Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 19-08-15, 20:40   #1
ερωτησεις αρχαριου
george79
Member
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 37

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
george79 Ο χρήστης george79 δεν είναι συνδεδεμένος 19-08-15, 20:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και απο εμενα,ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι απο Θεσσαλονικη.Μετα απο πολλα χρονια που ηθελα να ασχοληθω με το χομπυ επιτελους αποκτησα δικο μου χωρο και ειπα να κανω μια αρχη.Και το θεμα ξεκινησε στραβα!!!!
Για αρχη γνωστο μου εδωσε τον κυβο της dennerle 30ltr.ειχε μεσα κινεζικο φιλτο σφουγγαρι σκετο του 10ευρου,θερμαντηρα και μια κινεζολαμπα led.επισης ειχε και μια μαυρη αμμο που δεν ηξερα καταγωγη της.επειδη δεν μπορεσα να το στησω αμεσως επλυνα φιλτρα κτλ (το ενυδρειο ετρεχε με γαριδες) και στεγνωσα την αμμο σε ενα ταψι στον ηλιο.
μετα απο 3-4 μηνες πηρα την μεγαλη αποφαση.επλυνα την αμμο,εβαλα και 2-3 πετρς που ειχε μεσα,νερο,αντιχλωριο,φιλτρο και το αφηα ετσι να τρεχει για 20 μερες!!!!μετα μου ειπαν να βαλω λιγη τροφη μεσα και στον μηνα να μετρησω n02-n03.αλλα οχι αμμωνια.περνω και εγω τα στικ σαν αρχη και μετραω μηδεν.Χαρα πολυ που εστρωσε το ενυδρειο!!!Παω σε pet-shop του εξηγω τι ενυδρειο εχω και μου λεει οτι ανετα μπορω να βαλω 2 μικρα αγγελοψαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στην πορεια ειπα να παρω και υγρα τεστ και πηρα της API αμμωνια που δεν ειχα.μετραω αμμωνια 0.5.αμεσα αλλαγη νερου και σε αλλο μαγαζι για πληροφοριες.πιο ευγενικος και με διαθεση να μετρησει με δικα του υγρα.μετραει αμμωνια 0,25 και καθολου Ν02-Ν03 οποτε δεν ειχε αρχισει ποτε ο κυκλος.Προτινει toxivec και βακτηρια.για 15 μερες το κανω με 2 αλλαγες ενδιαμεσα να κρατησω χαμηλα αμμωνια.το ενυδρειο συνεχιζει να μην στρωνει.κραταει αμμωνια και μηδενικα νιτρωδη-νιτρικα.κατα τυχη μετραει φωσφορικα με υγρα και ειναι εκτος κλιμακας!!!απλα δεν φαινοταν απεναντι τιποτα απο το μπουκαλακι.εξηγω πως ξεκινησε με στεγνωμα της αμμου και μου λεει ο ανθρωπος οτι ισως ειναι απο εκει καποια μολυνση.περνω καινουργιο χαλικακι,πεταω την αμμο πλενω το ενυδρειο ξανα και βαζω καινουργιο χαλικακι.και επιπλεον παρνω και ενα εξωτερικο φιλτρο (δικη μου επιλογη αυτο) το hydor prime 10.Με σκπτικο οτι σχετικα συντομα θα παω σε ενα κανονικο ενυδρειο και οχι αυτη την γυαλα.
αυτο το ιστορικο μεχρι τωρα.και στην συνεχεια οι ερωτησεις!!
-------------------------
τα ψαρακια ειναι ευτυχως ενταξει μεχρι τωρα.μετραω καθε μερα αμμωνια την κραταω μεγιστο μεχρι 0.2 και ταιζω μια την μερα λιγο.το φιλτρο το πηρα προχτες και τρεχει απο τοτε μαζι με βακτηρια μια δοση της easy-life easystart.
εχω και ενα καινουργιο μπουκαλι stresszyme.να συνεχισω με το πρωτο η να αλλαξω στο API??
μπολι δυστυχως δεν μπορω να βρω εδω γιατι δεν εχω καποιον γνωστο.
Εβαλα μια κρυπτοκορινα.ειναι σε σκετο χαλικακι.θα χρειαστει τιποτα απο λιπασμα κτλ???ψαχνω μια πιο καταλληλη λαμπα και εχω εναν χρονοδιακοπτη σε 8 ωρες φωτισμου.
και μια φωτο για να εχετε μια ιδεα.Πολλα λαθη,υποτιθετε ακουσα γνωστες.τωρα προσπαθω να συμμαζεψω τα πραγματα σιγα-σιγα.
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george79 : 19-08-15 στις 20:40. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 3742
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος με ερωτησεις Gandalf Αρχάριοι γλυκού νερού 10 08-01-15 23:13
ερωτησεις αρχαριος malawi puntakias22 Malawi 17 22-06-14 12:33
ΠΙΟ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ bantourakis Αρχάριοι γλυκού νερού 31 29-08-10 21:23
αρχαριος ,ερωτησεις για μονομαχους Leo Bettas 1 12-08-09 16:17
Αρχαριος-Ερωτησεις για φυτα nikolas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 02-04-07 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04131 seconds with 14 queries