika : 04-01-18 στις 02:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-18, 02:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Aκυρο το κεραμικο εκει τοτε ! αν θυμαμαι καλα το κενο που αφηνει δεν ειναι και πολυ μεγαλο ο κλεοβουλος παρακατω αν δεν κανω λαθος εχει βαλει παλιο siporax σαν μηχανικο υλικο , δεν βαζω τιποτα και θα το εχω μονο γεματο siporax χυμα και θα παιξω με την ελαφροπετρα στο fluval .

delta εσυ που εισαι master της ελαφροπετρας , καλο ξεπλυμα και βρασιμο? γιατι προσπαθω να βρω ενα παλιο ποστ που ελεγε την διαδικασια και δεν το βρισκω.
-------------------------


ναι ηταν η αρχικη μου σκεψη να βαλω μονο πανω στο τελευταιο καλαθι για να προστατεψω την φτερωτη .. ισως εκει καταληξω απλα ελεγα να βαλω και στο απο κατω επειδη εχω καταργησει τα μαυρα σφουγγαρια , αλλα οπως ειχε και πει ο Τακης αν θυμαμαι καλα σε ενα αλλο post που ειχα ρωτησει οσα σφουγγαρια και να βαλουμε βρωμια θα μαζευουν .
Εγω παντως βαζω παντα σφουγγαρι στον πατο ως μηχανικο υλικο πριν τα βιολογικα υλικα (πανω απο το σχαρακι).
Και βαζω και στο τελος αντι για βαμβακι που βουλωνει ευκολα (κατω απο το σχαρακι - το οποιο υπαρχει εκει για να προστατευει τη φτερωτη, να μη παει κανενα υλικο και κολλησει).

Για την ελαφροπετρα, βγαλε μονο οτι μαυρο χαλικακι βρεις μεσα και ξελπυνε τη οπως κανουμε και με την αμμο, σε ενα κουβα κατω απο τρεχουμενο νερο, ανακατευωντας και ξεχειλιζοντας το νερο, να φυγει η σκονη.
Θα καταλαβεις οτι ειναι ΟΚ οταν δεις το νερο στον κουβα να ειναι πλεον καθαρο.

Τα μαυρα σφουγγαρια, αφου περασει η μηνας της δρασης τους, γινονται σαν τα μπλε. Απλα μηχανικα υλικα δλδ.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-18, 02:51
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως βαζω παντα σφουγγαρι στον πατο ως μηχανικο υλικο πριν τα βιολογικα υλικα (πανω απο το σχαρακι).
Και βαζω και στο τελος αντι για βαμβακι που βουλωνει ευκολα (κατω απο το σχαρακι - το οποιο υπαρχει εκει για να προστατευει τη φτερωτη, να μη παει κανενα υλικο και κολλησει).

Για την ελαφροπετρα, βγαλε μονο οτι μαυρο χαλικακι βρεις μεσα και ξελπυνε τη οπως κανουμε και με την αμμο, σε ενα κουβα κατω απο τρεχουμενο νερο, ανακατευωντας και ξεχειλιζοντας το νερο, να φυγει η σκονη.
Θα καταλαβεις οτι ειναι ΟΚ οταν δεις το νερο στον κουβα να ειναι πλεον καθαρο.

Τα μαυρα σφουγγαρια, αφου περασει η μηνας της δρασης τους, γινονται σαν τα μπλε. Απλα μηχανικα υλικα δλδ.


.
δηλαδη το eheim που εχει μεσα στα μπλε τα σφουγγαρια αντι για να βαλω ενα κατω και το βαμβακι πανω , να βαλω και το ιδιο σφουγγαρι πανω , (δινει 4 μεσα ..) και στην μεση χυμα siporax...λογικα πανω εννοεις το ιδιο σφουφφαρι με κατω ..αν καταλαβα καλα .

ελαφρομετρα delta να την βρασω η υπερβολη?
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-18, 08:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
...λογικα πανω εννοεις το ιδιο σφουφφαρι με κατω ..αν καταλαβα καλα .αυτό εννοεί

ελαφρομετρα delta να την βρασω η υπερβολη?
της υπερβολής ώ υπερβολή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-18, 10:17
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες !!να ειστε καλα !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05619 seconds with 15 queries