Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-13, 22:19
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Εγω σε 40 λιτρο με λίγα φυτα ειχα 7 yellow shrimps, και για μια φαση μετρουσα 6 αφαντη η μια , τι εψαχνα απο εδω και απο εκει τιποτα , κουνουσα τα φυτά παλι τιποτα, μετά απο δυο εβδομάδες βγηκε εξω αυγομένη.
Αλεξανδρε δεν μπορει να εξαφανιστηκαν ολες, για ψάξε καλυτερα...
Εκτος και αν ητανε πιασμένες απο την φυση αλλα και πάλι αφου αυγοθηκε δεν νομιζω, οι παραμετροι σιγουρα ειναι οκ , απο θεμοκρασια πως πάς ?
-------------------------
Αλλέξανδρε ειδα στο βιντεο οτι χρησιμοποιεις το eheim prefilter , το ιδιο χρησιμιμοποιω στις crs, καποια στιγμη ειδα μικρα στο φιλτρο, τωρα το εχω ντυσει με καλτσον ! Kαι απο τοτε τιποτα, ασε που δεν χρειαζεται καθαρισμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 21-06-13 στις 22:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σε 40 λιτρο με λίγα φυτα ειχα 7 yellow shrimps, και για μια φαση μετρουσα 6 αφαντη η μια , τι εψαχνα απο εδω και απο εκει τιποτα , κουνουσα τα φυτά παλι τιποτα, μετά απο δυο εβδομάδες βγηκε εξω αυγομένη.
Αλεξανδρε δεν μπορει να εξαφανιστηκαν ολες, για ψάξε καλυτερα...
Εκτος και αν ητανε πιασμένες απο την φυση αλλα και πάλι αφου αυγοθηκε δεν νομιζω, οι παραμετροι σιγουρα ειναι οκ , απο θεμοκρασια πως πάς ?
-------------------------
Αλλέξανδρε ειδα στο βιντεο οτι χρησιμοποιεις το eheim prefilter , το ιδιο χρησιμιμοποιω στις crs, καποια στιγμη ειδα μικρα στο φιλτρο, τωρα το εχω ντυσει με καλτσον ! Kαι απο τοτε τιποτα, ασε που δεν χρειαζεται καθαρισμα.
Το θέμα δεν είναι ότι δεν βλέπω μια red tigri, δεν βλέπω καμία! και είχα και μια αβγωμένη που μάλλον δεν πρόλαβε να γεννήσει
Τώρα βλέπω μια harlequin αβγωμένη.. να υπενθυμίσω ότι οι harlequin είναι από τις πιο δύσκολες sulawesi. Δεν μπορώ να καταλάβω πως και γιατί έχασα όλες και μόνο τις red tigri

Μα πως είναι δυνατόν να περάσουν το προφίλτρο αφού όπως το είδα είναι όλο σφουγγάρι μέσα χωρίς κενά, μήπως στο δικό σου είχες από κάπου κάποιο κενό; Θα το ξανακοιτάξω βέβαια τώρα που μου το είπες μήπως και δεν πρόσεξα καλά.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-13, 14:34
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
... Μα πως είναι δυνατόν να περάσουν το προφίλτρο αφού όπως το είδα είναι όλο σφουγγάρι μέσα χωρίς κενά...
Αλέξανδρε η διατομή στο σφουγγαρι εάν είναι μεγάλη, πάνω από 30PPI, τότε περνάει ο γόνος. Κάποιοι βάζουν 45PPI πιο είνια ακόμα πιο πυκνό. Αν είναι 15PPI σύγουρα περνάει γόννος.

(PPI = pores per linear inch)
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-13, 16:22
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν ειναι το σφουγγάρι το προβλημα του , αλλα το κενό που εχει το πλαστικό με το σφουγγάρι, αν το ανοιξεις θα καταλάβεις!
Δες την φωτο εκει που εχει το βελάκι εχει ενα κενό μεταξυ πλαστικου και σφουγγαριού, απο εκει πρεπει να περνουσαν εμένα και πηγαινανε στο φίλτρο, απο τοτε που εβαλα καλτσον δεν ειχα κανένα προβλημα.
Στα αλλα ενυδρειακια εχω κουμπωσει σφουγάρια απο αεροφιλτρα, δεν περναει τιποτα.. πρεπει να ειναι 45 ppi.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Eheim Biopower Prefilter & Foam 7444610.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  24,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-13, 22:30
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα αλλα ενυδρειακια εχω κουμπωσει σφουγάρια απο αεροφιλτρα, δεν περναει τιποτα.. πρεπει να ειναι 45 ppi.
Νίκο και εγώ έτσι τα έχω δεν περνάει λέπι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-07-13, 10:58
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Το τελευταίο διάστημα οι cardinals έχουν ξεθαρρέψει απίστευτα αφού τις βλέπω πλέον σχεδόν σε όλη την αριστερά πλευρά(η δεξιά πλευρά είναι ακόμα ακατοίκητη). Ασυναίσθητα άρχισα να τις μετράω, 1, 2 3, ....15 για στάσου.. 15?! μα εγώ έχω 9.. ήταν 10 με μία απώλεια τις πρώτες μέρες...
Κοιτώντας πιο προσεκτικά στη μεγάλη ρίζα παρατηρώ ότι αρκετές είναι πολύ μικρότερες από τις υπόλοιπες όχι όμως νεογέννητα, για την ακρίβεια είναι σχεδόν ενήλικες!

Βρε τις άτιμες.. χαμπάρι δεν πήρα πότε γέννησαν και ούτε ξεμύτισε ποτέ γαριδάκι μέσα από τις κουφάλες της ρίζας!
Από το μέγεθος κατάλαβα ότι τελικά οι cardinal όπως αναμενόταν ήταν οι πρώτες που γέννησαν και σίγουρα υπάρχει και νεότερη γενιά.
Ελπίζω σε λίγο καιρό να αρχίσω να μετράω γεωμετρικά αν και βέβαια οι Sulawesi γεννάν πολύ λιγότερα μικρά σε σχέση με τα άλλα είδη.

Το μυστήριο με τις red tigri παραμένει και οι harlequin έχουν μειωθεί αισθητά αλλά τα καρδιναλάκια μου αναπτέρωσαν το ηθικό και σκέφτομαι ξανά να δοκιμάσω με red tigri ή/και orchid αν μπορέσω να βρω.

Χθεσινές μετρήσεις:
pH:8.0
GH:7
KH:3
Temp:28.5C
TDS:150
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-07-13, 11:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Να σου ζησουν! Πως εξηγειται ομως αυτη η μειωση στους πλυθησμους των αλλων ειδων? Υπαρχει περιπτωση να υπερισχυσει ενα στο τελος?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο γαριδοενυδρείο kalts.greg Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 6 16-12-10 21:36
Το γαριδοενυδρείο μου! TIMOS Ενυδρεία με ασπόνδυλα 24 14-10-10 08:05
Ιδέα για γαριδοενυδρείο vag0s Ενυδρεία με ασπόνδυλα 17 10-06-10 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05373 seconds with 14 queries