Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 02-01-09, 14:58   #1
50 Λίτρα ενυδρείο ζωντανά φυτά-ποιά ψάρια
manolis1976
Member
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-09, 14:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλη χρονια σε ολους , ειμαι καινουργιο μελος εδω αλλά παλιο στις προσπάθειες διατηρησης ενυδρείων και λεω προσπάθειες γιατι συνηθως αποτυγχανα .

Αυτη την φορά θελω να ειμαι πιο προσεκτικος λοιπον

Πριν απο 1 μηνα έστησα ενα 50λιτ ενυδρείο με ενα εσωτερικό φίλτρο , έβαλα μετα απο 5 μερες δυο ψαράκια ενα pleco και ενα oscar(που απο οτι κατάλαβα μετα δεν επρεπε και μου τον εσπρωξαν στο pet shop γιαυτο αποφάσισα να παρω γνωμες καποιον που δεν θα εχουν κέρδος).

Τέλος πάντων παιδεύτηκα πολυ με τα νιτρώδη που ηταν πολυ ψηλα αλλα τελικά με συχνες αλλαγές νερού και λίγο φαγητο το εστρωσα

Ερωτήσεις

1.Θέλω να βάλω ζωντανα φυτά και δεν εχω βάλει υπόστρωμα αν κανω μια μεταφορά τον ψαριων σε ενα αλλο ενυδρειακι που εχω για λιγες ωρες καθαρισω αυτο και βάλω υποστρωμα τα ψάρια μετά θα παθουν αμοκ;

2.Αν αυτό γίνεται τι φυτά προτείνετε;

3.Να χρησιμοοιησω ενα Co2 που ελεγε να πάρω ο τυπος απο το pet shop και αν ναι πιο

4.Ειναι δεδομενο πια οτι εχω τον pleco και το oscar μεχρι to oscar να μεγαλώσει τουλάχιστον(και να πάει σε ενα πιο μεγαλο που λεώ να στησω τοτε(200λ) τι άλλα ψαρια να βάλω.(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΑ) σκεφτομουν για 1 Γκαλαχερ αν το ονοματιζω και καλα δηλαδη

5.Στο φίλτρο που εχω ενω δεν ήταν ετσι προσθεσα ενα στρωμα μακαρονια , μετα φιλτρο σαν μαλί που ειναι και μετα ανθρακα ειναι οκ και απο οτι διαβασα το φιλτρο ειναι σημαντικο για τον βιλογικό σε καθε καθαρισμό του να αλλάζω το <<μαλί>>

Εχω κάνει ηδη την ερευνα μου στο διαδικτυο αλλα η πληροφοριες ειναι λιγο διασπαρτες και μερικες φορες μπερδεμενες , εχω και άλλες ερωτησεις αλλα είπαμε αποφάσισα να το πάω σίγα σιγά αυτη την φορα... Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 6169
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσης για 54 λίτρα ενυδρείο Teo Γλυκό νερό - Γενικά 32 05-01-09 22:09
Ποιό φίλτρο για ενυδρείο 120 λιτ? charpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-02-05 23:34
Ενυδρείο 60 λίτρα!!! Cristos Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 28-10-04 04:50
Μπορώ με τα ψάρια που έχω να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; SaKreK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-09-04 08:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05020 seconds with 12 queries