Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-13, 16:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν νομιζω πως ειναι "ξεπερασμενα".ακομα και σε κλινικα εργαστηρια χρησιμοποιουνται πολυ για μετρησεις ρουτινας.ενταξει υπρχουνε κιαλλες μεθοδοι,φασματογραφοι κλπ αλλα εκει ξεφευγουμε πολυ...


τωρα οσον αφορα τα τεστ,προσωπκα δεν αγοραζω ποτε απτο ιντερνετ τετοια πραγματα,γιαυτον ακριβως το λογο.οχι γιατι δεν μπορει να γινει αλλαγη κλπ,αλλα γιατι δε γουσταρω το "τρεξιμο".ενω απο φυσικο καταστημα το βλεπεις απο κοντα και αν δεν σου κανει δεν το παιρνεις.αν παρολαυτα προκυψει προβλημα,ειναι ευκολο να το αλλαξεις γρηγορα.

εχει τυχει να αγορασω τεστ σκληροτητων της api απο ebay,και δεν ειχα προβλημα ευτυχως.αλλα γενικα προτιμω να πληρωσω παραπανω και εστω να πιαστω και κοροιδο στην τελικη,παρα να μπλεκω με email,αποστολες και παραλαβες.
αλλα αυτο ειναι απλα "βιτσιο" δικο μου

μια χαρα ειναι αυτο.και ο σπυρος το ιδιο εχει αν θυμαμαι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-13, 16:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα ευτυχως οι αγορές των τεστ μέσω ebay, δεν μου έχουν βγει προβληματικές

Το Σαββατο θα φερω νερο στον "Σταυλο"...μήπως βγάλει άλλος άκρη αντί για μένα!

Εν τω μεταξυ, παραγγέλνω TDSόμετρο... και βλέπουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι αυτο.και ο σπυρος το ιδιο εχει αν θυμαμαι καλα.
Ναι βρε συ. Αυτό που έχει, μου πρότεινε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 12-10-13 στις 16:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-13, 17:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά και εγώ της API χρησιμοποιώ και όλα από EBAY. Κανένα πρόβλημα και γενικότερα θεωρώ πως είναι από τις αφαλέστερες αγορές. Συγκεκρμένα το τεσ NO3 μου ηρθε και το 1 μπουκαλάκι έτρεχε, του έστειλα email και φωτο και ζήτησα τα λεφτά μου πίσω και όχι ανικατάσταση. Πάντα αυτό ζητάω γιατι αν αργήσει να έρθει και περάσουν οι 45 ημέρες που έχω δυνότητα απο το Paypal να ζητήσω επιστροφή χρημάτων, τα έχασα. Ετσι και έγινε, μου επέστρεψε τα λεφτα και αέσως παράγγειλα καινούρια. Τα πρώτα τα έχω ακόμα (εδώ και 11 μήνες)
Γενικότερα Σάκη δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα τεστ της API, εδώ και 1 χρόνο περίπου που τα χρησιμοποιώ και έχω όλα τα τεστ

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1381232914
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-13, 17:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικότερα Σάκη δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα τεστ της API, εδώ και 1 χρόνο περίπου που τα χρησιμοποιώ και έχω όλα τα τεστ
Τάκη κι εγώ έτσι πίστευα για 2+ χρόνια
Αλλά pH 7.2, KH 14 & GH 21 σε νερό βρύσης...δύσκολα βρίσκεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-13, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν σε προλαβα μη παραγγελεις αυτο του λινκ γιατι εχει calibration υγρο στα 1382 ppm.
To νερο που μετρας εσυ δεν ειναι τοσο σκληρο ή αλατισμενο.
Το υγρο πανω στο οποιο καλιμπραρεις πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στα ppm του νερου που μετρας.
πχ αυτο το υγρο 342ppm ειναι ΟΚ για γλυκο νερο
http://www.ebay.com/itm/HM-Digital-3...item3a7cf2a65b

Κοιτα για αλλο tds meter χωρις calibration υγρα (να πιο οικονομικο χωρις το υγρο) ή ζητα του αν εχει να σου δωσει μαζι του calibration υγρα για χαμηλα ppm.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-13, 19:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν σε προλαβα μη παραγγελεις αυτο του λινκ γιατι εχει calibration υγρο στα 1382 ppm.
To νερο που μετρας εσυ δεν ειναι τοσο σκληρο ή αλατισμενο.
Το υγρο πανω στο οποιο καλιμπραρεις πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στα ppm του νερου που μετρας.
πχ αυτο το υγρο 342ppm ειναι ΟΚ για γλυκο νερο
http://www.ebay.com/itm/HM-Digital-3...item3a7cf2a65b

Κοιτα για αλλο tds meter χωρις calibration υγρα (να πιο οικονομικο χωρις το υγρο) ή ζητα του αν εχει να σου δωσει μαζι του calibration υγρα για χαμηλα ppm.
Τσεκ. Με προλαβες
Αυτό είπες οτι είναι οκ? http://www.ebay.com/itm/HM-TDS4-Mete...item3ef43011ee
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-13, 20:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκ. Με προλαβες
Αυτό είπες οτι είναι οκ? http://www.ebay.com/itm/HM-TDS4-Mete...item3ef43011ee
Μωρε ΟΚ ειναι σαν tds meter, απΛα δεν ειναι πιο οικονομικο απο το αλλο (γιατι οπως βλεπω απο κατω εχει κι αυτο calibration 1382)
(Includes a free sachet of 20ml 1382ppm calibration solution)

Αν διαβασεις ακομα πιο κατω λεει
"TDS in Drinking Water Testing:
You do not need to re-calibrate the HM TDS-EZ, TDS-3 and TDS-4 meters, the meters are Factory Precalibrated at 342 ppm TDS/NaCl for drinking water range TDS testing already".


"TDS in Aquarium (εννοει θαλλασινα που εχουν μεγαλο Tds), Hydroponics Testing:
Recalibrate the HM TDS-EZ, TDS-3 or TDS-4 TDS meters with the 1382 ppm TDS/KCl solution for higher ppm TDS testing needs such as Aquariums, Hydroponics, Pools and Spas".


Μπορεις να παρεις οπου βρεις πιο οικονομικα το tds4 kai tds3 της HM και υγρα 342 για calibration.
Aν και δεν ειναι ευαισθητα τα probe τους οπως των πεχαμετρων.
Aν ξεπλενεις το probe μετα τη χρηση με λιγο νερο απο ΑΟ ή απιονισμενο (για να μη μενουν πανω του αλατα) θα κανει χρονια να χρειαστει re-calibration.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρήσεις Νερού ChocolatePuma Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 42 11-10-13 19:46
νέα αρχή!!! μετρήσεις νερού spirossd Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-08-10 00:02
R.O και μετρήσεις νερού klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-11-06 01:25
Χρήση RO και μετρήσεις νερού gemini_str Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-12-04 03:16
Μετρήσεις νερού gougouk Γλυκό νερό - Γενικά 15 10-06-03 08:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05238 seconds with 13 queries