Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 28-11-05, 23:01
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Νεο ψάρι...πατατιά έκανα?

Καλησπέρα

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για κάτι, γιατί μυρίζομαι ότι έκανα πατάτα…..

Πήγα σε ένα petshop να πάρω γλυφτάκια. Εκεί είδα ένα περίεργο ψάρι που δεν είχα ξαναδεί και το λιμπίστηκα ιδιαίτερα.
Συνήθως, αν είναι να αγοράσω ψάρι που θα μπεί για πρώτη φορά στο ενυδρείο, κάνω ένα tour για να συμβουλευτώ κάποιες ιστοσελίδες που έχουν προφίλ ψαριών, καθώς και ένα βολικό βιβλιαράκι που έχω, ώστε να δώ χαρακτήρα,συμβατότητα,κοινωνικά χαρακτηριστικά κλπ…, οπότε ανάλογα κινούμαι.
Πράγμα βέβαια που αυτή τη φορά δεν το έκανα, μιας και δεν είχα σκοπό να πάρω νέο κάτοικο, οπότε απλά ρώτησα τον τύπο στο μαγαζί, ο οποίος μου είπε ότι το συγκεκριμένο δεν έχει πρόβλημα με άλλα ψάρια.
Όταν ήρθα σπίτι, έκανα το κλασικό μου tour στις ιστοσελίδες (κατόπιν εορτής αυτή τη φορά), και δε μπορώ να πώ ότι μου επιβεβαίωσε ότι έκανα καλά που το πήρα !!! ...κάθε άλλο μάλιστα!

Το
ψάρι είναι Apteronotus Albifrons.
Κάποιες σελίδεςτο χαρακτηρίζουν σαν: “Sometimes aggressive, but generally inoffensive and very shy”. Κάποιες άλλες όμως λένε χοντρά-χοντρά, ότι με τα ψάρια ίδιου ή μεγαλύτερου μεγέθους τα πάει καλά, αλλά τα μικρά, μπορεί και να τα φάει κιόλας….. ενθουσιάστηκα καθώς καταλαβαίνετε!!!!!!!
Μιάς και εκτός από τα γκουράμια και τον δίσκο (που ο τύπος μου διαβεβαίωσε ότι με αυτόν δεν θα έχει πρόβλημα, πράγμα που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μιας και είναι ο αγαπημένος μου) έχω και πιο μικρά (ραμιρέζι,platy, και δυο-τρία σμηνόψαρα, και τα coridoras), άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.

Μπας κι έβαλα τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη στο ενυδρείο μου????????????
Το ξέρετε αυτό το ψάρι? Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή…. Τουλάχιστο, αν πρέπει, να τον βγάλω άμεσα, πριν αρχίσουν να γίνονται μεζέδες τα υπόλοιπα ψαράκια.


Ένα ρητό έχω ….”μελέτα πρώτα και μετά αγόραζε”….ε, δάσκαλε που δίδασκες….. τρέχα τώρα…!!! Τι να κάνω? Να τον βγάλω ή να τον αφήσω????

Υ.Γ. Βάζω και μια φωτό, από μία ιστοσελιδα. Πολύ ενδιαφέρον είναι, γεγονός είναι, αλλά όχι και να μας φάει ζωντανούς!!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  BLACK GHOST.jpg
Εμφανίσεις:  655
Μέγεθος:  7,0 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 28-11-05 στις 23:05
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γατόψαρο ανακηρύσσεται το μεγαλύτερο ψάρι του γλυκού νερού dantouan Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 25-07-05 08:20
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Αρρωστο Emperor newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-12-02 17:50
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07471 seconds with 15 queries