Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-17, 00:23
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειο και τα ψαρια σου!
Για το μικρο ψαρακι σου, θα σου πω τι κανω εγω σε ενα μικρο που εχω απο γεννα. Αρχικα το ειχα σε εσωτερικη γεννηστρα αλλα ξεβεντουζωθηκε και το μικρο βρεθηκε στο μεγαλο μαζι με αλλα 18 μεγαλυτερα ψαρια. Το ειχα ξεγραμμενο αλλα τελικα την σκαπουλαρε σε μια κρυψωνα.
Για να το ταιζω εχω ενωσει τρια καλαμακια του φραπε και βαζω σε αυτα μερικα βυθιζομενα πελετς. Το mega αυτο καλαμακι καταληγει στο ανοιγμα της κρυψωνας του μικρου. Λογω βαρυτητας τα πελετ θα βγουν, αργα μεν αλλα θα πεσουν στην κρυψωνα. Για αντιπερισπασμο ταιζω και τα αλλα ψαρια ταυτοχρονα.
Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις, ειναι ευκολο.

Στάλθηκε από το SM-T819 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-17, 09:41
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο το ενυδρειο και τα ψαρια σου!
Για το μικρο ψαρακι σου, θα σου πω τι κανω εγω σε ενα μικρο που εχω απο γεννα. Αρχικα το ειχα σε εσωτερικη γεννηστρα αλλα ξεβεντουζωθηκε και το μικρο βρεθηκε στο μεγαλο μαζι με αλλα 18 μεγαλυτερα ψαρια. Το ειχα ξεγραμμενο αλλα τελικα την σκαπουλαρε σε μια κρυψωνα.
Για να το ταιζω εχω ενωσει τρια καλαμακια του φραπε και βαζω σε αυτα μερικα βυθιζομενα πελετς. Το mega αυτο καλαμακι καταληγει στο ανοιγμα της κρυψωνας του μικρου. Λογω βαρυτητας τα πελετ θα βγουν, αργα μεν αλλα θα πεσουν στην κρυψωνα. Για αντιπερισπασμο ταιζω και τα αλλα ψαρια ταυτοχρονα.
Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις, ειναι ευκολο.

Στάλθηκε από το SM-T819 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστω φιλε! Το σκεφτηκα και εγω αυτο με σωληνακι αεραντλιας αλλα δεν το εκανα για να μην πονηρεψω τα μεγαλα και ανακαλυψουν την κρυψωνα
Ευχαριστω Κ.ω.σ.τ.α!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-17, 10:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Μια χαρά Κοσμά!
Αν ρίχνεις και λίγη ψιλοτριμμένη τροφή θα βρίσκουν τα μικρά να τρώνε.
Βλέπω ότι σύντομα θα έχεις κι άλλα γεννητούρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-17, 11:56
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Κλεο!!! Απο τοτε που ξεκινησαν εχω συνεχεια 2-3 μπουκωμενες.Δεν εχει τυχη ομως ακομα να δω ξεμπουκωμα εστω για την εμπειρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-17, 09:44
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα! Ενω εχω 2 φιλτρα απο 1500l/h δεν ειμαι ευχαριστημενος ουτε απο την αναταραξη και κυριως απο τις βρομιες που βλεπω στον βυθο μου.Ξερω οτι μπορει να φταιει το νταμαρι μου που πιανει ολο το μηκος του ενυδρειου και τα φιλτρα μου που εχουν κοντα μπαστουνια.Αν παρω αυτο το wavemaker http://aquariumshop.gr/shop/eksoplis...p-201-6000-lt/ λετε να κανω δουλεια? Μηπως ειναι υπερβολη για τα λιτρα μου? Αν το εχει καποιος θα ηθελα να μου πει αν μπορω να εχω την μια εξοδο γυρισμενη ψηλα για αναταραξη και την αλλη χαμηλα για να διωχνει τις βρομιες απο τον βυθο προς τις εισοδους των φιλτρων
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-17, 10:40
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Καλημέρα Κοσμά.
Εγώ πήρα τον http://www.aquario.gr/pump-extra/kyk...02-magnet.html και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Κάνει λίγο θόρυβο αλλά είναι ανεκτός.
Πρόσεξε μόνο να είναι με μαγνήτη και όχι με βεντούζα.
Βέβαια το δικό μου ενυδρείο είναι 300λτ με 1,20 μήκος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-17, 11:54
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα! Ενω εχω 2 φιλτρα απο 1500l/h δεν ειμαι ευχαριστημενος ουτε απο την αναταραξη και κυριως απο τις βρομιες που βλεπω στον βυθο μου.Ξερω οτι μπορει να φταιει το νταμαρι μου που πιανει ολο το μηκος του ενυδρειου και τα φιλτρα μου που εχουν κοντα μπαστουνια.Αν παρω αυτο το wavemaker http://aquariumshop.gr/shop/eksoplis...p-201-6000-lt/ λετε να κανω δουλεια? Μηπως ειναι υπερβολη για τα λιτρα μου? Αν το εχει καποιος θα ηθελα να μου πει αν μπορω να εχω την μια εξοδο γυρισμενη ψηλα για αναταραξη και την αλλη χαμηλα για να διωχνει τις βρομιες απο τον βυθο προς τις εισοδους των φιλτρων
Καθόλου υπερβολή. Λογικά βγάζει 3000 το κάθε ένα; Μη σου πω και λίγο είναι!
Εγώ αυτό που δεν ήξερα και δεν είχα σκεφτεί για αυτά, αλλά το είδα στην πράξη είναι ότι η ροή διαχέεται και έτσι δεν έχουν πολλή πίεση όπως οι απλές αντλίες. Δηλ ανατάραξη με 3000 λ/ω δεν πρόκειται να κάνεις στο δικό σου ενυδρείο.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-17, 13:01
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω Ισιδωρε και Σταυρο! Μηπως ξερετε αν μετακινουνται ξεχωριστα οι δυο εξοδοι που εχει?
Για την κυκλοφορια επισης εχω σκοπο να αλλαξω σιγα σιγα τα φιλτρα μου με κατι καλυτερο οπως επισης και το νταμαρι μου.Απλος εχουμε κατσει λιγο οικονομικα τωρα και σκεφτηκα αυτο για μια προσωρινη λυση και αργοτερα σαν βοηθητικο
-------------------------
Μηπως υπαρχει δυνατοτητα απο καποιον διαχειριστη να μου αλλαξει την τοποθεσια του θεματος(απο Παρουσιασεις ενυδρειων σε malawi)? Ευχαριστω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 22-03-17 στις 13:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY 300λιτρα malawi mbuna Xristos1978 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 17 24-05-13 20:10
Rio 400 Malawi Mbuna nxris Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 02-06-11 14:13
RIO 400 - Malawi / Mbuna Moutralewn Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 24 03-10-10 20:44
Rio 180 Malawi Mbuna Moutralewn Malawi 14 08-02-08 09:20
malawi με mbuna ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 16-03-07 00:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07497 seconds with 15 queries